Kodlamanın günümüzdeki önemi giderek daha fazla kişi tarafından anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, kodlama öğrenmek isteyen kişi sayısıyla birlikte eğitmen sayısı da artar.

Sizin de çok büyük ihtimalle bildiğiniz gibi, kodlama veya programlama becerileri de işverenler tarafından her geçen gün daha çok aranan bir özellik haline geldi.

Nasıl kod yazılacağını öğrenmek istiyorsanız, bir eğitmenden özel ders almak en iyi seçeneklerden birisidir. Ancak siz de muhtemelen bunun ne kadara mal olacağını merak ediyorsunuzdur. Bu yazımızda sizin için bu soruyu en iyi şekilde yanıtlamaya çalışacağız.

En iyi Programlama öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (23 yorum)
Mustafa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (10 yorum)
Serkan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (13 yorum)
Emre
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (6 yorum)
Mehmet
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yunus burak
5
5 (6 yorum)
Yunus burak
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (23 yorum)
Mustafa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (10 yorum)
Serkan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (13 yorum)
Emre
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (6 yorum)
Mehmet
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yunus burak
5
5 (6 yorum)
Yunus burak
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Özel Programlama Eğitimlerinin Maliyetini Etkileyen Faktörler

Ücretsiz olarak programlamayı öğrenmek için kullanabileceğiniz kaynaklar, siteler ve materyaller vardır. Kodlama öğrenmeye verilen önem arttıkça, insanları bu konuda eğiten kişi ve kaynak sayısı da artmıştır.

Programlama dersleri için ödeyeceğiniz ücret, programlama konusunda hedeflerinize bağlı olarak değişir çünkü bu alacağınız dersin türünü de etkiler. Örneğin, bir kurs aracılığıyla programlama öğrenmek istiyorsanız yalnızca öğretmene ödemeye yapmayacağınız için pahalı olabilir.

Superprof'ta, nerede olduğunuza ve öğrenmek istediğiniz programlama türüne bağlı olarak, saatte ortalama 80 TL ödeyerek bir eğitmen bulabilirsiniz. Superprof'un avantajı, taahhüt gerektirmemesidir. Öğretmenlerle bir ay boyunca iletişime geçmek için az bir miktarda ödeme yapmanız gerekir, ancak bunu istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Eğitmen bulduktan sonra bunu iptal ederek ekstra ücret ödemekten kurtulursunuz.

Daha sonra öğretmeninize doğrudan ödeme yapacak ve aranızdaki ödeme koşullarını belirleyeceksiniz.

Para kumbara
Programlama dersleri almadan önce bütçenizi belirlemelisiniz. | Kaynak: Unsplash

Peki özel ders ücretleri neden bu kadar değişir?

Programlama eğitimlerinin maliyeti söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır:

Deneyim: Kaç yıldır öğretmenlik yapıyorlar?
Nitelikler: Kendi kendilerini mi yetiştirdiler yoksa prestijli bir üniversitede bu eğitimi mi gördüler?
Yaş: Hala öğrenci mi? Yoksa bir süredir eğitim mi veriyor? Kariyerlerinde nerede?
Kurs içeriği: Programlama hakkında öğrenilecek pek çok farklı şey var. PHP, Java, JavaScript, Python, C, HTML, CSS vb.
Hedefleriniz: Web siteleri oluşturmak, uygulamalar programlamak web geliştiricisi olmak vb.
Yüz yüze eğitim veya çevrimiçi ders: Seyahat etmek zorunda olmadıkları ve haftada daha fazla ders planlayabildikleri için online dersler daha ucuz olabilir.

Eğitmenlerin hiçbiri genelde absürt bir ücret talep etmeseler de, ne kadar isteyecekleri tamamen kendilerine kalmıştır. Elbette, bir üniversite öğrencisinin, sektörde on yıl çalışmış bir programcı veya bir üniversite öğretim görevlisi kadar ücret talep edeceğini sanmıyoruz.

İster gelişmekte olan bir programcı, ister yeni beceriler öğrenmek veya geliştirmek isteyen birisi olun, bunların ücreti nasıl etkileyeceğini bilmeniz önemlidir.

Çeşitli şehirlere göre ortalama ders ücreti (Superprof farkıyla):

İstanbul: 91 ₺

Ankara: 81 ₺

İzmir: 78 ₺

Adana: 63 ₺

Mersin: 65 ₺

Bursa: 85 ₺

Özel Programlama Eğitmeninizin Seviyesi ve Yaşı

En çok ücret alan öğretmenler:

  • Deneyimli öğretmenler veya üniversite öğretim görevlileri.
  • Deneyimli sektör profesyonelleri.
  • Her iki durumda da, uzun yıllara dayanan deneyime sahiptirler ve ileri düzeyde eğitim de verebilirler.

MySQL, jQuery, Java, HTML, Python vb. dillerde ve konseptlerinde uzmanlardır.

Masaüstü bilgisayarlar kodlama programı
Programlama yapmak son derece zevklidir! | Kaynak: Unsplash

Nasıl programlanacağını veya kodlanacağını öğrendiğinizde, programlamanın birçok şeyi kapsadığını da göreceksiniz. Farklı programlama türleri ve farklı uygulamalar vardır.

Kodlamayı da öğrenebilecekleri birçok yer ve yol var:

  • Üniversite
  • Uzman programlama okulları
  • Büyük teknoloji şirketlerinde iş başında
  • Bir start-up'ta
  • Kendi kendinize

Her şehirde öğretmen sayısı da büyük ölçüde değişebileceği için bu fiyatı da etkiler.

Öğretmenlerimizin ders saati ücretini neye göre belirlediklerini anlayabilmek için bazılarının profillerine bir göz atalım:

Örnek A: Mühendislik öğrencisi, 7 yıllık özel ders tecrübesi, JavaScript, Node.JS, HTML/CSS, Bootstrap, Vue.js, veutify, vue-sax, React, React-Native, nativebase, MySQL, MSSQL,MongoDB ve JAVA uzmanlığı 95 TL/saat.
Örnek B: Mersin, mühendis, scratch, Arduino, HTML, CSS, Python, Ethical Hacking uzmanı ve alanda 6 kitap yazarı 125 TL/saat.
Örnek C: İstanbul'da, grafik tasarımı mezunu. 65 TL/saat.

Seviyenize Göre Programlama Eğitimlerinin Maliyeti

Programlama veya kodlama konusunda tamamen yeniyseniz, başlangıç seviyesi için ders veren öğretmenlerle çalışabilirsiniz. Bu da demektir ki, bir lisans ya da yüksek lisans öğrencisinden de ders alabilirsiniz ve alanında yıllarca tecrübe edinmiş bir eğitmene vereceğinizden daha az para ödersiniz. Öğrenciler genelde 50-70 TL aralığında bir ücret talep etse de, daha tecrübeli olanları memnuniyet oranını da göz önünde bulundurarak b ücreti artırabilir.

Aynı şekilde, çocuklarınıza programlama öğretecek birini arıyorsanız ve daha önce hiç programlama yapmadılarsa da çok büyük paralar ödemek zorunda kalmazsınız.

Öte yandan, lisans veya yüksek lisans seviyesindeki öğrenciler, deneyimli eğitmenlerden veya öğretim üyelerinden ders almaya ihtiyaç duyabilirler. Bu da, ücretin daha yükselmesine neden olur.

Doğru öğretmeni bulmak için, hepsinin profillerini incelemeniz gerekir.

3 ana eğitim türü vardır ve bunların hepsinin kendi avantajı ve dezavantajı vardır.

Grup eğitimleri genellikle en ucuz seçenektir ve kısıtlı bir bütçeye sahip olanlar için gerçekten de avantajlıdır. Ancak, dersin maliyetini diğer öğrencilerle paylaşmanın yanı sıra, öğretmenin zamanını ve dikkatini de paylaşmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu, öğrendikleriniz ve dersin nasıl öğretildiği üzerinde çok fazla kontrole sahip olmayacağınız anlamına gelebilir. Programlamayı olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek istiyorsanız grup dersleri sizin için değildir.

Yüz yüze eğitimler ise sadece siz ve eğitmeniniz arasındadır. Eğitmen, her dersi sizi düşünerek planlayabilir ve öğrenme hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için nasıl öğrenmeyi sevdiğinizi ve çalışmanız gereken konuları değerlendirebilir. Sonuç olarak, hem size öğretmek için harcadıkları zaman hem de dersi size uyarlamak için derslerin dışında harcadıkları fazladan zaman için ödeme yapacağınız için diğer öğretmenlerden daha fazla ücret talep edebilirler. Yine de, bire bir özel dersler alırken verdiğiniz paraya değdiğini kısa zaman içinde fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bilgisayarda gülen adam
Eğitmeniniz ne kadar tecrübeliyse, ders saati ücreti de o kadar fazla olacaktır. | Kaynak: Unsplash

Son olarak, çevrimiçi eğitimler var. Yakınınızda uygun bir öğretmen bulamıyorsanız veya yaşadığınız yerde ders veren öğretmenler arasından size uygun birini bulamadıysanız, dünyanın her yerinden öğretmenle uzaktan eğitim sayesinde hemen hemen her şeyi öğrenebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan iyi bir internet bağlantısı ve bir web kamerası. Eğitmen seyahat etmek zorunda olmadığından ve sonuç olarak her hafta daha fazla ders planlayabildiğinden, daha az ücret talep edebilir.

Superprof'taki pek çok öğretmen ilk dersini ücretsiz sunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Birkaç farklı öğretmeni denemek ve taahhütte bulunmadan önce hangisinin sizin için doğru olduğunu görmek için bu ücretsiz derslerden faydalanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Aramaya başlamadan önce bir kriter listesi oluşturmanız çok önemlidir.

Bunun için de, daha önce de bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Hangi dili öğrenmek istediğiniz, ne için ve ne kadar zamanda öğrenmek istediğiniz dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Bu ve buna benzer sorulara net cevaplar verebildiğiniz takdirde özel programlama öğretmeninizi bulmanız da çok büyük ölçüde kolaylaşacaktır.

Söylediğimiz gibi, Superprof aracılığıyla özel dersler vermekte olan pek çok nitelikli öğretmen olduğundan hangisiyle yolunuza devam edeceğinize karar vermek de zor görünebilir. Bu süreci olabildiğince kısa tutmak ve içinize sinen bir tercihte bulunmak için öncelikle kendi kriterlerinizi ve hedeflerinizi belirlemelisiniz.

Tekrar altını çizelim, yalnızca hobi için bile web programlama dilleri öğrenmeniz sonunda karşınıza çok büyük fırsatlar çıkarabilir.

Kodlama, hem günümüzde hem de öngörülebilir gelecekte son derece faydalı bir beceridir. Bilgisayarlara ne yapacaklarını söyleyebilmemiz, onlara daha fazla güvenebileceğimiz için daha da önemli bir hale gelecek. İşte tam da bu nedenle kodlama bilmek iş piyasasında büyük bir artıdır.

Siz de bir an önce programlama ve kodlama dersleri alarak kendinizi geliştirin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!