Programcı veya BT teknisyeni olmak için, kodlama veya programlamanın temellerini öğrenmeniz gerekir. Bu iki disiplinin dışında kalan işlerde bile kodlama, çalışanlar için giderek yaygınlaşan bir beceri halini halini almıştır. Programcılık hem Türkiye'de hem de birçok başka ülkede oldukça popülerdir. Maaşlarının da gayet iyi olduğunu söylememize gerek yok!

Siz de uygulamaları, kullanıcı arayüzlerini veya web sitelerini programlayarak para kazanmak ister miydiniz? Bunun için öncelikle programlama temelleri dersi almanızı öneririz.

En iyi Programlama öğretmenleri müsait
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (17 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (17 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

BT (Bilgi Teknolojisi) Tarihi

BT tarihi hakkında daha fazla bilgiye sahip olalım... İlk bilgisayar programının 1842'de bir kadın tarafından geliştirildiğini biliyor muydunuz? Peki bu harika kadının çalışmalarının birçok kişi tarafından bilgisayar yolunda ilk büyük adım olarak kabul edildiği gerçeğini? Bahsettiğimiz kadının ismi Ada Lovelace... Kendisi çok sayıda ardışık yinelemeli operasyon da yarattı.

Bu süreci de, kökeni bilim adamı Muhammed ibn Musa el-Khwarizmi'nin adından gelen bir kelime olan bir "algoritma" olarak adlandırdı.

Lovelace, Charles Babbage'ın Analitik Motorunun (ilk bilgisayar) Bernoulli sayılarını hesaplaması için bir süreci tanımladığı notlar da dahil olmak üzere, bilimsel makalesini çeşitli notlarla zenginleştirdi. Bu da teknik olarak bu programı dünyanın ilk bilgisayar programı yaptı.

ENIAC (Elektronik Sayısal Entegratör ve Bilgisayar) ile ilk bilgisayarların yaratılması 1940'ları buldu. O zamanlar, bilim adamları hala makine kodunda ve elle programlar yazmak zorundaydılar.

Bu kod satırlarının kaç sayfa kapladığını sizin hayal gücünüze bırakıyoruz!

Laptop kodlar programlama dili
Programlama sandığınızdan uzun süredir etrafımızda! | Kaynak: Pexels

Programlama dilleri 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmaya başladı ve ilk makineler, insanların üzerinde çok fazla düşüneceği matematiksel problemleri hızlı bir şekilde çözmeleri için yaratıldı.

İlk programlama dilleri 1950'lerde IBM tarafından bilimsel hesaplamalar için geliştirilen Fortran (Formula Translator) ile meydana çıktı.

Oluşturulan ikinci dil, iş kullanımı için tasarlanmış COBOL'du. Fortran ve Cobol, BT'ye egemen oldu ve ilk transistör bilgisayarlarda düzenli olarak kullanıldı.

1960'lar ve 1980'ler arasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç başka dil ortaya çıktı:

 • Simula 67 (1967)
 • C (1969-1973)
 • Pascal (1970)
 • SQL (1974)
 • C++ (1983)
 • Objective-C

Bunları, Dbade, Eiffel, Mathematica, Perl, Tcl/Tkm gibi diller takip etti. 1990'da programlama dilleri geliştikçe insanoğlunun programlama yetenekleri de direkt olarak gelişti.

1990'lar, bilgiyi herkes için özgürce erişilebilir kılan internetin popülerleşmesi BT için de bir devrimle sonuçlandı. Web sunucuları yeni web programlama dillerini de beraberinde getirdi ve o zamanlar birçok ekonomist, filozof ve uzman bu yeni web teknolojilerinin potansiyelini ciddi şekilde hafife aldı.

Derlenen diller gelişmeye başladı ve web sayfalarının ve küçük basit programların daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için komut dosyaları oluşturuldu:

 • Python (1990)
 • PHP, JavaScript, Java (1995)
 • C# (2000)

Günümüzde Python, PHP, Java ve JavaScript gibi diller halen en yaygın kullanılanlardan bazılarıdır.

Örneğin JavaScript, en yaygın kullanılan programlama dilidir ve kullanılalı sadece 25 yıl olmuştur.

Programlamayı Neden Öğrenmelisiniz?

Günümüzde, programcılar gerçekten de çok fazla kariyer fırsatına sahiptir. Kodlamayı öğrenmek size en çok kazandıran 10 kariyer yolunun zirvesine çıkma olacağını sağlar. Üstelik dünya genelinde!

Peki yazım hatası yapmadan bir cümle yazmakta bile zorlanıyorsak neden kodlama öğrenelim?

Kodlama ve programlama öğrenmenin avantajları nelerdir?

Bir UI geliştiricisi, video oyun programcısı, web uygulamaları oluşturma veya iş yazılımı programlaması fark etmeksizin, nasıl kod yazılacağını bilmek çok önemlidir.

İki bilgisayar kodlama
Bilgisayar programcısı olmanın pek çok avantajı vardır. | Kaynak: Pexels

Tüm bu kariyerler, çeşitli programlama dillerini bilmenizi şart koşar ve bu nedenle de genellikle üniversite eğitimi şarttır.

Algoritmalar ve yapay zeka (AI) aracılığıyla giderek daha fazla hizmet oluşmaya başladı. Kodlama kariyer yolunda o kadar önemlidir ki genel hatlarıyla her iş dalında çalışanların teknolojiyle ilgili temel bir bilgisi olmalıdır.

En fazla parayı kazanan programcılar ABD, Japonya ve Avustralya'da çalışmaktadır. Maaşlarının gerçekten çok fazla olabileceğini de söylemeden geçmeyelim... Tabii ki yurt dışında çalışma hayaliniz varsa bu becerinizi İngilizce ile desteklemenizi tavsiye ederiz.

Kodlama, çevrimiçi eğitimler yardımıyla ücretsiz olarak da öğrenip ve oldukça iyi bir seviye elde edebileceğiniz bir beceridir ve eğer yeterince azimliyseniz, kendinize kendinize nasıl kod yazılacağını da öğrenebilirsiniz.

HTML, CSS, C, Python, JavaScript veya Java, hangi dil olursa olsun, bunları öğrenmenize yardımcı olacak birçok çevrimiçi kaynak var.

Bir programlama dili bilmek, BT ve web dünyasında gezinmenize de yardımcı olacaktır. Programlama aslında bir bilgisayarın yürütmesi için talimatları yazmaktır. Programlama dilleri, bilgisayarlar tarafından makine koduna yorumlanır ve daha sonra bilgisayar tarafından işlenir.

Programlamayı öğrenmek, birçok web tabanlı kariyerde size yardımcı olabilir: danışmanlık, SEO, web tasarımı ve web araştırması ve mühendisliği. Yani yalnızca "programcı" olmaktan bahsetmiyoruz.

Ek olarak, farklı uygulamalar için farklı diller kullanılacağını da bilmelisiniz. Örneğin, web siteleri için JavaScript, video oyunları için C++, Android cihazlarda mobil uygulamalar için Java, iOS uygulamaları için Swift veya Objective-C, Windows Mobile için C# vb.

Tahmin edeceğiniz üzere programlama dilleri aslında kapalı bir kutu değildir, yeni bir dil öğrenmekten hiçbir farkı yok!

Farklı Programlama Türleri Nelerdir?

Bu alanda daha fazla bilgiye sahip olmak mı istiyorsunuz? Peki bunun için hangi programlama dilini seçmelisiniz?

7.000'den fazla programlama dili vardır, ancak mesleğiniz gereği yalnızca bir tanesini öğrenmeniz yeterli olabilir. Seçtiğiniz dil türü, amaçladığınız şeye bağlı olacak değişecektir.

Örneğin, kodlama ile başlamak istiyorsanız, HTML'ye bakmanız önerilir. HTML, birçok programlama dilinden çok daha erişilebilir olduğu gibi öğrenmesi de nispeten daha kolaydır. Biraz HTML bilgisi ile, web sayfalarında kullanılan düzen, renkler ve yazı tiplerinde değişiklikler eklemek için CSS (Basamaklı Stil Sayfaları) kullanılabilir.

Bu, her web geliştiricisinin nasıl kullanılacağını bilmesi gereken bir şeydir.

Uygulama geliştirmek istiyorsanız, muhtemelen biraz Java temeli gerekecektir. Java, yerel Android uygulamalarını programlamak için kullanılabilir ve ilk başta zor olmasıyla bilinse de neredeyse her yerde kullanılır.

Dünyada en çok kullanılan dil JavaScript'tir ve kullanıcı arayüzleri oluşturmak da dahil olmak üzere birçok uygulamaya sahiptir. Kullanıcı deneyimi (UX) geliştirmek için de kullanılabilir. SEO ve SXO için web geliştiricileri için de kullanışlıdır.

Diğer yaygın diller ise aşağıdaki gibidir:

 • Web siteleri oluşturmak için PHP.
 • C, video oyunu geliştirmede yaygın olarak kullanılan dil.
 • Python
 • Veritabanları için SQL.

Bir programlama dilini öğrenmenin gerçekten emek gerektirdiğini ve bu nedenle motive olmanızın şart olduğunu unutmayın! Bilgisayar programlama nasıl yapılır bilmek her zaman başarılı olacaksınız anlamına gelmez. Bu işe emek vermeli ve adeta yeni bir dil öğreniyormuşsunuz gibi pratik yapmanız gerekecek.

Program bilişim teknolojisi ders
Superprof aracılığıyla programlama dersleri almak ister misiniz? | Kaynak: Pexels

Programlamanın Aşamaları Nelerdir?

Programlama dili nasıl yazılır nasıl yazılır biliyorsunuz ama bir web projesi yürütmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Her şeyden önce işlem sırasını bilmeniz gerekiyor!

Öncelikle, projeyi ve özelliklerini (kullanım, işlev, sunum, hedefler vb.) ana hatlarıyla belirtmeniz gerekecek. Bu, kullanacağınız verileri ve kullanıcının projenizi ne şekilde kullanacağını tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Bu anlamda, ağı ve protokolleri dikkate almanız gerekecek.

Programın veya uygulamanın geliştirilmesi sırasında kaynak kodunu düzenlemeniz ise şarttır. Programı veya uygulamayı hangi dilde yazacağınızı seçmeniz ve belirli dillerin belirli uygulamalar için daha iyi olduğunu göz önünde bulundurup seçiminizi ona göre yapmanız gerekecek.

Ardından, kaynak kodun yürütülebilir bir dosyada derlenmesi ve derleyicinin tüm kodu doğru şekilde bir araya getirmesi gerekir.

Kodladığınız solution (çözüm) her ne olursa olsun, daha sonra test etmeniz, hatalarını ayıklamanız ve tüm sorunları gidermeniz gerekir. Bu aşama, web ve uygulama geliştirmenin önemli bir parçasıdır.

Kodlama, programlama veya web geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Superprof'ta size yardımcı olacak birçok eğitmen vardır. Bu alanda lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız ya da sertifika kurslarına yazılmayı hedefliyorsanız öncesinde ders almanız ve temel kazanmanız da yerinde olacaktır.

Öğretmeniniz size programlama nasıl çalışılır ve bir programlama dili nasıl öğrenilir tüm incelikleriyle alacağınız programlama dersleri aracılığıyla anlatacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!