"Geleceğin öğrencileri, kendi durum ve ortamlarına uygun öğrenme desteği talep edecekler. Ve ihtiyaç ortaya çıktığı anda bunu isteyecekler. Mobil cihazlar bu öğrenme desteğini sağlamak için anahtar bir teknoloji olacak . " Dr. Marcus Specht

Yukarıda verilen alıntıda, gelecekteki öğrencilerin çok çeşitli akademik disiplinlerin temel kavramlarını kavramak için mobil cihazları veya modern teknolojiyi kullanacaklarından bahsediyor. Sevgili okur sizin de tahmin edebileceğiniz gibi o gelecek suanda yaşanmakta. Dünyanın dört bir yanında bambaşka geçmişe sahip öğrenciler, eğitimlerine devam ederken kendilerini geliştirmek ve derslerinde başarılı olabilmek için modern teknolojiyi kullanıyor.

Kütüphaneler birer bilgi cennetidir, ancak belli bir konuyla ilgili bilgi toplamak için kütüphaneye gitmek, kitap arayıp bulmak ve kiralamak geçmişte kaldı.

Antalya fizik özel ders alanında oldukça yoğun talep vardır.

Bugünlerde herkes zamanla yarışıyor adeta. İlkokuldan üniversiteye kadar her yaştan öğrenci, herhangi bir konuda bilgi edinmek istediğinde birkaç saniye içerisinde yüzlerce kapsamlı websitesine ulaşabiliyor.

Peki fizik gibi daha karmaşık alanları da internetten öğrenmek mümkün mü?

Hiç merak etmeyin, günümüz modern dünyasında fiziğin temel unsurlarından tutun da ileri seviye fizik konularına kadar her detayı oturduğunuz yerden, kendi evinizin rahatlığında öğrenmeniz mümkün. Superprof, fiziğin temellerini incelemek için en çok tavsiye edilen siteleri sizler için bir araya topladı. İşte merak ettikleriniz!

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (77 yorum)
Dr physicist
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (20 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (9 yorum)
Naim
₺85
/saat
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (15 yorum)
İbrahim
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (77 yorum)
Dr physicist
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (20 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (9 yorum)
Naim
₺85
/saat
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (15 yorum)
İbrahim
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz>

Neden Fizik?

fizik konu anlatımı videoları izleyerek öğrenin
Fizik öğrenen kişinin problem çözme becerileri de gelişir. |Kaynak: Pixabay

Fizik, maddenin uzay ve zamandaki hareketlerini, yapısını ve işlevlerini inceleyen bilimsel bir disiplindir. Fiziğin temel amacı evrenin işleyişini anlamaktır. En eski akademik disiplinlerden biri olan fiziğin dallarını bilim insanları yüzyıllardır araştırıyor.

En çok tanınan ünlü fizikçilerden bazıları Albert Einstein, Isaac Newton, Richard Feynman ve Marie Curie'dir. 

Fizik alanında derinlere dalarak kendini geliştirmek isteyenler bir aşamada mutlaka bu fizikçilerin buluşlarıyla karşılaşırlar.

Fizik aynı zamanda kompleks kavramlarıyla zorlayıcı bir alandır ve bu nedenle öğrenciler sınavları geçecek kadar fizik öğrenmenin ilerisine geçmeyi pek tercih etmezler. Fakat şunu unutmayın ki, zorluklarla baş etmezseniz fizik bilmenin avantajlarından da yararlanamazsınız!

Peki fizik bilmenin akademik hayat dışında ne gibi katkıları vardır, gelin birlikte göz atalım:

  • Problem Çözme Becerilerini Geliştirir: fizik, kuralların, tarihlerin ve belli olguların ezberlenmesinin gerekli olduğu diğer akademik disiplinlerden farklıdır. Fizikte öğrencilerin problemleri etkili bir şekilde çözebilmesi için yeni fizik kavramlarını kullanması gerekir. Çeşitli çalışmalar sonucunda araştırmacılar, fizik öğrencilerinin günlük hayatta oldukça yararlı olan eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştiğini fark etti.
  • Fizik Her şeye Mantıklı Bir Açıklama Getirir: Hiç gökyüzünün neden mavi olduğunu veya dünyanın neden kendi etrafında döndüğünü merak ettiniz mi? Fizik disiplini içerisinde bu tür soruların bir cevabı vardır. Bilimsel konularda aklınıza gelen her türlü soru fiziksel kavramlar aracılığıyla mantıklı bir biçimde açıklanabilir.
  • Fizik Bazı Şeyleri Mümkün Kılar: Fizik eğitimi alan öğrenciler, günlük hayatta kullandığımız ampul, kamera, araba, cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi şeylerin fizik bilimi olmasa keşfedilemeyeceğini öğrenirler. Bu icatların her birinin nasıl çalıştığı hakkında daha detaylı bilgiler edinmek oldukça ilgi çekici ve tatmin edicidir. Bu aletlerin çalışma prensiplerini öğrendikten sonra bir ampule veya cep telefonuna bakışınız asla aynı olmayacaktır.
  • İşverenlerin Dikkatini Çeker: Üniversitede fizikle bağlantılı bir bölüm okuyanlar, işverenler için ideal çalışan konumundadır. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz problem çözme  ve mantıklı düşünme becerisi gibi her iş alanında hayati öneme sahip olan bu özellikler işverenlerin değer verdiği kriterler arasındadır.

Fizikle ilgileniyor ve ileride fizikle ilgili bir bölüm tercih etmeyi düşünüyorsanız bir an önce kendinizi geliştirmeye başlamalısınız.

Fizik Öğrenmek için En Etkili Websiteleri

fizik sitelerinden birçok yararlı kaynak bulabilirsiniz
Temel fizik bilgisi edinmek isteyenler için hazırlanmış çok çeşitli websitesi mevcuttur. |Kaynak: Pixabay

Fiziğin temelleri, online ortamda bulunan çeşitli, orijinal websitelerinden yararlanarak çok da zorlanmadan öğrenilebilir. Bazı sitelerde öğrencilerin etkileşimli bir biçimde fizik özel ders alması da sağlanır.

Daha fazla uzatmadan, fizik öğrenmek isteyenler için hazırlanan en kaliteli websitelerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Uluslararası bir dil olan İngilizce bilim alanında da ön plana çıkar, bu nedenle fizik eğitimi verilen en iyi siteler arasında İngilizce sitelere de yer verdik. Eğer yabancı diliniz iyi seviyedeyse bu siteleri mutlaka inceleyin.

Fizikdersi.gen.tr

Bu sitede 9, 10, 11, 12.sınıflar için konu anlatımlarına ulaşabilir, geçtiğimiz senenin üniversiteye giriş sınavında yer alan fizik konularını inceleyebilir, tekrar etmek istediğiniz başlığa tıklayarak o konuların detaylı ve görselli anlatımlarını inceleyebilirsiniz. Konu anlatımlarının sonunda yer alan testleri çözerek anlayıp anlamadığınızı görmek için kendinizi test edebilirsiniz.

Sitede aynı zamanda, örnekli konu anlatımları da bulunur. Örnek soruları, soruların nasıl adım adım çözüldüğünü ve sonuca varırken kullanılan yöntemleri inceleyerek bu yöntemleri kendi çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Kuark.org

Astrofizik, Atom fiziği, Kuantum fiziği gibi fiziğin çeşitli alanlarına dair güncel gelişmelere ve haberlere yer veren, aynı zamanda Biyoloji, Uzay ve Doğa gibi fiziğin ilintili olduğu diğer alanları da bünyesinde barındıran oldukça öğretici ve keyifle saatler geçirebileceğiniz bir websitesi. Bu sitede elektrikli otomobilleri şarj eden yollardan 3 boyutlu yazıcıyla üretilen aort damarına kadar çok çeşitli konularda bilgi edinebilirsiniz.

KBT Bilim sitesinde ders notlarından ziyade, okuyucalarına fiziğin farklı alanlarında bilgi edindirmeyi ve güncel gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlar. Siz de sınavlardan yüksek not almak veya derslerinizi geçmek için değil de dünyaya farklı bir pencereden bakabilmek ve yalnızca keyif aldığınız bir alana odaklanmak için fizik öğrenmek istiyorsanız bu siteye mutlaka göz atın.

Physics is Beautiful

Physics is beautiful sitesinde çeşitli ücretsiz, etkileşimli fizik dersleri mevcuttur. Anne babaların ve öğrencilerin dikkatine: bu harika site tamamen ÜCRETSİZ!

Physics is beautiful'un kurucuları Nicolas Scozzaro, Michael Darcy and Hiran Wijesinghe'in asıl amacı fiziği dünyanın her yerinden öğrenci için eğlenceli, etkileşimli ve çekici bir alan haline getirmek. Fiziğin temellerini öğrendikten sonra Newton'un yasaları ve kuvvetleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayabilirsiniz.

Bu harika websitesinin aynı zamanda mobil uygulaması da bulunuyor.

Khan Academy Physics

Khan Academy'nin yaptığı her iş gerçekten de muazzam sonuçlar veriyor. Herkes için her yerde ücretsiz, birinci sınıf eğitim sağlama gibi önemli bir hedefleri var. Khan Academy öğrencilerin, sınıf ortamı dışında istedikleri zaman ve istedikleri yerde uygulamalar, alıştırmalar ve eğitici videolar aracılığıyla diledikleri herhangi bir akademik alanda temel bilgi edinmelerine olanak tanır.

Khan Academy'nin fizik sekmesinde hem yeni başlayanlara hem de ileri seviyedekilere uygun içerikler bulunur.

Bu sitede anlatılan konular arasında şunlar vardır; tek boyutlu hareket, iki boyutlu hareket, kuvvetler ve Newton'un hareket yasası, merkezcil kuvvet ve yerçekimi, iş ve enerji, çarpmalar ve doğrusal momentum, tork ve açısal momentum, salınımlar ve mekanik dalgalar, sıvılar, termodinamik ve elektrik yükü, alan ve potansiyel.

Fizik öğrenmek isteyen veya bilgilerini tazelemek isteyen herkes bu sitede yer alan inanılmaz ilgi çekici ve öğretici videolardan yararlanabilir.

Real World Physics Problems

Bu sitenin amacı, fizikle ilgilenen insanların fiziksel dünyayı anlamlandırmalarına yardımcı olmaktır. Bu site sayesinde, günlük yaşantınızda karşınıza çıkan fizik problemlerine ulaşabilir ve çözümlerini analiz edebilirsiniz.

En çok merak edilen fiziğin dahil olduğu hayatın içinden örneklerden bazıları; eğlence parkları, savaş ve silahlar, mühendislik ve spordur.

Fiziğin temellerini öğrenmek hayatınızda büyük değişikliklere sebep olacak, olaylara daha farklı açılardan yaklaşmanızı sağlayacaktır.

Fizik.net.tr

Bu sitede de lise derslerinin ayrıntılı konu anlatımlarına ulaşabilirsiniz. Fizik ve bilime dair videolar izleyebilir, merak ettiğiniz fizik deneylerinin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Özellikle YKS'ye hazırlanıyorsanız bu sitedeki ders notlarını oldukça yararlı bulacaksınız.

Fizikist.com

Bilimsel deneyler, bilim insanları, röportajlar, kitap önerileri, teknoloji, uzay ve daha birçok konuda merakınızı giderebileceğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz.

Fizik Öğrenmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

 fizik problemleri çözmek için matematik bilmeniz gerekir
Karmaşık fizik denklemlerini çözebilmek için matematiğin temellerine hakim olmanız şarttır. |Kaynak: Visualhunt

Fizik kanunları hayatımızın her alanında geçerlidir aslında. Ancak ne yazık ki bu fizik alanının ne denli zor olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Birçok kişi için 'korkutucu ve anlaşılmaz' olan bu bilim dalı bazıları içinse oldukça eğlenceli ve zevklidir.

Özel ders alarak fizik alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Aşağıda sizler için etkili fizik öğrenme metodlarından bahsettik. Sınavlarınızda başarılı olmak istiyorsanız bu maddeleri dikkatle okuyun!

  • Temel Kavram ve Kuramları Eksiksiz Öğrenin: Fiziğin temellerine hakim olmadan geri kalan konuları öğrenmeye çalışmak anlamsızdır. Temel bilgiler fizik dünyasının anlaşılabilmesi için önemli bir basamaktır. Daha karmaşık fizik kavramları, kapsamlı fizik kitapları aracılığıyla öğrenilebilecek görelilik, termodinamik, elektromanyetizma, klasik mekanik ve kuantum mekaniği gibi bazı temel teorilere dayanmaktadır. Temel yöntemleri daha ayrıntılı olanlara bağlamak için bir zihin haritası oluşturmak fizik öğreniminde esastır.
  • Matematiğiniz İyi Olmalı: Fizik birçok matematiksel unsuru da içinde barındırdığından, fizik formüllerini kullanarak denklemleri çözebilmek için matematik bilginizin iyi olması gerekir. Fizik öğrenmeye başlamadan önce matematik bilgilerinizin üzerinden geçerseniz fizik öğrenme deneyiminiz çok daha keyifli ve etkili hale gelecektir.
  • Çizimlerden ve Görsellerden Yararlanın: Çizimlerden ve diğer görsel araçlardan yararlanarak fiziğin temelleri daha iyi anlaşılabilir. Özellikle görsel zekası yüksek olan kişiler için bu yöntem çok yararlıdır. Bir zihin haritası veya basit bir çizim, sınav dönemlerinde ezberlemeniz gereken önemli kavramları pekiştirmenize yardımcı olur.

Fizik alanında kendinizi geliştirmek için yararlanabileceğiniz daha birçok yol vardır.

Bugünün gelişmiş medya ve teknoloji dünyası, internet üzerinden istenilen her türlü bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor. Eğitim sektörü, akademik kavramların online kaynaklardan öğrenilmesiyle, günümüz gençliğinin eğitimsel ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanan sayısız uygulama ve podcast'ler sayesinde büyük ölçüde gelişmiştir.

Yararlı online websiteleri aracılığıyla, fizik kavramlarını öğrenmek artık hiç de zor değil! Haydi hemen bugün fizik öğrenmeye başlayın, hayatınızın değiştiğini göreceksiniz.

Fizik öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.