Bilgisayar kodlaması son zamanlarda her kesimden çok büyük oranda rağbet görüyor. 2014 yılında, ebeveynlerin yarısından fazlası programlamayı öğrenmenin yabancı dillerden daha önemli olduğunu düşünüyordu diyebiliriz. Diğer beceriler için olduğu gibi, programlamayı da erken yaşta öğrenmek çok büyük bir avantaj sağlar.

Belki de çocuklarınız okulda imkanları olmadığı için programlamayı öğrenmeye hazır olmadıklarını düşünüyorlardır. Bu becerileri öğrenmelerini istiyorsanız, en iyi seçeneğiz özel derslere yönelmek olacaktır.

Bu makalede, özel programlama dersleri verecek öğretmeni nasış seçeceğinizi, tipik bir programlama dersinin ve öğretmeninin nasıl olduğunu, özel programlama derslerinin size ne kadara mal olacağını ve özel programlama veya kodlama öğretmenleri bulmak için en iyi web sitelerinini ele alacağız.

En iyi Programlama öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (18 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (18 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Özel Programlama Öğretmeni Nasıl Seçilir?

Özel bir öğretmen seçip kodlamayı öğrenmeye başlamadan önce kendinize sormanız gereken önemli sorular vardır. Tahmin edeceğiniz üzere, diğer özel derslerde olduğu gibi dikkate alınması gereken bazı faktörler bulunmaktadır.

Öğrenme hedeflerinizi belirleyin. Kodlama öğrenmek istiyorsunuz ama ne seviyede?

Bir web geliştiricisi olmak için:

  • Belirli bir programlama dilini öğrenin: Python, Java, JavaScript, C, PHP, vb.
  • Bir web sitesi oluşturun ve veritabanları için CSS, HTML ve MySQL'de ustalaşın.
  • Bir BT veya bilgisayar bilimi sınavını geçin.
  • Bir programlama projesini tamamlayın.
  • Seçiminizi yapmadan önce eğitmeniniz hakkında daha fazla bilgi edinin.
Programlama ve kodlama yapan adam
Bir programlama öğretmeninin talep edeceği ücret birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir. | Kaynak: Unsplash

Eğitmeninizin sizden daha yüksek bir seviyeye sahip olması gerekir, aksi takdirde birlikte ilerlemezsiniz. Yeni başlayan biriyseniz, her zaman bir üniversite öğrencisinden yardım almayı düşünebilirsiniz, ancak kodlama konusunda biraz deneyiminiz varsa alanda daha uzman bir öğretmenle çalışmanız çok iyi olacaktır.

Uzmanlıkları nedir? Tüm programcılar, her programlama dilinde uzman olacak diye bir kaide yoktur. Bazıları Python'da uzmanlaşmışken, diğerleri Java veya uygulama geliştirmeye odaklanmış olabilir.

Peki klasik bir programlama dersi tam olarak neleri içerir?

Bulacağınız eğitmenin öğretim yaklaşımı nedir? Potansiyel öğretmeninizle sohbet ederek, konuyu nasıl öğretmeyi tercih ettiğini öğrenebilir ve bunun sizin için uygun olup olmadığını düşünebilirsiniz.

İyi bir izlenim bıraktılar mı?

Yüz yüze eğitim mi yoksa çevrimiçi eğitim mi istiyorsunuz? Öğretmenliğin artıları ve eksileri vardır. Çevrimiçi eğitimler pandamı dahil olmak üzere hemen hemen her koşulda gerçekleşebilir, bu nedenle ülkenin neresinde olursanız olun kod yazmayı öğrenebilirsiniz.

Derslerin maliyeti: Özel ders vermenin maliyetini sonra da yakından inceleyeceğiz, ancak bunu özel ders öğretmeni aramaya ilk başladığınızda göz önünde bulundurmalısınız. Ödeyebileceğiniz dersler için belirli bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Özel programlama derslerinin ortalama ücreti Superprof ile çok düşük!

Programlama Eğitimleri Nasıldır?

Programlamaya, algoritmalara ve uygulama geliştirmeye başlamak, sizin de nasıl işlendiğini bildiğiniz matematik, İngilizce veya fen derslerinde olduğu gibi değildir. Birtakım teoriler olsa da, daha çok pratik yaparak öğrenirsiniz. Daha ilk derslerinizden itibaren, eğitiminiz Python, JavaScript veya programlamanın temelleri gibi öğrenmeniz gereken şeylere göre uyarlanacaktır.

Superprof'ta çocuklar için bile programlama dersleri veren öğretmenler vardır. Öğretmenlerimizin profillerine mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Öğrendiğiniz programlama türüne bağlı olacağından, tipik bir eğitmenin nasıl olduğunu tarif etmemiz zordur.

Ancak çoğunun ortak noktası olacak bir şey var ve bu, teorik olmaktan ziyade şeylerin pratik tarafına odaklanmaktır. Elbette teorinin bir kısmını öğreneceksiniz, ancak programlama yaparak öğreneceğiniz bir beceridir. Hatta muhtemelen teori çalışmak için beklediğinizden daha az zaman harcarsınız. Ne de olsa pratik yapmak her zaman daha yetkin olmanızı sağlar.

Çalışma masası
Programlamayı öğrenmek teoriden çok pratik gerektirir. | Kaynak: Unsplash

Hata yapmak ve kodunuzdaki hataları düzelterek öğrenmek, programlama becerisi kazanmak için son derece önemlidir.

Tamamlamak istediğiniz kişisel bir proje yoksa, eğitmeniniz size pratik yapmanız için egzersizler önerebilir. Örneğin, bir kod satırında hata aramanızı isteyebilirler.

Eğitimin sonunda, bir sonraki dersten önce yapmanız gereken ödevler verilebilir. Bu durumda, çoğu ders ödevinizde yaptığınız hataların düzeltilmesiyle başlayacaktır. Bu süreyi, ödevin kendisi veya karşılaştığınız zorluklar hakkında herhangi bir soru sormak için de kullanabilirsiniz.

Sizin için ideal programlama hocasını seçerken dikkatli olmanız yeterlidir!

Öğretmen ayrıca boş zamanlarınızda üzerinde çalışmanız için materyaller verebilir.

Özel Programlama Eğitimleri İçin Ücret Ne Kadardır?

Size en uygun özel programlama öğretmenini seçmek için maliyet ve bütçeyi sizi yormayacak şekilde belirlemeniz gerekir. Eğitimlerin maliyeti belirli kriterlere göre değişecektir:

Eğitmenin deneyimi ve nitelikleri: Özel dersler veren bir öğrenci, onlarca yıllık deneyime sahip bir üniversite profesörü veya bir BT uzmanı kadar ücret almaz. Benzer şekilde, öğretmenin prestijli bir üniversiteden kazandığı nitelikleri varsa, kendi kendini yetiştirmiş bir meslektaşından daha fazla ücret almaları çok daha olasıdır.

Eğitmenin yaşı da fiyatı etkileyecektir. Daha genç öğretmenler, daha az deneyime sahip olduklarından, daha az ücret talep edebilirler.

Seviyeniz: Genelde öğrencinin seviyesi ne kadar yüksek olursa, eğitimlerin maliyeti de o kadar yüksek olur.

Hedefleriniz: Sıfırdan başlayarak kariyer değiştirmek istiyorsanız, muhtemelen birkaç ay sürecek yoğun bir kursa ihtiyacınız olacak. Bunlar, rahat bir hızda kodlamayı öğreneceğiniz haftalık bir eğitimden daha pahalıya mal olacaktır.

Ders içeriği: Arz ve talep burada devreye giriyor. Python dersleri veren daha çok sayıda öğretmen varsa, ücret de düşük olacaktır. Programlama dilleri öğrenme ve programlama dilleri dersi alma konusunda hevesliyseniz özellikle hangi dillere yönelmek istediğinizi bilmek bu açıdan önemlidir.

Konumunuz: Daha yüksek yaşam maliyeti olan yerlerde daha fazla ücret alan öğretmenler olacaktır. Yüz yüze eğitimler, öğretmenin öğrencileriyle buluşmak için seyahat etmelerini gerektirdiğinden online derslere göre daha pahalı olabilir.

Superprof aracılığıyla programlama dersleri ya da online programlama eğitimi almak istiyorsanız, bunun ortalama ücreti 80 TL'dir. Bu fiyat İstanbul için 91 TL'ye kadar çıkabilir.

Programlama dersi almadan önce bilmeniz gerekenlere bir bakalım!

Özel Kodlama Eğitimlerini Bulmak İçin En İyi Siteler

Artık ne arayacağınızı ve hangi faktörleri göz önünde bulunduracağınızı bildiğinize göre, çevrimiçi özel programlama öğretmenleri aramaya başlayabilirsiniz. İşte öğretmen bulmak için en iyi sitelerden bazıları:

Superprof: Türkiye ve dünyanın her yerinde kodlama veya bilgisayar programlama hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilecek binlerce öğretmen var. Her öğretmenin profilini görüntüleyebilir, metodolojilerini inceleyebilir ve diğer öğrencilerinin bıraktığı yorumları okuyabilirsiniz. Bu sayede sizin için doğru olup olmadıkları hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Eğitmenler fiyatlarını belirlemekte özgürdür, ancak genellikle daha önce ana hatlarıyla belirttiğimiz kriterleri göz önünde bulunduracaklardır.

Bilgisayara bakan 3 kız
Programlama öğretmenleri bulmak için pek çok online platform vardır. | Kaynak: Unsplash

Tabii ki, programlama eğitmeni bulabileceğiniz siteler ya da platformlar yukarıdakilerle sınırlı değil. Mümkün olan en iyi öğretmeni bulmak için internete bir göz atabilirsiniz.

Kodlamayı her zaman bir sınıf ortamında veya size yakın üniversitelerin açtıkları kurslar aracılığıyla öğrenebilirsiniz, ancak kodlama zaman zaman karmaşık olabilir ve bazen öğrenciler kendileri için özel olarak hazırlanmış bir öğretim yönteminden çok faydalanabilir.

İster yüz yüze ister çevrimiçi olsun, özel dersler sadece öğretmen ve öğrenci arasındadır ve her dakikanın öğrenciye, öğrenmek istedikleri becerilere ve onları nasıl öğrenmek istediklerine odaklanmak için harcanmasını sağlar. Programlama dili öğrenme sürecinde özel derslerden yararlanmak sizlere çok büyük bir avantaj sağlar.

Ne tür kodlama becerisi öğrenmek istediğinizden bağımsız olarak, Superprof'ta size yardımcı olacak pek çok hoca var. Programlama veya yazılım geliştirme konusunda yeniyseniz, ilk dersi ücretsiz sunan öğretmenlerin profillerini de inceleyebilirsiniz. Bu, birkaç farklı öğretmenle tanışmanızı ve hangi yöntemlerin sizin için daha uygun olduğunun anlamanızı sağlar.

Programlama derslerinizde aradığınız unsurların bir listesini yapın ve bunu doğru öğretmenleri bulmanıza yardımcı olması için kullanın. Örneğin, Java gibi belirli bir programlama dilini öğrenmek istiyorsanız, birlikte çalışmayı düşündüğünüz öğretmenin de spesifik olarak bu konuda uzmanlaşmış olmasını isteyeceksiniz.

Bu sayede, aramalarınızı daraltabilir ve programlama öğrenmek için size en uygun öğretmeni çok daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Kolay gelsin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!