Arapça, 26 ülkenin resmi dili olan zengin ve çeşitli bir dildir. Bunun yanı sıra dünya çapında yaklaşık olarak 300 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşulmaktadır. Bütün bu özelliklerine ek olarak, dil yapısı ve alfabe anlamında bu dili sonradan öğrenenler için zorlukları da yok değildir.

Ancak yeterince kararlı ve motive olursanız, Arapça öğrenmek size oldukça eğlenceli gelen bir deneyim olacaktır. Biraz kafa karıştırıcı bir şekilde Arapça'nın farklı yazılı ve sözlü biçimleri vardır ve sözlü biçimler Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın çeşitli Arapça konuşulan ülkelerinde yine de farklılık gösterir.

Batı'da faaliyet gösteren herhangi bir Arapça dil kursu, muhtemelen Modern Standart Arapça veya Klasik Arapça'nın yazılı formlarından birinde olacaktır. Sakın endişelenmeyin! Bunların arasında çok az fark olduğundan, genellikle anadili Arapça olan kişiler tarafından birbirinin yerine kullanılırlar.

İşte her yaşta Arapça öğrenebilmeniz için Superprof rehberiniz!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (21 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (37 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (21 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (37 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çocuklar İçin Arapça Nasıl Öğrenilir?

Bir dili ne kadar erken öğrenirseniz, zihninizi de o kadar geliştirmiş olursunuz. Bunun için çocuklarınıza erken yaşta Arapça dersleri de aldırabilirsiniz. Bu, merak duygularını geliştirecek ve hayatlarının ilerleyen dönemlerinde onlar için faydalı olacaktır.

Özellikle 7 yaşına kadar bir çocuğun beyni adeta sünger gibidir. Nöronal esnekliği o kadar güçlü ki verilen her bilgiyi emer, yani çocuklar aslında herhangi bir şeyi bir yetişkinden daha kolay öğreniyor.

Sosyalleşme üzerine yapılan sosyolojik araştırmalar, bir çocuğun yakın ailesini (ebeveynleri, erkek kardeşleri) sosyal dünya olarak tanıdığını göstermektedir. Bu, çocukların dünyayı ve bir toplumun değerlerini en yakın şekilde aileleri aracılığıyla öğrenmeleri anlamına gelir. Birincil toplumsallaşma olarak da bilinen bu aşamada, çocuklara dünyayla nasıl etkileşime girileceğinin öğretilme şekli, gelecekteki davranışlarını bir genç ve ardından da bir yetişkin olarak etkileyecektir.

İki dilli çocukları büyütmekle ilgili birçok efsane vardır, ancak çocuğunuzun bir Arap dili kültürüne sahip olmasını istiyorsanız, o zaman en büyük göreviniz çocuğunuzu dil ve kültürle aktif bir şekilde sosyalleştirmek olmalıdır. Bir çocuğun ebeveynleri iki dil konuşursa, Türkçe dışında bir dil öğrenmeyi normal bulacaktır.

Telefon ve tabletle oynayan çocuklar
Arapça öğrenmeye ne kadar erken yaşta başlanılırsa o kadar etkili sonuç alınır. Çocuklarınıza Arapça öğretirken kullanabileceğiniz pek çok dil uygulaması vardır. | Kaynak: Pexels

Özellikle, Alman, Hollandalı, Avusturyalı veya İskandinav çocuklarının birçoğunun henüz sekiz yaşında olmalarına rağmen ana dili olmadığı halde akıcı İngilizce konuştuklarını biliyor muydunuz? Üstelik çoğu bunu aksansız yapıyor.

Bunu kolay bulmaları ve sahip oldukları akıcılık, İngilizceyi çok erken yaştan itibaren öğrenmelerinden kaynaklanır. Bunu Arapça için de uygulayabilirsiniz.

Bilgiye olan susuzluklarını düşünün: Arap alfabesinin 28 harfini, harflerin ilgili dört biçimini, Arapça dilbilgisini, Arapça okuma ve yazmayı öğrenmeleri gerektiğinde bunu oldukça kolay bir şekilde yapacaklardır.

Arapça başlangıç ipuçlarımız için tıklayın!

İşte çocuklara Arapça öğretmek için bazı ipuçları:

Arapça bilen bir bakıcıyla çalışabilirsiniz: Çocuğun erken yaşta iki dilli bir ortamda büyümesinin dil öğrenme sürecindeki katkısına değinmiştik. Çocuğunuzun bakıcısının Arapça bilmesi ve çocukla Arapça konuşması bu anlamda faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun önüne birçok farklı dil öğrenme aracı koyun: kitaplar, resimler, şarkılar, filmler, eğlenceli interaktif oyunlar ...
Aynı zamanda aşağıdaki gibi çevrimiçi Arapça kurslarından da yararlanabilirsiniz.

1. www.earabiclearning.com
2. www.hello-world.com
3. www.learn-quran-kids.com
4. www.studioarabiya.com

Youtube ve Dailymotion gibi platformlardan Arapça için ilgili dil öğrenme videolarını ve dil tanıtım eğitimlerini seçebilirsiniz. Örneğin, çocuklar için Arapça harfler ile ilgili bir video izletebilirsiniz.

Dijital anlamda az çok bilgili bir ebeveynseniz, dil öğrenme uygulamalarını nasıl kullanacağınızı da biliyorsunuz demektir "Çocuklar için Arapça Öğrenin" ve "Eğlenirken Arapça Öğrenin" gibi uygulamalar, Arap alfabesini, sayıları, renkleri, Arap hayvanlarını yerli bir Arapça öğretmeniyle ezberlemek için kullanılabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Arapça: Kendi Başınıza Arapça'yı Nasıl Öğrenirsiniz

Pratik Arapça dersleri almadan Arapça öğrenmek ister misiniz? Biraz zor olsa da, bunu tek başına yapmanız da bazı durumlarda oldukça mümkündür.

Çok klişe olsa da, "Roma bir günde inşa edilmedi" sözü Arapça öğrenmek söz konusu olduğunda da geçerlidir.

Biraz zaman alan bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan, Arapça'nın temellerini öğrenmek çok uygun olabilir. Altı aylık üniversite kurslarından sonra dilbilimsel olarak iyi bir seviyeye gelmiş birçok öğrenci vardır. Aynı şekilde, kendi kendine revize ederek Arap alfabesini nasıl okuyacağını ve modern standart Arapça ile yazmaya nasıl başlayacağını öğrenen de çok kişi vardır.

İşte kendi başınıza Arapça öğrenmek için güzel bir kombinasyon: alıştırma, inceleme, düşünme, alfabenin harflerini ve kelimeleri yüksek sesle seslendirme...

Arapça defter kitap çalışma
Arapça öğrenirken devamlı olarak bilgilerinizi tazelemeniz ve bol bol alıştırma çözmeniz çok faydalı olacaktır. | Kaynak: Unsplash

İçiniz rahat olsun, Arapça dilbilgisi Latin dillerinin gramerinden çok daha basittir. Hatta, Arap dilinin gırtlaktan gelen ünsüzlerini telaffuz etmenin bile daha zor olduğuna eminiz. Hali hazırda İngilizce ya da başka bir dil biliyorsanız, işiniz daha kolaydır. Çünkü hali hazırda dil öğrenme süreciyle ilgili bir anlayış geliştirmiş olursunuz.

Arapça öğrenmeye başlamak isteyenler için tavsiyelerimiz:

 • Alfabeyi ezbere öğrenmek;
 • Türkçe ya da bildiğiniz başka bir dilin grameriyle kıyaslamamak;
 • Kendiniz için alıştırma sayfaları hazırlamak;
 • Çevrimiçi olarak veya kendi başınıza Arapça öğreniyorsanız hatalarınızı düzeltecek kimsenin olmayacağını bilmelisiniz. Bu nedenle, en azından dilin temelini kavrayana kadar bir öğretmenle çalışmayı düşünebilirsiniz.

Sizin de bildiğiniz gibi, bu dijital çağda hemen hemen her şeye çevrimiçi erişim var. Arapça öğrenmek için ihtiyacınız olan kaynaklar da buna dahildir!

Hızlı Şekilde Arapça Nasıl Öğrenilir?

Arapçayı tek başınıza öğrenebilir misiniz? Mümkün, ancak hızlı bir şekilde Arapça öğrenmek istiyorsanız bunun çok daha zorlaşacağını söylememiz gerek.

Panik yapmayın! Arapça dünya genelinde oldukça yaygın şekilde konuşulan bir dil olduğundan nerede yaşarsanız yaşayın bir Arapça öğretmeni veya kursu bulacaksınızdır. Kolay Arapça nasıl öğrenilir sorunuz için bazı püf noktaları ve tavsiyelerimizi yazının devamında bulabilirsiniz.

İşte hızlı bir şekilde Arapça öğrenmenin yolları:

 • Bir öğretmenle anlaşın

Superprof aracılığıyla Arapça öğretmeninizi kolaylıkla bulabilirsiniz. Üstelik Superprof üzerinde eğitim vermekte olan birçok Arapça öğretmenin anadili de Arapça'dır.

Öğretmeniniz tamamen seviyenize, ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize uygun olan en doğru programı çıkaracaktır. Bu anlamda, dersleriniz oldukça kişisel ve özel olacaktır.

Herhangi bir Arapça metni anlamak için telaffuzda ilerleyebilir, alfabeyi okuyabilir (ünlüler ve ünsüzler), Arapça yazmayı, Arapça dilbilgisini (şahıs zamirleri ve iyelik zamirleri) öğrenebilir ve her gün öğrendiğiniz Arapça kelime sayısını giderek daha da artırabilirsiniz.

Arapça öğrenmek için bir dil okuluna da başvurmayı düşünebilirsiniz. Grup derslerinin sağladığı pek çok avantaj vardır.
Toplu Arapça dersleri aracılığıyla aynı zamanda sosyal bağlar da kurabilir ve diğer Arapça öğrencileriyle sohbet ederken sözlü ifadenizi, Arapça fiil çekimlerinizi ve telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.

Arapça'yı Hızlı Öğrenmek İsteyenlere Püf Noktaları

Hızlı bir şekilde Arapça öğrenmenin birçok püf noktası var.

Sözlüğe bakan kadın
Arapça öğrenirken eleneksel öğrenme yöntemlerine ara verip dijital dünyaya bir şans vermeye ne dersiniz? | Kaynak: Pexels

Sizin için içlerinden Arapça'yı olabildiğince çabuk öğrenmeniz için etkili olacak 10 tanesini seçtik.

 • İradeli olmalısınız.
 • 28 Arapça karakteri ve doğru telaffuzlarını öğrenmelisiniz.
 • Bir dilin sadece sözcükler değil, aynı zamanda sözdizimi ve sözlük arasındaki güçlü bağ olduğunu unutmamalısınız.
 • Günlük hayatta öğrendiklerinizi denemeniz ve uygulamanız gerekir.
 • Yapabildiğiniz her an, ana dilinizde değil, Arapça düşünün.
 • Farklı Arap lehçelerini birbirinden ayıracak konuma gelmeniz çok önemlidir.
 • Arapça için çeşitli sesli kaynakları kullanmanız dinleme becerileriniz için çok iyi olacaktır.
 • Her gün 15 ila 30 dakikanızı Arapça herhangi bir konu hakkında konuşarak geçirin, buradaki amaç kendinizi bu dile alıştırmanızdır.
 • Günde en az bir kelime öğrenin ve düzgün bir şekilde ezberlemek için gün içinde herhangi bir konuşmada kullanmaya çalışın.
 • Çevrimiçi kaynaklardan yararlanın, geleneksel yöntemler her zaman eğlenceli değildir. Arapça öğreten oyunları deneyebilirsiniz.
 • Kendinize anadili Arapça olan bir dil arkadaşı bulun ve belirli sıklıklarla konuşmaya çalışın.

İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!