Günümüzde dil öğrenmek çok kolay bir hale gelmiştir. Bunun bir numaralı nedeni ise bilgiye ulaşmanın kolaylaşmasıdır. Gelişen teknoloji sayesinde Arapça öğrenmenin birçok farklı yolu var! Örneğin, dünyanın dört bir yanından birçok enstitü ve dil kursu her seviyeye özel Arapça dersleri vermektedir ve bu kurslara online olarak da kayıt yaptırılabilir. Ancak bir şeyleri ezbere öğrenmekten çok hoşlanmayan günümüz insanları için geleneksel yöntemler her zaman göze hitap etmeyebilir...

Böyle bir durumda 26 ülkede resmi dil olan Arapça'yı eğlenirken öğrenmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede, dili düzenli olarak öğrenip tekrarını yaparken bundan keyif alır hale de gelirsiniz.

Arapça'yı ileri seviyede konuşabilmek, ileride kariyeriniz için de hiç ummadığınız avantajlar sağlayabilir. Bir de bu hedefinize eğlenerek ulaştığınızı düşünün... Kulağa harika geliyor, değil mi? Öyleyse lafı fazla uzatmadan size Arapça'nızı geliştirebileceğiniz eğitici oyunlardan bahsedelim... Arapça oyun rehberimiz geliyor!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (17 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (17 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça Öğrenmek için Kutu Oyunları

Arapça Scrabble

İşte karşınızda Arapça dersleriniz esnasında oynanması çok alışıldık olmasa da, aile ve arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyun!

Bu oyunu Arapça kelime bilginizi geliştirmek için oynayabilirsiniz. Oyuncuların Arapça seviyesine ve yaşına göre, kolay veya zor kelimeleri bulunabilir.

Çünkü bu, çocuklarını iki dilli yetiştirmek isteyen aileler tarafından zaten oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir oyundur. Arapça scrabble sayesinde de çocuklarınız Arapça'yı oldukça heyecanlı ve hevesli bir şekilde öğrenebilir. Ancak elbette öncesinde Arap alfabesini bilmeleri gerekir.

Scrabble, çocukların Arapça kelime hazinelerinin üzerinden geçmelerine olanak tanırken, rekabet çizgilerini sağlıklı bir şekilde çekerek daha hızlı öğrenmelerini sağlayacaktır. Bu yüzden Arapça kelimeleri öğrenmek için bu oyun harika! Bu, sizce de çocuklara Arapça öğretmenin en eğlenceli yolu değil mi?

Kutu oyunu zar
Arapça kutu oyunları oynayarak Arapça öğrenirken keyifli bir zaman da geçirebilirsiniz. Kaynak: Pexels

Scrabble basit kurallara sahiptir ve her an her yerde öğrenilebilir. Kelime öğrenmekle dil öğrenmek birbirinden farklı olsa, kelime dağarcığınızı geliştirmek size Arapça öğrenmenizi inşa edebileceğiniz temel yapı taşlarından birini verecektir. Arapça oyunu olarak Monopoly de oynayabilirsiniz.

Arapça Alfabe Yapboz

Abjadiyya, genç öğrencilerin Arap alfabesini öğrenirken eğlenmelerine olanak sağlayan keyifli bir yapbozdur. Küçük çocuklara Arapça öğretmek için yaygın olarak kullanılır. Bu aktivite 5 yaş ve üstü çocuklara yöneliktir ve 2 ile 10 oyuncu arasında oynanabilir.

Oyunun amacı Arap alfabesinin bir harfini takip eden veya ondan önce gelen harfi bulmak ve aynı zamanda harflerin farklı biçimlerini öğrenmektir.

Bulmacayı bir araya getirmek ortalama olarak yaklaşık 4 saat sürer. Yapboz şeklinde olduğu için biraz büyüktür ve bu da daha uzun sürmesine neden olur. Bu oyunu oynayarak Arap dilinde ezber yapmanız da mümkündür. Dahası, kolay bir şekilde taşınabilir. Bu nedenle, çantanıza koyup istediğiniz yere kolaylıkla götürebilirsiniz. Arapça harfler oyunu da denebilir!

Online Arapça Öğrenin: Bazı Eğlenceli Web Siteleri

Al-Kunuz

Bu web sitesi, Arapça için çevrimiçi öğrenme araçları sunan ilk sitelerden biridir ve Kuran Arapçası ile Standart Mısır Arapçası öğretmek üzere dersler verir.

Platformdaki sınıflar, çocuklardan yetişkinlere, yeni başlayanlardan ileri seviyelere kadar her yaştan ve yetenekten öğrenciler içindir.

Ders veren tüm öğretmenler, yabancı öğrencilere Arapça öğretmek konusunda eğitim almış nitelikli kişilerdir. Bu göz önüne alındığında eğitimin kalitesinin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Öğretim yöntemlerini sınıfın gereksinimlerine göre uyarlayabilen kişiselleştirilmiş bire bir sınıflar ve grup dersleri sunarlar.

Busuu.com

Busuu.com, anadili Arapça olan bir kişiyle etkileşimli dersler sunmayı amaçlamaktadır. Sınıflar Arapça kelime hazinesi, Arapça yazma alıştırmaları ve Arapça konuşma pratiğine yoğunlaşmıştır. Ayrıca her dersin sonunda dinleme aktiviteleri ve testleri de vardır. Websitesine erişmek için, Facebook'ta sahip olduğunuz hesaba benzer şekilde bir hesap oluşturmanız gerekir. Yine Facebook'a benzer şekilde, bir kişi listesine arkadaş ekleyebilir ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurabilirsiniz.

Kulaklık takan bilgisayar oynayan kız
Özellikle çocuklar geleneksel yöntemler yerine daha dijital yöntemler kullanarak dil öğrenme sürecinden daha çok zevk alabilir. | Kaynak: Pexels

Aldığınız puan, ilerlemenizi göstermek ve öğrenmeye devam etmeniz için sizi motive etmek için gösterilir.

Görüntülü Arapça dersleri almak da etkili bir yöntemdir.

Mylanguageexchange

Bu, Arap dünyasının her yerinden ana dili Arapça olan kişilerle konuşma fırsatı veren harika bir dil değişim sitesidir.

Dil ihtiyaçlarınıza uygun kişiyi bulmak ve pratik yapmak için platformun çok sayıda kullanıcı arasından arama yapabilirsiniz.

Bu web sitesini kullanmak için de bir profile ve iletişim amacıyla bir e-posta adresine ihtiyacınız olacak.

Anadili Arapça olan insanlarla konuşmak, Arapça öğrenme sürecinizde size oldukça yararlı olacaktır. Üstelik keyifli bir deneyim olacağının da garantisini veriyoruz! Bu sitede tanışacağınız birçok kişi elime dağarcığından telaffuza kadar her konuda size yardımcı olabilir, ayrıca dilbilgisi, cümle yapısı ve hatta konuşma dili gibi konularda da sorularınızı yanıtlayabilir.

Site üzerinde grup tartışmaları için ayrılmış sohbet odaları bile mevcuttur.

Arapça'ya yeni başlayanlar motive olmak için kullanabilir!

Polyglot Club

Polyglot Club, yabancı dil öğrenmek isteyen kullanıcıları bir tür dil değişimi planıyla birbirlerine bağlamayı hedefler.

Size dünyanın her yerinden ana dili Arapça olan kullanıcılarla iletişim kurma şansı sunar. Lübnanlı, Mısırlı veya Kuzey Afrika'da ya da Orta Doğu'daki herhangi bir yerden arkadaş edinebilirsiniz.

Sizinle aynı ilgiye sahip Arapça konuşan kişilerle pratik yapmak için harika bir fırsat sağlar.

Arapça Öğrenmek İçin En İyi Uygulamalar Nelerdir?

Mondly

Mondly, Android ve iOs'larda mevcut olup birçok farklı dilde hizmet sunan çok popüler bir uygulamadır.

En güzel özelliklerinden biriyse, neredeyse herkese hitap ediyor olmasıdır. "Yeni başlayanlar, çocuklar veya orta düzey Arapça öğrenenler, kadın, erkek, çocuk, ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri..." Kısacası herkes için!

Mondy tarafından sunulan birçok hizmet var:

  • Arapça'yı doğru konuşmayı öğrenmek için konuşma tanıma sistemi,
  • Mükemmel ses kalitesi,
  • Profesyoneller tarafından yapılan seslendirme,
  • Arapça ifadeler,
  • Arapça harfleri öğrenme oyunu
  • Arapça fiil alıştırmaları,
  • Çevrenizdeki kurslar

Uygulamanın yaratıcıları, bu uygulamayı yaş veya seviyeden bağımsız olarak herkesin ihtiyaçlarına göre uyarlama konusunda oldukça iyi bir iş çıkarmışlardır. Özellikle de Arapça'yı hızlı öğrenmek isteyenler için kesinlikle tavsiye edebiliriz. Bu süreçte Arapça-Türkçe sözlük de işinize yarayabilir!

Arapça Öğrenme Rehberi

Bu uygulama, Arapça oyunları ve eğitici uygulamaları içindeçok yüksek puana sahiptir. Etkili bir şekilde Arapça öğretir ve kullanıcı dostu olması sebebiyle çoğu öğrenci tarafından takdir edilir.

Klavye kullanan el
Dijital oyunlar aracılığıyla Arapça öğrenmeyi düşündünüz mü? | Kaynak: Pexels

Arapçanın temeline yoğunlaşır. İngilizce bilenler için aynı zamanda basit ifadelerin çevirisi de vardır. Uygulama, yapısı itibariyle kullananların Arap alfabesi ve Arap yazısıyla tanışmalarını keyifli bir hale getirir.

Bu açıdan da Arapça öğrenmek isteyen yeni başlayanlar için harika bir kaynaktır.

50 Languages - Arapça

50 Languages, Arapça öğrenmek için en iyi uygulamaları tanıtan tüm web sitelerinde ve bloglarda da görebileceğiniz bir uygulamadır. Hem Android hem de iOS'ta mevcuttur. Müzik, spor, günlük yaşam vb. Gibi bir dizi farklı konu alanında size yeni kelimeler ve ifadeler sunar. Arapça kelime oyunları da vardır.

Aynı zamanda internet bağlantısı olmadan da indirebileceğiniz ve dinleyebileceğiniz ses dosyaları da vardır. Bu da hareket halindeyken Arapça öğrenmenizi kolaylaştırır.

Aynı zamanda Arapça telaffuzunuzu geliştirmek için de yardımcı olur. Her gün sadece birkaç dakika bu uygulamayı kullandıktan sonra Arapça seviyenizdeki değişime inanamayacaksınız!

Kısacası, geleneksel bir dil kursu yerine yukarıda bahsettiğimiz eğitici ve keyifli uygulamaları kullanabilir ve oyunlar oynayabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde, dil öğrenmenin birden fazla eğlenceli yolu vardır ve içlerinden dijital dünyaya kapıları aça uygulamalar son derece keyifli bir şekilde Arapça seviyenizi ilerletmenizi sağlar.

Siz de Arapça öğrenme oyunu ve siteleri sayesinde dil becerilerinizi geliştirin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!