"Bir çiftçiye bile fizik kanunlarını açıklamak mümkün olmalı" -Albert Einstein

Fiziğin kompleks yasaları ve teorileri açıklandığında anlaşılır olmalıdır.

En iyi ve deneyimli eğitimciler evrensel yerçekimi yasalarını, hareket yasalarını, termodinamik yasalarını ve kütle ve enerjinin korunumu gibi fiziğin temellerini oluşturan konuları her seviyeden öğrencinin algılayabileceği şekilde açıklayabilir.

Ancak, profesyonel bir fizik öğretmeni rehberliğinde bile fizik, tamamen anlaşılması en zor olan akademik disiplinlerden birisidir.

Dünyanın her yanında farklı kültürlere sahip birçok öğrenci fiziğe giriş dersleri almaktan bile çekiniyor. Fiziğin çok zor olduğuna dair algının asıl sebebi, lisede ilk defa fizik dersiyle karşılaşan öğrencinin zamanında matematiğin temellerini oturtamamış olmasıdır. Böyle bir öğrenci ne kadar uğraşsa da fizikte başarılı olması güçtür.

Son yıllarda öğrenciler daha çok biyoloji, kimya ve fizik gibi bilimsel temelli disiplinlerden fizik özel ders alarak veya kurslara giderek bu alanlarda genel başarılarını artırmaya çalışıyorlar.

Son zamanlarda yürütülen bir çalışmaya göre, Fizik alanına rağbet 2014 yılından bu yana %22.9 arttı.

Bu nedenle, öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için Superprof, deneyimli fizik öğretmeni kadrosunu sizlerle buluşturuyor. Fizik öğrenmeye yeni başlayan, okulda gördüğü konuları tekrar etmek isteyen veya ileri seviye fizik dersleri almak isteyen herkes Superprof'ta özel ders veren öğretmenlerden yaralanabilir.

Ayrıca online kaynakları keşfederek evde kendi kendinize de çalışabilirsiniz.

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (89 yorum)
Dr physicist
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (11 yorum)
Selim
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (89 yorum)
Dr physicist
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (11 yorum)
Selim
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (40 yorum)
İbrahim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Üniversitede Fizik Okumak

fizik bölümü okumak için lisede fizik derslerinizin de iyi olması gerekir
Lisede fizik dersinin ne kadar keyifli olduğunu fark eden öğrencilerin bir kısmı üniversitede de bu alanda ilerlemeyi seçer. |Kaynak: Unsplash

Fizik alanında lisans düzeyinde eğitim almak zorlayıcı olabilir fakat yine de her yıl çok sayıda öğrenci avantajlarından dolayı bu alanda ilerlemeyi tercih ediyor.

Siz de fizikle ilgili bir alanda eğitim almak istiyorsanız liseden itibaren matematik ve fizik derslerine azami önem göstermeli, gerekirse özel dersler alarak temellerinizi sağlam atmalısınız.

Üniversite Öncesi Dönem

Çoğunuzun bildiği gibi Türkiye'de lise 1'e başlayan her öğrenci fiziğin yanı sıra biyoloji, kimya, edebiyat gibi çeşitli alanlarla ilk defa tanışır. Daha sonra 9.sınıfı tamamlayan öğrencinin sayısal- sözel- eşit ağırlık- dil gibi daha başarılı veya ilgili olduğu bir alanı tercih etmesi gerekir.

Bu durumda fizik dersi almaya devam etmek isteyen öğrencilerin sayısalı tercih etmesi doğru olacaktır. 3 sene sayısal ağırlıkta dersler gören öğrenci üniversiteye giriş sınavına katılarak hayalindeki üniversitenin ve bölümün peşinden gider.

Sayısal bölümünde fizik dersi alan öğrenciler Basınç, Kaldırma Kuvveti, Isı – Sıcaklık, Doğrusal Hareket, Kuvvet – Hareket, İş – Güç, Enerji, Işık, Aydınlanma, Gölge, Aynalar (Düzlem Ayna – Küresel Ayna), Kırılma, Mercek, Elektrostatik, Elektrik Akımı, Manyetizma, Dalga Hareketi, Su Dalgası, Ses Dalgası gibi konuları detaylarıyla öğrenir.

Bu konulara hakkını vererek düzenli bir şekilde çalışan ve iyice öğrenebilen öğrenciler üniversiteye giriş sınavlarında yüksek puanlar alarak kendilerine iyi bir gelecek hazırlamanın ilk adımını atmış olurlar.

Üniversite Dönemi

Prestijli bir üniversitede fizik bölümü okuma ayrıcalığına sahip olmak isteyen öğrencilerin karşılaması gereken bazı temel şartlar vardır.

Üniversiteye giriş sınavında sayısal derslerden (matematik, fizik, kimya, biyoloji) yüksek netler yaparak Türkiye'nin en iyi üniversitelerini garantileyebilirsiniz.

Lisans düzeyinde verilen bilimsel disiplinler, doğal olarak, lisedeki eğitimden çok daha karmaşık ve derindir. Yine de bu gerçeğin sizin cesaretinizi kırmasına ve hayallerinizden caydırmasına izin vermeyin.

Fizik bölümü okuyabileceğiniz en prestijli üniversitelerden bazıları; Boğaziçi, Hacettepe, ODTÜ, Bilkent, Yıldız Teknik, Marmara ve Koç Üniversitesi'dir.

Fizik alanında kendinizi geliştirmek için erkenden özel ders almaya başlayın!

Fizik Öğrenmek İsteyenler için Kitap Önerileri

fizik kitapları herzaman yanınızda
Fiziğin temel kavramlarını öğrenmek için her daim kitaplardan yararlanabilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Fizik aslında günlük hayatımızın her alanında yer alır. Mutfakta kullandığımız fırından, arabalarımıza, cep telefonlarından ev süpürgelerine kadar elimizi attığımız her şeyde fiziğin öyle ya da böyle bir etkisi vardır.

Fiziği ister okul derslerinde başarılı olmak için, ister kendinizi geliştirerek farklı bakış açılarına sahip olmak için öğrenmek isteyin; her halükarda kitaplardan yararlanmanız gerekecektir. Teknoloji her ne kadar gelişse de kitapların öğrenme sürecine katkısı yadsınamaz.

Fizik alanında temel bilgiler edinmek isteyenlere veya belli bir seviyede olup da bilgilerini tazeleyerek üstüne yenilerini eklemek isteyenlere uygun en iyi kitaplar şunlardır:

  • Feynman Fizik Dersleri: Ünlü fizikçi ve Nobel ödüllü Richard Feynman tarafından yazılan bu kitap, fiziğin temel kavramlarını anlamak için en iyi kitaplardan biri olarak kabul ediliyor. Feynman Fizik Dersleri kitabı ilk kez 1964 yılında yayımlandı, o günden bu yana 1.5 milyondan fazla satıldı ve çok sayıda yabancı dile çevrildi. Feynman kitabın bu denli başarılı olacağını hiç ummuyordu ve bu çalışmanın aslında tamamen bir "deneyden" ibaret olduğunu ifade etti. Newton yasaları gibi temel kavramlardan genel görelilik ve kuantum mekaniği gibi karmaşık fikirlere kadar çeşitli konular bu 1552 sayfalık ders kitabında yer almaktadır. Hem yeni başlayanlara hem de ileri düzey fizikçilere uygun içerikler bulunur ve bu nedenle her türden öğrencinin kullanımına uygundur. Bu kitap, fiziğe ilgisi olanları hayal kırıklığına uğratmayacak bir başyapıt.
  • Fiziğin Temelleri: Amerikalı fizikçi David Halliday tarafından yazılan Fiziğin Temelleri kitabı, 1960'tan beri okullarda ve kurslarda ders kitabı olarak kullanılmaktadır. 47'den fazla dile çevrildi ve fiziğin temellerini kavramak için gerekli kitaplardan biri olmaya da devam ediyor. Bu kitap, öğrencilere bilimsel materyalleri doğru bir biçimde okumayı, temel kavramları tanımlamayı, bilimsel sorular yoluyla akıl yürütmeyi ve niceliksel problemleri çözmeyi öğretmeyi amaçlıyor. Kitap ilk basımından bu yana birkaç kez revize edildi; ancak, son revizyon olan 10. baskı, önceki incelemelere dayandığı ve video illüstrasyonları içerdiği için şu ana kadarki en iyisi olarak kabul ediliyor.
  • Fizik Sıfır: Kitabın kapağında yer alan "Fizik dersim SIFIR diyenlere" ve "Fizik dersine Sıfırdan başlamak isteyenlere" ifadesiyle dikkat çeken bu kitap Karekök Yayınları tarafından hazırlanmıştır ve üniversiteye giriş sınavına uygun içeriklere sahiptir. Özellikle Meslek Liseli ve İmam Hatip Liseli arkadaşların yanı sıra dışarıdan üniversite sınavına hazırlanmak isteyenler ve eşit ağırlık (TM) öğrencisi olup TYT de hiç olmazsa birkaç fizik sorusu cevaplamak isteyenler için de ideal bir kaynak olabilir. Bu kitap fizik alanında temel atmak için oldukça uygun ve sınava hazırlık kaynakları arasında kolay sınıfına giren bir kaynaktır.
  • YKS TYT-AYT Fizik Soru Kitabı: Nihat Bilgin tarafından hazırlanan bu çözümlü Fizik soru kitabı, TYT ve AYT tarzı sorulara yakın sorulardan oluşan bir soru bankasıdır. Fizik çalışmalarına yeni başladığınızda direkt elinize alıp çözmeniz için pek doğru bir kaynak değil çünkü kitabın içeriğinde her ne kadar basit denilebilecek sorular bulunsa da genel olarak orta seviye ve zorluk derecesi yüksek sorulara yer verilmiştir. Bu nedenle ileri seviye fizik çalışan ve zorlayıcı yorum sorularına ağırlık veren öğrencilerin edinmesi daha uygundur. Sınava olan benzerliğinin yanı sıra farklı soru türleri görmek, konuyu derinlemesine anlayıp anlamadığımızı test etmek açısından da yararlı bir kaynaktır. Bu kaynağı alıp çözmeye çalışmadan önce fiziğin temel kavramlarını öğrenerek belli bir altyapı oluşturmanızda fayda var.

Yukarıda bahsedilen örnekler, fiziği yeni öğrenmeye başlayanlar veya bilgilerini tazelemek isteyenler için mevcut en iyi kaynaklardan bazılarıdır.

Fizik Çalışırken Kullanabileceğiniz Birkaç İpucu

fizik özel ders ile evinizin rahatlığında fizik öğrenin
Derslerde elinizi kaldırıp soru sormaktan sakın çekinmeyin. Yeni bir şeyler öğrenirken aktif olmak öğrenmeyi kolaylaştırır. |Kaynak:Unsplash

Herhangi bir derste başarılı olmak için hem sıkı çalışmak hem de devamlılık gereklidir. Özellikle sayısal bir ders olan fizik, ağırlıklı olarak problem çözmeyi gerektirdiği için düzenli bir çalışma sistemi olmayan öğrenciler çok zorlanabilir. Fizikte soruları çözmek için ezberden çok fikirleri ve kavramları uygulamak gerekir.

Birçok öğrenci aslında fizik kavramlarını kolayca anlar fakat iş problem çözmeye gelip öğrendiklerini uygulaması gerektiğinde zorlanmaya başlar.

Fizik, yaşamınızın her alanında size yararı dokunacak oldukça önemli bir derstir. Tabi başarı tek gecede elde edilmez. Lisede bazı öğrenciler her ne kadar fizik derslerini sevse de bir türlü yeterli başarıyı gösteremezler. Bu öğrenciler akademik destek alarak potansiyellerini ortaya çıkarabilirler. Eğer kendi kendinize fizik öğrenmeye çalışıyorsanız aşağıda verdiğimiz tavsiyeler işinize yarayabilir.

  • Derslerde verilen materyalleri dikkate alın: tripli ergenlerin genel kanısının aksine öğretmenler her zaman öğrencilerinin başarılı olmalarını ve ileride iyi bir kariyere sahip olmalarını isterler. Bu nedenle fizik öğretmenlerinizin verdiği her türlü ders notu, soru örnekleri, ödevler, sunumlar ve testler oldukça önemlidir. Öğretmeninin verdiği materyalleri takip etmeyen bir öğrencinin üniversiteye girişi sınavında başarılı olması neredeyse imkansızdır. Ancak, fizik öğretmeninizin tavsiye ettiği her kitabı almak zorunda da değilsiniz elbette. Kendinize daha uygun olacağını düşündüğünüz farklı bir kaynağı araştırıp ondan da çalışabilirsiniz.
  • Her daim aktif olun: Derslerde soru sormakta utanılacak hiçbir şey yok. Derslere aktif bir şekilde katılım göstermek ve anlamadığınız yerde tekrar tekrar sormak fiziğin temel kavramlarını öğrenmek için benimseyebileceğiniz en iyi yollardandır. Ders aralarında arkadaşlarınızla yeni öğrendiğiniz konular hakkında tartışabilir çözdüğünüz soruları öğretmeninize göstererek yanlışlarınızı birlikte kontrol edebilirsiniz. Sınıf arkadaşlarınız ders sırasında devamlı soru sorduğunuz için rahatsız olmaya başlarsa siz de sorularınızı bir kenara not edip daha sonra internetten araştırarak yanıtlarına kendiniz de ulaşabilirsiniz.
  • Bol bol soru çözerek pratik yapın: Fizik diğer akademik disiplinlerden farklı olduğu için tarih ve yer ezberlerinden ziyade problem çözümüne farklı yaklaşımlar geliştirmeyi gerektirir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi öğrenciler fizik formüllerini anlamakta pek sıkıntı çekmez ama soruları çözmeye gelince donup kalırlar. Açıkçası, fizik problemlerini bir çırpıda çözmek istiyorsanız tek yapmanız gereken bolca soru çözmektir. Derslerden sonra bir saatinizi ayırarak okulun kütüphanesinde fizik çalışabilirsiniz. Veya fizik konu anlatımlarıyla beraber çeşitli soru çözümleri sunan websitelerinden de yardım alabilirsiniz.
  • Her Gün Çalışın: Özellikle sınav dönemlerine yaklaştığınızda iyi notlar almak için haftanın her günü o hafta gördüğünüz fizik konularını tekrar etmeli ve soru çözmelisiniz. Günlük fizik çalışması okul sonrası dinlenme sürenizden biraz çalarak en sevdiğiniz TV programını kaçırmanıza sebep olabilir tabi. Ama fedakarlık yapmadan da başarıya ulaşılmaz. Ayrıca, fizik kanunlarını ve kavramlarını anlamakta zorlanan öğrenciler genellikle dil ve sanat dallarında başarılıdırlar. Bu nedenle zaten iyi olduğunuz bir derse değil de zayıf olduğunuz bir derse ağırlık vererek daha çok alanda başarılı olmayı garantileyebilesiniz.

Fizik evrenin özelliklerini tanımlamaya çalışam temel bir akademik disiplindir. Fizik dersinde başarılı olmak isteyenler, deneyimli kişilerden tavsiyeler alarak ve kendi öğrenme ihtiyaçlarına uygun bir fizik kitabı edinerek hedeflerine ulaşabilir.

Fizik öğrenmek başlangıçta zorlayıcı olabilir fakat lisans bölümü seçiminizde veya kariyerinizde size getireceği avantajlara odaklanarak bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Hemen şimdi fizik çalışmaya başlayın ve geleceğin fizikçisi olmaya hazırlanın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (3 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.