Matematik derslerinde erkekler kızlardan daha mı başarılı olur?

Neden daha az kız öğrenci üniversitede bilimle alakalı alanlara yöneliyor?

21. yüzyıldayız ama erkeklerin matematikte kızlardan daha mı iyi olduğu konusu hâlâ sık sık konuşuluyor.

Yersiz efsanelere göre kızların pratik becerileri ve mantıklı düşünme yetenekleri erkeklere göre çok daha az.

Ancak Provence Aix-Marseille Üniversitesi’nin yürüttüğü bir çalışma, öğretmenleri ve ebeveynleri erkek olanlarla aynı ölçüde anlayabileceklerini beklemedikleri için kız öğrencilerin bilimsel disiplinlerde başarılı olma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle doğru yönlendirilmiyorlar. 

Herkes matematikçi olabilir mi? Matematik eğitimindeki farklılıklardan ve bunları nasıl yenebileceğinizden bahsettik.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Matematik Dersleri

Matematiğin Cinsiyeti Olur mu?

İlk bakışta matematik derslerinde cinsiyet ayrımının öğrencilerin tercihlerine bağlı olduğu, erkeklerin pratik ve bilimsel konuları tercih etmeye meyilli olduğu, kızlarınsa daha çok edebiyat, tarih ve sanatı tercih ettiği görülmektedir.

Şimdi bir de bazı rakamlara göre konuşalım:

  • Konaklama, sosyal bakım ve öğretmenlik gibi piyasalarda daha çok kadınlar yer alıyor.
  • Mühendislik bölümlerinde ve bu gibi bilimsel alanlarda ise erkek oranı daha yüksek.
Sınıfta çocuklar ve öğretmenleri
Doğru eğitimle matematikte tüm çocuklar başarılı olabilir. | Kaynak: Pexels

Erkek ve Kızların Matematiksel Beyinleri Farklı mı?

Tüm farklılıklara rağmen eğitim hayatlarında kızların erkeklerden daha iyi notlar aldığını çoğu okulda gözlemleyebiliyoruz.

Kız ve erkek öğrencilerin akademik kariyerlerinin başından itibaren matematikle ilişkileri çok farklıdır. Kız öğrenciler toplama, çıkarma, bölme, çarpma, tek sayılar, yuvarlama, kesirler gibi temel konularda ustalaşmış olsalar da diğer alanlara yoğunlaşmayı seçebilirler. Erkeklerse bilimsel ve sayısal alanlara daha çok odaklandığından daha hızlı ilerleme kaydedebilirler.

Fransa Eğitim Bakanlığı’na göre erkeklerin %41’i, kızlarınsa sadece %28’i bilim temelli bir yolu izlemeyi tercih ediyor. Kızların %17’si edebiyat dersleriyle ilerlerken erkeklerin sadece %5’i bu yolu tercih ediyor.

Peki, bunu nasıl açıklayabiliriz? Matematik neden kız öğrencilere ilham vermiyor? Neden ilgilerini daha az çekiyor?

Çocukluk Anıları

Isabelle Régner ve Pascal Huguet adındaki iki araştırmacı, kadınların matematiksel ve bilimsel mesleklerdeki itibarlarına ve bunun çocuklarının ve çocuklarının notlarını; matematik eğitimlerini nasıl etkilediklerine bakarak matematikteki cinsiyet eşitsizliği sorununu inceledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Stanford Üniversitesi’nde ünlü bir psikolog ve profesör olan Claude Steele, kızların üniversite sınavlarında erkek öğrencilere göre matematikten daha düşük netler yapma sebebini araştırdı.

Çalışmasında bu durumu laboratuvarda yeniden canlandırdı. Ancak sınavların sonucu oldukça tarafsızdı. Testlerin sonucunda sadece matematiğe odaklanmayıp genel olarak bir değerlendirme yapıldığında kızlar ve erkeklerin aşağı yukarı aynı puanları aldıkları gözlemlendi.

Bu çalışmanın sonucunda kızlara matematiksel konularda yeteri kadar rehberlik edilmemesinin bilim temelli konulara yönelmelerinin önüne geçtiği görüldü.

Yeni Bir Deneyim

Régner ve Huguet, bu araştırmanın sonuçlarından ilham alarak bulguları daha pratik bir yaklaşımla test etmek istedi.

Köpekle oturan küçük kız çocuğu
Matematik klişelerine kulak asmadan çocuğunuzun matematik eğitiminde kendine güvendiğinden emin olun. | Kaynak: Pexels

11-13 yaş arası yaklaşık 100 çocuğu gruplara ayırarak bir yüz çizmelerini istediler. Grupların yarısının geometrik bir yüz yapması, diğerlerininse sanatsal bir yüz yapması istendi.

Bunun sonuçları ise şöyle oldu:

  • Geometri grubundaki kızlar erkeklerden daha düşük puanlar aldı
  • Sanat grubundaki erkekler kızlardan daha düşük puanlar aldı

İki araştırmacı, matematik becerilerini kullanma fikrinin bile kızların dengesini bozmak için yeterli olduğuna karar verdi.

Belli ki kız öğrencilerin toplumun klişeleriyle yüzleşmeye dair bilinçaltı korkuları var.

Yani matematikte başarılı olmanın cinsiyetle bir alakası yok. Ancak çocuğunuzun disleksi gibi bir öğrenme bozukluğu varsa sınıfın gerisinde kalmaması için matematik özel ders almayı tercih edebilirsiniz.

Kültür ve Ailenin Etkisi

Bildiklerimizin büyük bir çoğunluğu çocukluğumuzda öğrendiklerimizdir. Çocuklar anaokulunda ve ilkokulda farklı şekillerde eğitim görebilirler. Bu noktada da erkekler ve kızlar arasında farklılıklar görülmesi çok doğaldır.

İlk dönemlere erkekler mekânsal farkındalıklarını geliştiren inşa etme ve grup matematik etkinlerini içeren matematik oyunlarına yönelirken kızlar genelde sosyal rolleri canlandırır, sözlü iletişim becerilerini uygulamaya dökmelerine yardımcı olan iç mekân oyunlarını tercih ederler. Evcilik, doktorculuk, öğretmenlik gibi.

Oyun oynamak, çocukların etraflarında olup bitenleri, dünyalarını nasıl anlamlandırdıklarını büyük ölçüde etkileyebilir. Öğretmenler ve ebeveynler de bundan yaralanarak çarpım tablosunu, sayıları, basamakları öğrenmeleri ve sınıfta daha önce öğrendiklerini pekiştirmelerine yardımcı olmak için çocukları matematik oyunları oynamaya teşvik edebilirler.

Eğlenceli bir oyun fikri: Yemek yaparken veya arabada giderken çocuğunuzla birbirinize çarpma işlemleri sorarak birbirinizi test edebilirsiniz!

Matematik Özel Dersler Bir Şeyi Değiştirir mi?

Değişimi sever misiniz?

Bazı insanlar buna evet, bazıları hayır der. Ancak çocuğunuzun eğitiminde yolunda gitmeyen şeyler varsa cevabınız kesinlikle evet olmalı!

Mümkün olduğunca erken yaşta çocuğunuza temel matematik becerilerini aşılayacak bir öğretmenle anlaşırsanız çocuğunuz ileride karşılaşacağı zorluklarla daha kolay mücadele edebilir. Öğretmeni ona rehberlik edeceğinden yetersiz rehberlik, yanlış yönlendirilme riski de ortadan kalkar.

Mesleklerin cinsiyet olmaz. Kızlar da erkekler de doktor, avukat, araştırmacı, astronot, aşçı, öğretmen, pilot olabilir!

Uzayda astronot
Çocuğunuza destek olarak hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olabilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Eğer köklü bir değişim istiyorsanız sizin de evde hareketlerinize dikkat etmeniz gerekebilir. Çocuğunuza evde iş bölümü yaptığınızı, evde herhangi bir işi annenin de babanın da yapabileceğini göstermeniz gerekir. Önemli olanın bir işi ‘kızların’ veya ‘erkeklerin’ yapması değil de Astronoto işin yapılması olduğunu onlara öğretmelisiniz.

Böyle bir düşünce tarzını benimseyen çocuklar hayatlarında birçok alanda daha özgüvenli, daha uyumlu ve daha işbirlikçi olurlar. Erken yaşta böyle bir şeyi öğrenen bir kız çocuğunun ileride bilinçaltında matematikle ilgili korkular oluşmaz.

Matematikte başarılı olmak isteyen kız öğrenciler de erkek öğrenciler de bir özel matematik öğretmenine ihtiyaç duyabilir. Böylece kendilerini nasıl motive edebileceklerini, nasıl konsantre olabileceklerini ve matematiğin hayatımızdaki yerini öğrenebilirler.

Kızlar derslere daha kolay odaklanabildiğinden ve ilgilerini daha uzun süre koruyabildiklerinden eğitim hayatlarında daha başarılı olabiliyorlar.

Aynı şey matematikte de geçerli olabilir. Kızlar matematik sınavlarında erkeklerden daha yüksek notlar alabilirler.

Her çocuğun iyi olduğu konular farkıdır. Erkekler geometri gibi konularda daha başarılı olabilir, kızlar cebir gibi konuları daha çabuk kavrayabilir.

Ancak şurası kesin: Çocukların matematik eğitiminde ebeveynlerin desteği ve özel matematik öğretmeninin vereceği iyi bir eğitim çok büyük rol oynar. Çocuklar sınıftaki matematik baskısını üstlerinden atar ve kendilerine güvenmeye başlarlar.

Çocuğunuzun matematiğin eğlenceli yanını görmesini istiyorsanız matematik oyunlarına yönelebilir, eğlenceli videolar izletebilirsiniz.

Matematik aslında bize isteyince her şeye ulaşabileceğimizi gösteriyor. Yani cinsiyet fark etmeksizin herhangi bir konuda elinizden geleni yapmalı ve sıkı çalışmalısınız. Genel tiplemeleri, ön yargıları, klişeleri kafanıza takmayın! Devasa matematik dünyası ve diğer bilimsel alanların kapıları herkese açılabilir!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.