"Asla pes etmemelisin, çünkü tam başarmak üzereyken her şeyi kaybetme riskini alıyor olabilirsin" şeklinde eski Arapça bir söz vardır.

Bu yazımızda size Arapça'yı hemen öğrenmenizi sağlayacak bir mucizeden bahsetmeyeceğiz, çünkü öyle bir şey yok! Bunun yerine, Arapça öğrenmeyi başarmanızı sağlayacak yollara değineceğiz.

İlk ders asla pes etmemektir. Arapça öğrenmek, motivasyon, sıkı çalışma ve azim gerektiren uzun ve zorlu bir yoldur.

Arapça öğrenmenin zor olarak bilinmesinin arkasında birçok sebep vardır. Her şeyden önce farklı bir alfabeye sahiptir ve telaffuzu da oldukça farklıdır. Aynı zamanda, birçok dilden farklı olarak Arapça sağdan sola okunur. Her dilde olduğu gibi Arapça için de erken yaşlarda öğrenmenin en verimli faydayı sağlayacağını söyleyebiliriz. Hatta, kendine has birçok özelliğinden dolayı Arapça için bu gerçek daha da göze çarpar.

Özellikle son zamanlarda birçok ebeveyn, çocuklarına büyüdüklerinde bir avantaj olarak kullanabilmeleri için ikinci bir dili erken yaşta öğretmeye çalışıyor.

Ancak ne yazık ki çoğu zaman hayat gailesi buna engel olur ve motivasyonu en yüksek ebeveynler bile bir süre sonra pes edebilir. Özellikle de ilkokul Arapça dersleri almayan çocuk için bu dili öğrenmek daha zorlu bir hal alır.

Arapça konuşan biri misiniz? Arap kültüründen gelip çocuğunuza da bu kültürü kendi dilinde tanıtmak mı istiyorsunuz? Ya da ileride Arapça konuşulan bir ülkeye taşınma planınız var ve çocuğunuzun bu dili öğrenmesini mi arzuluyorsunuz? O halde çocuğunuza nasıl Arapça öğreteceğinizi düşünüyor olmanız çok normal. Sebep ve motivasyonunuz her ne olursa olsun Superprof aracılığıyla çocuklarınızın Arapça öğrenmesini sağlamanız çok kolay!

Tablet tutan küçük kız ve köpek
Çocuğunuzu tablet ve telefon yoluyla dil uygulamaları kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Tabii ki sizin gözetiminizde! | Kaynak: Pexels

Şu anda bilinen ve mevcut tüm yöntemlerden de ilham alarak dikkatli bir çalışmayla küçük çocuklara Arapça öğretmenin en iyi yollarını sizin için düzenledik.

Çocuk Yaşta Arapça Öğrenmek Neden Bu Kadar Önemlidir?

Çünkü bir çocuğun beyni sünger gibidir! vVerilen her şeyi adeta emer ve bu da öğrendiği dilde çok daha başarılı olmasını sağlar.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (18 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (21 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (19 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhammed furkan
5
5 (5 yorum)
Muhammed furkan
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sajda
5
5 (6 yorum)
Sajda
₺99
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (18 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (21 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (19 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhammed furkan
5
5 (5 yorum)
Muhammed furkan
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sajda
5
5 (6 yorum)
Sajda
₺99
/saat
İlk ders ücretsiz>

Çocuklar İçin Arapça Öğrenmek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yedi-sekiz yaş, herhangi bir şeyi öğrenmek için mükemmel bir yaş aralığıdır: Çocuk aldığı bilgileri sık sık tekrar eder ve daha da önemlisi beyinleri yeni bilgileri öğrenmek için gücünün zirvesindedir. Yeni bilimsel veriler, bir çocuğun beyninin, hayatının ilk yıllarında her saniye ortalama olarak 700 ila 1000 yeni nöral yol oluşturduğunu göstermektedir.

Birbirlerinden farklı kültürden gelmiş ebeveynlere sahip olan çocuklar, Arapça öğrenirken bariz bir avantaja sahip olacaklardır.

Fakat anadili Türkçe olan birinin Arapça öğrenmesi zor mudur?

Evet, ancak bir çocuk için Arapça'yı erken yaşta öğrenmek, özellikle ebeveynleri yeterince sabırlı ve motiveyse oldukça kolay olacaktır.

Çocuğunuzun öğrenme sürecinde ona yardımcı olmak adına GFlashPro gibi uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bu özel uygulama, küçük çocuğunuzun Arapça öğrenmesi yolunda ona yardımcı olmak için kendi bilgi kartlarınızı oluşturmanıza olanak tanır.

Googledocs aracılığıyla kelimeleri doğrudan telefonunuza veya tabletinize yazabilirsiniz. Ayrıca Arapça ses ve Arapça kültürel resimler de ekleyebilirsiniz. Bir çocuk büyüdükçe başka bir dil öğrenmeye devam edebilir, ancak öğrenme eğrisi daha yavaş olacak ve yeni bir dil öğrenme süresi daha uzun olacaktır. Öğreneceği dil artık bir anadil değil, ikinci bir dil olacaktır.

Bir çocuğa erken yaşta Arapça öğretmenin birçok faydası ve avantajı vardır:

Daha önce bahsettiğimiz sünger beyni uyarmak her aktiviteye ve zihinsel sürece fayda sağlayacaktır.
Merak geliştirme: Yeni kültür, dil ve tarih ile merak duyguları harekete geçecektir...

Çocuğunuza her şeyden önce öğrenmenin ömür boyu sürecek bir yolculuk olduğunu öğretin.

Ebeveynler Çocuklarının Arapça Öğrenmesine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ebeveynlerden birinin Arap kültürel mirasına sahip olması burada büyük bir avantajdır. Her şeyden önce ebeveynlerin birbirleriyle iletişim kurması gerekir. Küçük çocuklarına Arap dilini öğretmek için ortak bir stratejileri olmalı. Örneğin, Arapça bilen ebeveyn çocukla ağırlıklı olarak Arapça konuşurken diğeri de Türkçe konuşabilir.

Çocuk, ikisi arasında hemen net bir ayrım yapmazsa, yavaş yavaş anne babasını gözlemleyerek, Türkçe ve Arapça Dilleri arasındaki farkı anlamaya başlayacaktır.

Bu, çocuğun içinde yaşadığı toplumla ilgili bir anlayış geliştirmesi için de önemli bir andır. Çocuk, annesinin konuştuğu dilin doğrudan onunla ilgili olduğunu anlayacaktır. Aynı şekilde, babasının dilini de direkt onunla ilişkilendirir ve bu dillerden birinin dünyanın farklı yerinde konuşulduğunu anlar.

Online eğitim bilgisayar öğrenci
Çocuğunuzla erken yaşta Arapça konuşmaya başlayıp dille ilgili bir temel kazandırdıktan sonra, Arapça eğitimi de aldırabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Çocuğunuza Arapça öğretmek, özellikle erken yaşta gerçekleşiyorsa kesinlikle bir avantaj olacaktır. Küçük yaşlardan itibaren bebekle Arapça konuşmak önemlidir, böylece bebek işaretleri ve kalıpları tanımaya başlar ve dili yavaş yavaş kendi başına edinir.

Çocuğunuza Arapça öğretmek bazı durumlarda zor olsa da, başardığınızı görmenin verdiği hazzı düşünüp asla pes etmeyin.

Ebeveynler için bazı ipuçları:

  • Daima pozitif olun ve çocuğunuzu motive edin
  • Her gün Arapça konuşun
  • Yaratıcı olun! Arapça öğrenmenin, öğrenmeyi eğlenceli ve taze tutan birçok farklı yolu var!
  • Resimlerle birlikte birlikte bol miktarda kitapları da kaynak olarak kullanın
  • Çocuğunuza küçük yaşta Arapça konuşmayı öğretmenin tek yolu ve kesinlikle en iyi yolu çizgi film ve televizyon değildir. Küçük yaşta Arapça konuşmayı öğrenen diğer çocuklarla temas halinde olmaları elbette büyük bir avantaj olacaktır
    Çocuklar düzenli olarak öğrenmek için teşvik edilmelidir ve bunu gerçekleştirmenin tek yolu ikiniz için de öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektir!
  • Ek olarak, çocuğunuza Arapça öğretmenin başka yollarını da eklemekten çekinmeyin: Arapça oyunlar, uygulamalar, dil kursları ve diğer pek çok seçenek meraklı bir çocuk için son derece keyifli olacaktır. Ve bunların hepsi yalnızca bir tık uzağınızdadır!

İnternette bu süreçte size yardımcı olacak pek çok kaynak var.

Çocuklar için Arapça harfler ve sayılara aşinalık kazandıracak birçok video da vardır. Örneğin Arapça harfler bir şarkı halinde ve çocuğun ilgisini çekebilecek bir video ile dinletilebilir.

Bu videolarla çocuklarınızın eğlenirken öğrenmesini de sağlayabilirsiniz.

Kuran Arapça'sı öğrenmek için tıklayın!

Çocuğunuza Arap Dilinin Temel Kurallarını Öğretmek

Arapça öğrenmeye hazırlık çok önemlidir, bu nedenle çocuğunuz okulda Türkçe öğrenmeye başlamadan önce ona evde Arapça öğrettiğinizden emin olun.

İlk adım, çocuğunuza Arapça yazmayı öğretmek olacaktır. Bu adımı tamamladıktan sonra sıra Arapça okumayı öğretmeye gelir.

Deftere yazı yazan küçük kız
Çocuğunuza Arapça öğretirken bundan keyif almasını sağlayın. | Kaynak: Pexels

Dört yaşında bir çocuğa Arapça yazı öğretmek... Sizce imkansız mı?
Küçük çocuklara Arapça öğretme konusunda uzman olan bir öğretmenimizden bunun cevabını istedik...

Ahmed, Arap alfabesinin 28 harfine karşılık gelen 28 adet kağıt alır.
Her kağıttaki harfleri boyar ve çocuktan harfi yüksek sesle tekrar etmesini ister ve ardından çocuk en sevdiği üç harften birini seçip ezberler.

Çocuk 28 harfin tamamını ve nihayetinde tam bir Arapça cümle oluşturacak 112 formu öğrendikten sonra, okuma bölümüne odaklanılır.

Çocuğunuza geceleri Arapça masal okuyabilirsiniz. Bu yöntemle çocuk hiç farkında bile olmadan uykusunda öğrendiklerinin üstünden geçer. Ek olarak, çocuğunuza yatmadan önce Arapça bir şeyler okumanız, çocuğunuzun Arapça harflere, kelimelere, cümlelere ve bunların anlamlarına alışmasını da sağlar. Ancak okumanın da tek başına yeterli olmayacağını bilmeniz gerek. Çocuğun Arap dili ile olan bağlarını güçlendirebilmesi için ona Arap kültürüyle ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her şeyden önce, bu süreçte sakin kalabilmeli ve sabırlı olmalısınız. Her ne kadar çocuklar için dil öğrenmek yetişkinlere kıyasla daha kolay olsa da, bu hemen gerçekleşebilecek bir olay değildir. Bu süreçte dil öğrenme uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Tablet ve telefon çocuklar için her zaman kötü değildir! Tabii ki iyi bir amaçla kullanılıyorlarsa...

Kolay gelsin...

Arapça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!