Yabancı bir dil öğrenmek ve iki dilli düzeyinde becerilere sahip olmak kişiye daha önce aklına dahi gelmeyecek fırsatlar sunar.

Arapça'yı öğrenebilmek için tamamen yeni bir kültürü tanımak ve benimsemek gerekir. Bazıları için bu dilin zorlukları dil öğrenince edinecekleri faydadan daha fazladır, fakat denemeye ve çalışmaya devam ederseniz mutlaka karşılığını alırsınız.

Arapça öğrenmenin ne kadar süreceği tamamen sizin motivasyonunuza, dile yatkınlığınıza, hedeflerinize bağlılığınıza ve özverinize bağlıdır.

Arapça öğrenmek isteyenlere yol gösterecek bir yazı hazırladık. Eğer siz de Arapça öğrenmek isteyen yüzlercesinden biriyseniz okumaya devam edin!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Hedeflerinizi Belirleyin

Arapça Türkçeden tamamiyle farklıdır. Ne dil bilgisi özellikleri, ne alfabesi ne de kelime dizimi Türkçeye benzer. Arapçayla Türkçenin yakınlaştığı tek durum iki dil arasında birçok ortak kelime bulunmasıdır. Bu nedenle Türklerin Arapça öğrenmesi zordur fakat imkansız değildir.

Öyleyse hedeflerinizi bir gözden geçirin: Arapça yazmada mı, konuşmada mı ilerlemeyi düşünüyorsunuz, iki dilli olmak mı istiyorsunuz yoksa dilin yalnızca temellerini öğrensem yeter mi diyorsunuz?

Arapça yazı yazmayı, konuşmayı ve dinlediğinizi anlamayı başarabilmek için öncelikle kendinize açık ve ulaşılabilir bir hedef belirlemeli ve o hedefe ulaşmak için kararlı olmalısınız.

 • İsteklerinizi, ihtiyaçlarınızı ve gayelerinizi gözden geçirin- Neden Arapça öğrenmek istiyorsunuz?
 • Arap kültürüne ve tarihine, dile olduğu kadar meraklı mısınız?
 • Arap kültüründe yetişmiş arkadaşlar edinmek istiyor musunuz?
 • Motivasyonunuz dini temelli mi yoksa kendinizi kariyer anlamında geliştirmek için mi bu dili öğrenmek istiyorsunuz?
 • Üniversitede Arapça bir bölüm tercih etmek ister misiniz?
 •  Yoksa sadece Arap ülkelerine seyahatlerinizde size kolaylık sağlaması ve iletişim kurabilmek için mi Arapça öğrenme niyetindesiniz?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar Arapça öğrenirken seçeceğiniz yöntemleri de belirler aslında. Sadece basit iletişim kurmak istiyorsanız websitelerinden veya telefon uygulamalarından çalışarak kendi kendinize günlük Arapça öğrenebilirsiniz.

Ancak uluslararası bir firmada çalışmak için bu muhteşem dili öğrenmeye karar verdiyseniz temel Arapça yeterli olmaz ve bir kursa yazılmak ya da özel ders alarak B1 seviyesinde bu dili öğrenmek daha mantıklıdır.

Arapça dilini akıcı bir şekilde konuşmak - yazmak  uzun zaman ve epey emek isteyen bir hedeftir. Neyse ki Superprof dil öğrenme sürecinde yanınızda! İşte Arapça öğreniminizde size yardımı dokunacak birkaç öneri :

 • Gerçekçi Hedefler Belirleyin: Ulaşabileceğiniz hedefleriniz olduğu sürece hayal kırıklığı yaşamazsınız. Örneğin Arapça öğrenmeye başladığınızda ilk önce on tane kelimenin anlamını bilmeyi, doğru telaffuz etmeyi ve yazmayı hedefleyebilirsiniz. Bu hedefinize ulaştıktan sonra yine küçük çaplı başka hedeflerle devam edebilirsiniz. Ancak altı ayda akıcı bir şekilde 'Arapça konuşup her duyduğumu yazıya geçireceğim' gibi bir hedef belirlemek sizi strese sokar ve sonunda muhtemelen ulaşamayacağınız bu hedef pes etmenize sebep olabilir.
 • Dili Olabildiğince Hayatınıza Dahil Edin: Akıcı bir şekilde Arapça konuşmak istiyorsanız bu dili mutlaka günlük hayatınızda bir şekilde kullanmanın yolunu bulmalısınız. Bunun için örneğin Arap topluluklarının düzenlediği etkinliklere katılmaya çalışabilirsiniz. Arapça radyo yayınları dinleyebilir, Spotify'dan Arapça şarkı listeleri yapabilirsiniz. Kulağınızı bu dile iyice alıştırdıktan sonra telaffuzunuzun da düzeldiğini fark edeceksiniz.
 • Tek Bir Lehçeye Odaklanın: Orta Doğu'da ve Afrika'da birçok farklı Arapça lehçesi konuşuluyor. Farklı lehçelerde kullanılan kelime ve dil bilgisi kuralları sebebiyle sanki her biri kulağa ayrı bir dilmiş gibi gelir. Bu nedenle, Arap kültürünün hangi kısmıyla ilgilendiğinize karar vermek ve dikkatinizi bu lehçede uzmanlaşmaya vermek akıllıca olacaktır. Talk In Arabic web sitesinde sekiz Arapça lehçesinde dersler verilmektedir.
 • Konuşmaktan korkmayın: Yeni bir dil öğrenirken çoğu kişi temel konuşma becerilerini kullanarak anadilli kişilerle iletişim kurmaktan çekinirler. Bu durum dil öğrenenler için aslında oldukça sıkıntılıdır. Arapçanın karmaşık dil bilgisi kurallarıyla bildiğiniz kadarıyla çat pat bir cümle kurmak tamamen sessiz kalmaktan çok daha iyidir. Ayrıca Araplar kendi dillerini konuşmaya çalışan yabancıları anlayışla karşılar ve olabildiğince yardımcı olmaya çalışırlar. Hatta sizi neşelendirmeye çalışıp o an yiyip içtikleri ne varsa ikram ederlerse hiç şaşırmayın!
ders öğrenci öğretmen
Arapça öğrenmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi! |Kaynak:Unsplash

Arapça En Hızlı Nasıl Öğrenilir

Kendi anadilinizden farklı bir dilde akıcı bir şekilde konuşmanın; ortak bir dil konuştuğunuz yabancı bir arkadaşla samimi bağlar kurmak, öğrendiğiniz dilin konuşulduğu ülkeleri gezmek ve farklı kültürlerle ilgili daha fazla bilgi edinmek gibi birçok avantajı vardır.

Yeni bir dil öğrenmek herkes için farklıdır. Bazıları gramer kurallarını kolayca kavrarken diğerleri cümlenin genelinden yola çıkarak kelimelerin ne anlama gelebileceğini tahmin edebilir.

Arapça öğrenmenin zor olmasının sebeplerinden biri de, Arapça alfabede Türkçede bulunmayan bazı gırtlak sesleri bulunmasıdır.

Bu telaffuzları düzeltmek ve geliştirmek için bol bol sesli Arapça dokümanlardan yararlanmalısınız. Özellikle altyazılı videolar bu konuda sizin en önemli aracınız haline gelmelidir. Bugünlerde YouTube'da ve Instagram'da birçok Arapça eğitim videosu bulmak mümkün.

Bu tarz videoları izledikten sonra kelimeleri kendiniz telaffuz etmeye çalışın. Aynanın karşısına geçin ve kelimeleri doğru telaffuz edene kadar tekrarlayın. Böylece hatalarınızı görmek ve düzeltmek de kolaylaşır.

Eğer sadece Arapça konuşmak istiyor ve yazma-okuma benim için önemli değil diyorsanız assimil metoduyla hızlı bir şekilde Arapça konuşmaya başlayabilirsiniz.

Her yeni dil öğrenenin yaptığı gibi Arapça öğrenirken de, öncelikle bu dilin alfabesi, harflerin okunuşu ve yazılışı, temel dilbilgisi kuralları ve günlük konuşma ifadeleri öğrenilir.

Bu ilk ısınma aşamalarında Arapçayı tanımaya ve sevmeye çalışın. Dilbilgisi kurallarında boğulmadan dilin zenginliğine ve telaffuzun güzelliklerine odaklanın. Her dilin kolay ve zor yanları vardır. Arapçayı gözünüzde büyüterek önyargılar oluşturmayın.

Dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri olan Arapçayı öğrenmeye karar vermeniz demek, minimum bir yılınızı disiplinli, “günü gününe” bir çalışmaya göre takvimlendirmeniz demektir. Günlük çalışma takviminizi aksatmadan uygulamalısınız.

Arapça öğrenmek için kendinize bir çalışma programı çizemiyorsanız, neyi nasıl çalışacağınızı bilemiyorsanız uzmanlarımızdan da destek alabilirsiniz, hemen Superprof'a kaydolun ve özel ders öğretmenlerini araştırmaya başlayın.

Eğer haftada iki saat çalışır öğrenirim diye düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Arapçayı en hızlı öğrenmenin yolu, yoğun bir şekilde dile maruz kalarak öğrenmektir. Örneğin haftanın 4 veya 5 günü 3-4 saat ders alarak Arapçayı bir senede öğrenebilirsiniz. Tabi bundan daha fazla olursa ne ala!

Zihniniz tamamen Arapçayla yoğrulup rüyalarınızda dahi görmeye başladığınızda ancak 'evet ben doğru yoldayım, bu dili öğreniyorum' diyebilirsiniz.

Bazı dilbilimciler Arapça dilinin zorluk derecesinin Çince, Japonca veya Koreceyle neredeyse aynı olduğunu söyler. Ama mesela Rusça öğrenmek de pek kolay değildir. Arapça öğrenmek isteyenler azimli olmalı ve çalışma düzenlerini aksatmamalıdır.

Arapçayı bir an önce akıcı bir şekilde konuşmak istiyor ve dil öğrenmenin ne kadar süreceğini merak ediyorsanız şu sorular önemlidir:

 1. Bir günde kaç dakika veya kaç saat çalışabilirsiniz?
 2. Kaç gün, hafta, ay çalışmaya gönüllüsünüz?

Arapçayı öğrenme süreniz tamamen motivasyonunuz, kendinizi adamanız, öğrenme arzunuz ve Arapçaya ayıracağınız zamana bağlıdır.

Bir an önce Arapça konuşmak için sabırsızlanıyorsanız en temel diyalogları öğrenmeye başlayın. Merhaba, nasılsın?, iyiyim, adım şu, senin adın ne, nerelisin, şuralıyım gibi.. Daha sonra zamanla kendiniz geliştirerek uzun diyaloglara geçi yapabilirsiniz. Kuran Arapça

İslamiyet'in dili olan Arapçayı öğrendikten sonra Kuran'ı anlamaya başlayabilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Arapça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Araçlar

Arapça öğrenmenin zorlukları göz önünde bulundurulduğunda, kendinize en uygun olan yöntemi tercih etmeniz öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır. Neyse ki Arapça öğrenmek için arasından seçebileceğiniz bir çok farklı yöntem mevcut.

Hadi gelin kısaca bu yöntemlere bir göz atalım.

Kitaplar

Arapça öğretmek amacıyla hazırlanan bazı kitaplarda günlük yaşantınızda rahatça kullanabileceğiniz kelimelere yer verilir.

Kitaplar kursların, özel derslerin, bireysel çalışanların kısaca herkesin dil öğrenme yönteminin olmazsa olmazıdır.

Kelimeleri kalıcı bir şekilde aklınızda tutabilmek için ait olduğu bağlamda cümle içinde kullanmanızda yarar vardır.

Kelime öğrenebilmek için kitaplardan ve sözlüklerden bolca yararlanın. Kelimeleri kendi bağlamlarında öğrenin ve öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanarak yüksek sesle mutlaka tekrar edin.

Arapça öğrenmek isteyenlere tavsiye kitaplar:

 • Sıfırdan Arapça Öğreniyorum
 • Arapçanın Lehçeleri
 • Arapçayı Öğreten Kitap
 • Arapça Günlük Konuşma Kalıpları
 • Arapça Dilbilgisi - Nahiv bilgisi
 • Arapça Dilbilgisi - Sarf Bilgisi

Websiteleri ve Videolar

Kitaplardan okuyarak öğrenmek çok yararlıdır. Alfabedeki harflerin farklı yerlerde yazımlarını, fiil çekimlerini ve cümle oluşturmayı kitaplardan harika bir şekilde öğrenebiliriz. Fakat bunları telaffuz etmeyi kitaplardan nasıl öğreneceğiz?

İşte tam burada teknolojinin müthiş yararları devreye girer. Eğer düzenli olarak bir kursa gitmiyor ve özel ders de almıyorsanız başvuracağınız ilk yöntem internette çıkan Arapça ders videoları olmalıdır.

Arapça öğrenmek isteyenler aşağıdaki siteleri inceleyebilir:

 • Memrise
 • Al-Kunuz
 • Busuu.com
 • Polyglot.com
 • Learn Arabic
 • Al-dirassa

Ayrıca YouTube'a girerek öğrenmek istediğiniz Arapça konusunu yazıp çıkan videoları izleyerek hem sesli hem de görsel çalışmalar yapabilir, Arapça öğreniminize hız katabilirsiniz.

telefon müzik not tutmak
Arapça öğrenirken telaffuzunuzu geliştirmek için podcast'lerden yararlanın. |Kaynak:Unsplash

Uygulamalar

Bugün birçoğumuz telefona veya tablete sahip olacak kadar şanslıyız. Arapça öğrenirken akıllı telefonlardan veya tabletlerden yararlanarak öğrenme sürecini hızlandırabilir ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Çoğu dil öğrenme uygulaması ücretsizdir, saniyeler içinde indirilebilir ve ikinci dil öğrenmek isteyenlere yüzlerce resimli videolu eğitim içeriği sunar.

Dil öğrenme uygulamaları, uygulamayı indirenlerin hızlı ve etkili bir şekilde eğitim almak istediklerini göz önünde bulundurarak öğrenmeyi keyifli bir hale getirmeye, ulaşılabilir ve doğru içeriğe sahip olmayı amaçlar.

Bu uygulamaları kullananlar genelde oturum başına sadece 5-15dk arası vakit harcar ve boş zamanınızda kullanıldığı için insanı yormaz. İşin güzel yanı, günün sonunda bir bakarsınız aslında farkında olmadan 30dk Arapça öğrenmeye ayırmışsınız.

Günde bu 30 dakikalık dil öğrenimini haftada bir saatlik bir dersle karşılaştırın. Yeni dilinizi konuşmayı öğrenme yolunda ilerlemeniz için mükemmel bir yatırım!

Telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • TenguLogi
 • Bravolol
 • 50 Languages
 • Mondly
 • Alif

Özel Ders

Eğer iyi bir kurs veya özel ders öğretmeni bulursanız aslında Arapça öğrenmeniz çok da zor olmayacaktır. Özel ders almanın güzel yanı da yeterliliklerine ve geçmiş deneyimlerine bakarak kendi öğretmeninizi kendiniz seçebilme imkanınızın olması.

Türkiye'nin özellikle büyük şehirlerinden birinde yaşıyorsanız uygun bir fiyata kendi evinde veya sizin evinizde özel ders veren Arapça öğretmeni bulmanız oldukça kolay. Ancak ulaşımı daha zor olan merkezden uzak bir ilçede yaşıyorsanız imkanlar biraz daha kısıtlıdır.

Bu durumda, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak dünyanın herhangi bir yerinden Skype veya Zoom aracılığıyla özel ders veren bir Arpça öğretmeninden ders alabilirsiniz. Yine de kendinize en uygun eğtim yöntemini keşfetmek için birkaç farklı şeyi denemenizde yarar var.

Bu tür eğitim veren öğretmenler hızlı bir biçimde Arapça öğrenmek isteyenler için epey doğru bir seçim olacaktır. Başlangıç olarak Kuran okumayı öğrenebilir, Arapçayı şakır şakır konuşmaya başladıktan sonra Fas'a, Kuveyt'e veya başka bir Arap ülkesine seyahat edebilirsiniz.

Emin olun, Arapça öğrenmek için Arapça dersler alarak harcadığınız paradan veya emekten pişman olmayacaksınız. Arapça turizm, iş ve siyaset dünyasında oldukça önemli bir konumdadır ve bu dili öğrenmek yalnızca başvuracağınız işten beklentilerinizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda Arap kültürünü ve İslam tarihini daha yakından tanımanıza fırsat sağlayacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.