"Öğretmenlerin teknolojiyi bir eklenti, ilave veya ekstra bir etkinlik olarak görmek yerine müfredata sorunsuz bir şekilde entegre etmesi gerekiyor." - Heidi-Hayes Jacobs

Artık 21.yüzyılda yaşıyoruz, eğitim ve öğretim metodlarımızın da bu doğrultuda geliştirilmesi gerekir.

Bugünkü eğitimciler, derslerde veya fizik özel ders sonrası aktivitelerde olabildiğince teknolojiye endeksli çalışmalar yapmaya özen göstermeliler. Çağa ayak uydurmalılar; zira elli yıl öncesinde sınıflarda uygulanan metodları aynı şekilde uygulamaya devam edemeyiz. Günümüzde çocuklar doğar doğmaz teknolojik aletlerle tanışıyor ve küçük yaşta kullanımında ustalaşıyorlar.

Websiteleri, YouTube videoları, e-kitaplar, uygulamalar ve podcast'ler sınıf ortamında ve ders sonrası tekrarlarda kullanılabilir.

Bilgi çağında yaşadığımız için, internette öğrencilerin her türlü derste başarılı olmasına yardımcı olacak içerikler mevcut. Fakat çok sayıda içerik ve farklı seçenek olduğu için kendi seviyenize ve öğrenim yönteminize uygun çalışacağınız doğru kaynağı bulmak da zorlaşır.

Bu makalede fizik öğrenenlerin ders dışında yararlanabileceği birkaç mobil uygulamadan bahsedeceğiz. Eğer yeni bir şeyler öğrenmek için teknolojiden yardım almayı seviyorsanız yazıyı okumaya devam edin!

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (84 yorum)
Dr physicist
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺480
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (24 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fizik Öğrenenler için Mobil Uygulamalar

fizik öğrenmek için en iyi siteler nelerdir telefonunuzdan araştırabilirsiniz
Google Play Store ve Apple App Store fizik öğrenmek isteyenlere uygun uygulamalarla dolu. |Kaynak:Pixabay

Google Play Store ve App Store her konuda ve her alanda birçok uygulama barındırıyor. Hatta sanki her şey çoktan düşünülmüş ve icat edilmiş gibi.

Statista'nın 2020'de yaptığı analizlere göre Google Play Store'da 2.7 milyon, App Store'da ise 1.8 milyon uygulama bulunuyor.

Bunlar arasında en popüler uygulama kategorileri: Sağlık & Fitness, Eğlence, Fotoğraf & Video, Yiyecek&İçecek, Finans ve tabi ki "Eğitim".

İsteyen herkesin yeni bir dil, yabancı bir kavram veya akademik bir disiplin hakkında bilgi edinmesine yardımcı olan uygulama mağazalarında indirilebilecek çok çeşitli eğitim uygulamaları bulunmaktadır.

Aşağıda fizik öğrenmeye yeni başlayan, bildiklerini tekrar eden veya sınava hazırlanan öğrencilerin kullanabileceği birkaç uygulamadan bahsettik.

Khan Academy

Khan Academy, temelde herhangi bir akademik disiplinle ilgili bilgi almak isteyenlere en etkili şekilde bilgiyi ulaştırmayı amaçlayan kar gütmeyen bir kuruluştur. Bu uygulamayla adım adım ipuçları içeren alıştırma soruları çözebilirsiniz. Görsel içerikleri, eğitici videoları ve resimleriyle fizik kavramlarını öğrenmek bu uygulama sayesinde çok daha kolay!

Google Play ve App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilen bu eğitim uygulaması, oldukça çeşitli konularda akademik destek sunar. Bu uygulama  eğitimsel açıdan güçlü, her yaştan ve her seviyeden fizik öğrenmek isteyen öğrenciye uygundur.

Pocket Physics

Öncelikle fiziğin gerekli ve temel konularına odaklanan harika bir uygulama. Tamamen ücretsizdir ve doğrusal hareket, kuvvetler, dalgalar, yerçekimi, elektrik ve astronomi gibi fizik konuları hakkında önemli bilgiler içerir.

Fiziğin tüm kritik kavramları, denklemleri ve formülleri, öğrencilerin dersten sonra bilgilerini tazelemelerine veya sınavlara hazırlanmalarına yardımcı olmak adına uygulamaya dahil edilmiştir. Bu uygulamayı özellikle üniversite öğrencileri vize ve final öncesi tekrarları için kullanabilirler.

Android mağazasında yer alan en iyi fizik uygulaması olduğu düşünülmektedir.  Dönem boyunca Pocket Physics uygulamasını günlük kullanan fizik  öğrencileri, özellikle sınav zamanlarında birçok yararını görecekler. Unutmayın ki kısa da olsa günlük çalışmak haftada bir kez saatlerce çalışmaktan çok daha etkilidir.

Kardo|Sınavlara Hazırlık

Oldukça farklı düşünülmüş bu uygulamada birçok dersin içeriğine dair küçük notlar bulunuyor. Öncelikle çalışmak istediğiniz dersi seçiyorsunuz daha sonra karşınıza gelen kısa notları okumaya başlıyorsunuz. Kartları sağa veya sola kaydırarak yeni bir nota geçebilir, her an her yerde tekrar yapabilirsiniz.

Kardo ile önemli fizik notlarına kolay bir şekilde ulaşabilir ve boş zamanlarınızı akılda kalıcı küçük notlar okuyarak değerlendirebilirsiniz.

YKS Soru Bankası

Eski adıyla YGS veLYS, bugünkü adıyla TYT ve AYT sınavlarına hazırlanan öğrenciler için tasarlanan YKS Soru Bankası uygulamasıyla, geleceğinizi belirleyecek sınavlara daha rahat çalışın! Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Edebiyat, Tarih, Felsefe, Türkçe gibi derslerde 13 binin üzerinde soru bulunan bu uygulamayı internet bağlantısı olmadan da kullanabilirsiniz.

Bu uygulamada seçtiğiniz dersteki soruları çözdükten sonra doğru ve yanlış yaptığınız soruları görebilir, eksiklerinizi anlayabilir ve başarı oranınızı devamlı takip edebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra her boş vaktinizde kullanabilir, okula gidip gelirken otobüste veya metroda geçirdiğiniz zamanı değerlendirmiş olursunuz.

Fizik Öğrenenler için Eğlenceli Podcast'ler

telefonunuza mobil uygulamalar indirerek her yerde fizik dersleri ile ilgilenebilriisniz
Podcast'ler çeşitli konularda insanlara bilgi vermeyi amaçlayan radyo yayınları gibidir. |Kaynak: Unsplash

Podcast'lerin son yıllarda popülaritesi gittikçe arttı. Dinleyicilerin podcast yayını yapan web sitelerinden ses dosyalarını indirip kişisel bilgisayarlarında veya dijital ses oynatıcılarında dinlemelerine olanak tanıyan ücretsiz bir hizmettir. Bu terim iPod ile Broadcasting (yayın yapma) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir.

Podcast'ler 2004 yılında kullanılmaya başlandı ve Podcast'lerde sanat, güzellik, ticaret, komedi, sağlık, hobiler, müzik ve eğitim gibi çok çeşitli kategorilerde farklı, eğlenceli ve öğretici içerik mevcuttur.

Podcast'ler işe giderken, yürüyüş yaparken veya spor sırasında yeni şeyler öğrenmek isteyen insanlar için harika bir araçtır.

Fizik dünyasında yer alan temel kavramlardan karmaşık kuramlara kadar hangi konuda bilgi almak istiyorsanız podcast'lere başvurabilirsiniz. Fizik konusunda Türkçe podcast'lere ulaşmak imkansız değil ama eğer İngilizceniz varsa çok daha fazla kaynaktan yararlanma imkanına sahipsiniz demektir. Fizik podcast'lerinde okulda işlenen ders konuları dinlemeyi beklemeyin çünkü bu içeriklerde daha çok fizik kavramları ve deneylerinin açıklamaları sohbet ortamında dinleyiciyi sıkmadan verilmeye çalışılır.

Aşağıdaki podcast'leri dinleyerek fiziğin çeşitli alanlarında fikir edinebilirsiniz.

Bilim kazanı

39 bölümden oluşan bu podcast serisinde kütleçekimsel dalgalardan iklim değişikliğine kadar birçok farklı konu eğlenceli bir dille ve muhabbet havasında anlatılıyor.

The Titanium Physicists Podcast

 Dr. Ben Tippet ve arkadaşları, herkesin fiziği anlayabileceğine inanıyor; bu nedenle, eğlenceli metaforlar, açıklamalar ve deneyler kullanarak fizik kavramlarını açıklayan ilgi çekici bir podcast oluşturdular. Web sitelerinde çok çeşitli konuları kapsayan 70'in üzerinde bölüm yer almaktadır.

Bilimsel podcast'lere abone olmak ve düzenli bir şekilde dinlemek için websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Khan Academy Physics

Hemen abone olmanız gereken inanılmaz eğitici harika bir podcast! iTunes Podcast mağazasında 117 bölüm bulunuyor. Bu bölümler genelde 9-10 dk sürüyor ve manyetizma, akışkanlar, hareket, Newton yasaları ve termodinamik gibi fizik konuları anlatılıyor.

Khan Academy tarafından hazırlanan bu gelişmiş podcast sistemi, İngilizcesi iyi olan lise öğrencileri veya fizik bölümünü İngilizce dilinde okuyan üniversite öğrencilerinin fizik kavramlarını tekrar etmesi için muhteşem bir yoldur. Günlük bir fizik podcasti dinleyerek kendinizi geliştirin!

Yale Üniversitesi Fizik

Yale Üniversitesi tarafından geliştirilen son derece bilgilendirici bu fizik podcast'lerinde fizik, kuantum mekaniği ve evrenin gizemlerini tartışan profesörler, öğretim görevlileri ve seçkin konuşmacılar yer alıyor.

iTunes Podcast mağazasında 8-10dk arası süren bu yayınlardan altı tanesine ulaşabilirsiniz. Yale Üniversitesi tarafından yayımlanan bu podcast'lerde karanlık enerji ve ışık gücü gibi çeşitli konular uzmanlar tarafından anlatılmaktadır.

Ayrıca, ilgilendiğiniz herhangi bir konuyu Spotify uygulamasından veya websitesinden aratarak orada yer alan podcast'leri de inceleyebilirsiniz.

Fizik Konularını Tekrar Etmek İsteyenlere Birkaç Tavsiye

Kimya ve biyolojinin yanı sıra fizik, üniversitede okunan en zorlu bölümlerdendir bu nedenle öğrenciler fizik öğretmeni veya kendilerinden üst sınıflardaki fizikçilerden tavsiye almaya bayılır.

Fizikte başarılı olmak için etkili çalışma yöntemlerine ihtiyacınız var.

  • Mantıklı Düşünün: Bu akademik disiplin, tarih veya yabancı dil gibi başarılı olmak için ezber gerektirmez. Fizik çalışırken, öğrencilerin olaylara geniş çerçeveden bakabilmesi ve mantıklı çıkarımsamalar yapabilemsi gerekir. Karmaşık alanlara adım atmadan öne temel kavramların tamamiyle anlaşılması ve zihinde yer etmesi oldukça önemlidir. Mantıksal bir yaklaşım belirlemek, öğrencilerin problemleri parçalara ayırarak adım adım çözmesine yardımcı olur. Unutmayın, Roma bir günde inşa edilmedi; tuğla üstüne tuğla, taş üstüne taş koyarak son halini aldı. Fizik için de aynı durum geçerlidir. Attığınız her bir küçük adım öğrenme sürecinize katkı sağlayacak ve geleceğinizi inşa etmeye yardımcı olacaktır.
  • Çalışma Düzeni Oluşturun: Telefonunuzu uçak moduna alın, sessiz bir yer bulun ve dışarıdan gelen uyarıcılardan uzaklaşın. Sakin bir ortamda fizik çalışmanız sizin için çok daha verimli olacaktır. Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdaki bir uygulamadan fizik çalışıyorsanız dikkatinizi dağıtabilecek sosyal medya bildirimlerinin kapalı olduğuna emin olun. Kısa da olsa günlük çalışmanız, akademik başarıya ulaşmanız için oldukça önemlidir.
  • Matematiği Sevmeye Çalışın: Öğrenclerin sevdiği derste başarılı olması bir tesadüf değildir. Siz de matematiği sevmeye başlarsanız fizikte de başarıya daha hızlı ulaşabilirsiniz çünkü bildiğiniz gibi, fiziğin her aşamasında matematik işlemlerinden yararlanılır. Matematiği bir eziyet gibi görmek işleri daha kötüye götürerek cesaretinizi iyiden iyiye kırabilir. Matematik derslerine karşı motivasyonunuz düşükse fizik çalışmaya başlamadan önce bir matematik öğretmeninden seviyenize göre özel ders alabilir, zorlandığınız konuları öğrenebilirsiniz.

Fizik öğrenmek öğrenciler için travmatik bir deneyim olmamalıdır. Günümüzün gelişmiş teknolojisinin getirdiği websiteleri, podcast'ler, mobil uygulamalar gibi çeşitli öğrenim araçları eğitim sürecinizi kolaylaştırmak için her daim yanınızda!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.