"Yaşadığınız sürece öğrenmeye açık olun. Her öğrendiğiniz yeni bilgi yanınıza kar kalır, özgüveninizi geliştirir ve kendinize inancınızı artırır." -Brian Tracy

Öğrenmek, doğduğumuz andan başlayarak ölene dek devam eden kapsamlı bir süreçtir. İnsanoğlunun öğrenmesi hiçbir zaman son bulmaz, bu da demek oluyor ki yeni bir şeyler keşfetmenin verdiği haz hiç bir zaman bitmeyecek!

Aslında öğrenecek çok şey var. Matematik, dil bilimi, ekonomi, biyoloji, kimya ve fizik gibi hangi akademik disipline ilginiz varsa o alanda eğitim almaya bir an önce başlayın! 

Yukarıda bahsedilen bilimsel disiplinlerin her biri evrenin işleyişi hakkında fikir edinmemizi sağlayan büyüleyici birer maceradır. Bu makalede, fizik alanına yoğunlaştık ve çeşitli web siteleri, podcast'ler ve mobil uygulamalar gibi online kaynaklar kullanarak fizik bilgilerinizi nasıl tazeleyebileceğinizden bahsettik.

izmir fizik özel ders almak için tek yapmanız gereken Superprof'ta arama yapmanız olacaktır.

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (20 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (77 yorum)
Dr physicist
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (33 yorum)
Berk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺560
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺240
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺110
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nazmi bozdere
5
5 (9 yorum)
Nazmi bozdere
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (20 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (77 yorum)
Dr physicist
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (33 yorum)
Berk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺560
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺240
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺110
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nazmi bozdere
5
5 (9 yorum)
Nazmi bozdere
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fizik Öğrenmek İsteyenler için Çalışma Kitapları

fizik ders kitabı seçmek
Fizik alanıyla ilgilenenlere yönelik sayısız kitap var. Önemli olan kendinize uygun olanı bulabilmek! |Kaynak: Unsplash

Hiç kendimizi kandırmayalım, fizik gerçekten de zor bir derstir. Karmaşık kavramlar ve matematiksel denklemler bile insanın başını ağrıtmaya yetiyor. Neyse ki doğru öğrenim yöntemleri ve kaynakları kullanıldığında fizik oldukça verimli bir disiplin haline gelebilir.

Türkiye'de bildiğiniz gibi fizik dersi lise 1'den itibaren müfredata girer. Diğer sayısal dersler bir yana, fizikle ilk defa karşılaşan öğrencileri bir panik kaplar. Ancak gerekli çalışma düzenini oluşturan öğrenciler zamanla fiziğin muhteşem yapısını keşfeder ve bu dersi sevmeye başlar.

Sayısal alanlara daha yatkın olan ve üniversitede sayısal bir bölüm tercih etmeyi düşünen öğrenciler için lisede fizik konularını halletmek oldukça önemlidir.

Fizikle ilgili bir bölüm okumak isteyenler Türkiye'nin farklı şehirlerindeki prestijli üniversiteleri tercih edebilir.

Fizik öğretmeni Ankara ve çevresinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Fizik, deneyimli bir eğitimcinin rehberliğinde sınıf ortamında öğrenilebilse de, son yıllarda birçok kişi etkili bir ders kitabı seçerek kendi kendine çalışmayı ve fiziğin temellerini kendi başına öğrenmeyi tercih ediyor.

Fizik alanında yayımlanan ve temel fizik kurallarını anlatan çok sayıda ders kitabı mevcut.

 • Feynman Fizik Dersleri: Ünlü fizikçi ve Nobel ödüllü Richard Feynman tarafından yazılan bu kitap, fiziğin temel kavramlarını anlamak için en iyi kitaplardan biri olarak kabul ediliyor. Feynman Fizik Dersleri kitabı ilk kez 1964 yılında yayımlandı ve o günden bu yana 1.5 milyondan fazla satıldı ve çok sayıda yabancı dile çevrildi. Feynman kitabın bu denli başarılı olacağını hiç ummuyordu ve aslında tamamen bir 'deney'den ibaret olduğunu ifade etti. Newton yasaları gibi temel kavramlar, genel görelilik ve kuantum mekaniği gibi karmaşık fikirlerin tümü bu 1552 sayfalık ders kitabında yer almaktadır. Fiziğe ilgisi olanları hayal kırıklığına uğratmayacak bir başyapıt.
 • Fiziğin Temelleri: Amerikalı fizikçi David Halliday tarafından yazılan Fiziğin Temelleri kitabı, 1960'tan beri okullarda ve kurslarda ders kitabı olarak kullanılmaktadır. 47'den fazla dile çevrildi ve fiziğin temellerini kavramak için gerekli kitaplardan biri olmaya da devam ediyor. Kitap ilk basımından bu yana birkaç kez revize edildi; ancak, son revizyon olan 10. baskı, önceki incelemelere dayandığı ve tüm konuyu hayata geçiren video illüstrasyonları içerdiği için şu ana kadarki en iyisi olarak kabul ediliyor.
 • Fizik Sıfır: Kitabın kapağında yer alan "Fizik dersim SIFIR diyenlere" ve "Fizik dersine Sıfırdan başlamak isteyenlere" ifadesiyle dikkat çeken bu kitap Karekök Yayınları tarafından hazırlanmıştır ve üniversiteye giriş sınavına uygun içeriklere sahiptir. Özellikle Meslek Liseli ve İmam Hatip Liseli arkadaşların yanı sıra dışarıdan üniversite sınavına hazırlanmak isteyenler ve eşit ağırlık (TM) öğrencisi olup TYT de hiç olmazsa birkaç fizik sorusu cevaplamak isteyenler için de ideal bir kaynak olabilir. Bu kitap fizik alanında temel atmak için oldukça uygun ve sınava hazırlık kaynakları arasında kolay sınıfına giren bir kaynaktır.

Bu bahsettiğimiz kitaplar şiddetle tavsiye edilir ve "idefix, kitapyurdu, palmeyayınevi" gibi online kitap satan sitelerden kolayca ulaşılabilir. Fizik kavramlarına bir an önce hakim olmak istiyorsanız hemen kitabınızı seçin ve çalışmaya başlayın!

Fizik Öğrenmek İsteyenler için Websiteleri

Fizik, maddenin incelenmesini, hareketini ve davranışını uzay ve zaman bakımından inceleyen, kendi içinde son derece tutarlı bir bilimsel disiplindir. Fiziğin temel amacı evrenin işleyişini anlamlandırmak ve çözümlemektir.

Fizik en eski akademik disiplinlerdendir ve uzun yıllardır bu alanda çalışmalar yapılır. En çok bilinen, keşifleri bilimsel dünyayı şekillendirmiş ünlü fizikçilerden bazıları; Albert Einstein, Isaac Newton ve Marie Curie'dir.

Fizikle ilgili çalışmalar yapmanın kişiye kazandırdığı birçok sosyal beceri de vardır. Örneğin problem çözme becerilerinizi geliştirir, karmaşık kavramları mantıksal düzlemde açıklamanıza yardımcı olur, günlük kullandığınız aletlerin çalışma prensiplerini anlamaya başlarsınız, doğa olaylarına farklı açılardan bakabilirsiniz. Üniversitede fizikle ilişkili bir bölüm okuyanlar iş verenlerin gözünde bu gibi becerilere sahip kişiler olacağı için daha çok dikkat çeker.

Peki fizik kavramları kendi kendine nasıl öğrenilir?

Endişelenmeyin, internet her zaman yanınızda! Fiziğe ilgisi olan her yaştan insana uygun tasarlanmış birçok websitesi vardır. Ortaokul veya üniversite öğrencisi olmanız, çalışan veya evde vakit geçiren biri olmanız hiç fark etmez; mevcut web sitelerinin çeşitliliği her yaştan ve seviyeden öğrencinin ihtiyaçlarına uygundur.

Daha fazla uzatmadan fizik konuları hakkında hem detaylı konu anlatımlarına ve soru çözümlerine ulaşabileceğiniz hem de güncel gelişmeler hakkında fikir edinebileceğiniz bazı websitelerini birlikte göz atalım:

 • Fizikdersi.gen.tr: Bu sitede 9, 10, 11, 12.sınıflar için konu anlatımlarına ulaşabilir, geçtiğimiz yılın üniversiteye giriş sınavında yer alan fizik konularını inceleyebilir, tekrar etmek istediğiniz başlığa tıklayarak o konuların detaylı ve görselli anlatımlarını inceleyebilirsiniz. Konu anlatımlarının sonunda yer alan testleri çözerek anlayıp anlamadığınızı görmek için kendinizi test edebilirsiniz.
 • Kuark.org: Astrofizik, Atom fiziği, Kuantum fiziği gibi fiziğin çeşitli alanlarına dair güncel gelişmelere ve haberlere yer veren, aynı zamanda Biyoloji, Uzay ve Doğa gibi fiziğin ilintili olduğu diğer alanları da bünyesinde barındıran oldukça öğretici ve keyifle saatler geçirebileceğiniz bir websitesi. Bu sitede elektrikli otomobilleri şarj eden yollardan 3 boyutlu yazıcıyla üretilen aort damarına kadar çok çeşitli konularda bilgi edinebilirsiniz.
 • Fizik.net: Bu sitede de lise derslerinin ayrıntılı konu anlatımlarına ulaşabilirsiniz. Fizik ve bilime dair videolar izleyebilir, merak ettiğiniz fizik deneylerinin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.
 • Fizikist.com: Bilimsel deneyler, bilim insanları, röportajlar, kitap önerileri, teknoloji, uzay ve daha birçok konuda merakınızı giderebileceğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz.

Bu tür çeşitli websitelerini kullanarak yeni bir şeyler öğrenmek eğitim alanını birçok anlamda geliştirdi. Bugünün öğrencileri geçmişin eski öğrenme yöntemlerine ayak uyduramaz herhalde. Bu nedenle, bu makalede ele alınan siteler bilgilendirici, ilgi çekici ve günümüz bilgisayar çağında fizik öğrenmek isteyen herkesin eğlenirken öğrenebileceği kaynaklar üzerinden hazırlanmıştır.

Online Fizik Kaynakları

"Öğretmenlerin teknolojiyi bir eklenti, ilave veya ekstra bir etkinlik olarak görmek yerine müfredata sorunsuz bir şekilde entegre etmesi gerekiyor." - Heidi-Hayes Jacobs

Günümüzde eğitimcilerin, öğrencilerin anlattıklarını tam olarak kavrayabilmesi ve uzun vadede hatırlayabilmesi için sınıfta teknolojik araç ve gereçlerden yararlanması gerekir.

Bizler şu an bilgi çağında yaşıyoruz ve 21.yüyılda doğan gençler her yeni akademik bilgiyi öğrenmek için modern teknolojiyi aktif olarak kullanıyor. Websiteleri, e-kitaplar, mobil uygulamalar ve podcast'ler öğrenmeyi kuşkusuz daha ilgi çekici hale getiriyor. Siz de fizik bilimine giriş yaptığınız zaman mutlaka bu araçlardan yararlanmalısınız.

Şimdi sizlerle fiziğin temellerini kavramak isteyenlerin kullanabileceği mobil uygulamalardan ve podcast'lerden bahsedeceğiz.

Podcast'ler bana yetmez diyorsanız Superprof'taki fizik özel ders öğretmenlerine bir göz atın.

Fizik Öğrenenler için Mobil Uygulamalar

fizik uygulaması indirerek yeni konular öğrenin
Mobil uygulamalar sayesinde telefonunuzdan veya tabletinizden fiziğin temellerini öğrenebilirsiniz. |Kaynak: Unsplash

Son istatistiklere göre Google Play Store'da 2.1 milyonun üzerinde, Apple App Store'da 2 milyonun üzerinde indirilebilir uygulama bulunuyor. Bunlar arasında en popüler uygulama kategorileri: Sağlık & Fitness, Eğlence, Fotoğraf & Video, Yiyecek&İçecek, Finans ve Eğitim.

Online uygulamaların Eğitim bölümünde fizik öğrenmeye yönelik bazı uygulamalara da rastlayabilirsiniz.

İşte fizik kavramlarını öğrenmek veya tekrar etmek isteyen öğrenciler için en çok tavsiye edilen uygulamalardan bazıları:

 • Khan Academy Mobile App: Google Play ve App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilen bu eğitim uygulaması, oldukça çeşitli konularda akademik destek sunmayı amaçlar. Uygulamayı indirdikten sonra her boş vaktinizde kullanabilir, işe veya okula gidiş gelişinizde otobüste geçirdiğiniz zamanı değerlendirmiş olursunuz. Bu uygulamayla adım adım ipuçları içeren alıştırma soruları çözebilirsiniz. Görsel içerikleri, eğitici videoları ve resimleriyle fizik kavramlarını öğrenmek bu uygulama sayesinde çok daha kolay!
 • Pocket Physics: Öncelikle fiziğin gerekli ve temel konularına odaklanan harika bir uygulama. Tamamen ücretsizdir ve doğrusal hareket, kuvvetler, dalgalar, yerçekimi, elektrik ve astronomi gibi fizik konuları hakkında önemli bilgiler içerir. Bu uygulamayı özellikle lise öğrencileri indirerek ders sonrası tekrarları veya sınav hazırlıkları için kullanabilirler. Ayrıca üniversite öğrencileri için de oldukça uygundur.

Fizik Öğrenenler için Podcast'ler

fizik öğrenmek isteyenler podcastlerden yararlanabilir
Podcast'lerin içeriği oldukça geniştir ve fizik hakkında da birçok podcast bulabilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Podcast'ler 2004 yılından bu yana gittikçe daha da yaygınlaşıyor. Kelimenin kökeni aslında iPodlardan geliyor. Podcast'ler çeşitli ilgi çekici konulara odaklanan, indirilebilir ses dosyalarıdır.

Dilediğiniz podcast yayınını spor yaparken, yürüyüşe çıktığınızda, otobüs veya metro yolculuklarınızda keyifle dinleyebilirsiniz. Sanat, Güzellik, İş dünyası, Sağlık, Hobiler ve Eğitim gibi daha birçok alanda ilginizi çeken herhangi bir konuda podcast yayınına ulaşabilirsiniz.

Fizik konusunda Türkçe podcast'lere ulaşmak imkansız değil ama eğer İngilizceniz varsa çok daha fazla kaynaktan yararlanma imkanına sahipsiniz demektir. Fizik podcast'lerinde okulda işlenen ders konuları dinlemeyi beklemeyin çünkü bu içeriklerde daha çok fizik kavramları ve deneylerinin açıklamaları sohbet ortamında dinleyiciyi sıkmadan verilmeye çalışılır.

Aşağıdaki podcast'leri dinleyerek fiziğin çeşitli alanlarında fikir edinebilirsiniz.

 • Bilim kazanı: 39 bölümden oluşan bu podcast serisinde kütleçekimsel dalgalardan iklim değişikliğine kadar birçok farklı konu eğlenceli bir dille ve muhabbet havasında anlatılıyor.
 • The Titanium Physicists Podcast: Dr. Ben Tippet ve arkadaşları, herkesin fiziği anlayabileceğine inanıyor; bu nedenle, eğlenceli metaforlar, açıklamalar ve deneyler kullanarak fizik kavramlarını açıklayan ilgi çekici bir podcast oluşturdular. Web sitelerinde çok çeşitli konuları kapsayan 70'in üzerinde bölüm yer almaktadır.

Ayrıca, ilgilendiğiniz herhangi bir konuyu Spotify uygulamasından veya websitesinden aratarak orada yer alan podcast'leri de inceleyebilirsiniz.

Podcast'lerin en güzel yanı eğtici, bilgilendirici olmaları ve yanınızda kulaklığınız, telefonunuzda şarjınız varsa her zaman her yerde dinlenmeye uygun olmalarıdır.

Fizik Alanında Başarılı Olmak için Yapmanız Gerekenler

Herhangi bir akademik alanda ilerlerken kendinizden daha deneyimli ve bilgili kişilerle iletişimde almaya, onların bilgi birikimlerinden yararlanmaya özen gösterin. Genelde fizik öğrenmeye yeni başlayan öğrenciler konuların tamamen kavranması için üstün zekaya sahip olmaları gerektiğini iddia eder. Ancak bu hiç de doğru değil. Zorlayıcı bir alan olsa da, doğru bir motivasyon ve sıkı bir çalışma planıyla fiziğin temelleri özümsenebilir.

Fizik çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

 • Matematik Temelinizi Sağlam Atın: Matematiğin ana konularında sıkıntı yaşadığınız sürece fizik sizin için ulaşılmaz bir yerde kalmaya devam eder. Fizik denklemlerini çözümleyebilmek için öncelikle dört işlem, cebir ve trigonometride uzmanlaşmış olmanız gerekir. Baştan matematiği hallederseniz fizik sizin için zorlu bir alan olmaktan çıkıp eğlenceli bir derse bile dönüşebilir!
 • Aktif ve Dinamik Olun: Fizik derslerinde elinizi kaldırmaya ve anlamadığınız yerleri sormaya çekinmeyin. Ders aralarında arkadaşlarınızla yeni öğrendiğiniz konular hakkında tartışabilir çözdüğünüz soruları öğretmeninize göstererek yanlışlarınızı birlikte kontrol edebilirsiniz.
 • Günlük Çalışma Planı Yapın: Fizik alanında uzmanlaşmak ciddi bir emek ve zaman ister. Günlük çalışmalarla bu seviyeye ulaşmanız çok da zor değil. Her gün 15dk fizik çalışmanın haftada bir kez 3 saat çalışmaktan çok daha yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Fizik öğrenmek isteyenler bu makalede bahsettiğimiz websitelerinden, uygulamalardan, kitaplardan ve podcast'lerden yararlanabilir. Fizik çalışmak başlangıçta sancılı olabilir, ancak bu denli önemli bir akademik disipline hakim olmanın tatmini ve getirileri paha biçilmezdir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.