Bir Arap atasözü der ki; "her ağaç bir tohumdan yetişir".

Arapça gibi bir yabancı dil öğrenmek titizlik ve düzenli çalışma gerektirir. Daha önceden yaşadığınız şehirde gittiğiniz fakat size pek de bir yararı olmayan kurslara ısrarla para akıtmaya devam etmeyin ve her zaman yeniliklere ve gelişime açık olun.

İnternette ses, video, e-kitaplar, forumlar ve uygulamalar gibi birçok imkan olduğu için günümüzde dil öğrenenlerin işi çok daha kolay!

Sadece dil de değil aşçılık, yoga, pilates, bilim, tarih... her ne konuda eğitim almak isterseniz kolayca ulaşabileceğiniz birçok ücretsiz kaynak mevcut.

Peki bu kaynaklar Arapça öğrenmek için de işe yarar mı?

Arapça öğrenmek için birden fazla yöntem olsa da en çok tercih edilen ve yararı görülen yöntem şüphesiz görüntülü Arapça dersleri veya evde özel ders eğitimi almaktır.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (11 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (11 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Online Arapça Kursu: Arapça Öğrenmenin Yeni Stili

İnternet ortamı yabancı dil öğrenmek isteyen birinin eğitim sürecine yardımcı olacak çeşitli sitelerle dolu ve Arapça öğrenmek için de çok sayıda Arapça dil dersleri videoları veya yazıları bulunuyor.

Arapça öğrenmenin en iyi yolunu mu arıyorsunuz? Öyleyse internet üzerinde bulabileceğiniz Arapça öğrenme imkanı sunan platformlardan bahsettiğimiz bu yazıyı okumaya devam edin!

Online Eğitim için Gerekenler

Yeni bir dil öğrenmek hiç de kolay bir iş değildir aslında. Hatta online eğitimin dil öğrenmede ne kadar etkili olduğu da tartışma konusu.

Online Arapça çalışırken karşılaşmanız muhtemel olan bazı sıkıntılar vardır, bunlar:

  • Websitelerinde her zaman doğru kelime kullanılmayabilir,
  • Arapça gramerle ilgili sorularınıza tatmin edici ve doyurucu yanıt bulamayabilirsiniz,
  • Öğrenci bilgiler karşısında yalnızdır ve atacağı adımları bilemeyebilir.

Online bir dil öğrenmek için kendi kendinizi motive etmeyi öğrenmelisiniz, ki bu hereksin başarabileceği bir şey değildir.

Yani her şeyden önce sabırlı olmalı ve motivasyonunuzu sağlam temellere dayandırmalısınız.

Bir de tabi organize bir plan yapmanız ve öğrendiklerinizi düzenli tekrar ederek kalıcılığını artırmanız da oldukça önemlidir.

Uzaktan online öğrenimin en büyük sıkıntısı, telaffuzda, yazımda veya Arapça okumada hatalarınızı düzeltecek ve başınızda ders zamanını belirleyecek bir öğretmenin bulunmamasıdır.

Online öğrenme yönteminin en büyük riski budur ve bu nedenle dikkatli olmalı, devamlı araştırma  yapmalısınız ki Arapça dersleri alırken başarılı olabilesiniz.

Bunu başarmak için öğrenci, seçtiği web sitesinde önerilen öğretim yöntemine tamamiyle uymalıdır.

Umut Vadeden Yöntemler

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte eğitim metodları ve teknikleri günden güne evrilmeye devam ediyor ve neredeyse her gün Arapça öğrenmek için yeni bir program ortaya çıkıyor.

Hem artık öğrenciler de bilgisayar karşısında pasif bir şekilde oturup kalmıyor. Online Arapça özel dersleri alıyor, öğretmeni değerlendirebiliyor ve kendi kendine ödevler bulabiliyor.

Yeni bir dil öğrenmek çok daha kolaylaştı anlayacağınız!

Arapça sözlü bir dildir ve ancak devamlı iletişimi aktif tutarak becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Arapça uygulamalar indirerek yeni arkadaşlar edinebilirsiniz
İnternetin sunduğu imkanlardan yararlanarak sizin gibi Arapça öğrenen kişilerle tanışabilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Günümüzde websiteleri ve yabancı dil öğrenme platformları, öğrencilerin eğitimlerine gerçekten katkı sağlayan ümit verici araçlar sunmaktadır.

Sosyal medya da büyük ölçüde bunun bir parçasıdır ve her öğrencinin kendi dil öğrenim sürecinde bu imkanlardan ne denli yararlanacağı kendine kalmıştır.

Bilgisayar ekranı karşısında tek başına çalışmaktansa, öğrenci online pratik Arapça dersleri alarak profesyonel bir öğretmenle dil öğrenim sürecinde anlamadığı şeyleri paylaşabilir ve hedeflerine ulaşma yolunda birlikte ilerleyebilirler.

Online Arapça kursu verilen sitelerden genelde tablet, telefon veya bilgisayardan, ne zaman ve nerede isterseniz, çeşitli öğrenme yöntemlerinde ders alma imkanı bulabilirsiniz.

Arapça dersi verilen programlar ayrıca dersleri öğrencinin becerilerine ve seviyesine göre de ayarlar: Arapça alfabeden sözlü konuşmaya kadar her alanda ayrı -başlangıç, orta veya ileri- hangi düzeyde olduğunuzu ölçerler.

Arapça öğrenmek için keyfinizi bozmanıza bile gerek yok, internet bağlantısı olan bir yer bulun yeter!

Bu websiteleri düzenli bi şekilde güncellenir ki bu şekilde öğrenciler siteleri her ziyaret ettiğinde becerilerini geliştirebilsin, dilsel ve kültürel açıdan kendilerine yeni şeyler katabilsin.

Online Arapça Öğrenmek için Websiteleri

Online Arapça öğrenmekten bahsedildiğinde nedense direk klasik Arapça veya modern Arapça akla geliyor.

Arapça dünya üzerinde toplamda neredeyse 300 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil.

Arapçayla ilgili biraz araştırma yaptıysanız Arapçanın konuşulduğu her ülkede ve hatta bölgede dilin birbirinden oldukça farkı olduğunun da farkındasınızdır. Yani Mısır'da konuşulan Arapça Lübnan'da konuşulandan, ve o da Fas, Katar, İran veya Suriye'de konuşulan Arapçadan farklıdır.

Diğer bir deyişle, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da Arapça konuşan her ülkenin kendilerine has bir lehçesi ve dil özellikleri vardır. Bu da demek oluyor ki hepsi aynı alfabeyi ve yazı şeklini kullansalar da, bazı kelimeler, deyişler ve ifadeler, hatta kelimelerin telaffuzları bile birbirinden farklı olabiliyor.

Bu nedenle online Arapça öğrenirken modern Arapçaya veya klasik Arapçaya odaklanmayı tercih etmek oldukça doğru bir tercih olacaktır.

Modern Arapça, Arap dünyasında medyada, kitaplarda ve politikacıların konuşmalarında kullanılır ve Arapça konuşan tüm ülkeleri birbirine bağlayan bir tutkal gibi düşünülebilir.

Klasik Arapça aynı zamanda Kuran'ın dili olan Kuran Arapçası olarak da bilinir.

İkisi arasındaki fark çok azdır ve aslında yalnızca kelimelerin kullanımında değişiklikler görülür.

Kuran Arapçası veya Edebi Arapça öğrenmek isteyenler için Arapça öğrenme programı  ve Arapça öğreten uygulamalar listemize mutlaka göz atın!

Memrise

Memrise her türlü cihazdan giriş yaparak kullanabileceğiniz online bir uygulamadır.

Arapça öğreten uygulamalar indirebilirsiniz
Arapça öğrenmek için teknolojiden sonuna kadar yararlanın! |Kaynak: Pixabay

Memrise basit ve etkili bir kullanıma sahiptir. Kullanıcılar Arapça egzersiz ve quizleri oluşturmaya yardımcı olur, ve bu şekilde %100 etkileşim sağlanır.

Uygulamanın mobil versiyonları da mevcuttur yani otobüste, metroda veya yürüyüş yaparken de dil çalışabilirsiniz!

Al-Kunuz

Basit bir dil öğrenme sitesinden çok daha fazlasını sunan Al-Kunuz bir dil enstitüsüdür ve klasik Arapçayı yazma ile okumayı, standart Mısır Arapçasını ve 'tecvid' diye adlandırılan telaffuz kurallarıyla birlikte Kuran Arapçasını öğretmeyi hedefler.

Al-Kunuz online Arapça öğretimi konusunda öncüdür ve 2006 yılından beri online dünyada eğitim hizmeti vermektedir.

Sitede bulunan Arapça dersleri hem yetişkinler hem de çocuklara uygundur. Dersler veya egzersizler sırasında sanki yarışmanın içerisindeymiş gibi hissetmezsiniz çünkü Arapçaya girişten ileri düzey Arapçaya kadar, dersler her seviyeden öğrencinin durumuna göre ayarlanır.

Öğretmenlerin tamamı Mısırlıdır ve yabancılara Arapça eğitimi sertifikaları bulunur.

Öğrenciler seviyelerine göre, belli bir programı tamamlamak, bire bir ders almak veya grup dersi almak gibi çeşitli tercihler yapabilir.

Busuu.com

Karşılıklı iletişim sayesinde etkileşimli derslerle Arapça öğretmeyi amaçlayan sanal bir çevrimiçi topluluktur.

Dikkat: Arapça kursunun yalnızca bir kısmı ücretsizdir.

Her kurs, yeni Arapça kelime öğrenmek için sözcüksel bir kısım içerir, diyalog oluşturma becerileri kazandırır, Arapça yazı yazma çalışmaları yaptırır ve Arapça anadilli biriyle sözlü konuşma pratiği yapmanıza imkan tanır.

Her bir kurs dinleme çalışmaları ve sınavla tamamlanır.

Olay çok basit: Facebook hesabınızdan bağlanarak ücretsiz bir hesap oluşturun ve ardından seviyenizi seçin.

Sonrasında diğer kullanıcılarla da iletişime geçebilir ve arkadaş listenize ekleyebilirsiniz.

Günlük Arapça tekrarınızı yaptıkça sizi daha çok çalışmaya yönlendirmek amacıyla "eğitim bahçesine" puanlarınız eklenir.

Polyglot Club

Polyglot Club, dil öğrenmeye ilgi duyan kafadar insanlarla konuşmak için son derece yararlı bir araçtır.

Bu platform kullanıcıların birbirine kendi anadillerini öğreterek karşılıklı alış-veriş yapabilmesini amaçlar. Örneğin siz Türkçe öğretirken karşınızdakinden Arapça dersi alabilirsiniz!

Yüz yüze değil de online ortamda konuşmak sizin için daha az stresli ve rahat oluyorsa bu site tam size göre! Çevrenizde Arapça konuşan ve eğitim verebilecek birileri varsa aynı aktiviteyi yine onlarla da yapabilirsiniz tabi.

Learn Arabic

Bu websitesinde dil öğrenmeye yeni başlayanlar veya kendini geliştirmek isteyenler için Arap alfabesi, Arapça yazma ve gramer gibi Arapça dil dersleri bulunur.

Dersler başlangıç, orta ve ileri olmak üzere üç kategoriye ayrılır. Birbirini takip eden derslerin ders planları ve video içeriklerine de yer verilir.

Online eğitimde genelde Arapça gramer, fiillerin zaman çekimleri ve yeni kelime öğrenmeye odaklanılır. Bunları yaparken bir yandan da fonetik ve telaffuz üzerine bolca pratik yapılır.

Al-dirassa

Mısır temelli bir eğitim merkezi olan Al-dirassa'da Arapça dersleri verilir.

Al-dirassa, klasik Arapça ve Kuran Arapçası öğrenmek isteyenlere interaktif dersler aracılığıyla kullanıcı dostu bir öğrenme arayüzü sunuyor.

Arapça öğrenme yolları nelerdir
İnternette ihtiyacınız olan her türlü online derse ulaşabilirsiniz: yoga, yemek pişirme veya Kuran okumayı öğrenme... |Kaynak: Pixabay

Öğretim materyallerini indirmek ücretsiz!

Peki ücretsiz dersler nasıl? Herhangi bir seviyedeki öğrencinin seçebileceği üç seçenek var:

  • Arapça ders videoları
  • Ücretsiz Arapça ders açıklamaları
  • Arapça okuma ve tecvid kurallarıyla birlikte Kuran dersleri

Bu sitede aynı zamanda, İslam'a giriş, İslam uygarlığı ve ibadetlerle ilgili dini dersler de veriliyor.

Al-dirassa başlangıçtan en ileri düzeye kadar on üçün üzerinde dil seviyesine ayırarak dersler sunan bir platformdur.

Bu tür bir programı kullanarak iki dilli olma ayrıcalığını kazanabilirsiniz!

Loecsen

Loecsen, pek popüler olmayan Tayca, Vietamca, Hintçe, Hırvatça, Sırpça, Arnavutlukça, Bretonca, Bulgarca ve Katalanca gibi diller dahil birçok yabancı dilde ücretsiz online dil dersleri sunar.

Tabi doğal olarak bu websitesinde Arapça dersleri de bulmak mümkündür.

Fakat bu sitede dersler, Arapçanın lehçelerinden biri olan Fas Arapçası'ndadır. Fas'ta günlük dilde kullanılan en basitinden karmaşık olanlarına kadar ifadeleri nasıl telaffuz edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu site ayrıca Fas'ta veya Mağrip'teyken rahatlıkla kullanabileceğiniz Arapça kelime, deyim ve kalıpların ezberlenmesine de yardımcı olur.

Goethe-Verlag

Sitenin adına bakınca direk Almanca öğrenme sitesi izlenimi veriyor.

Ancak bu sitenin içeriklerinden yaralanarak Arapçaya giriş dersleri alabilirsiniz. Websitesinde Arapça anadilli kişiler tarafından kaydedilmiş konuşmalar ve ifadelerden oluşan toplamda 100 kurstan 30 dersi ücretsiz alabilirsiniz.

İddia edildiğine göre başlamak için hiç Arapça bilgisine sahip olmanıza gerek yok, isterseniz en temel seviyeden de başlayabilirsiniz.

İçindekiler kısmı, farklı ifadelere tıklayarak yüksek sesle tekrarlayabileceğiniz ve üstünden geçebileceğiniz, temalara göre ayrılmış 100 karşılıklı konuşma sunar.

Arapça Öğrenmek için Tavsiye Uygulamalar

Arapça öğrenirken modern teknolojiden yararlanma yöntemlerinden bir diğeri de onlarca dil eğitimi veren telefon uygulamalarından birini kullanmaktır.

Hemen hemen herkesin internet bağlantısı olan bir akıllı telefona veya tablete sahip olduğu günümüzde, hareket halinde işe veya okula gidip gelirken Arapça öğrenmek mümkün!

Telefon uygulamaları da yukarda bahsedilen websiteleri gibi Arapça alfabeyi, grameri, kelime ve deyimleri öğretmeyi hedefliyor.

Arapça öğrenmek için kullanabileceğiniz uygulamaları aşağıda görebilirsiniz.

Arapça Uygulamalar ile Öğren

Hem Android hem de iOS platformlarında Arapça öğrenmenize yardımcı olacak birçok uygulama bulunuyor.

TenguLogi

Bu uygulama Android işletim sistemine sahip telefonlara indirilebilir ve Arapça öğrenmeye yeni başlayanlara uygun tasarlanmıştır. Her ders bir kelime kartı üzerindeki harfin şeklini alır. Harfin Latin alfabesindeki karşılığı okunuşu da verilir.

Bu uygulamada aynı zamanda Arapça sesli harfler ve sayılarla ilgili bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Bravolol

Bravolol, kullanmak için internet bağlantısına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelen çevrimdışı çalışma avantajına sahip iyi tasarlanmış, kullanımı kolay bir uygulamadır.

Bu uygulama da yeni öğrenmeye başlayanlar için daha uygun olup boş zamanlarınızda inceleyebileceğiniz favori ifadeleri ve kelime kalıplarını kullanarak bilgi kartları oluşturmanıza olanak tanır.

50 Languages

Hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde yer alan 50 Language, A1 ya d A2 seviyelerinde dil bilgisine sahip kişiler için uygundur.

Oldukça farklı temalarda kelime bilgisiyle birlikte indirip daha sonra hareket halinde veya metro gibi internetin çekmediği tamlarda dinleyebileceğiniz ses dosyaları sunar.

 Arapça Öğrenmek için Online Haber Siteleri

Arap ve Müslüman dünyasında 22 ülkenin resmi dili olan Arapça, dünya üzerinde en çok konuşulan 5.dildir ve Birleşmiş Milletler'de kabul edilen 6 dilden biridir.

Arapça öğrenmeye yeni başlayanlar için güzel haber; başlangıç seviyesinde ders veren birçok online eğitim sitesi sizleri bekliyor! Bunların yanısıra kendinizi geliştirmeniz de dili öğrenme hızınızı ikiye katlayacaktır.

Nasıl mı?

Örneğin Arap ülkelerinde yayınlanan haberlerini okuyarak!

Online Arapça gazete okuyarak kendinizi geliştirin
Online Arapça gazete ve dergileri okuyarak dilinizi geliştirebilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Online haberleri dinleyerek, Arapça alfabe ve harflerin okunuşları konusunda ustalaşabilirsiniz.

Öncelikle Arapça diline giriş dersi alarak Arap alfabesinin 28 harfini ve bu harflerin kelime içinde kullanıldıkları yere göre değişen formlarını iyice gözlemlemelisiniz.

Bu temel Arapça bilginizle resmi dili Arapça olan Arap ülkelerinin haberlerini okuyabilecek hale gelirsiniz.

Arapça gazetelerden en popüler olanı Al Jazeera'nın online versiyonuna bir göz atmaya ne dersiniz?

Online gazete okumanın en büyük avantajı, anlamadığınız bir yer olduğunda Türkçe çevirisine bakabilirsiniz. Hem bu şekilde yazma pratiği de yapmış olursunuz.

Sık sık Arap haber sitelerine göz atın ve bu egzersizi düzenli bir şekilde yapmaktan geri durmayın çünkü bu uygulama Arap dünyasının diline ve kültürüne adım atarken Arapça yazma ve okuma becerilerinizin gelişmesine de yardımcı olur.

Uygun fiyata online veya evde Arapça dersleri almak istiyorsanız Superprof'u mutlaka ziyaret edin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,60 (5 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.