Gençken matematik dünyasına adım atmak Everest Dağı'na tırmanmak kadar zor görünebilir.

Bazı çocuklar için matematik öğrenmek, tüm derslerden daha zordur.

Ancak erken yaşlarda iyi bir özel ders öğretmeninden yardım alarak çocuğunuzun matematikte başarılı olmasını garantileyebilirsiniz.

Eğer kendinize her çocuk matematik öğrenebilir mi, çarpım tablosunu ve toplama çıkarma işlemlerini anlayabilir mi, mantık yürütmeyi öğrenebilir mi diye soruyorsanız cevabımız evet, kesinlikle öğrenebilir!

Bunun nedeni matematiğin çok geniş bir konu olmasına rağmen öğrencilerin seviyesine ve zihinsel olgunluğuna göre öğretilmesidir. Matematikte de diğer konularda olduğu gibi aşama aşama ilerlenir.

Böylece çocuklar yaşamları boyunca ihtiyaç duyabilecekleri temel becerileri edinir:

  • Yeteneklerine güvenme
  • Matematik ve çeşitli bilim dallarında kariyerlere yeni kapılar açılır
  • Problem çözme becerileri ve bazı kararların nasıl ve neden alındığını anlama
  • Teknik beceriler
  • Günlük hayatta zamanı ve parayı yönetmeyi öğrenirler

İyi bir özel ders öğretmeni çocuklara matematik alıştırmaları ve çeşitli sorularla yardımcı olabilir, öğrendiklerini gerçek hayatla ilişkilendirmelerine yardımcı olabilir, istatistik ve grafik dünyasını keşfetmelerini sağlayabilir.

Geçmişte kendiniz matematikte zorlanmış olsanız da çocuklarınızın farklı olduğunu ve matematik problemlerini çözerken sizin kadar zorlanmayabileceklerini unutmayın. Kendi matematik sıkıntılarınızı bir kenara bırakıp çocuğunuzun eğitimine odaklanmalısınız.

Bu makalemizde çocuğunuza matematik eğitiminde nasıl yardımcı olabileceğinizden bahsedeceğiz.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (20 yorum)
Mustafa
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (22 yorum)
Dogan
₺115
/saat
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (10 yorum)
Mehmet
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Habip
5
5 (13 yorum)
Habip
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nilüfer
5
5 (13 yorum)
Nilüfer
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (20 yorum)
Mustafa
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (22 yorum)
Dogan
₺115
/saat
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (10 yorum)
Mehmet
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Habip
5
5 (13 yorum)
Habip
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nilüfer
5
5 (13 yorum)
Nilüfer
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz>

Eğitime Erken Yaşta Başlamak İleride Avantaj Sağlar

Minnesota Üniversitesi'nden Michele Mazzocco'nun yaptığı bir araştırmaya göre altı yaş altı çocuklar, okul öncesi veya anaokulu yıllarında temel matematik becerilerini kolayca geliştirebiliyor.

Mesela Lego gibi oyuncaklarla değişik kuleler inşa ederek temel geometri ve simetri öğrenebiliyorlar. Bunları bölme ve paylaştırma konularını daha iyi anlamak için de kullanabilirler.

Evde kendiniz de çeşitli etkileşimli matematik oyunları ve aktiviteleri bulabilirsiniz Veya online matematik oyunlarını ve eğlenceli testleri tercih edebilirsiniz.

Sayı sayma, tahmin etme, karşılaştırma, yuvarlama, matematiksel kelime bilgisi, bilimsel gösterim, çarpma ve bölme, saati söyleme, basamak değerleri, işlem sırası, toplama ve çıkarma, aritmetik gibi konulardaki becerilerini geliştirmesi için internetteki çeşitli videolardan yararlanabilirsiniz.

İnternette çocuklar için eğlenceli mantık oyunları, bulmacalar, yapbozlar, sudoku, problemler, çarpma oyunları ve toplama oyunları bulabilirsiniz. Çocuğunuzun pratik yapması için bazılarının çıktısını alabilir, daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz. Online matematik alıştırmaları ile çocuğunuz matematiğin eğlenceli yanını keşfedebilir!

Peki, her yerde hesap makinesi varken çarpım tablolarını neden öğreniyoruz?

Abaküs tutan çocuk
Çocuklarınızın matematik eğitimine küçük yaşta başlayın. | Kaynak: Pexels

Ayrıca daha 6 aylık bile olmayan bebeklerin iki farklı görüntüyü ayırt edebildikleri de ispatlanmıştır. Bir çalışmada bebeklere parlak 10 nokta ve 20 noktanın olduğu iki resim gösterildiğinde bebeklerin ikisinin farklı resimler olduğunu anlayabildikleri gözlemlenmiştir. Bu da bu kadar küçük bebeklerin bile miktarları karşılaştırabilme yeteneğine sahip olduklarını kanıtlıyor.

Çocukların öğrenmeye en açık olduğu zaman aslında 5 yaştır ve bir matematik öğretmeninin yardımıyla erken yaştan iyi bir temel oluşturma şansı yakalayabilirler. Böylece ileride matematikte karşılaşacakları konularda daha az zorluk çekerler.

Öyleyse neden tüm çocuklar ilkokulda matematiği kolayca yapmıyor? Öğrenme bozukluğu olan bir çocuğa matematik öğretirken nasıl bir yol izlenmeli?

Tüm çocuklarda öğrenme isteği ve merak olsa da hepsi aynı seviyede anlayamaz. Veya her çocuk yetiştirilirken ailesinden aynı akademik desteği görmez. Mesela küçük yaşta temel matematik becerileri edinmesini sağlayacak aktiviteler yapmış olan çocuklar daha ilkokulda matematikte daha az zorluk çekebilir. Kendine daha çok güvenebilir. Bu da motivasyonunu yüksek tutmasını sağlar.

Matematik Öğretmeninin Önemi

Matematik öğretmek için öğretmenin nitelikli bir eğitimci olması yeterli olmuyor, aynı zamanda hevesli bir eğitimci olması gerekiyor. Özellikle de öğrencileri küçük yaştaki çocuklar olunca.

Öğretmen ne kadar hevesliyse matematik bilgisi de o kadar derin olacaktır. Çünkü öğretmenin matematik tutkusu olduğunda daha çok şey öğrenir, alanıyla daha çok ilgilenir. Bu da öğrenciye mutlaka yansıyacaktır.

Matematik konusunda öğretmenin de öğrencinin de hevesli olması çocuğunuzun matematikte başarılı olma şansını artıracaktır.

İyi bir matematik öğretmeni çocuğunuzun soru sormaktan çekinmemesini sağlayarak aklındaki tüm sorulara cevap bulmasını sağlayacak, merakını ve hevesini kaybetmemesi için elinden geleni yapacaktır.

Oyuncaklarla oynayan iki kız çocuğu
Çocukları matematik oyunlarına yönlendirerek öğrenirken eğlenmelerini sağlayabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Ayrıca temel matematik kavramlarını ayrıntılı olarak öğretmenin en etkili yol olduğu da kanıtlanmıştır. Örneğin çocuklar erken yaşta çarpım tablosunu ezberlemek yerine arkasındaki mantığı ve fikri anlayabilir ve yorumlayabilirler.

Bu da çocukların bir konuyu farklı yönleriyle kavrayabildiklerini, böylece matematiği daha iyi anlayabileceklerini gösteriyor.

Ancak öğretmenler çocukların önüne engeller koyar ve olayların mantığını açıklamazsa çocuklar bu alanda maksimum potansiyeline ulaşmakta zorlanabilir.

Matematik Derslerinde Pozitif Yaklaşımın Önemi

Çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de pozitif yaklaşım çok önemlidir ve gelecekteki akademik başarılarını büyük ölçüde etkiler.

Pozitif bir düşünce yapısını benimseyen çocuklar matematik öğrenmeye en açık olan öğrencilerdir ve her zaman daha çok şey öğrenebileceklerine, kendilerini geliştirebileceklerine inanırlar.

Bu gibi öğrencilerin yeteneklerinin sınırlı olduğunu düşünen, temel becerilerle yetinen ve başkalarının ilerlediğini ve başarılı olduğunu görüp kendisinin aynısını yapabileceğine inanmayanlara kıyasla başarılı olma olasılıkları daha yüksektir.

Çocukların bu alana yaklaşımı zamanla değişebilir ve gelişebilir.

Bir çocuk bir sorunun üstesinden gelmeye çalıştığında başarılı olacağına inanmayan ebeveynler ve öğretmenler büyük bir sorun yaratır. Bu sorunun üstesinden gelmelerini daha da zorlaştırır.

Bir süre sonra matematikte asla başarılı olmayacaklarına, bu dersin onlara göre olmadığına inanmaya başlarlar.

Matematik ezberle öğrenilebilecek bir konu değildir. Matematiği öğrenmenin en iyi yolu öğrenilenleri pratiğe dökmektir. Her çocuk düzenli pratikle kendini geliştirebilir.

Peki, matematikte erkeklerin kızlardan başarılı olduğu doğru mu? Başka bir makalemizde de bu efsaneyi çürütüyoruz!

Matematik Derslerine Yaklaşımınızı Değiştirmeyi Öğrenin

2003 yılında gerçekleşen bir matematik atölyesinde araştırmacılar 12. sınıf öğrencilerinin öğrenme ve yeni beceriler geliştirme becerilerinin yüksek olduğunu keşfettiler.

Öğrencilere beyinlerinin aslında bir kas olduğu, yeni bir teknik öğrendiklerinde beyinlerinin "büyüdüğü" ve gelecekte yeni şeyler öğrenmeyi kolaylaştırdığı söylendi.

Çalışmaya katılan öğrenciler, düzenli matematik pratiği ile yeni beceriler edinebileceklerine ve daha iyi notlar alabileceklerine inandılar.

Bu atölyenin sonunda öğrencilerin matematikte açık fikirli olmalarının daha başarılı olmalarını sağladığı, yeteneklerinin gelişebileceğine inanmayan öğrencilerin fikirlerini değiştirebildiği gözlemlendi.

Öğrenci matematik konusunda kendine inanır ve gelişeceğini düşünürse zamanla ilerleme kaydedebilir. Bu da öğretmenin ve ebeveynlerin hazırlayacağı iyi bir programla mümkün olabilir.

Annesine bakan küçük çocuk
Çocukların kendilerine inanması akademik başarılarında büyük bir rol oynar. | Kaynak: Pexels

Superprof'taki bir öğretmenle çocuğunuzun pozitif bir yaklaşımla matematik öğrenmesini mümkün kılabilir, ihtiyacı olan tüm araçlara ve bilgiye kolayca ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.

Matematik öğretmeni çocuğunuzun matematik becerilerine güvenmesine yardımcı olurken öğrenimlerini destekleyerek ilerleme kaydetmesini sağlar.

Çocuğunuz basit ve küçük adımlarla başlayarak öz güven kazanır ve ileride matematikte diğer öğrencilere kıyasla daha az zorluk çeker.

Her çocuk matematik öğrenebilir mi?

Cevap basit bir "evet" veya "hayır" olamaz.

Doğru çevre, iyi bir teşvik kaynağı ve doğru öğrenme stratejileri ile çocuklar doğuştan gelen meraklarını giderebilir ve becerilerini geliştirebilirler. Bu sırada matematiği severek büyürler ve gelecekte başarılı olma şansları artar.

Çocuğunuzun matematik öğrenmesi için bire bir özel dersler alabilir veya online özel derslere yönelebilirsiniz. Öğretmen çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönlerini göz önünde bulundurarak ona göre bir program hazırlar ve akademik gelişimini destekler.

Superprof'taki özel ders öğretmenleriyle matematik çocuğunuz için can sıkıcı bir ders değil, eğlenceli bir konun olmaya başlar. Bulunduğunuz şehirde hatta yaşadığınız mahalledeki matematik öğretmenlerini kolayca aratabilir, çocuğunuz için en doğru öğretmeni kendiniz seçebilirsiniz.

Matematik öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.