Arapça öğrenmeye hevesliyseniz öncelikle nereden başlayacağınızı bilmeniz gerekiyor.

İmkanınız varsa lise çağında Arapça öğrenmeye başlayabilir, sonrasında üniversitede lisans programıyla öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Arapça öğrenmek için ayrıca bir dil kursunda grup dersleri alabilir, evde özel ders alabilir veya online Arapça öğrenme yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Arapça öğrenme süreci pek de kolay değildir. Arapçaya giriş dersleri alarak sıfırdan Arapça öğrenmeye başlarken bile birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle görüntülü Arapça dersleri alarak veya kursa giderek Arapça öğrenmeye başladığınızda dil öğrenmek için sunulan tüm imkanlardan yararlanmalısınız.

Bu yöntemlerden ilk ve en önemlisi de öğrenme sürecinize yardımcı olması için yanı başınızda, her elinizi attığınızda ulaşabileceğiniz Arapça bir kitap olmasıdır.

Arapça dersleri alırken hangi kitaplardan yardım alabileceğinizi biliyor musunuz?

Superprof bu soruyu sizin için yanıtlıyor.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapçayı Neden Kitaplardan Öğrenmeliyim?

Gayet mantıklı bir soru.

Önümüzde internet, sosyal medya veya YouTube varken ve tek tıkla istediğiniz bilgiye ulaşabilirken neden gidip de Arapça hikaye kitapları veya gramer kitaplarına para veresiniz ki?

Günümüzdeki modern dijital çağda dil öğrenmek isteyenlerin kafasını karıştıran sorulardan biri de 'dil öğrenmenin en iyi yolu nedir' sorusudur.

Fonetik

Daha önce hiç Kuran eğitimi almamışsanız ve Arapçaya dair hiçbir bilginiz yoksa Arap alfabesindeki harflerle tanıştığınızda biraz zorlanabilirsiniz.

Öğrenebilmek için her bir harfi tekrar tekrar dinlemeli ve sesleri doğru çıkarmak için uğraşmalısınız.

Arapça harfleri okumak ve sesleri doğru çıkarmakla ilgili videolara internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Dil öğrenme yöntemine dair tercihiniz ne olursa olsun her şeyden önce Arap alfabesini tam olarak oturtmalı, bolca Arapça konuşmalar dinlemeli ve tekrar etmelisiniz.

Beyniniz bu yeni seslere alışmalı ki kendiniz Arapça konuşabilesiniz.

Arapça kitaplar ile yeni kelimeler öğren
Arapça konuşabilmek için öncelikle harfleri tam olarak çıkartabilmeniz gerekir. |Kaynak: Pixabay

Arapça sesler üzerinde çalışırken yalnızca dinleyip tekrar etmeniz yetmez, aynı zamanda yazıldığında da okuyabilmeniz, harekeleri nereye koyacağınızı bilmeniz ve belli kelimeleri harekesiz okuyabilmeniz gerekir.

Kitaplar da işte tam burada devreye girer. Evinizin rahatlığında alfabedeki harflerin kelime içinde geldiği yere göre farklı yazımları üzerinde bir kitaptan yardım olarak çalışabilirsiniz.

Ayrıca Arapçayı öğrenmeye başladıkça ne denli geniş, kapsamlı ve büyülü bir dil olduğunu görecek, bugüne kadar yerleşmiş önyargıları ve dilin olumsuz imajını bir kenara bırakacaksınız.

Kelimeler

Arapça konuşabilmek için en önemli şeylerden biri de iyi bir kelime bilgisine sahip olmaktır.

Pek fazla kelime bilgisine sahip olmadan bir dili konuşmak ve kendinizi iyi ifade edebilmek imkansızdır. Kelime bilgisi, herhangi bir yabancı dili öğrenmenin temelidir.

Günlük yaşam, seyahat, zamanı sorma, hastane diyalogları gibi temalarına göre düzenlenmiş kelime listeleri, sık kullanılan deyimler ve günlük konuşma ifadeleri sunan kitaplar oldukça yararlıdır.

Dil öğrenmeye yeni başlayanların yaptığı en büyük hatalardan biri de  hızlıca çok sayıda kelime öğrenmeye çalışarak bıkkınlığa yol açmaktır.

Arapça öğretmek amacıyla hazırlanan bazı kitaplarda günlük yaşantınızda rahatça kullanabileceğiniz kelimelere yer verilir.

Kitaplar, bire bir özel ders alarak dil öğrenme yönteminin olmazsa olmazıdır.

Kelimeleri kalıcı bir şekilde aklınızda tutabilmek için ait olduğu bağlamda cümle içinde kullanmanızda yarar vardır.

Arapçada da, diğer dillerde olduğu gibi, yaklaşık 5000 kelime biliyorsanız herhangi bir konu üzerinde fikrinizi beyan edebilirsiniz. 1000 kelime biliyorsanız yanınızda geçen bir konuşmanın %80'ini anlayabilir ve kendinizi basitçe ifade edebilirsiniz.

Kelime öğrenebilmek için kitaplardan ve sözlüklerden bolca yararlanın. Kelimeleri kendi bağlamlarında öğrenin ve öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanarak yüksek sesle mutlaka tekrar edin.

Gramer

Son olarak, Arapça gibi yabancı bir dil öğrenirken kitap eşliğinde çalışma gerektiren noktalardan biri de gramerdir.

Gramer, yani dil bilgisinden bahsedince okuldaki geçmiş olumsuz anılarınız canlanıyor olabilir fakat Arapça okumayı ve konuşmayı öğrenmek için Arapça gramer bilgisi mutlaka gereklidir.

Gramer, öyle bir çırpıda, dizi seyrederek, Arapça oyunlar oynayarak, podcast veya radyo dileyerek öğrenilmez.

Arapça gramer öğrenmek için öncelikle yazı yazabilmeniz gerekir
Arapça yazı yazmayı öğrenmek biraz zaman alabilir ama asla pes etmeyin! |Kaynak:Visualhunt

Grameri çözmek pratik gerektirir bu nedenle Arapça bilen kişilerle devamlı irtibatta olmanız ve gerektiği yerde sizi düzeltmeleri ve onları taklit ederek öğrenmeniz tavsiye edilir.

Diğer bir yandan, Arapça öğreten kitaplarda gramer bilgisi belli bir mantıksal düzen içinde verildiğinden yeni öğrenenler için oldukça yararlıdır.

Arapça, Türkçeden kelime dizimi, sesletim ve gramer bakımından tamamen farklıdır. Arapçada kelimeler yazılırken sesli harfler kullanılmaz ve bu dili en çok zorlaştıran olaylaran bir tanesidir.

Arapça öğrenebileceğiniz düzgün bir yer bulamıyor veya ekstra para harcamak istemiyorsanız elinizde olan kaynakları kullanın. İyi bir gramer kitabıyla Türkçe ve Arapça arasındaki gramer farklılıklarını anlayabilirsiniz.

Arapça öğrendiğiniz sırada Arap kültürüne de aşinalık kazanır, yeni kelimeler öğrenir ve belki de yeni bir seyahate yelken açarsınız.

Başlangıç, Orta ve İleri Düzey Arapça Kitapları

Sıfırdan Arapça Öğreniyorum

Bu kitapta klasik cümle örnekleri ve alıştırmalara yer vermek yerine pratik Arapça okuma parçaları ile gramer konularında bazı ilavelerden oluşur. Yine bu kitap, özel pratik Arapça dersleri alma imkanı olmayıp kendi kendine öğrenmek isteyen ya da kurslara devam edenlerin kolayca yanında taşıyıp çok yararlanacağı bir kitaptır.

Bu kitap sayesinde Arapça telaffuzunuzu düzeltebilirsiniz, Arapça konuşan insanlarla konuşabilirsiniz, Arapça kitaplar ve dergileri okuyabilirsiniz, televizyon radyo konuşmalarını anlayacak hale gelebilirsiniz.

Arapçanın Lehçeleri

Bu kitap, Arap nüfusunun en çok kullandığı Suriye, Filistin, Ürdün olmak üzere 3 temel lehçeden bahseder. 100 dersten oluşan bu ders kitabı; aile, randevu, otel, lokanta, yol sorma, tatil aktiviteleri, alışveriş, iyelik zamirleri, rica teme, sıfatlar, geçmiş zaman, emir kipi, bağlaçlar ve isim tamlaması gibi lehçeler konusunda en çok ihtiyaç duyulan konuları ele alır.

Arapçayı Öğreten Kitap

Her derste sadece 1 konuya odaklanılmış, o konuyla ilgili tamamlayıcı bilgiler verilmiştir. Kitaptaki alıştırmalar yapılarak ve sindirilerek bitirildiğinde, Arapçanın yapısı kavranılmış, iyi bir seviyeye gelinmiş olacaktır.

Daha kolay anlaşılması için renklendirilmiş bir anlatım kullanılmış ve konulara uyumlu özel çizilmiş resimlere yer verilmiştir.

150.000'den fazla satış ile 'Türkiye'nin En Çok Satan Arapça Kitabı' olma ünvanını kazanmıştır.

İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Ön Lisans Programı öğrencileri için yardımcı kaynak olarak kullanılır, bu nedenle içeriği oldukça güvenilir ve zengindir. Kendi kendine Arapça öğrenenler için kolay anlaşılır bir kaynaktır.

Arapça Günlük Konuşma Kalıpları

 Bu kitap, Arapça öğrenenler için en çok kullanılan 100 temel kalıbı öğretmeyi hedefler. Kalıplar günlük hayatta en çok kullanılan Arapça ifadeler olup, her bir kalıpla ilgili altı ayrı cümle kullanılmıştır.

Cümle içinde kullanılan kalıplar farklı bir renkle işaretlenmiş, kalıbın uygulanış şekli belirtilmiştir. Arapça cümleler tercüme edilirken birebir tercüme değil genel anlam esas alınmıştır.

Kalıpların tamamı seslendirilmiş, ses dosyaları CD olarak kitabın yanına konulmuştur. Dinleme aktiviteleri ile kelimelerin doğru telaffuzunu öğrenebilir, konuşmaları tekrar ederek becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu eser Arapça öğrenimine önemli bir katkı sağlayacaktır.

Arapça Dilbilgisi - Nahiv bilgisi

Gramer konusu, her bölümün en başında anlaşılır bir dille özetlenmiş, gerektiğinde son derece sade birer örnekle de desteklenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve bilgileri iyice pekiştirmek için 5.000 civarında örnek cümle verilmiştir.

Kitapta yer alan tüm cümleler istisnasız harekelenmiş ve hemen altlarına tercümeleri yapılarak, okurun cümleleri doğru anlayıp anlamadığını fark etmesi sağlanmıştır.

Bir gramer konusu ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli kurallar özel bir şerit içerisine büyük harflerle yazılarak vurgulanmış, bu sayede belli kuralların zihne yerleşmesine katkı sağlanmıştır.

Arapça öğrenmeye yeni başlayanlar ve bir öğretmenle değil de kendi başına öğrenmek isteyenler için basit bir dille Arapça dilbilgisinin analatıldığı bu kitap, oldukça tavsiye edilmektedir. İnternette ve Cd halinde de derslerin anlatımı mevcuttur.

Arapça Dilbilgisi - Sarf Bilgisi

Bu kitabı okuyanlar, Arapça öğrenmeye ilk adım atan kişinin hareke konusunda duyduğu kaygı ve sıkıntıyı asla yaşamayacaklardır.

Eser, bir ders kitabı niteliğinde hazırlanmış olup, konular dengeli bir biçimde dağıtılmıştır.

Sarfın bel kemiğini teşkil eden fiil çekimleri konusu, diğer kitaplarda olduğu şekliyle, bütün seçenekleriyle, tek bir yerde, yığma bilgi halinde verilmemiş, bunun yerine, her konuda fiil çekimleri yer alacak şekilde, konuların, zaman içerisinde sindirilerek öğretilmesi yöntemi tercih edilmiştir.

Kitap; kolay ve anlaşılır bir anlatım diline sahip oluşu, özellikle tanımlarının son derece açık ve net oluşu yönüyle, amatör dil meraklıları ve Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri gibi, Arapçayı bir hoca yardımı olmaksızın öğrenmek durumunda kalanlar için de son derece yararlı bir rehberdir.

İşlenen konu ile ilgili olarak çok sayıda örnek ve alıştırmalara yer verilmiş olup, anlamın ön plana çıktığı yerlerde örnek kelimelerin Türkçe karşılıkları da belirtilmiştir.

Arapça kitaplar resimli sözlük de içerebilir.
Arapça resimli sözlükler dil öğrenme sürecinde çok işinize yarayacak! |Kaynak: Visualhunt

Arapça - Türkçe - İngilizce Resimli Sözlük

 Yapılan araştırmalara göre insanlar okuduklarının %10, duyduklarının %20, gördüklerinin%30, hem görüp hem duyduklarının %50, görüp duyup söylediklerinin ise %80'ini tam olarak öğreniyor.

Bu nedenle görselini gördüğünüz ve yüksek sesle okuyarak Arapça kelime ezberleme çalıştığınızda sizin için daha kalıcı olacaktır.

Bu kitap Arapça öğrenmek isteyenlerin mutlaka kullanması gereken harika bir yöntemle hazırlanmıştır. Genellikle gençlere veya dil öğrenmeye yeni başlayan yetişkinlere hitap eder.

Bu kitabın kullandığı yöntemle Klasik Arapça kelimeleri ve alfabesini keşfetme olanağı yakalayabilirsiniz.

İngilizce seviyesi yeterli olan kişiler dilerse İngilizce-Arapça kitaplar da kullanabilir. İngilizce ders anlatımına yer veren Arapça ders anlatım kitaplarına internet üzerinden goodreads veya e-books gibi çeşitli sitelerden ulaşabilir, bilgisayar, tablet veya telefonunuzdan istediğiniz yerde istediğiniz zaman ders çalışarak pratik yapabilirsiniz. Online ulaşabileceğiniz İngilizce-Arapça kaynaklardan bazıları şunlardır:

  • 'Arabi Liblib: Egyptian Colloquial Arabic for the Advanced Learner: Adjectives and Descriptions
  • Kallimni ‘Arabi Bishweesh: A Beginners Course in Spoken Egyptian Arabic 1
  • Living Language Arabic, Complete Edition: Beginner through advanced course
  • Arabic for Nerds: 270 Questions on Arabic Grammar

Arapça dil öğreniminize başlamak için bir saniye daha beklemeyin! Öğrenmeye ister fiillerden ister kelimelerden veya gramerden başlayın, bu kitaplardan yararlandığınızda Arapçanızın ilerlediğine şahit olacaksınız.

Makalede bahsettiğimiz üzere, kitaplar Arapça öğreniminde oldukça önemli bir yer tutar ve  online ya da evde Arapça özel derslerin tamamlayıcısı olarak düşünülebilir.

Kısa bir süre sonra Mısır, Sudi Arabistan, Fas, Lübnan, Suriye veya Ürdün gibi Arap ülkelerinden olan kişilerle sohbet etmeye başlayabilirsiniz! Hatta bir süre sonra sizi Arap bile sanabilirler. Tabi bunun için bir an önce kelime ve deyimleri öğrenmeye başlamalısınız!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,00 (4 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.