Yeni bir dil öğrenmenin birden fazla metodu vardır. Her öğrenci kendine uygun öğrenme metodunu keşfederek yeni bir şeyler öğrenmenin tadına varabilir.

Peki siz en kolay nasıl öğrendiğinizi biliyor musunuz?

Şöyle bir düşünün bakalım, sınavlarınıza yazarak çalışınca başarılı oluyor musunuz? Öğretmenden dinledikleriniz veya izlediğiniz yabancı bir film veya dizilerde duyduğunuz kelimeler aklınızda dönüp duruyor mu? Ders notlarını tekrar tekrar okuduğunuzda öğrenebiliyor musunuz? Derslerde kullanılan resimli kelime kartları gözünüzü kapadığınızda zihninizde canlanıyor mu?

İşte bu tarz seçimleriniz sizin Arapça öğrenme tarzınızı belirler. Kimimiz duyarak daha iyi öğrenir, kimimiz yazmadığı şeyi asla aklında tutamaz, kimimiz okuyarak hemen anlar, kimimiz defalarca okur, özet çıkartır. 

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar aslında sizin ne tür öğrenme becerisine sahip olduğunuzu size anlatır. Yeni bir dil öğrenmeye başlamadan önce kendinizi keşfetmek çok iyi bir fikir. Hele bu yeni dil Arapça gibi derin ve karmaşık bir dilse!

Öyleyse ilk işiniz öğrenme tarzınızı tanımak ve geliştirmek olsun. Bugüne kadar örneğin dinlemeye hiç önem vermediyseniz Arapça dinlemeler yapmayı planlarınız arasına almalısınız. Arapça öğrenmek için yapacağınız çalışmaları mutlaka önceden planlamalı ve planlarınıza sadık kalmalısınız.

Arapça öğrenmenin ne kadar süreceğini merak edenlere fikir vermesi açısından bu yazıyı hazırladık. Karşınızdaki dili tanırsanız ne denli emek ve vakit istediğini de daha iyi anlarsınız.

İstediğiniz saat aralıklarında ve günlerde Arapça kursu ya da özel ders alabilirsiniz peki Arapça öğrenmek için en kısa süre nedir?

Yaklaşık 2 ayda temel Arapça bilgisi edinebilir ve basit günlük konuşmalara başlayabilirsiniz.

Arapçayla uzaktan yakından alakası olmayan biriyseniz bu size imkansız görünebilir. Ama emin olun dışardan göründüğü kadar korkutucu değildir aslında Arap dili.

Hele küçüklüğünde kurslarda Kuran dersi alanlar için Arapça alfabeyi tekrar etmek hiç de zor olmaz. Eski bilgileri tazelemek gibi düşünün. Kafanızda bu işi ne kadar zorlaştırırsanız gerçekte de karşınıza öyle çıkar.

Arapça öğrenme metodlarından bazıları şunlardır:

 • Assimil metodu
 • Lisans eğitimini Arapça bir bölümden yapmak
 • Arapça anadilli kişilerle pratik yapmak için bir Arap ülkesinde uzunca vakit geçirmek
 • Evde Arapça dersi almak
 • Haberleri okuyarak, Arap arkadaşlarla konuşarak ve görüntülü Arapça dersleri alarak kendi kendini yetiştirmek.

Arapça öğrenmeye karar verdiyseniz haydi gelin birlikte bu dili daha yakından tanıyalım ve en kısa zamanda öğrenmenin yollarını arayalım.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Dil Kursunda Arapça Dersi Almak

Arapçayı sık sık dünyanın en zor dilleri listesinde görürüz.

Hatta bazıları düzgün ve akıcı bir şekilde Arapça konuşmak için en az 2000 saati aşkın ders alınması gerektiğini iddia eder ki bu sayı neredeyse 3 yıl her gün iki saatlik bir çalışmaya denk gelir.

Bu sayılar her ne kadar abartı gibi dursa da Arapça öğrenmeye başlayanlar hak verecektir. Bu kadar derin, detaylı ve kurallı bir dili hakkıyla öğrenmek yıllarınızı alabilir. O nedenle 1 ayda harika sonuçlar beklemeyin, kendinizi de yormayın.

Yine de iyi bir dil kursunda deneyimli bir öğretmenden ders alarak sağlam bir Arapça temeli atmanız dil öğrenme sürecinizin tamamı için oldukça önemlidir.

Eğer bir dil kursuna başlarsanız derslerinizi aksatmamaya azami önem gösterin. Bir derste kaçırdığınızı diğer derslerde telafi etmek çok zor olabilir.

beyaz sınıf yabancı öğrenciler
Dil öğrenme yöntemleri diyince ilk olarak akla dil kursları gelir. |Kaynak: Unsplash

İstanbul'da en çok tutulan Arapça kurslarından bazıları şunlardır:

 • Akdem İstanbul
 • Tale Dil Okulu
 • Dil Merkezi
 • İstanbul Lisan Akademisi
 • Dilmer Arapça Kursu

Ankara'da yaşıyorsanız bu kursların ders saatlerini ve ücretlerini değerlendirebilirsiniz:

 • Çağrı Yabancı Dil Okulu
 • ORSAM
 • Liva Dil Kursu
 • Bilişsel Akademi
 • Mengütaş Dil Eğitim Merkezi
 • ICON Yabancı Dil Akademisi

İzmir'de yaşayor ve Arapça öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki kurslara bir göz atın:

 • Amerikan Dili Edebiyatı Yabancı Dil Kursları
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi
 • Dalton Language Studios
 • TÖMER Arapça Dil Kursu
 • Tasarı Akademi İzmir
 • Active English

Özel Ders Öğretmeninden Ders Alarak Arapça Öğrenmek

Son yıllarda akademik desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için birçok farklı online platform geliştirildi. Superprof,özel ders almak isteyen öğrencilerle, alanında profesyonel ve deneyimli öğretmenleri buluşturan online bir eğitim platformdur. Türkiye'nin neresinde olursanız olun online ders alabilir, hatta isterseniz ve öğretmenle anlaşırsanız  kendi evinizde de ders alabilirsiniz. Arapça öğrenme sitesi arayanlar Superprof'a hemen kaydolsun!

Alanında en iyi özel ders öğretmenleri öğrencilerin motivasyonunu yüksek tutmak için eğlenceli aktiviteler sunar ve zorlu konuların kısayollarıyla ilgili ipuçları verir. Özel ders almaya başlamadan önce gerçekçi bir hedef belirlemelisiniz. Unutmayın ki, dil öğrenimi uzun ve zorlu bir süreçtir.

Özel ders öğretmenleri ihtiyaçlarınızı karşılamak için seviyenize uygun dersler hazırlarlar. Ayrıca haftada kaç gün ve günde kaç saat ders almak istediğinize de kendiniz karar verebilirsiniz.

Özel ders öğretmeninizle Arapça alfabeye çalışabilir, harflerin yazımı ve okunuşlarını iyice öğrenebilirsiniz. Diğer bir güzel yanı ise özel ders öğretmenleri hata yaptığınızda düzeltmek ve doğrusunu öğretmek için her daim iletişime açık olurlar.

Özel ders almaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç temel şey var. Örneğin özel ders alacağınız öğretmenin size yakın bir semtte oturması sizin için idealdir. Uzun yoldan gelen ve birkaç vesaitle seyahat eden özel ders öğretmenleri yol parasını da özel ders ücretlerine ek olarak talep edebilir.

Bir de elbette seçtiğiniz öğretmenle anlaşabilmeniz de oldukça önemlidir. Mizacınızın uyması, birbirinizi anlayışla karşılayabilmeniz ve öğretmenin güler yüzlü olması da büyük öneme sahiptir.

Ücretsiz Arapça Öğrenmenin Yolları

Online Arapça öğrenenlerin tercih edebileceği çok sayıda web sitesi, telefon uygulamaları, Youtube sayfaları ve sosyal medya hesapları bulunuyor. Bunlardan çoğu ücretsizken bazıları da belli bir ücret karşılığında bilgilerini sunar. Eğer ücretsiz olan kısımlar sizin için yeterliyse temel Arapça bilgilerini bu şekilde edinmeniz de mümkün.

Son zamanlarda iyice gelişen akıllı telefon uygulamalarından bolca pratik yapma imkanı da bulabilirsiniz.

telefon uygulamalar
Bu zamanda yeni bir dil öğrenmek çok daha kolay! |Kaynak: Pexels

Arama motoruna 'Arapça öğren' yazarsanız işinize yarayacak birçok siteyle karşılaşırsınız. Bunlardan bazıları:

 • Babbel.
 • Memrise.
 • Duolingo.
 • Speak.
 • Al-Kunuz.
 • Busuu.
 • Livemocha.
 • LingQ.
 • Polyglot Club
 • Mylanguageexchange
 • Wolki
 • Quizlet

İnternet üzerinde gerçekten birçok kaliteli dil öğrenme sitesi mevcut.

Bu websitelerinin tamamı yeni dil öğrenen kişilere farklı açılardan yaklaşımlar sunar. Bu tür platformlardan çalışarak, temel Arapça bilgisi edinebilir, sahip olduğunuz bilgiler üzerine ekleyebilir, özellikle okuma veya yazma üzerine çalışabilir veya dilbilgisi ağırlıklı derslere odaklanarak becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Özel dil derslerini veya dil okulunuzdaki dersleri geçebilmek için ekstra çalışmanız gerekiyorsa pek çok kaynağın bulunduğu web sitelerine ulaşabilirsiniz.

Online Arapça dersleri genellikle bireysel veya toplu, eğlenceli ve basittir ve her seviye için çevrimiçi olarak farklı Arapça dersleri bulabilirsiniz.

Klasik Arapçayı hızlı ve ücretsiz bir şekilde öğrenmek için harika müfredatlara sahip siteler var. Etkileşimli dinleme alıştırmaları, Arapça dilinin farklı seslerinde ustalaşmanıza yardımcı olacaktır. Diğer bölümler size alfabedeki harfleri tanımayı, Arapça harfleri ve sayıları nasıl yazacağınızı ve nasıl okuyacağınızı öğretir.

Online dersler aynı zamanda dilbilgisi kurallarını öğrenmek için de idealdir. Arapçada zamirlerin, sıfatların, zarfların ve zamana göre fiil çekimlerinin temellerini bu şekilde atabilirsiniz.

Ayrıca devlet üniversitelerinde Arapça bir bölüm okuyarak bu dilde uzmanlaşabilirsiniz. Örneğin İstanbul Üniversitesi'nde Arap Dili ve Edebiyatı bölümü bulunuyor.

Arap Ülkelerinde Dil Öğrenme Fırsatları

En eğlenceli olanı sona sakladık. Dil öğrenmek için şüphesiz en iyi yöntem o dilin konuşulduğu yerde bir süre yaşamak ve hayatın içinde dili deneyimlemektir.

burj al khalifa
Arap ülkelerinde hem tatil yapıp hem de dil öğrenebilirsiniz. |Kaynak:Pixabay

Arapçayı en kısa zamanda öğrenmek istiyorsanız Arap ülkelerindeki dil kurslarını veya projeleri araştırarak işe başlayabilirsiniz.

İster Marakeş'e gidin ister Kahire'ye, kendinizi Latin alfabesinden soyutlayın ve orada olduğunuz sürece Arap yaşam tarzını  benimsemeye çalışın.

Günlük konuşmaları hayatınıza katın ve ekmek alırken, alışveriş yaparken esnafla olabildiğince fazla iletişim kurmaya çalışın. Arapların da aslında Türklerden çok farklı olmadığını hatta çok daha sıcakkanlı olduklarını göreceksiniz.

Sıkıştığınızda İngilizce veya biliyorsanız Fransızca da kullanabilirsiniz. Büyük Kuzey Afrika şehirlerinin çoğunda, birçok genç İngilizceyi profesyonel ve ticari bir dil olarak kullanıyor.

Yine de bildiğiniz dile yönelmeden Arapça temel ifadelerle anlaşmaya çabalayın. Sizin çabaladığınızı görünce onlar da yardımcı olur ve anlayacağınız biçimde anlatırlar.

Dil öğrenmek için bir yolculuğa çıktığınız zaman konuşmak istediğiniz lehçeye göre hareket etmenizde fayda vardır. Yeni başlayanlar için en çok tavsiye edilen klasik Arapça veya modern Arapça öğrenilebilecek yerlerdir.

Arapça'da beş lehçe ailesi olduğunu unutmayın: Körfez Arapçası, Levant Arapçası, Mezopotamya Arapçası, Kuzey Afrika Arapçası ve Mısır Arapçası.

Dil öğrenenlere son tavsiye olarak da şunu söyleyelim, günlük Arapça gazete manşetlerini, kolay köşe yazılarını okuyun ve Arap medyasını takip edin. Bolca dinleme egzersizi yaparak hem telaffuzunuzu geliştirirsiniz hem de yeni kelimeler ve cümle kalıpları öğrenebilirsiniz!

Yaşınız kaç olursa olsun, Arapça konuşma, yazma ve okuma becerilerinizi geliştirerek hayatınızda yepyeni bir sayfa açabilirsiniz. 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.