Dil genellikle anne-baba tarafından çocuğa aktarılır ve fark edilmeden yaşanan bir öğrenme sürecidir. Fakat ikinci bir dil öğrenmek oldukça fazla emek ve uzunca bir zaman gerektirir.

Peki Arapçayı yabancı dil olarak öğrenmek isteyenler bu süreci olabildiğince kolaylaştırmak ve kolay Arapça öğrenme adına ne gibi yöntemlerden yararlanabilir? Veya var olan Arapça yazma-okuma becerilerini nasıl geliştirebilirler?

Klasik Arapça, Kuran Arapçası veya Arapçanın lehçelerinden birini öğrenmek istiyorsanız öğrenme sürecinizde size yardımcı olacak birçok farklı yöntemden kendinize uygun olanı seçme imkanınız vardır.

Dil kursları, görüntülü Arapça dersleri veya evde özel dersler, Arapça dil enstitüleri, topluluklar ve yüzlerce websitesi.... Dilediğinizi seçebilirsiniz! Arapçayı gerçekten öğrenmek istiyorsanız önünüze serilen tüm imkanlardan mutlaka yararlanmalısınız.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça Öğrenme Yöntemleri

Günümüzde bilindiği gibi Türkiye'nin neredeyse her ilinde Arapça konuşan vatandaşlar yaşıyor. Hatta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bu dili konuşanların sayısı diğer yerlere gire çok daha fazla. Fakat buna rağmen lisans düzeyinde Arap dili bölümü sayısı birkaç üniversiteyle kısıtlı. Lisede Arapça eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin de İmam hatiplere gitmekten başka şansı pek kalmıyor. 

19 yüzyıllık tarihine ve dünya üzerinde 30 ülkede 300 milyon kişi tarafından kullanılmasına rağmen Arapça, nedense Türkiye'de eğitim açısından pek de popüler olmayan bir dil.

Peki okullarda Arapça eğitimi alma imkanınız yoksa başka hangi yöntemlerle Arapça öğrenebilirsiniz gelin birlikte göz atalım.

Kolay Arapça öğrenme yolları ile Arapça yazı yazmayı çözün
Arapça yazı yazmayı öğrenmek biraz zaman alabilir.|Kaynak: Visualhunt

Arapça Kursları ve Dil Eğitimi

İstanbul veya Ankara gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız Arapça dil eğitimi alabileceğiniz dil kursları bulmak çok da zor değil. Tek yapmanız gereken arama kısmına 'Arapça Kursu Ankara' veya 'Arapça Kursu İstanbul' gibi yaşadığınız şehirle birlikte almak istediğiniz eğitimi girmek! Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Dil kurslarında eğitim sertifikası ve uzun yıllar deneyimi olan öğretmenlerden eğitim alabilir, güvenilir ve kaliteli bir Arapça eğitimiyle kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu tür kursların avantajlarından biri de yapılan sınavlar sonucunda dil sertifikası vermeleridir. Bu sertifikaları CV'nize ekleyebilir ve yeni kariyer fırsatlarına yelken açabilirsiniz.

İngiliz Akademi

Ülkemizin Arap ülkeleriyle artan ticari ilişkileri, her kesimden insanın Arapçaya ilgisini uyandırmış ve bu dili bilmek birçok kurumsal şirket çalışanının temel ihtiyacı haline gelmiştir.

İngiliz Akademi Dil Okullarında, Arapça dilinde yetkin eğitmenler tarafından özel dersler ve grup dersleri verilir.

Sıfırdan Arapça öğreniyorum bu kurs bana uygun mu diye düşünenler için Modern Standart Arapça başlangıç seviyesi kursu, Arapça hakkında önceden hiçbir bilgisi ya da öğrenme deneyimi olmayan öğrenciler için tasarlanmıştır.

  • Bu kursta öğrencilere Arapça dinleme, konuşma, okuma ve yazma konularında başlangıç seviyesinde eğitim verilir. Öğrencilere ayrıca, Arap kültürü hakkında da bilgi verilir.
  • Derslerde bolca egzersiz ve aktiviteler yapılır, ders sonrasında anlatılan konular ödevlerle desteklenir.
  • Öğrenciler, kurs sonunda, Arapça alfabesinde okuyup yazabilir.
  • Ayrıca, doğru telaffuzu, dildeki farklı sesleri ayırt etmeyi ve temel seviyede iletişimi öğrenirler.
  • Bu kursta, öğrencilerin sözcük dağarcığının geliştirilmesi üzerine odaklanılır.

Bu kursun Arapça eğitimlerinde gramerden ziyade, öğrencileri kısa sürede iletişim kurabilecek hale getirebilmek amaçlanır.

Eğitimler Arapça olarak yapılır ve öğretim dili olarak Arapça kullanılır. Böylelikle kursun öğrencileri, Arapça eğitimlerinde konuşma düzeyine daha hızlı erişebilirler.

Özellikle iş ve ticari anlamda, Arapçanın gerekli olduğunu düşünenler için, kısa sürede konuşmaya ve iletişim kurmaya yönelik Arapça eğitimleri bulunmaktadır.

Akademi İstanbul

Bu kurum, hizmet ulaştırdığı kursiyer ve öğretmen sayısı itibariyle Türkiye’nin en büyük Arapça dil eğitim merkezi olarak bilinir. Arap veya akıcı bir şekilde Arapça konuşan Türk eğitimci kadrosuyla ilk dersten itibaren Arapça olarak uygulanan kurslarda interaktif ders materyalleri kullanılır.

Bu kursun sunduğu imkanlardan biri de kayıt olmayı düşünen ama bir türlü emin olamayan öğrencilere ücretsiz deneme dersi alma imkanı sunmalarıdır. Siz de devam eden derslerden birine katılarak eğitim metodlarını, sınıf ortamını ve aklınızdaki diğer kriterleri yerinde değerlendirebilirsiniz.

Seviyeler belirlenirken Arapça eğitimler beş temel ders üzerinden verilir:

Pratik Arapça Dersleri

• Arapça Dinleme

• Arapça Metin Okuma-Anlama

• Arapça İmla (Kompozisyon)

• Arapça Dil bilgisi

Arapça kursu almak isteyen öğrenci adayları kurum tarafından hazırlanmış ücretsiz seviye belirleme sınavına katılır, yazılı sınav sonrasında sözlü sınav ile seviyesi belirlenir.

Arapça eğitimine sıfır seviyesinde başlayacak ve Arap alfabesini dahi bilmeyen öğrencilere 20 ders saatinden oluşan ücretsiz Arapça okuma yazma eğitimleri sunulmaktadır.

Teol Dil Okulları

 Arapça dilinin grameri, harfleri ve telaffuzu bakımından Türkçeden oldukça farklı bir dil yapısına sahip olmasından dolayı temelinin iyi bir şekilde atılması ve düzenli bir öğrenim süreci oluşturulması gerekir.

Arapça öğrenmeye yeni başlayan öğrencilere düzenli ve sistematik bir eğitim programı oluşturulmalıdır. Aksi takdirde öğrenci Arapça kursu sırasında aldığı derslerden bir verim alamaz ve öğrenimini yarım bırakabilir.

TEOL Arapça dil kursu kapsamında başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar dil öğreniminin 5 seviyede tamamlanmasını sağlar. Arapça kursunda temelden Arapça öğrenimi için gerekli ders programları hazırlanarak kontrolleri sağlanır.

5 Seviyede Arapça Kursu

1.Seviye Arapça Kursu – Başlangıç: Başlangıç seviyesi Arapça dil kursu kapsamında okuma, yazma, konuşma ve dinleme programı uygulanır.

2.Seviye Arapça Kursu – Temel: Temel düzeyde Arapça kursunda yoğun olarak okuma, yazma, konuşma ve dinleme programı uygulanırken ek olarak temel gramer kuralları da öğretilir.

3.Seviye Arapça Kursu – Orta: Orta düzeyde Arapça kursunda okuma, yazma, konuşma ve dinleme programı uygulanır. Bunun yanı sıra yoğun gramer eğitimleri de verilir.

4.Seviye Arapça Kursu – İleri: İleri düzeyde Arapça kursunda yoğun olarak okuma, yazma, konuşma ve dinleme programı uygulanır. Gramer eğitimleri de yoğun bir program ile verilir.

5.Seviye Arapça Kursu – Profesyonel: İleri düzeyde Arapça kursunda okuma, yazma, konuşma, dinleme ve gramer programı yoğun olarak uygulanmaktadır.

Arapça dil kursunun her seviyesinde dört temel beceriye yer verilmiş ve sistemli gramer eğitimi programa eklenmiştir.

Arapça dil eğitimi programları uzman eğitmenler tarafından gelişmiş dil teknolojileri kullanılarak verilmektedir.

Özel Ders Alarak Arapça Öğrenmek

Arapça öğrenme yöntemlerinden bahsederken özel ders metoduna da mutlaka değinmeliyiz. Çünkü hangi ilde ve ilçede yaşıyor olursanız olun, akıllı telefonunuz ve internet bağlantınız olduğu sürece özel ders alabilirsiniz!

Online bire bir derslerde belli bir konumda yaşıyor olmanız gibi bir şart aranmaz.

Superprof, özel ders almak isteyen öğrencilerle, alanında profesyonel ve deneyimli öğretmenleri buluşturan online bir platformdur. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana... Türkiye'nin neresinde olursanız olun online ders alabilir ve hatta isterseniz ve öğretmenle anlaşırsanız evde de ders alabilirsiniz.

Tabi kendi beklenti ve hedeflerinize uygun bir öğretmen bulmalısınız. Eğer evde özel ders almayı düşünüyorsanız, öğretmeninizi seçerken yaşadığınız yere yakın bir konumda olmasına da dikkat edin.

Bu arada ders saati ücretlerinin Arapça kursuna vereceğiniz fiyattan çok daha uygun olduğunu da unutmayın!

Okul ortamında, kalabalık sınıflarda kendinizi rahat hissetmiyorsanız bire bir ve yüz yüze eğitim tam size göre! Özel ders alarak dil becerilerinizi daha hızlı geliştirmeyi de başarabilirsiniz.

Bir Arapça öğretmeni, Arapça dilinin temellerini öğretmek üzere evinize özel ders vermeye geldiğinde aranızda klasik öğretmen - öğrenci hiyerarşisi olmadığını göreceksiniz. Öğretmen de öğrenci de yalnızca dile odaklanabilecek, sınav veya not gibi stres unsurları olmadan rahat ve keyifli dersler geçirebileceklerdir.

Son olarak, bu yöntemle Arapça öğrenmek diğer yöntemlere göre daha hızlı geçekleşir. Minimum bir saatlik derslerde öğretmen ilgisini 10-20 kişiye dağıtmak zorunda kalmaz ve tüm dikkatini özel ders verdiği tek bir öğrenciye verir, onun tüm istek ve beklentilerini elinden geldiğince karşılamaya çalışır.

Özel ders öğretmenleri aynı zamanda, öğrencisinin zayıf kaldığı noktaları en iyi şekilde belirler ve o noktalara daha çok yoğunlaşarak öğrencisinin becerilerini geliştirmeye çalışır. Elbette bu süreçte öğrenciye de çok iş düşer. Özel ders alan öğrenci gerçekten iyi düzeyde Arapça öğrenmek istiyorsa ders tekrarlarını ve verilen ödevleri düzenli bir biçimde yapmalı ve kelime çalışmalarına özen göstermelidir.

Özel dersin en iyi yanlarından biri de; kelime ezberleme, Arapça harflerin kelime içinde yazımı, yeni kelimelerin okunuşu veya ifadelerle deyimler konusunda kafanızda bir soru belirdiğinde her daim danışabileceğiniz ve doğru cevabı öğrenebileceğiniz bir öğretmeniniz başınızda olacaktır.

Özel ders aldıktan sonra Arapça dil eğitiminize İstanbul veya Ankara'daki üniversitelerin Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde devam edebilirsiniz!

Ayrıca kendi kendinize Arapça öğrenmeyi düşünüyorsanız mutlaka belli başlı kitaplara başvurmanız gerekiyor. Arapça öğrenmek için tavsiye kitaplar makalemize göz atabilirsiniz.

Üniversitelerde Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü

Üniversitede Arapça dersleri alarak sıfırdan Arapça öğreniyorum
Türkiye'nin çeşitli illerinde Arap Dili ve Edebiyatı bölümü okuyarak prestijli bir diploma sahibi olabilirsiniz! |Kaynak: Unsplash

İstanbul Üniversitesi - Arap Dili ve Edebiyatı

Saygın ve prestijli üniversiteler arasında başı çeken İstanbul Üniversitesi'nin Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans derecesinde Arapça eğitimi alabilirsiniz.

Bu bölümde temel Arapça dili ve kültürü ile Arapça ile ilgili çeşitli konular ele alınır. Aynı zamanda tarihsel, sosyolojik, kültürel ve dilbilimsel içerikli bir diploma elde etmek istiyorsanız bu bölüm sizin için idealdir.

İstanbul Üniversitesi'nin Arap Dili ve Edebiyatı programında bir yıl hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Hazırlık senesinde sıfırdan başlayarak Arapça harflerin okunuşu ve yazılışı, isimler, sıfatlar, fiil kullanımları veya genel okuma ve yazma gibi tüm gramer yapıları ve kullanım alanları incelenir.

Birinci sınıftan itibaren eğitim programının içeriğinde Arapça grameri ve uygulamaları, Türkçe-Arapça ve Arapça-Türkçe çeviri, klasik ve modern metin okumaları, Arap edebiyatı ve konuşma gibi çeşitli dersler bulunmaktadır.

Bu bölüme girebilmek için üniversiteye giriş sınavında yabancı dil puanı ile tercih yapılır.

Ankara Üniversitesi - Arap Dili ve Edebiyatı

Arapça öğrenmek isteyen kişiler farklı bir şehir tercihi yaparak dil eğitimi anlamında oldukça köklü bir eğitim geçmişi olan Ankara Üniversitesi'nin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde yer alan Arap Dili Edebiyatı bölümünü de seçebilirler.

Bu bölümün ders programında genel olarak Arapça Dilbilgisi, Arap Edebiyatı Tarihi, Kültür Tarihi, Arapçadan Türkçeye, Türkçeden Arapçaya Çeviri konularında dersler yer alır.

Aynı zamanda Arap Edebiyatının çeşitli dönemlerine ait şiir ve nesir örnekleri ele alınır, kompozisyon yazma denemeleri yaptırılır ve öğrencilere konuşma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır.

Programı tamamlayanlara “Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Lisans Diploması” ve “Filolog” unvanı verilir. Mezunlar üst düzeyde Arapça bilgisi gerektiren görevlerde; Dışişleri Bakanlığında, öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığında; kütüphane, arşiv ve müze gibi kamu kuruluşlarında ve özel sektörde görev alabilirler.

Selçuk Üniversitesi- Arap Dili ve Edebiyatı

Arapça öğrenimini lisans diplomasıyla taçlandırmak isteyenler için sunulan az sayıda üniversite seçeneklerinden biri de Konya'da bulunan Selçuk Üniversitesi'nin Arap Dili eve Edebiyatı bölümüdür.

Bu programın amacı: 'Arapçayı çok iyi seviyede bilen bu dile hakim, klasik, çağdaş ve aktüel metinleri okuyup anlayabilecek, kişinin düşüncelerini etkin bir şekilde  dile aktarabilecek, elde ettiği bilgileri bilimsel araştırmalarda objektif olarak değerlendirebilecek öğrenciler yetiştirmek' olduğu ifade edilir.

Arap dili ve edebiyatı, tarihi, kültürü, dilbilgisi, konuşma, çeviri, edebî bilgiler, modern ve klasik metinler derslerinin yanında Farsça, Osmanlı Türkçesi gibi dersler programın temelini oluşturur.

Bu lisans programında ÖSYM tarafından yapılan Üniversite Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre DİL-3 puan türüyle tercih yapılarak öğrenci alınmaktadır.

Arap Dili ve Edebiyatını bitiren her öğrenci, alanında ve şartlarını sağladığı diğer alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora yapma hakkına da sahiptir.

Online Arapça Öğrenme Yolları

Online websiteleri ile sıfırdan Arapça öğreniyorum
Arapça dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak birçok web sitesi olduğunu biliyor muydunuz? |Kaynak: Pixabay

Arapça öğrenme yöntemlerinden söz açılmışken gelişmiş ve çeşitli online eğitim metodlarına da değinmeden olmaz!

Yaşadığınız yerde Arapça öğrenme imkanları yalnızca kurslarla veya üniversitelerle sınırlı değil. Online Arapça öğrenmek için yararlanabileceğiniz ne kadar çok seçenek olduğunu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz!

Örneğin Memrise her türlü cihazdan giriş yaparak kullanabileceğiniz online bir uygulamadır.

Uygulamanın mobil versiyonları da mevcuttur yani otobüste, metroda veya yürüyüş yaparken de dil çalışabilirsiniz!

Arapça öğrenimi için yararlı websitelerinden biri de Al-Kunuz'dur.

Basit bir dil öğrenme sitesinden çok daha fazlasını sunan Al-Kunuz bir dil enstitüsüdür ve klasik Arapçayı yazma ile okumayı, standart Mısır Arapçasını ve 'tecvid' diye adlandırılan telaffuz kurallarıyla birlikte Kuran Arapçasını öğretmeyi hedefler.

Sitede bulunan Arapça dersleri hem yetişkinler hem de çocuklara uygundur. Dersler veya egzersizler sırasında sanki bir yarışmanın içerisindeymiş gibi hissetmezsiniz çünkü Arapçaya girişten ileri düzey Arapçaya kadar, dersler her seviyeden öğrencinin durumuna göre ayarlanır.

Öğrenciler seviyelerine göre, belli bir programı tamamlamak, bire bir ders almak veya grup dersi almak gibi çeşitli tercihler yapabilir.

Online Arapça öğrenmenin birçok yolu vardır. Farklı Arapça lehçelerini öğretmeye odaklanan websitelerine de kolayca ulaşabilirsiniz.

Unutmayın ki Mısır Arapçası Irak Arapçasından, o da Fas ve Lübnan Arapçasından telaffuz, gramer ve kelime yazılışları bakımından oldukça farklıdır.

Bu nedenle, Arapça öğrenmedeki asıl amacınız belirli bir ülkede yaşamak veya eğitiminizi ilerletmekse, yaşamak istediğiniz ülke; Mısır, Suudi Arabistan, Katar veya Ürdün, neresi olursa olsun orada konuşulan lehçe üzerinde uzamanlaşmanız gerekiyor!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.