Arapçayı hızlı ve kolayca öğrenmek ister misiniz? Kim istemez ki...

Fakat yine de gerçekçi olmak ve ulaşılabilir hedefler koymak lazım. Örneğin sıfırdan Arapça dersleri almaya başlayacaksanız ve üç aydan kısa bir sürede öğrenmek istiyorsanız bunun mümkün olmadığını bilmelisiniz. 

Zaten herhangi bir dili o kadar kısa bir sürede öğrenmek neredeyse imkansızdır. Bir dili hakkıyla öğrenebilmek için size sunulan tüm imkanlardan sonuna kadar yararlanmalısınız. 

6 ay? Peki 1 yıl? Bu Sami dilini öğrenmek için biraz uzun bir vakte ihtiyacınız olduğunu şimdiden kabul etmelisiniz. 

İki dilli seviyesine gelebilmek için sıkı bir ders çalışma programını takip etmeniz gerekecektir. 

Dünya üzerinde 300 milyondan fazla Arapça ana dilli kişi vardır ve ister yurtiçinde ister yurtdışında Arapça eğitimi alabileceğiniz birçok kurs veya üniversitelerde Arapça dil edebiyatı bölümü bulabilirsiniz.

Online ders almanın sizin öğrenme ihtiyaçlarınıza uygun olmadığını düşünüyorsanız çevrenizdeki Arapça kurslarını araştırmaya başlayabilirsiniz. Elbette bu kurslar ücretsiz değildir ve online derslerden biraz daha pahalı olabilir ama önemli olan bu yöntemin size daha uygun olması ve sonucunda sizi istediğiniz seviyeye ulaştırmasıdır.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (17 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (17 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça özel dersler

Sıfırdan Arapça öğrenmek için Arap ülkelerinde vakit geçirmelisiniz
Dubai'ye iş gezisine veya yaz tatiline gitmeyi düşünüyorsanız iletişim için pratik Arapça dersleri almayı düşünebilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

“Ucuz Arapça kursları” “Yeni başlayanlar için Arapça” “ online Arapça” bu aralar Google aramalarınızda başı çekiyor değil mi? Bir an önce Superprof’a girip kendinize uygun özel ders öğretmenini bulmalısınız!

Bu platformda online veya evde özel ders alabileceğiniz Arapça öğretmenleri bulabilir, saatlik ders ücretlerini görebilir, daha önce ders verdiği öğrencilerin değerlendirmelerini okuyabilir ve istediğiniz öğretmenle iletişime geçebilirsiniz.

Dil öğrenme yoluna girdiğinizde mutlaka bu iş için belli bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu sitede profili olan öğretmenlerin çoğunluğu profesyonel olarak mesleğini icra eden ve diplomalı kişilerdir. 

Öğretmenlerin diğer bir kısmı da Arapça ana dillidir ve eğitim sertifikaları vardır.

Bu tür eğitim veren öğretmenler hızlı bir biçimde Arapça öğrenmek isteyenler için epey doğru bir seçim olacaktır. Başlangıç olarak Kuran okumayı öğrenebilir, Orta Doğu’ya, Kuzey Afrika’ya veya başka bir Arap ülkesine seyahat edebilirsiniz.

Online Arapça özel ders almayı düşünüyorsanız da size fırsatlarla dolu bir kapı açılacaktır. Online özel dersin avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Öğrencinin dil öğreniminde güçlü ve zayıf yönlerine, öğrenim ihtiyaçlarına ve becerilerine göre kişiselleştirilmiş bir ders imkanı sunar.
  • Evinizin konforunda, tanıdığınız ve rahat ettiğiniz bir ortamda ders alabilirsiniz.
  • Klasik Arapça, Arap alfabesi, Arapça yazı yazma, sıfatlar, sözlü anlatım, çoğullar, isimler, zarflar, fiiller, Arapça metin okuma, Arapça klavye ile yazma, Arapça kelimeler ve telaffuzları, Arapça fiillerin zaman çekimleri ve Arap kültürünü öğrenmek için bu tarz bir eğitim idealdir.
  • Öğretmen ve yeni başlayan öğrencisi arasında normal sınıf ortamında göremeyeceğimiz eşit konumlu bir ilişki vardır yani diğer bi ifadeyle eğitim hiyerarşisi yoktur.
  • Hata yaptığınızda diğer öğrencilerin sizi yargıladığını düşünüp rahatsız hissetmezsiniz. Arapça dersi öğretmen ve öğrenci olmak üzere iki kişi arasında gerçekleşir.
  • Derslerde Arapça eğitici oyunlar ve diğer öğrenme yöntemleri sık sık kullanılır.

Arapça ders anlatım videolarından bazı temel kelimeleri, deyimleri ve günlük kullanılan kalıpları da öğrenmeniz mümkündür.

Arapça Grup Dersleri

Arapça kursu grup çalışması için önemlidir
Sizin gibi Arapça öğrenen kişlerle birlikte vakit geçirmek epey eğlenceli olmalı! |Kaynak:Pixabay

Birkaç hafta ders aldıktan sonra Arapça konuşmaya başlayabilir misiniz? Ne yazık ki hayır. İslam'ın ve Kuran'ın dili olan Arapça, yeni öğrenenler için oldukça çetrefilli bir dildir. Alfabede 28 harf bulunur ve kendi dilimizde yer almayan, boğazdan çıkarılan harfler bulunduğundan bazı harflerin sesletimi Türkler için epey zordur.

Yine de dil öğrenim sürecinde, sonucunda elde edeceğiniz avantajları düşünerek motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Düzenli bir biçimde, eğitimi iyi olan bir Arapça kursuna giderek derslerinize başlayabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız kendinize uygun bir Arapça kursu bulmak pek de zor olmasa gerek.

Bu kurslarda genelde aynı sistem izlenir ve Arapça alfabe, basit gramer kuralları, fiillerin çekimleri, Arapça okuma ve yazma, telaffuz ve kelime bilgisi gibi dersler verilir.

Bu derslerin belli bir ücreti vardır ve örneğin İstanbul gibi bir şehirde herkes kendi bütçesine uygun bir kurs bulabilir.

Klasik Arapça, Modern Arapçaya oldukça benzer ve Müslümanların kutsal kitabı olan Kuran'ın dilidir.

Diğer yazılarımızda da sıkça bahsettiğimiz gibi Arap dünyasında yer alan her bir ülke Arapçanın farklı bir lehçesini kullanır. Bu da demek oluyor ki Mısır Arapçası üzerine eğitim alırsanız konuşmanız Fas Arapçasından veya Lübnan Arapçasından farklı olacaktır.

Arapça konuşulan bir ülkeye giderseniz Klasik Arapçadan daha farklı kelimeler, ifadeler ve deyimler kullandıklarını fark edebilirsiniz.

Klasik Arapça günlük hayatta kullanılmasa da tüm Arap dünyasının ortak dil formudur. Medya organlarında, gazete ve kitaplarda yahut uluslararası bir kitleye hitap eden herhangi bir yayının dili Klasik Arapçadır.

Kuran-ı Kerim'in dili olduğu için camilerde genellikle kuran dersleri, yani Klasik Arapça okuma dersleri verilir.

Üniversitede Arapça Öğrenmek

Üniversiteden mezun olmadan önce sıfırdan Arapça öğren
Elinizde bir Arapça dili sertifikasıyla mezun olabilirsiniz! |Kaynak: Unsplash

Arapça; İngilizce, Fransızca veya İspanyolca gibi diğer Latin dillerinin yanında önemi çoğunlukla görmezden gelinse de yine bazı üniversitelerde Arapça dil eğitimi programları bulmak mümkündür.

Bu şekilde aslında özel ders almak veya bir kursa para ödemek zorunda kalmazsınız.

İstanbul'dan Ankara, Konya ve Erzurum'a kadar Türkiye'nin çeşitli illerindeki üniversitelerde Arap Dili ve Edebiyatı bölümüne gereken sınavlarla girerek ister birinci öğretim ister ikinci öğretim dersleri alaya başlayabilirsiniz.

  • Arapça Bölümü Diploması: Dört yıl boyunca sayısız Arapça dersler alacak, Arap alfabesini derinlemesine öğrenecek, harflerin kelime başında, ortasında ve sonunda nasıl kullanıldığını benimseyecek, uzun kelime listelerine sabahlara kadar çalışıp doğru yazımıyla birlikte gramere dair kurallarını ezberleyeceksiniz. Bu sürecin sonunda iki dilli olmaya epey yaklaşacaksınız tabi!
  • Arapça Yüksek Lisans Programı: Arapçadan yüksek lisans yaparken farklı lehçelerle tanışırsınız, Klasik Arapça yazma, okuma ve anlama gibi becerilerinizi çok daha ilerletme imkanı bulabilirsiniz. Yüksek lisans programına katılabilmek için öncelikle belli bir düzeyde Arapça bilgisine sahip olmanız ve belli başlı sınavlardan yüksek notlar almanız gerekiyor. Bu program, Doktora düzeyinde de Arapça üzerinden ilerlemek isteyen kişiler için idealdir.

Bu sürecin bir parçası olarak, Arapça öğrenenlere yönelik hazırlanan kitaplardan yararlanmanız gerekecektir. Tavsiyeler için yazımıza göz atın!

Arapça Öğrenmek Epey Zaman Alacak... Peki Buna Değecek mi?

Gördüğünüz gibi Arapça öğrenmenin birçok yolu var.

Dil öğrenenler genelde en kısa ve hızlı yolu tercih etmek ister. Fakat ne yazık ki Arapça öğrenmek için böyle bir seçenek mevcut değildir. Arapça öğrenmek zor mu? Evet ama imkansız değil.

Arapçada farklı kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini, alfabeye her anlamda hakim olmayı, okuma ve yazmayı dosdoğru öğrenmek, çok fazla özveri ve yüksek motivasyon gerektirir.

Bu nedenle Arapça öğrenmenin en etkili yöntemlerini anlattığımız makaleyi mutlaka okumalısınız.

Elbette Arapça öğrenmek için Arapça dersler alarak harcadığınız paradan veya emekten pişman olmayacaksınız. Arapça turizm, iş ve siyaset dünyasında oldukça önemli bir konumdadır ve bu dili öğrenmek yalnızca başvuracağınız işten beklentilerinizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda Arap kültürünü ve İslam tarihini daha yakından tanımanıza fırsat sağlayacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.