“Kod mizaha benzer. Açıklamanız gerektiğinde, kötü olur. ” - Cory House

Statista'nın Google arama trendleri üzerine yaptığı bir araştırmaya göre Python, Java ve JavaScript'in ardından öğrenilen en popüler programlama dilidir.

Programlama hakkında daha fazla bilgi edinmek veya geliştirme alanında kariyer yapmak ister misiniz?

Çevrimiçi video eğitimleriyle kendi kendinizi geliştirmeniz bir yere kadar mümkün olsa da, özel bir kodlama eğitmeninden destek alarak işlerinizi epey kolaylaştırabilirsiniz.

Bilgisayar programlama dersleri öğrenmek günümüzde son derece faydalı bir kazanımdır.

Bu makalemizde, doğru özel öğretmeni nasıl seçeceğiniz ve özel ders ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğininden bahsedeceğiz.

En iyi Programlama öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (18 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (18 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Öğrenme Hedefiniz Nedir?

Kodlamayı öğrenmeden önce, ne öğrenmek istediğinizi düşünmeniz gerekir. Bu soruya vereceğiniz net bir cevap, doğru öğretmeni seçmenizi de kolaylaştıracaktır.

Teknoloji ilerledikçe, birçok insan kariyer beklentilerini karşılayabilmek için programlamaya yöneliyor. Bir programlama dili öğrenmek, iş ararken sahip olunması gereken önemli bir beceri haline gelmiştir.

Kodlamaya Başlarken

Herhangi bir öğretmenin size soracağı ilk şeylerden biri programlamadaki seviyenizdir.

Bilgisayar programlama dersi için yeni bir adaysanız muhtemelen farklı programlama türleri, programlama dilleri ve sözdizimi hakkında bilgi edineceksiniz.

Yavaş yavaş, kodlamanın belirli yönlerinde uzmanlaşmaya başlayacak ve hepsinin arkasındaki teori hakkında daha fazla fikir sahibi olacaksınız.

Bilgisayar Bilimleri Sınavlarını Geçmek

Hedefleriniz arasında okuldaki programlama derslerinde başarılı olmak, belirli bir sınavı geçmek ya da BT alanında yüksek lisans okumadan önce temel bir anlayış edinmek mi var? Bilgisayar bilimi okumayacak olsanız bile, sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için biraz programlama bilmeniz gerekebilir ve web sitesi oluşturabilmek size birçok konuda fayda sağlayabilir.

Okulunuzdaki dersler yeterince verimli değilse, özel bir öğretmenden destek almayı muhakkak düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Üniversitede bilgisayar veya bilgisayar bilimi okuyor olsanız bile, eğitiminizi daha da ileri götürmek isteyebilirsiniz.

Karanlık odada kodlanmış bilgisayar
Kodlama ve programlama konusunda hevesliyseniz buna uygun bir bilgisayar almalısınız. | Kaynak: Unsplash

Bir Programlama Projesini Tamamlamak

Bir web sitesine mi ihtiyacınız var? Her şeyiyle kendiniz mi ilgilenmek istiyorsunuz? O zaman CSS, HTML, XML ve mySQL hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekecektir.

WordPress kullanıyor olsanız bile, her şeyin nasıl çalıştığını bilmeniz avantajlıdır.

Sizin için bir web sitesi yapması amacıyla bir web geliştiricisi alıyorsanız, işleri bittiğinde yine de yönetmeniz gerekebilir.

Kariyer Değiştirmek için Yeni Beceriler Öğrenmek

Yeni bir iş mi arıyorsunuz? Mevcut işiniz sizi yeterince tatmin etmiyorsa başka bir iş bulmak isteyebilirsiniz.

Kodlama bilmeniz aşağıdakilerle çalışmanızı kolaylaştırır:

 • Robotlar
 • Nesne yönelimli programlama
 • C
 • Python
 • Java
 • Web siteleri ve kullanıcı arayüzleri
 • Android uygulamaları
 • Web Geliştirme

Alanda uzmanlaşmadan önce birkaç programlama dilinin temellerini öğrenebilirsiniz.

Özel Programlama Eğitmeninizi Seçmek

Neyi nasıl öğrenmek istediğinize karar verdikten sonra, programlama öğretmenleri aramaya başlayabilirsiniz.

Mevcut seviyeniz, deneyimli bir öğretmene ihtiyacınız olup olmadığını belirleyen önemli bir faktördür. Yeni başlıyorsanız, yeni bir öğretmen veya yarı zamanlı öğretmen olarak çalışan bir öğrenciyle programlama dersleri alabilirsiniz. Örneğin, Google veya YouTube'da onlarca yıllık deneyime sahip ve sektörde isim yapmış birinden ders almak başlangıç seviyesindeyken çok mantıklı olmayabilir.

Eğitmen ararken, dikkat etmeniz gereken belirli programlama dilleri ve uygulamalar (Java, JavaScript, Python, PHP, vb.) olacağından profillerini dikkatlice okumaya çalışın. Ayrıca diğer öğrencilerinin bıraktığı referansları okuyarak eğitmenler hakkında biraz fikir sahibi olabilirsiniz.

Potansiyel eğitmenlerinize öğretim yaklaşımları ve deneyimleri hakkında sorular sormaktan çekinmeyin. Superprof'taki birçok öğretmen ilk dersi ücretsiz sunuyor. Bu fırsat öğretmenle tanışmak ve size nasıl yardımcı olabileceklerini anlamak için son derece avantajlıdır.

Programlama dersi almadan önce bilmeniz gerekenlere bir bakalım!

Proje listesi
Ders almaya başlamadan önce kriterlerinizi not edin! | Kaynak: Unsplash

İlk derste, eğitmeninize ne öğrenmek istediğinizi ve varsa programlama ile ilgili geçmiş deneyimlerinizi anlatın. Nasıl yardımcı olabileceklerini, hangi niteliklere ve deneyime sahip olduklarını ve uygulayacakları metodolojiye sizlerle paylaştıklarında kafanıza yatmayan noktaları muhakkak söyleyin.

Ayrıca, bu süreçte hayati bir rol oynayacakları için öğretmeninizle iyi geçinmeniz de son derece önemlidir. Sizin de bildiğiniz gibi öğretmeni sevdiğinizde bir dersten zevk almak çok daha kolaydır.

Programlama Eğitimi Türleri

Özel bir öğretmenle nasıl kod yazılacağını öğrenmenin birkaç farklı yolu vardır:

 • Zoom, Skype vb. üzerinden web kamerası aracılığıyla çevrimiçi eğitimler.
 • Evinizde yüz yüze eğitimler.
 • Eğitmenin evinde yüz yüze eğitimler.
 • Kütüphane, ortak çalışma alanı, kafe, park vb. gibi halka açık bir yerde yüz yüze eğitimler.

Pandemi ile birlikte, uzaktan eğitimde büyük bir patlama yaşandığına hepimiz tanıklık ettik. Bunun birkaç avantajı var:

 • Derslere gidip gelmek için zaman kaybetmezsiniz.
 • Benzer şekilde, daha esnek saatler çalışabilir ve her hafta daha fazla ders planlayabilirsiniz.
 • Dersler görece daha ucuz olabilir.

İyi bir internet bağlantısı ve bir web kamerası ile, sizden kilometrelerce uzakta yaşayan bir eğitmenden bile ders almanız mümkündür.

Bu arada, programlama online derste öğrenilir mi diye soruyor olabilirsiniz. Endişe etmeyin! Programlama söz konusu olduğunda, web kamerası aracılığıyla öğrenmek oldukça kolaydır.

Bununla birlikte, öğretmeninin fiziksel olarak yanında olması öğrenmesini daha da kolaylaştıracak öğrenciler vardır. Ancak yine de, online eğitimde öğretmeninizi görebileceksiniz ve onlarla sanki aynı sınıftaymışsınız gibi konuşabilirsiniz. Ancak bu durum daha çok bire bir dersler için geçerlidir. Grup derslerinin online olması çok da tavsiye edilmez.

Özel programlama derslerinin ortalama ücreti Superprof ile çok düşük!

Bir öğretmen, dersleri ihtiyaçlarınıza, seviyenize ve tercih ettiğiniz öğrenme stiline göre düzenleyebilir.

Özel Programlama Eğitimlerinin Maliyeti Ne Kadardır?

Son olarak, bütçenizi ve özel programlama eğitimlerine ne kadar harcamak istediğinizi de düşünmeniz gerekir.

İşe bütçenizi belirleyerek başlayın. Programlama eğitimlerine ne kadar harcayabilirsiniz?

Superprof özelinde konuşmak gerekirse, ortalama ders saati ücreti programlama için 80 TL'dir. Ders almak istediğiniz şehire ve öğretmene göre bu ücret azalabilir ya da artabilir.

Ayrıca özel programlama eğitimlerini ne sıklıkla alacağınızı da düşünmeniz gerekir. Haftanın 3 günü ders almak istiyorsanız saatlik ücretini çok yüksek tutan bir öğretmenle çalışmak bütçenizi zorlayabilir.

Peki klasik bir programlama dersi tam olarak neleri içerir?

Karanlık odada programcı
Programlama derslerinizi yüz yüze veya online olarak alabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Her konu için olduğu gibi programla söz konusu olduğunda da üç ana eğitim türü vardır. Bunların her birinin kendi artıları ve eksileri mevcuttur.

Grup eğitimleri genellikle en ucuz seçenektir ve kısıtlı bir bütçeye sahip olanlar için gerçekten de avantajlıdır. Ancak, dersin maliyetini diğer öğrencilerle paylaşmanın yanı sıra, öğretmenin zamanını ve dikkatini de paylaşmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu, öğrendikleriniz ve dersin nasıl öğretildiği üzerinde çok fazla kontrole sahip olmayacağınız anlamına gelebilir. Programlamayı olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek istiyorsanız grup dersleri sizin için değildir.

Yüz yüze eğitimler ise sadece siz ve eğitmeniniz arasındadır. Eğitmen, her dersi sizi düşünerek planlayabilir ve öğrenme hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için nasıl öğrenmeyi sevdiğinizi ve çalışmanız gereken konuları değerlendirebilir. Sonuç olarak, hem size öğretmek için harcadıkları zaman hem de dersi size uyarlamak için derslerin dışında harcadıkları fazladan zaman için ödeme yapacağınız için diğer öğretmenlerden daha fazla ücret talep edebilirler. Yine de, bire bir özel dersler alırken verdiğiniz paraya değdiğini kısa zaman içinde fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Son olarak, çevrimiçi eğitimler var. Yakınınızda uygun bir öğretmen bulamıyorsanız veya yaşadığınız yerde ders veren öğretmenler arasından size uygun birini bulamadıysanız, dünyanın her yerinden öğretmenle uzaktan eğitim sayesinde hemen hemen her şeyi öğrenebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan iyi bir internet bağlantısı ve bir web kamerası! Zaten pandamı nedeniyle de hepimiz bu eğitim türüne hakimiz...

Seçiminiz her ne olursa olsun, Superprof aracılığıyla size en uygun eğitmeni bulduktan sonra öğrenmenizi kötü etkileyecek hiçbir şey olamaz.

İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!