Kur'an-ı Kerim bir deri içine konsa sonra ateşe atılsa yanmaz" şeklinde bir hadis vardır. Kuran Arapçası öğrenmek birçok kişinin hayali olsa da, bu hadisten de anlaşılacağı gibi böylesine kutsal bir şeyi başarabilmek için öncesinde epey emek vermiş olmanız gerekir.

Arapça öğrenmek genel olarak kolay bir süreç değildir. İnişleri, çıkışları bazı zorluklarıyla çoğu zaman mücadele isteyen bir süreçten bahsediyoruz. Ancak nihayetinde Arapça konuşmayı öğrendiğinizde bütün bunlara değeceğini hissedeceksiniz.

Arapça, Suudi Arabistan'dan Suriye'ye kadar 26 farklı ülkenin resmi dilidir. Ancak, Fransızca, İspanyolca ve Portekizce gibi temel Avrupa dillerinden oldukça farklı bir yapıya sahip olduğundan, çoğu zaman zor olarak da anılır.

Bu Sami dilinin karmaşık görünmesinin birçok sebebi vardır. Örneğin, Arap alfabesi Latin Alfabesinden farklıdır. Kelimeleri yazmak ve birleştirmek kolay bir iş değildir. Aynı zamanda, bir dizi farklı Arap lehçesi vardır. Yani Mısır Arapça'sı Suudi Arabistan Arapçasından farklıdır. Bu ikisi Lübnan Arapçasından daha da farklıdır. Dolayısıyla bu birtakım işleri daha karmaşık ve zorlu bir hale getirebilir.

Yani Arapça'ya yeni başlayan biri olarak, Arapça'nın kafa karıştırıcı bir dizi farklı lehçesiyle karşı karşıyasınız.

Bununla birlikte, Kuran'ı okuyabilmek adına Arapça öğrenmek istiyorsanız, üzerinde durmanız gereken tek bir versiyonu vardır.
Klasik Arapça'dan bahsediyoruz... Hatta, Kuran'daki kullanımı nedeniyle Kuran Arapçası olarak da bilinen bir tür!

Bilgisayar kullanan kadın
İnternetten yapacağınız küçük bir araştırma ile bol bol Arapça materyali bulabilirsiniz.| Kaynak: Pexels

Kuran'ın Arapçasını öğrenmenin nedenleri çoktur ve bu nedenler yalnızca dini değildir.

Aşağıda bazılarını sizin için listeledik:

 • Arap dilini ve kültürünü keşfetmek;
 • Tarih boyunca gelişen Arap medeniyetini anlayabilmek;
 • Çok zengin bir kültürel mirastan ilham almak;
 • Kur'an-ı Kerim'i yazıldığı dilde okuyup anlayabilmek;
 • Dini inancınızı derinleştirmek için;
 • İslam'ı, hükümlerini ve dogmalarını keşfetmek

Arapça öğrenmenin birçok farklı yolu olduğunda bahsetmiştik. Bu yazımız da Kuran Arapçasını nasıl öğreneceğinize dair mini bir kılavuz niteliğinde olacaktır.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça Nasıl Öğrenilir: Klasik Arapça ile Başlayın

Yazılı Arapça'da iki tür arasında ayrım yapabiliriz; Modern Standart Arapça (MSA) ve Klasik Arapça.

Aynı zamanda edebi Arapça olarak da bilinen MSA, gazetelerde, kitaplarda ve uluslararası izleyici hedef kitlesine sahip diğer metinlerde sıklıkla kullanılan dildir. Konuşurken farklı lehçelerine bakılmaksızın Arapça konuşan tüm ülkeleri birleştiren dildir.

Kuran Arapçası olarak da bilinen Klasik Arapça ise, Kuran'da ve İslami metinlerde kullanılan dildir.MSA ve Klasik Arapça arasında birkaç fark olmasına rağmen, bunlar genellikle çok göze batmaz ve bu nedenle de, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde sıklıkla birbirinin yerine kullanılabilir.

Arapça konuşulan bir ülkeyi ziyaret etmek ve yerel halkla iletişim kurmak istiyorsanız Modern Standart Arapça öğrenmeniz daha avantajlı olabilir. Klasik Arapça ise Kuran'ı incelemek daha faydalı olacaktır.

Bu yazımızda Kuran'ı incelemeye odaklandığımızdan, Klasik Arapça öğrenmekle ilgili konuşacağız. "Kuran Arapçası nasıl öğrenilir?" sorunuza "Öncelikle, klasik Arapça öğren" yanıtını verecek pek çok öğretmen vardır!

Klasik Arapça, biçim olarak İslam literatüründe bulunan eski klasik Arapça'ya yakındır.

Klasik Arapçanın amacı Kuran'ı anlamaktır ve bu nedenle Kuran'ı incelemek isteyenlerin öğrenmesi beklenir. Klasik Arapça öğrenmek bu anlamda son derece önemlidir.

Kuran'ı okuyup anlayabilmek için Arap alfabesini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Arap alfabesinde 28 harf vardır ve her harfin cümle içindeki yerleşimine göre dört biçimi vardır: yalın, başta, ortada, sonda. Arapça öğrenmek isteyenlerin en azından alfabe temelini kavramaları için pratik Arapça dersleri almaları çok yararlı olacaktır.

Dersleri devam ettirmeniz de dilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde alacağınız Arapça dersleri telaffuz (fonoloji, ünlüler, gırtlak ses sistemi), Arapça yazma, Arapça okuma, Arapça konuşma, Arapça dilbilgisi (fiiller, kişisel zamirler, iyelik zamirleri, çekimler) ve Arapça kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olacak!

Arapça öğrenmenize yardımcı olacak oyunlar için tıklayın!

Yatağında online ders alan kız
Yaşadığınız yerde size uygun Kuran Arapçası kursları yoksa online bir kursa kayıt yaptırabilir ve evinizden çıkmadan Kuran Arapçası öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

İşte klasik Arapça okumayı öğrenmek için yapabilecekleriniz:

 • Öncelikle asla acele etmeyin çünkü dilin birazcık karmaşık görünebileceği bir gerçektir;
 • Düzenli çalışın çünkü genellikle yeni kelimeleri ezbere öğrenmek gerekir;
 • Arap alfabesini öğrenin;
 • Okuyarak Arapça pratik yapın (Arapça kısa makaleler, Kuran);
 • Arapça haberleri dinleyin (örneğin Al-Jazeera);
 • Öğretmeninizden size Arapça yazılı alıştırmalar vermesini isteyin;
 • Sözlü ifadenizi geliştirmek için anadili Arapça olan kişilerle Arapça konuşun;
 • Online Arapça kursları almaya çalışın

Klasik Arapça okumada ustalaşmanız bir veya iki yıl sürebilir, ancak bu, Kuran'da bulunan eski Arapça'yı okumaya başlamadan önce atılması gereken önemli bir adımdır. Klasik Arapça dersleri alarak işinizi epey kolaylaştırırsınız.

Bu okuma aşaması biter bitmez, ayetleri anlamak için Kuran'ı incelemeye devam edebilirsiniz.

Arapça Nasıl Hızlı Öğrenilir: Alanda Uzmanlaşmış Bir Arapça Enstitüsünde Eğitim Alın

Arapça özel derslerinin yanı sıra, Arapça eğitiminde uzmanlaşmış bir enstitüde Kuran Arapça dersleri almayı da düşünebilirsiniz.

Kutsal Kitabı okuyabilmeniz için alacağınız Kuran Arapçası kursları, Kuran'ı öğrenirken Arapça öğrenmenizi de sağlayacaktır.

Dünyanın dört bir yanında İslam ilimlerini öğrenmek için okul yılının başında kayıt yaptırabileceğiniz enstitüler var. Arapça konuşulan ülkelerde de bu tarz kursları kolaylıkla bulup kayıt yaptırabilirsiniz.

Sınıflarda genellikle Müslüman kökenli öğrenciler ve İslam dini hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler vardır.

Hızlı bir şekilde Arapça öğrenmek istiyorsanız, yoğun Arapça kursları hakkında araştırma yapın. Söz konusu enstitülerde genellikle hızlandırılmış Arapça kursları da vardır. Bu nedenle mutlaka isteklerinize hitap edecek bir kurs bulabileceksiniz.

Bu tür yoğun bir öğrenme programı için ezber becerinizin son derece yüksek olması gerekir. Bu nedenle Klasik Arapça öğrenme verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmak için son derece konsantre olmalısınız.

Yakınlarınızca bu tarz dersler sunan bir enstitü yoksa, online olarak da Arapça kursları alabilirsiniz!

Kuran Arapça'sını Online Öğrenin

Google üzerinden yapacağınız basit bir aramayla, Kuran Arapçası dersleri veren birçok kuruluş bulabilirsiniz. Uzaktan eğitim kursları söz konusu olduğunda internet, geniş bir yelpaze sunmaktadır.

Yaptığımız araştırma sonucunda çoğu Kuzey Afrika veya Mısır'da bulunan bazı enstitüler bulduk. İşte bazıları:

Maqsoud Enstitüsü: Enstitü, Arap dilini ve Kuran'ı evinizden hatta ülkeden çıkmak zorunda kalmadan çalışabilmenize olanak sağlıyor. Bu enstitünün merkezi Mısır'dadır ve bireysel dersler de verilir.

Mısır cami mimarisi
Merkezi Mısır'da olan pek çok Arapça dil kursu ve enstitüsü bulunmaktadır. Söz konusu kurslar derslerini online olarak da verir! | Kaynak: Pexels

Al-Kunuz Enstitüsü: Arapça yazmayı öğrenmek ve Kuran-ı Kerim dersleri almak söz konusu olduğunda oldukça faydalı bir kurstur. Kurslar çocuklar ve yetişkinler içindir. Mısırlı öğretmenlerin hepsi yabancı öğrencilere Arapça öğretmek konusunda eğitim almışlardır.

Al-Isbaah Enstitüsü: Kurslar İskenderiye ve kendi web sitelerinde verilmektedir. Dersler, bireysel, grup veya ikili olarak verilebilir.

Ihfath Enstitüsü: Mısır'ın İskenderiye şehrinde de bulunuyor. 4 yaşını geçmiş çocuklara da yetişkinlere de çevrimiçi kurslarla Arapça eğitimi verilir. Çocuklar için Arapça öğrenmek çok zevkli olabilir!

Darajat Enstitüsü: Bu enstitü, Kuran Arapçası ve Tajwid okumayı öğrenmek isteyen kadınlar içindir. Eğitmenler arasında öğrenciler de vardır.

Al-Dirassa Enstitüsü: Mısır'da bulunan bu okul, Arapça konuşmayı öğrenmek ve Tajwid bilginizi geliştirebilmeniz için Arapça dil kurslarının yanı sıra Kuran ve İslam bilim dersleri de sunmaktadır.

Bir kursa gitmeden kendi kendinize Arapça öğrenmek istiyorsanız, internette Arapça öğrenmenize yardımcı olacak çok çeşitli eğitim materyalleri vardır.

Örneğin, Youtube'da, Tajwid ve Kuran Arapçasında bazı eğitim videoları var. Bununla birlikte, Arapça başlangıç seti de edinebilirsiniz. Genellikle bu setlerin içerisinde dinleme becerilerinizi geliştirebilmeniz için CD'ler ve dilbilgisini basitçe açıklayacak kitaplar bulunmaktadır. Tabii ki online kaynakların sağladığı yenilikleri göz önünde bulundurursak bu yöntem biraz geleneksel kaçıyor! Ancak Kuran Arapçası kitapları iyi bir kaynak olabilir.

Dinleme becerilerinden bahsetmişken, Arapça podcast dinlemeyi düşündünüz mü? Küçük bir araştırmayla basit Arapça podcast'lar bulabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!