Arapça öğrenmek mi istiyorsunuz? İddialı bir hedef!

Fransızca, İspanyolca veya İtalyanca gibi dilleri öğrenmek genelde kolaymış gibi görünse de konu Arapça olduğunda aynı duyguları hissedemiyoruz. Arapça gözümüze biraz farklı geliyor... Peki ama neden? Arapça öğrenmek zor mu?

Bizimkinden tamamen farklı bir alfabeye sahip olması en büyük nedenlerden bir tanesi... Aynı zamanda fonetik açıdan da farklılıklara sahip. Dolayısıyla, Arapça bir metin gördüğümüzde bu çok kolay bir şekilde gözümüzü korkutabilir. Özellikle de alfabesine aşina olmayanlar için...

Ancak bu dil hakkında doğru bilinen yanlışlar da çok fazladır. Örnek vermemiz gerekirse:

YANLIŞ : "Arapça'da yabancıların öğrenmesi imkansız olan çok fazla ses var."
Bizde bulunmayan sadece iki veya üç ses vardır ve bunlar taklit edilerek kolayca öğrenilebilir.

"Arapça'da çok fazla kelime vardır; bir deve için 400, bir aslan için 200 gibi."

YANLIŞ: Eski dilde çok karmaşık ve çeşitli bir kelime haznesi vardı. Ancak modern standart Arapça'nın kelime dağarcığı, herhangi bir modern dilin kelime dağarcığından daha karmaşık değildir.

YANLIŞ: "Arapça Dilbilgisi inanılmaz derecede karmaşık."
Fiil sistemi oldukça kolaydır. Örneğin, sadece iki zaman vardır, geçmiş zaman ve geniş/şimdiki/gelecek zaman.

Dubai Burj Khalifa gece manzarası
Arapça'nın birçok farklı lehçesi vardır. Bunları birbirinden ayırabilmeniz dilde ustalaştığınızı da gösterir. Arapça konuşulan bir üllede zaman geçirerek seviyenizi daha da ilerletin! | Kaynak: Pixabay

Endişelerinizden biraz kurtulduysanız devam edelim...

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (19 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (17 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (7 yorum)
Emine gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (2 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (19 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (17 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (7 yorum)
Emine gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (2 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Arap Dilini Öğrenmek Zor mu?

Bir öğretmenden özel dersler alarak ya da dil kursu aracılığıyla Arapça öğrenmeye başlamadan önce bunun sizin için çok zorlu bir süreç olacağına inanabilir ve hatta bu hedefinizden vazgeçmeyi bile düşünebilirsiniz. Tabii ki, Arapça bir çırpıda öğrenilecek bir dil değildir. Ancak hangi dil öyledir ki? Bir dil öğrenmek her zaman bazı zorluklarla karşılaşmak anlamına gelir! Arapça öğrenmek için bunların üstesinden gelebileceğinize inanmanız önemlidir.

Arapça Öğrenmek Ne Kadar Zor?

Genel olarak konuşmak gerekirse, iyi bir Arapça eğitimi almak için 80-88 hafta gerekir. Bu hem sözlü hem de yazılı seviyeleri kapsar. Teoride Arapça konuşabilmek 2 yıllık yoğun bir öğrenme süreci gerektirir ve bir yılın Arapça konuşulan bir ülkede geçmesi sizi daha da ilerletir.

Hatırlanması ve Kullanılması Kolay Temel Bilgiler

Bununla birlikte alacağınız ilk Arapça dersleri gözünüze oldukça kolay görünebilir. Arapça başlangıç dersleri ile dile ısınma fırsatı edinebilirsiniz.

Arapça'nın temellerini öğrenmek istiyorsanız, muhtemelen birkaç ders yeterli olacaktır.

Örneğin bir öğrencimiz, Arap dilinin bazı öğelerinin öğrenilmesinin daha kolay olduğunu fark etmiştir:

Modern standart Arapça'da (genel olarak öğretilen resmi dil) isimlerini telaffuz etmek son derece kolaydır. Tüm dişi kelimeler tet marbuta (ة) ile biter

Doğrudan ve dolaylı nesneler basittir (fiile bir sonek eklemeniz yeterlidir)

Sıfat versiyonları kolaydır, sadece sonuna tet marbuta eklersiniz.

Aksine, bu kavramlar öğrenildikten sonra bazı zorluklarla
karşılaşabilirsiniz:

  • Hint-Avrupa dillerinden çok farklı bir kelime dağarcığı,
  • Konuşulan Arapça, yazılı Arapçadan farklıdır. Arapça lehçeleri de birbirinden farklıdır,
  • Sağdan sola okunur
  • Yabancı sesler ve telaffuzlar

Kuran'ı Kendi Başınıza Okuyabilir misiniz?

Kutsal İslam kitabının 114 suresini okumak, özellikle Arapça'yı tam olarak konuşamıyorsanız zor gelebilir. Kuran'ı orijinal haliyle incelemek için, sözlü telaffuz üzerinde çalışmak en iyisidir; fonetik bir transkripsiyon ile, kelime dağarcığını özümsemeniz daha kolay bir hale gelecektir.

En pratik yol nedir?

Sureleri dizüstü bilgisayarınıza MP3 formatında indirin ve sakin bir ortamda dinleyin. Ardından, iki versiyonu karşılaştırmak için Kuran'ın Türkçe mealine başvurmanız gerekecektir. Biraz alıştırma ile anlamlarını farkına bile varmadan öğreneceksiniz.

Kuran-ı kerim ve tesbih
Kuran'ı doğru taktikler kullanarak kendi başınıza da okuyabilmeniz mümkündür. | Kaynak: Unsplash

Öğrenmenin daha kolay bir hale gelmesi için süreci bölebilirsiniz: günde bir ayet öğrenerek başlayın ve bir yıl içinde 300'den fazla Kuran ayetini bu şekilde öğrenmiş olacaksınız!

Kuran'ı incelemeniz, ezberlemenin 3 yöntemini uygulamanıza imkan verir:

  • Kuran okumak görsel hafızayı çalıştırır,
  • Kuran yazmak motor hafızayı çalıştırır,
  • Kuran'ı dinlemek işitsel hafızayı çalıştırır.

Öğrenciler, kendilerine en uygun yöntemi seçmeden önce hangisiyle daha iyi öğrendiklerini düşünmelidirler. Bazıları yazmayı tercih ederken, bazıları dinlemeyi tercih eder ...

Kuran'ı ezberlemek çok uzun bir süreç gerektirir, bu yüzden tüm Kuran ayetlerini ezberlemek için uğraşıyorsanız endişelenmeyin; bunu tamamen yapmak ortalama 30 yıl sürüyor.

Kendi Başınıza Arapça Öğrenmeniz İçin 4 İpucu

İstediğiniz gibi bir Arapça öğretmeni bulamadınız mı? Peki yakınlarınızda gidebileceğiniz bir Arapça kursu yok ve online kurs almak da istemediğinize mi karar verdiniz? Üzülmeyin çünkü bütün bu aksiliklere rağmen Arapça öğrenmeniz hala mümkündür.

Çocuklar için Arapça öğretme yöntemlerimize göz atın!

Neden dili kendi başınıza öğrenmeyi düşünmüyorsunuz? Evet kulağa oldukça zor geliyor, ancak imkansız mı? Kesinlikle hayır! Özellikle de doğru tekniklerden ve bu süreci daha kolay hale getirecek ipuçlarından faydalanıyorsanız, kesinlikle imkansız değil!

Şimdi Superprof olarak sizinle bu konuda ilginizi çekebilecek ipuçları paylaşacağız:

1. Önce Arap Alfabesini Öğrenin

Her şeyden önce Arap alfabesini öğrenmeniz gerekecek. Arapça okuyabilmek, Arapça yazabilmek ve kelime dağarcığınızı güzel Arapça kelimelerle zenginleştirebilmek için alfabe her zaman başlangıç ​​noktanız olacaktır.

Arapça öğrenmeye başlamak, hayatınız boyunca alışkın olduğunuz Latin alfabesinden bir süreliğine vazgeçmek anlamına da gelir. Yani Arapça öğrenme süreci, ustalaşmanız için yepyeni bir alfabe ile birlikte geliyor.

Kendi başınıza Arapça öğrenmek, Arap alfabesinin 28 harfini öğrenmeniz anlamına gelir. Bu bir okuryazarlık halini alacaktır. Ek olarak, bu farklı harflerin telaffuzunu da ezberlemeniz gerekecek. Bu nedenle, işitsel bellek kadar görsel bellek de bu süreç de sizin için büyük önem taşıyacak. Son olarak, her harfin cümle içindeki yerleşimine göre dört biçimi vardır: yalın, başta, ortada, sonda.

2. Bildiğiniz Tüm Dillerin Gramerini Unutun

Arapça öğrenirken Türkçe düşünmemeye önem gösterin. Evet, düşüncelerimiz genelde hep anadilimizde olur. Ancak, Arapça öğrenirken Arapça düşünmeye çalışmak son derece etkili bir şekilde öğrenmenizi sağlacaktır. Bu teknik, öğrendiğiniz her dil için geçerlidir.
Arapça öğrenmek, kendi başına olsun ya da olmasın, her şeyden önce Arapça düşünmeye başlamak anlamına gelir.

Türkçe'yi kelimenin tam anlamıyla Arapça'ya çevirmemiz mümkün değildir. Bu nedenle, Arapça diline özgü gramer ve sözdiziminin ciddi bir şekilde öğrenilmesi şarttır. Bu süreçte ne kadar disiplinli olursanız Arapça konusunda o kadar hızlı sonuçlar alırsınız.

3. Kendi Çalışma Sayfalarınızı Oluşturun

Tek başına Arapça öğrenirken değerlendirebileceğiniz bir başka ipucu: bilgi kartları hazırlamak

Önce yeni alfabeden bahsedelim. Harfleri sürekli yeni baştan yazmak daha hızlı ezberlemenizi sağlayacaktır. Ancak bunun ötesinde, kartlar Arapça kelime hazinenizi genişletmenizi sağlayacak. Sizi şu şekilde ilerlemeye davet ediyoruz: her biri belirli temaya ait olmak üzere kelime kartları oluşturarak ilk adımı atabilirsiniz.

Not kağıdı Ataç kalem ve zımba
Kendi kendinize Arapça çalışma kağıtları oluştmayı deneyin. Bunu yaparken renkli kalemler kullanarak göze hitap etmesini de sağlayabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Öncelikle günlük hayatınız için en önemli konularla başlamanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin yaygın şekilde kullanılan fiiller... Sonra insan vücudu, meyveler ve sebzeler, sayılar... Bunu yaptıktan sonra, Arapça kelime dağarcığınızı hızla zenginleştirmek için günde sadece 10-15 arasında kelime öğrenmeniz yeterli olacaktır. Yeni başlayanlar için Arapça pdf halinde kelimeler de çıkartabilirsiniz.

Oyunlar ile Arapça öğrenmek için tıklayın...

4. Standart ve Yerel Arapça Arasındaki Farkı Anlayın

Son olarak, standart Arapça ile yerel Arapça arasında ayrım yapabiliyor olmanızın öneminden bahsedeceğiz.

Arap diline alışmak için Standart Arapça'ya ihtiyacınız olacak. Bu tür, klasik Arapça ve modern standart Arapça'yı da içine alır.

Yerel Arapça, Mağrip veya Orta Doğu'da bulunan Arap dilinin ve komşu dillerinin bir "türevidir". Yerel Arapça ülkeden ülkeye farklılık gösterir ve bu nedenle Mısır Arapçası Fas Arapçasından farklıdır; aynı şekilde Lübnan Arapçası Suriye veya Irak Arapçası ile aynı değildir. Bunları karıştırmamanız ve bunun için de hepsine dair bir fikir sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

Gördüğünüz gibi, Arapça yeni başlayanlar için ilk etapta korkutucu görünse de, dile alıştıkça gözünüze daha kolay gelmeye başlayacaktır. Arapça başlangıç seviyesi aşıldıktan sonra tek yapmanız gereken bol bol pratik olacak!

Kolay gelsin...

Arapça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!