Fizik maddenin zaman ve uzaydaki davranış ve hareketlerini inceleyen bilim dalıdır. İçinde yaşadığımız dünyayı gözle görülemeyecek kadar küçük parçalarına kadar inceler ve onları tanımlamaya çalışır. 

Havası alınmış bir ortamda bir tüyle bir tuğlanın tamamen aynı hızda yere düşeceğini biliyor muydunuz? Higgs bozonu insanlığın ilerlemesini nasıl sağlayacak? Karanlık maddeyi acilen keşfetmemiz gerekiyor mu? Belki de gezegenimiz yutulma ve insanlık da yok olma tehlikesi altındadır. 

‘Neden fizik öğrenmeliyiz?’ sorusunun cevabı aslında fizik alanından bile daha geniştir. 

Çevrede olup biten her şeyi incelemek ve anlamlandırmaya çalışmak temel bir insani özelliktir. Eski çağlara bakıldığında, mevcut malzemelerin fiziksel özellikleri incelenerek kullanılabilir hale getirilmesi, ateş üstünde yemek pişirmeyi ve çeşitli aletler üretmeyi de beraberinde getirmiştir.

Fizik okurken farkında olmadan geliştirdiğiniz problem çözme becerileri, sadece eğitiminiz söz konusu olduğunda değil, aynı zamanda lisans eğitiminizi tamamladığınızda iş başvuruları yaparken de size birçok yarar sağlayacaktır.

Fizik dünyası; dünyanın hareketleri, evrenin kanunları, gezegenlerin hareketleri, kara delikler gibi aklınıza gelebilecek birçok soruyu cevaplar. Fizik oldukça geniş bir alandır ve temelde şu dallara ayrılır: Klasik mekanik, termodinamik ve istatistiksel mekanik, elektromanyetizma ve elektronik, göreli mekanik, kuantum mekaniği, optik (atomik, moleküler ve optik fizik), yoğun madde fiziği, yüksek enerji / parçacık fiziği ve nükleer fizik.

Fizik öğrenerek evrendeki sistemlerin nasıl işlediğini keşfetmenin yanı sıra birçok kariyer fırsatına da kapı aralamış olursunuz. Günümüzde birçok işveren, işle direk alakalı olmasa bile fizikle ilgili bir diploma veya sertifika gördüğünde işe başvuran adaylara daha olumlu yaklaşıyor. Çünkü fizik okuyan kişi, matematiksel becerilerinin yanında kişiliğine ve sosyal becerilerine hitap eden birçok yeni özellikler kazanır. Fizik alanında ilerleyen birinin öncelikle problem çözme ve sorunlara farklı açılardan yaklaşma becerleri gelişir.

Fizikçilerin her boyuttaki problemle başa çıkabilmeleri için genellikle rasyonel, analitik ve metodik bir yaklaşım benimsemeleri gerekir. Yani eleştirel analizler yapmak ve büyük küçük her türlü krizle başa çıkabilmek fizik alanında uzmanlaşan kişilerin benimsediği temel özellikler haline gelir. Doğal olarak iş verenlerin de dikkatini çeken, her türlü iş sahasında yararlı olabilecek beceriler kazanmış olurlar.

Genellikle büyük şirketler, fizik mezunlarının lisans eğitimleri süresince edindikleri disiplinlerarası becerilere değer verir. Bunlardan bazıları:

 • İletişim becerileri
 • Veri analizi ve araştırma becerileri
 • Problem çözme becerileri
 • Bilgisayar teknikleri ve özellikle programlama bilgisidir.

Örneğin finansal yatırım analisti pozisyonuna başvuruyorsanız, veri modelleri üzerinde veya verilerle çalışma olasılığı yüksek olduğundan, işveren sizin sayısal ve veri işleme becerilerinizden etkilenmesi muhtemeldir.

Fizik okuduktan sonra hangi alanlarda ilerleyebileceğinizi veya hangi sektörlerde iş imkanlarınız olacağını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

İstanbul'da fizik okumak isteyenler bu konudaki yazımıza mutlaka göz atın!

işe giden adam
Fizik mezunları için çok çeşitli kariyer seçenekleri mevcuttur. |Kaynak: Unsplash
En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (20 yorum)
Yağmur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (77 yorum)
Dr physicist
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (26 yorum)
Berk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺220
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nazmi bozdere
5
5 (9 yorum)
Nazmi bozdere
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (20 yorum)
Yağmur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (77 yorum)
Dr physicist
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (26 yorum)
Berk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺220
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nazmi bozdere
5
5 (9 yorum)
Nazmi bozdere
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fizik Okuyanlar Hangi İşleri Yapabilir

Fizik bölümü okuduktan sonra farklı bir alanda devam etmeyi düşünüyorsanız muhasebe, maliye, petrol ve doğalgaz, teknoloji, mühendislik alanlarında iş bulabilir veya devlet kurumlarında çalışma fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

İşverenler genellikle çalışanlarının analitik ve problem çözme becerilerine sahip olmasını tercih eder. Lisans eğitimi için fiziği tercih edenler zaten eğitimleri süresince bu becerilerini istemsizce geliştirmiş olurlar. Bu nedenle farklı sektörlerde birçok firma fizik mezunlarıyla çalışmak için can atar.

Üniversitede bu bölümü okudunuz diye kariyerinize illa fizik mühendisi olarak devam etme gibi bir zorunluluğunuz yok çünkü fizik mezunları halihazırda birçok farklı alanda iş bulabilmektedirler. Fizik mezunlarının çalışabileceği alanlardan bazıları şunlardır:

 • Devlet daireleri ve kamu sektörü
 • Ticari kuruluşlar, şirketler ve işletmeler
 • Teknoloji firmaları
 • Eğitim sektörü

Dolayısıyla mühendis, muhasebeci, yatırım analisti, gazeteci, matematikçi olarak çalışmak istiyorsanız fizik alanında eğitim almak, dolaylı yoldan da olsa, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Fizikle ilişkili bir bölüm okumak için motive edici sebepler arıyorsanız daha fazla kafa yormanıza gerek yok. Lisede sayısal bölümü tercih edip etmemekte kararsız kaldıysanız veya üniversitede fizik okumanın size neler kazandıracağını merak ediyorsanız emin olun fizik alanında ilerlemenin çok sayıda avantajı vardır. 

Üniversitelerde fizik alanıyla ilgili çeşitli bölümler mevcuttur:

 • Fizik
 • Fizik mühendisliği
 • Fizik öğretmenliği
 • Nanobilim ve nanoteknoloji
 • Nükleer enerji mühendisliği

Fizik bölümünü ister tek başına isterseniz de üniversitenin yan dal veya çap imkanlarından yararlanarak matematik gibi ilgili bölümlerle birlikte de okuyabilirsiniz.

Tabi fizik bölümünü hangi üniversitede okuyacağınız da ilerde çalışma hayatınız için önemlidir. Lisans eğitiminizi Boğaziçi, Hacettepe, Yıldız Teknik veya İstanbul Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birinde tamamlamanız kariyeriniz için inanılmaz derecede öneme sahiptir.

Üniversite tercihlerinizi yapmadan önce istediğiniz bölümde okuyan öğrencilerle sosyal medya aracılığıyla iletişime geçebilir, ders programı ve öğretmenler hakkında bilgi alarak verilen eğitimden memnuniyetlerini ölçebilirsiniz. 

Yine tercih edeceğiniz üniversitelerin ilgili bölümlerine ait internet sitesi sayfalarında ders programı ve ders içeriklerine dair detaylı bilgiye ulaşmanız mümkündür. 

Geleceğinizi akademide görüyor ve doktoraya kadar ilerlemeyi hedefliyorsanız veya fiziğe olan tutkunuz gittikçe artıyor ve yüksek lisans yapıp alanınızda daha yetkin olmak istiyorsanız, lisansüstü eğitim almak kesinlikle sizin için en doğru seçenek!

Eğer kariyeriniz için seçeceğiniz rota buysa ve lisansüstü eğitim hakkında daha fazla tavsiye almak istiyorsanız okulunuzdaki rehberlik öğretmeniniz veya özel bir kariyer danışmanı size çeşitli okulların ilgili bölümlerinde yüksek lisansa başvuru sürecinde karşılamanız gereken kriterler hakkında yeterli bilgiyi sağlayacaktır.

Fizik diploması aldığınızda ne tür işlerde çalışabileceğinizi merak ediyorsanız karşınızda oldukça fazla seçenek olduğunu bilmelisiniz. Fizik okudunuz diye illa fizik öğretmenliği yapmanız gerekiyor diye bir kaide yok. Fizik diğer bilimlerle de bağlantılı olduğundan birçok farklı iş alanıyla ilgilenmeniz mümkündür aslında.

Fizikle iç içe olan bazı meslekler şunlardır:

 • Astronomi ve uzay bilimleri 
 • Nükleer enerji mühendisliği
 • Elektrik elektronik mühendisliği
 • Jeofizik mühendisliği
 • Fizik mühendisliği
 • İnşaat mühendisliği
 • Mimarlık
 • Makine mühendisliği
 • Petrol ve Doğalgaz mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Mekatronik mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği

Ankara fizik dersleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Fizik terimleri
Temel fizik kuramlarını öğrenmeden önce matematik bilgilerinizi tazelemelisiniz. |Kaynak:Unsplash

Antalya'da Fizik Bölümü

Akdeniz Bölgesi'nde Antalya Körfezi'yle Batı Torosların arasında yer alan Antalya, Türkiye turizminin başkenti olarak nitelendirilir. Antalya şehri, 1980 yılından sonra uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş ve buna paralel olarak günümüzde Türkiye'nin en kalabalık beşinci ili olmuştur.

Antalya'da iki devlet, üç vakıf olmak üzere toplamda beş tane üniversite bulunur. Bunlar Akdeniz Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Antalya AKEV Üniversitesi ve Antalya Bilim Üniversitesi'dir. Ancak ne yazık ki bu üniversitelerden yalnızca birinde fizik bölümü bulunur.

Akdeniz Üniversitesi Fizik Bölümü

Akdeniz Üniversitesi'nin fizik bölümünün ilk senesinde genel kimya, genel matematik gibi fizikle bağlantılı alanlara dair temel atılır. Tabi öğrenciler aynı zamanda temel fizik ve laboratuvar derslerine giriş de yapar. Her bir yarıyılda fiziğin daha derinlerine inildiği için dersler biraz daha ağırlaşarak devam eder. Öğrencilerin Erasmus ve Mevlana gibi uluslararası değişim programlarına katılması teşvik edilir.

Eğitim kadrosu oldukça kalitelidir ve farklı alanların ihtiyaçlarına yönelik birçok çeşitli laboratuvarları bulunur. Lisans eğitiminde öğrencilerin temel fizik yasalarını öğrenmeleri ve uygulayabilmeleri, sorunlara fiziksel çözümler üretebilmeleri, Fiziğin tüm alanlarında araştırma ve geliştirmeye katkı sağlamaları amaçlanır.

Bu üniversitenin Fizik bölümünde ayrıca yüksek lisans ve doktora programları da mevcuttur.

Biyoloji, kimya ve fizik gibi alanlarının öğrenciler arasında genellikle aşırı zor olduğuna dair kötü bir ünü olsa da, aslında ileriye dönük en fazla iş olanağı sunan alanlardandır.

Çünkü fizik, hem günlük hayatta kullandığınız eşyaların nasıl çalıştığını hem de evrende olup biten değişimleri ve doğa kanunlarının nasıl işlediğini açıklama gücüne sahiptir. 

Derse girip yeni jenerasyondan oluşan koca bir sınıfı idare edecek başarılı ve eğitimli öğretmen yoksunluğundan dolayı özellikle eğitim alanında fizik bölümü mezunlarına epey ihtiyaç vardır.

Ayrıca özel ders alarak fizik ders notlarınızı iyileştirebilir, ders tekrarı yapmadan sınavlardan başarıyla geçebilirsiniz.

İzmir özel ders imkanlarını keşfetmek isteyenler buraya!

Ders çalışma
Fizik özel dersleri alarak üniversite sınavlarına hazırlanabilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Fizik Notlarınızı Artırmak için Özel Ders Alın

Özel ders alan öğrencilerin çoğunluğu konuları daha iyi anlamaya başlar ve notlarını yükseltir. Lisede sayısal bölümdeyseniz, üniversiteye hazırlanıyorsanız ya da üniversite öğrencisiyseniz ve fizik derslerinizde zorluk yaşıyor, bazı konuları bir türlü kafanızda oturtamıyorsanız, iyi ve deneyimli bir fizik özel ders öğretmeninden bire bir ders alarak eksiklerinizi giderebilir ve derslerdeki akademik performansınızı artırabilirsiniz.

Özel ders almaya karar verdikten sonra işin asıl zor kısmı beklenti, bütçe ve hedeflerinize uygun bir öğretmen bulmaktır. Aşağıda özel ders almak isteyenlere yönelik birçok faydalı bilgiyle birlikte iki en iyi özel ders platformundan bahsettik. Eğer siz de fizik alanında ilerlemek istiyorsanız okumaya devam edin!

Eğer yoğun çalışma saatleriniz varsa ve kursların ders saatleriyle çakışıyorsa özel ders alarak kendi zaman çizelgenize uygun eğitim görmeye başlayabilirsiniz. Özel fizik dersleri almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken ne tür bir ders alacağınızı belirlemektir. Yani kendi evinizde mi ders almak istiyorsunuz yoksa online ortamda ders almak size daha konforlu ve rahat mı geliyor? Online fizik dersi almayı seçerseniz Superprof’a kaydolarak yüzlerce fizik öğretmeninden birini seçebilir ve müfredat konularını öğrenmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

 • Kunduz: İster lise ister ilkokul seviyesinde, dilediğiniz dersten ve konudan eksiklerinizi kapatmaya başlayabilirsiniz. Müsait olduğunuz zamanları belirleyin ve size önerilen eğitmenlerin profillerini inceleyerek kendinize en uygun eğitmeni seçebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz her eğitmenle yapacağınız ilk özel dersin her zaman 50% indirimli olacağını da unutmayın. Fiziksel ortama gerek kalmadan, Kunduz kullanıcılarına özel geliştirilen altyapıyla uzaktan özel ders de alabilirsiniz. Haftanın belirli saatlerine ya da belirli derslere sıkışmak zorunda kalmadan, size en uygun saatlere ve ihtiyacınız olan branşa göre dersler ayarlayabilirsiniz. Bu site sayesinde Türkiye’nin en seçkin öğretmenlerinden, evinizin rahatlığında, dilediğiniz dersten, dilediğiniz zaman online bire bir özel ders alabilirsiniz.
 • Superprof: Bu sitede yüzlerce öğretmen fizik dersi vermek için sizleri bekliyor! Antalya’nın hangi semtinde ikamet ediyor olursanız olun, size yakın yaşayan deneyimli ve güvenilir bir fizik öğretmeni bulmanız mümkün. Özel fizik dersi alacağınız mekanı öğretmeninizle konuşarak belirleyebilirsiniz. İster kendi evinizde, ister öğretmenin evinde veya sakin bir kafede derslerinizi yapabilirsiniz. Antalya’da ortalama özel fizik ders saati ücreti 85TL’dir. Fakat her bütçeye uygun ders veren öğretmen bulmak da mümkün. Ayrıca çoğu özel fizik öğretmeni, aranızdaki uyumu görebilmeniz ve öğretmenin ders anlatma yöntemi hakkında fikir edinebilmeniz için ilk dersi ücretsiz vermeyi teklif ediyor! Özel dersin avantajlarından yararlanmak için bir an önce Superprof’a kayıt olun ve kendinize en uygun öğretmeni aramaya koyulun! Superprof’ta online özel ders ücretleri 50 TL ila 200 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu fiyat farkının sebebi bazı öğretmenlerin daha fazla deneyim ve  sertifikaya sahip olurken diğerlerinin öğrenci veya yeni mezun olmasıdır genelde. Superprof öğretmenleri derslerini öğrencinin ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendirir. Online fizik dersi almaya karar verirseniz evinizin rahatlığında eğitim görmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir özel ders öğretmeniyle çalışmanın birçok avantajı vardır. Öncelikle her bir öğrenci kendi ihtiyaç ve öğrenme biçimine göre şekillendirilmiş dersleri, istediği yerde ve istediği vakitte alma imkanı bulur. Bir diğer avantajı da ister okul öncesi, ister ilkokul, orta okul, lise, üniversite ya da mezun olun her yaştan insan özel ders almaya uygundur. Hangi seviyede olursanız olun bir saatlik özel ders seansınızda yoğun bir eğitime tabi tutulursunuz.

Antalya’da özel ders almak için çok fazla uğraşmanıza gerek yok. İnternette hızlıca bir arama yaparak özel ders alabileceğiniz bir öğretmen bulabilir veya çeşitli fizik öğrenme sitelerinden aradığınız konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bursa'da fizik okuyabileceğiniz en iyi üniversiteler hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.