Ebeveynler her zaman çocukları için en iyisini isterler. Özellikle de konu akademik kariyerlerine gelince.

Tam da bu sebepten birçok anne baba çocuklarına çok erken yaşta matematiğin temellerini öğretiyor veya evde yavaş yavaş ikinci bir dil öğrenmesini amaçlıyor.

Peki, bu iyi bir fikir mi?

Tabii ki çocuklara yeni şeyler öğretirken kullanılan metotlar çok büyük bir rol oynuyor.

Sayı sayma, mental aritmetik, saati söyleme, toplama işlemi yapma, çokgenleri tanımlama... Konu ne olursa olsun çocukların öğrenimlerinin etkili olması için konu ile yakından ilgilenmeleri gerekir.

Öğrenmeye pozitif bir düşünce yapısıyla yaklaşmak ve hatta matematiği sadece bir ders olarak görmekten kaçınmak matematikte iyi olmanın anahtarlarından olabilir. Mesela online matematik oyunları oynamak ve bilmeceler ve yapbozlar çözmek matematik öğrencilerinin becerilerini sınav formatının baskısı olmadan geliştirir.

Peki, ya öğrenci disleksi veya diskalkuli ise?

Veya matematik öğrenirken cinsiyet farklılıkları ortaya çıkıyor mu?

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (30 yorum)
Dogan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (22 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (30 yorum)
Dogan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (22 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Her Çocuk Matematik Öğrenebilir

Dilbilimciler yeni bir dil öğrenirken ne kadar genç olursak o kadar iyi ve kolay öğrenebileceğimizi söylüyorlar. Bunun sebebi genç beyinlerin yeni dilleri daha rahat öğrenebilmesi tabii ki. Bir bebek bile iki dili aynı anda kolayca öğrenebilir.

Peki, ya matematik? İlginç bir şekilde matematik için de aynı şey geçerli.

Minnesota Üniversitesi'nde Michele Mazzocco'nun yaptığı bir araştırma, okula gidecek yaşa gelmeyen çocukların bile geometri ve simetri gibi basit matematik kavramlarını öğrendiğini gösteriyor. Ayrıca bu çalışma ebeveynlerin kendi karşılaştıkları zorlukların çocukların ilerlemesini yavaşlatabileceğini de gösterdi.

Dişçiye gitme fobisi gibi bazı ebeveynlerin matematik korkusu olabiliyor. Bu korku çocuklarına da geçebiliyor. Çocuklar olasılık, istatistik, Pisagor teoremi, oran orantı, eşitsizlikler, cebirsel ifadeler, karmaşık sayılar veya vektörler gibi konularda soruları çözemediğinde bu korku daha da artıyor.

Duvarın arkasına saklanan bebek ve çocuk
Çocuklarınızın meraklı sorularını güzelce cevaplayarak bildiklerinizi onlarla paylaşın. | Kaynak: Pexels

Çocukların ilkokula gitme zamanı geldiğinde etkileşimli matematik oyunları, öğrendiklerini iyice anlamalarına ve bunları uygulamaya dökmelerine yardımcı olmak için harika bir yol olabilir.

Peki, konu matematik olduğunda tüm çocuklar aynı derecede yetenekli mi? Her çocuğun etrafında olan bitenleri öğrenmek için doğal bir isteği olduğu konusunda hiç şüphe yok. Pozitif bir düşünce yapısı ve iyi bir matematik öğretmeni ile her çocuk matematik eğlenceli yanını görebilir.

Bir özel matematik öğretmeni ile çocuğunuzun öğrenimini destekleyebilirsiniz.

Online veya bire bir matematik dersleriyle öğretmen öğrencinin sınıfın gerisinde kalmamasını sağlayarak güçlü ve zayıf yönlerini belirler ve buna göre bir ders programı hazırlar. Kesirler, ondalık sayılar, uzun bölme işlemleri, basamaklı sayılar ve çeşitli matematik terimlerini öğrenirken özel matematik öğretmeninin büyük yardımı olabilir.

Bir matematik öğretmeni ile çocuğunuz ileride göreceği trigonometri, karekök, grafik, geometri, akıl yürütme, kalkülüs, cebir, polinom, integral ve diferansiyel denklemler gibi konular için sağlam bir temel oluşturabilir.

Çarpım tablosu ne kadar yararlı? Hemen şimdi öğrenin!

Matematik Oyunları ile Çocuğunuzun Matematik Öğrenmesine Yardımcı Olun

Ebeveynler çocuklarının eğitimi söz konusu olduğunda genelde tüm işi okuldaki öğretmenlere bırakırlar. Ancak bu süreçte ebeveynler de çocuklarının matematik eğitimini desteklemek için birçok şey yapabilir.

Öncelikle matematik okul hayatınızda sizi ne kadar zorlamış veya strese sokmuş olursa olsun, evde matematikle ilgili açıkça konuşmayı öğrenmelisiniz. Böylece çocuğunuz matematik çocuğunuz için sadece okulda gördüğü bir konu olmaktan çıkar. Mesela ev ödevlerinde yardım edebilir, öğrendikleri matematik kavramlarıyla ilgili sorular sorabilir veya gün içinde matematiği kullanmalarını öğrendiklerini takdir edebilirsiniz.

Çocuğunuzun matematik eğitimini destekleyecek online matematik alıştırmaları ve oyunları bulabilirsiniz. Bunlarla çocuklarınız ders kitaplarına biraz mola vererek matematiğin eğlenceli yanını keşfedebilir.

Bazı öğretmenler matematik öğretirken legoları kullanıyor!

Örtünün üstünde renkli oyuncaklar
Çocuğunuzun matematik öğrenimini oyunlarla eğlenceli hâle getirin! | Kaynak: Pexels

En etkili öğrenim şekli eğlenerek öğrenmektir. Bu nedenle oyunlarla matematik öğrenme, matematiği seven küçük çocuklar ve aslında tüm yaştaki öğrenciler için idealdir. Online matematik oyun sitelerinden yararlanarak çocuğunuzun matematikten keyif almasını sağlayabilirsiniz.

Matematik aslında her yerde; yapmamız gereken tek şey bunu görüp değerini bilmek!

Öğrenme Güçlüğü olan Çocukların Matematik Eğitimi için Öneriler

Çocuğunuzun disleksi veya diskalkuli gibi belli bir öğrenme zorluğu varsa ne yapmanız gerekiyor? Matematik öğrenimi sırasında ne gibi uyarlamalar yapmanız gerekiyor?

Bildiğiniz gibi disleksi okuma, yazma ve anlamayı büyük ölçüde etkiler. Çocuğunuz söz konusu matematik olduğunda ise matematikteki uzun problemleri çözmede ve sorunun ondan ne istediğini anlamada zorluk çekebilir. Diskalkuli ise sayı ve sembolleri kavrama, matematiksel işlemleri gerçekleştirme ve ilişkilendirmede güçlük yaşatan öğrenme bozukluğudur.

Özel öğrenme bozuklukları kısa süreli ve işleyen hafızanın yanı sıra konsantrasyon ve organizasyon becerilerini de etkileyebilir. Peki, özel öğrenme bozukluğu olan çocuklara matematik öğretmenin en etkili yolu nedir?

Matematik öğreniminde çok duyusal yaklaşımı (görme, işitme, dokunma ve hareket etme) benimsemek çok faydalı olabilir çünkü öğrenciler birkaç farklı kanal aracılığıyla bilgi alabilir. Özel öğrenim bozuklukları olan öğrenciler genelde görsellerle rahatça öğrenebilen öğrencilerdir. Bu nedenle matematik eğitimlerinde resimlerin ve modellerin kullanılması çok etkili olacaktır.

Özel öğrenim bozukluğu olan çocuklara öğretirken sabırlı olmak çok önemlidir. Tam olarak anlamaları için defalarca tekrar etmek gerekebilir. Benimsediğiniz yaklaşım işe yaramadığında farklı bir şey denemeniz gerekebilir.

Özel öğrenme bozuklukları organizasyon becerilerini de zorlaştırdığından öğretmenler ve ebeveynler şu yolları izleyebilir:

  • Matematiksel kavramları ayırt etmek için renk kodlu bir sistem hazırlamak
  • Bir rutine bağlı kalmak
  • Test kitaplarının yanında bir de defter bulundurmak (tüm öğrendiklerini tek bir yerde tutmak için)

Renkler, ilerleme çizelgeleri, kontrol listeleri ve önceki matematik özel ders özetleri gibi kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem var.

Özel öğrenim bozukluğu olan çocukların eğitiminin iyi organize edilmesi gerekir. Belli rutinlerle ve net hedeflerle öğrenci kontrolü elinde tuttuğunu hisseder ve zihnindeki engellerin yarattığı stres ortadan kalkar.

Erkek Öğrenciler Matematiği Kız Öğrencilerden Daha mı Kolay Öğreniyor?

Makalemizi oldukça hassas bir konu ile bitirelim. Söz konusu matematik olduğunda erkek ve kız öğrenciler arasında bir fark var mı?

Beton çitin yanında kız çocuk ve erkek çocuk
Küçük yaşta matematik öğrenirken erkekler daha mı az zorluk çekiyor? | Kaynak: Pexels

Bazı çalışmalarda şu gibi istatistiksel sonuçlara varıldı:

  • Fransa'da 14-15 yaşlarındaki çocukların sınıfında erkek öğrencilerin sadece %68'i yüksek düzeyde Fransızca bilgisine sahipken kızlarda bu rakam %82.
  • Matematikte ise bu rakam erkeklerde %87, kızlarda %86,8'di.
  • 10 ABD eyaletinde 7, 10 ve 18 yaşlarındaki 7 milyon öğrencinin performansında cinsiyetler arasında herhangi bir farklılık bulunmadı.

Peki, erkeklerin matematikte kızlardan daha iyi olduğu efsanesi nereden geliyor?

Bunun sebebi aslında öğrencilerin tercihleri olabilir. Kızlar edebiyat, hemşirelik, psikoloji gibi alanları tercih etme eğiliminde olabilir. Matematik, fen, ekonomi, mühendislik gibi alanlarda daha çok erkeğin olduğunu siz de fark etmişsinizdir.

Öğrencilerin yetiştirilme tarzı ve sosyal çevreleri de bu tercihlerde büyük rol oynuyor. Mesela çoğu zaman çok erken yaşlarda kızlara oyuncak bebekler verilirken erkeklere kepçe ve kamyon gibi oyuncaklar veriliyor. Bu gibi faktörler bile ileride çocukların tercihlerini etkileyebiliyor.

Matematik özel ders sınıflarında erkeklerin daha çok olması, bu konuda kızlardan daha yetenekli oldukları anlamına gelmiyor. Ancak kadınların bilimsel ve matematiksel konulara odaklanarak bu alanları seçme oranları daha düşük olabilir.

Acaba sıradaki matematiksel buluş ne olacak? Hangi matematiksel icat hayatımızı tamamen değiştirecek?

Böyle bir şey olduğunda haberi yine Superprof'tan alabilirsiniz! Kendinize göre bir matematik öğretmenini de burada kolayca bulabileceğinizi unutmayın.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.