Yeni bir dil öğrenmeye çalışan herkesin değişik bir tarzı vardır. Kimisi yazarak çalışır, kimisi kelime ezberi yapar, biri dinlemeye ağırlık verirken öteki videolar izlemeye yönelir. İşte bu farklı eğilimler aslında birçok farklı öğrenme yöntemi olduğunu da bize gösterir.

Yepyeni dil bilgisi kuralları, telaffuzlar, fiil çekimleri gibi birçok detay yabancı bir dil öğrenmeye başlayanları korkutur. Ancak dil öğrenme motivasyonunuza odaklanır ve bunu bir yükten ziyade ufkunuzu genişletmek, dünyadaki farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını tanımak için bir fırsat olarak görürseniz zorluklar gözünüzde kolaylaşacaktır.

İnsanları yeni bir dil öğrenmekten alıkoyan en önemli şeylerden biri, genellikle bunu yapmanın zorluğu hakkında duydukları veya geçmiş başarısız deneyimleridir. Çoğumuz ilkokuldan itibaren yabancı dil dersleri gördük ve bu derslerde yaşanan olumsuz deneyimler bizi dil öğrenmeye isteksiz ve hatta korkar hale getirebilir.

Kendinizin farkına vardıktan sonra yapmanız gereken şey olumsuz deneyimlerinizden ders çıkarmak. Daha önce bir dil öğrenme girişiminiz olduysa ve başarısızlıkla sonuçlandıysa, nasıl öğrenemeyeceğinizi biliyorsunuz demektir! Bu bilgiyi asla yabana atmayın.

Peki Arapça öğrenmenin zorlukları nelerdir?

Bu yazımızda Arapça öğrenme sürecinde işinizi kolaylaştıracak birkaç tavsiyeye yer verdik. Haydi başlayalım!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (17 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (17 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapçaya Dair Önyargılar

Dünyanın en kolay dilini bile öğrenmek bile belli bir zaman, emek ve iyi bir yatırım ister. Gel gelelim ki Arapça öğrenilmesi zor diller arasında yer alır. Bu dili öğrenmeyi kafaya koyduysanız mutlaka bir çalışma planınız, online veya yüz yüze Arapça konuşabileceğiniz arkadaşlarınız ve çokça azminiz olmalı.

Aslında bir Sami dili olan Arapça dilbilgisi diğer birçok dile kıyasla daha düzenlidir ve İngilizce veya Fransızca'dan çok daha fazla kalıba sahiptir; bu anlamda öğrenmesi Cermen veya Latin dillerinden daha kolaydır.

Genel olarak zorluğuyla bilinen diller Japonca, Çince, Lehçe, İzlandaca ve Arapçadır. Bu diller her ne kadar öğrenmesi zor diye aklımıza kazınsa da gerekli vakti ayırdığınızda ve emeği verdiğinizde öğrenmeniz mümkündür elbette.

küçük kuran mavi oje
İyi düzeyde Arapça öğrenmek için bu işe hem ruhunuzu hem kalbinizi adamalısınız. |Kaynak:Pexels

Arapça Öğrenenlere Tavsiyeler

Aslında dil öğrenimine objektif olarak baktığınızda o dil zordur öğrenilmez bu dil kolay 1 aya öğrenilir gibi bir mantığın yanlış olduğunu fark edersiniz.

Yeni bir dil öğrenmek tamamen kişinin bakış açısına, motivasyonuna ve kararlılığına bağlıdır. Düzenli çalıştığınız ve her hafta öğrendiğiniz Arapça dilbilgisi konusunu tekrar edip ödevlerinizi aksatmadan yaptığınızda dil öğrenimi keyifli bir hal almaya başlar.

Öğrendiğinizi gördükçe motivasyonunuz artar, motivasyonunuz arttıkça da daha çok şey öğrenmek istersiniz. Bu döngüye girdikten sonra işler kolaylaşır. Çünkü severek yaptığınız bir işi başarma oranınız her zaman daha yüksektir.

Arapça öğrenirken kullanabileceğiniz tekniklerden biri de kelime odaklı çalışmaktır. Karşınıza çıkan kelimeleri isim, sıfat, fiil ne olursa olsun kelime haznenize katarak cümlelerinizde kullanmaya çalışın.

Kelimelerin telaffuzlarını ve yazımlarını doğru bir şekilde öğrenirseniz temelinizi de sağlam atmış olursunuz. Yine de telaffuz konusuna çok takılmayın. Elinizden geleni yapın ve gerisini akışına bırakın. Zaten zamanla filmlerden, Arapça öğretmenlerinizden veya dinlediğiniz şarkılardan telaffuzunuzu geliştirmeniz mümkün.

Kelime dağarcığınız genişledikçe kaydettiğiniz ilerlemeyi görmek dil öğrenme konusunda kendinize bir güven düzeyi aşılayacaktır. Yeni bir dil öğrenmeyi kafanıza koyduysanız kolay kolay pes etmeyin!

Pireyi Deve Yapmayın

Türkiye'de yetişen çoğu kişinin ilk öğrendiği yabancı dil İngilizcedir. Eğer daha önce okulda İngilizceden düşük notlar aldıysanız yabancı dil alanında başarısız olduğunuzu düşünüp umutsuzluğa kapılmayın.

Çünkü Arapça İngilizceden birçok yönüyle farklıdır. Arapçayla İngilizcenin ne kelime dizimi, ne cümle yapıları, ne dilbilgisi ne de telaffuzu benzer.

Unutmayın ki, kuralsız dil olmaz, her dilin kendine göre kuralları vardır. Hatta Arapça öğrenenler nispeten daha şanslılar çünkü Arapça dil bilgisi kuralları belki de dünyanın en matematiksel kurallarıdır.

Temel dilbilgisi kurallarını öğrendikten sonra detayları zamana yayarak çalışırsanız hiç zorlanmadan Arapça dil bilgisini öğrenmiş olursunuz. Yeter ki bu işi gözünüzde büyütmeyin.

Dil öğrenmek aslında eğlenceli bir şeydir. Yeni arkadaşlar edinmek, farklı kültürler tanımak, çevrenizdeki kimsenin anlamadığı bir yazıyı tercüme etmek veya yabancı bir ülkeye seyahat etmek yeni bir dil öğrendiğinizde yaşayacağınız birçok eğlenceli yenilikten bazıları.

Siz de bu heyecanlı dil öğrenme sürecinde Arapçanın derin dilbilgisi kurallarına gömülüp kalmayın, bu sizi yorar ve soğutur. Kuralları kullandıkça öğrenirsiniz, kuru kuru formül gibi okuyarak dil bilgisini öğrenemezsiniz. O halde bir kuralı öğrendiniz mi, hemen uygulayın!

Yeni dil öğrenenler için en iyi tavsiye heralde bolca pratik yapmak olacaktır. Siz de öğrendiğiniz kelimeleri ve dilbilgisi kurallarını unutmamak için hemen cümlelerinize dahil edin ve iletişim düzeyinde kullanmaya çalışın.

yemek tabak yeşillik mısır
Arap mutfağının benzersiz lezzetlerini keşfetmeye hazır olun.|Kaynak: Unsplash

Arapça Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

Arapça öğrenmenin ne kadar süreceğini merak edenlere verilebilecek tek bir cevap yok çünkü bu durum dil öğrenen kişinin yalnızca Arapça öğrenmeye harcadığı zaman ve enerjiyle bağlı değil, aynı zamanda önceki dil deneyimleri, eğitim kalitesi ve öğrenme ortamının dışında dile maruz kalma oranıyla da ilgilidir.

Arapça öğrenme metodlarından biri de direkt konuşarak başlamaktır. Nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki; sizi hemen konuşturacak en temel diyaloglarla öğrenmeye başlayın. Merhaba, nasılsın?, iyiyim, adım şu, senin adın ne, nerelisin, şuralıyım gibi.. Günlük temel konuşmaları hallettikten sonra market diyalogları, hastane diyalogları, okul diyalogları gibi farklı alanları öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bu metodu uygulayan bir çok kitap veya dil seti satılıyor. Mesela ElArabiyye beyne yedeyk serisi bir çok kursta okutulan bir settir. İnternet üzerindende pdf olarak indirebilirsiniz.

Arapça Öğrenirken Karşılaşılan Zorluklar

Şuan dünyada farklı lehçeler de dahil olmak üzere 7000'den fazla dilin konuşulduğunu düşünürsek, hangi dil kolay hangisi zor tartışmasında tamamen analitik bir değerlendirme yapmak neredeyse imkansız olacaktır.

Mesela bazı Afrika dilleri inanılmaz derecede zor dilbilgisi veya alengirli yapılara sahip olmakla ün yapmış olsa da, öğrenilmesi en zor diller listelerinde genellikle yer almazlar.

Peki öyleyse Arapça gibi oldukça kurallı ve intizamlı bir dilin zor olup olmadığına nasıl karar verebiliriz?

Arapça öğrenmenin zorluğunu değerlendirmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı objektif kriter vardır.

Anadilimize Benzerliği

Yeni öğreneceğiniz bir dilin size göre zorluk seviyesini belirleyecek kriterlerden biri anadilinizin öğreneceğiniz dile yakınlığıdır. Biz de Türkler olarak bu konuda aslında şanslıyız çünkü Araplarla ortak bir tarih, din ve kültürel ögeler paylaşıyoruz.

Bunların bir sonucu olarak da Arapçadan çok sayıda kelime dilimize geçmiş ve günlük hayatta yaygın şekilde kullanılıyor. Hatta okuduğunuz bu yazıda bile her cümlede mutlaka bir Arapça kökenli kelime kullanılmıştır muhtemelen.

Arapça bize çok da uzak bir dil değil aslında. Evet harfler tamamen farklı ve bambaşka sesler var ama öğrenmeye başladığınızda Türkçeyle ortak noktalarını görüp Arapçaya daha da ısınacağınıza garanti veriyoruz!

Arapça öğrendikten sonra yeni çevrelere girerek yakın arkadaşlıklar kurabilirsiniz. |Kaynak:Pexels

Sesler Benzer mi?

Anadille yeni öğrenilen dil arasındaki sesler benzerse yeni dili öğrenmenin daha kolaylaştığı söylenir. Mesela Sırbistanlı birisi Rusçayı kolaylıkla öğrenebilir ve aksansız bir şekilde konuşabilir. Çünkü dil kökeninin bir olmasının yanı sıra diller arası ortak sesler de fazladır.

Arapça öğreniminde farklı Arapça sesleri çıkarmak zorluklardan bir tanesidir ve bu dili öğrenmek isteyenleri korkutur. Oysa bu o kadar da gözünüzde büyütülecek bir mesele değil. 5 yaşındaki çocuklar doğru telaffuz ediyorsa siz de doğru telaffuz edebilirsiniz!

Derin Dilbilgisi Yapısı

Arapça dünya çapında toplamda 400 milyondan fazla konuşana sahip bir dildir.

Arapçanın sözlü ve yazılı formlarında birçok farklı varyasyonu vardır. Konuşma dili Arapçası, bölge genelinde her gün konuşulan ve birinci dil olarak kullanılan Arapçadır. Edebi Arapça, diğer adlarıyla Modern Standart Arapça (MSE) veya Fasih Arapça tüm Arap ülkelerinin resmi dili olan Kuran diline en yakın ve en temiz Arapçadır.

Arapçayı yabancı dil olarak öğrenmeye başlayanlar genelde Fasih Arapça dersleri alarak dilin temel ögeleri ve dilbilgisi kurallarıyla tanışırlar.

Farklı ülkelerde farklı Arapça konuşulduğuna şahit olabilirsiniz. Arapça konuşulan her ülke, kendine özgü kelime hazinesi, ifadeler ve dilbilgisi ile kendi yerel lehçesini geliştirmiştir.

Faslılar Mısırlılardan, Tunuslular Cezayirlilerden farklı konuşur. Hepsi bir şekilde anlaşabilir aslında ama lehçeler kulağa tamamen farklı gelir.

Peki yeni öğrenen biri hangi lehçeyi öğrenmeli diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu sorunuzun cevabı ve çok daha fazlası için Superprof'taki özel Arapça dersi öğretmenleriyle hemen bugün görüşmeye başlayın!

Kafa Karıştırıcı Harfler

Çoğu Batı dilinde Latin alfabesi kullanılır ve bu dilleri yeni tanıyanlar için tüm harfleri seslendirmek daha kolaydır.

Arapçanın zorlayıcı yanlarından biri de alfabesidir. Arap alfabesinde 28 harf bulunur, ancak her harfin kelimedeki konumuna göre yazımı değişir.

Aynı harfi farklı kelimelerin başında ortasında ve sonunda tamamen farklı bir yazım şekliyle görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra alıştığınız soldan sağa doğru okumayı bırakıp tamamen tersi, sağdan sola doğru okumayı da öğrenirsiniz.

Arapça öğrenme yöntemleri için yazımıza göz atın.

 Farklı Sesler

Son olarak bahsetmek istediğimiz şey, Arapça'da Türkçe'de olmayan bazı sesler vardır. Türk öğrencilerin en çok zorlandığı sesler genlede و ،ق ،غ ،ع ،ظ ،ط ،ض ،ص ،ذ ،خ ،ح ،ث ،ء  sesleridir.

Bu sesler Türkçe anadilli biri için başlangıçta zorlayıcı olabilir fakat zamanla kullandıkça dile oturur.

Gördüğünüz üzere Arapça öğrenmek ciddi bir özveri, azim ve motivasyon gerektirir. Telaffuz ve dilbilgisi kurallarının devamlı olarak tekrar edilmesi gereken ve biri bitmeden yenisi eklenen uzun bir yolculuk olarak görülebilir Arapça öğrenimi.

Aslında bugünlerde dil öğrenmek eskiye göre çok daha kolay. İnternette Arapça öğrenenlere yönelik o kadar fazla içerik var ki, hangi online ortamı veya sosyal medyayı kullanmayı seçerseniz seçin dil öğreniminize katkı sağlayacak içeriklere ulaşmanız mümkün.

Bu nedenle öğrenmek istediğiniz dil ne kadar zor olursa olsun asla imkansız değil!

Arapça öğrenirken bolca dinleme egzersizi yapmanız gerekir. Aşağıdaki gibi altyazılı şarkılarla Arpaça çalışma saatlerinizi keyifli hale getirmeye ne dersiniz?

Yeni bir yabancı dil öğrenmenin size yepyeni fırsatlar sunacağını ve hiç aklınızda olmayan kapılar aralayacağını biliyor muydunuz?

Günümüzde Arapça öğrenmek için çok fazla sebep var aslında. Sizin Arapça öğrenme sebebiniz her ne olursa olsun hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak online veya yüz yüze Arapça özel ders öğretmenleri bulmanız günümüzde oldukça kolay. Superprof'ta yüzlerce Arapça öğretmeni sizleri bekliyor!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.