"Yenilik, lider ile takipçiyi birbirinden ayırır" - Steve Jobs

20.000 tane CodinGame kullanıcısıyla yapılan bir araştırmaya göre, programcıların %35'i kendi kendilerine öğrenmiştir ve her 3 geliştiriciden 1'i iş veya okul dışında günde bir saatten fazla kod yazmaktadır.

Tabii ki, kitaplar ve online videolar aracılığıyla kendi kendinize programlama öğrenmeniz de mümkündür, ancak özel bir öğretmen ve özel derslerle öğrenmek çok daha kolaydır.

Peki klasik bir programlama dersi nasıldır? Klasik bir matematik, fen bilgisi veya İngilizce dersine göre çok mu farklıdır?

Bilgisayar programlama dersleri öğrenmek günümüzde son derece faydalı bir kazanımdır.

Bu makalede daha fazlasını öğreneceksiniz!

En iyi Programlama öğretmenleri müsait
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (17 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (17 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Birinci Ders: İşleri Netleştirmek

Yapacağınız ilk şey, öğretmeninizle yüz yüze veya çevrimiçi olarak tanışmak.

Herhangi başka bir derste de olacağı gibi öğretmeniniz kuralları, nasıl çalışmayı sevdiklerini, size nasıl yardımcı olacaklarını ve hangi seviyede olduğunuzu görmek için bir toplanı niteliğindeki ilk dersinizi ayarlayacaktır.

Alacağınız ilk bilgisayar programlama dersi için öğretmeniniz hakkında çok detaylı bilgilere sahip olamayabilirsiniz, ancak birçok noktada hemfikirseniz ilerleyen derslerde birbirinize daha da alışacaksınız. Bununla birlikte, eğitmeniniz hedeflerinizin ne olduğunu bilmek isteyecektir.

Dolayısıyla bu soruyu kendinize sormanız ve en iyi şekilde cevaplayabilmeniz çok önemlidir. Özel kodlama eğitimlerinizden ne bekliyorsunuz?

Eğitmeninizin dersi etkili bir şekilde planlayabilmesi için bu bilgiye ihtiyacı vardır. Ayrıca kaç derse ihtiyacınız olacağını ve derslerinizin ne kadar sürmesi gerektiğini de değerlendireceklerdir.

Bu söz konusu ilk ders, birbirini tanımak ve her iki taraf için de en iyi olanı bulmak içindir. Çalışma ilişkisi, öğretmenin öğretme yaklaşımı kadar önemlidir. Eğer anlaşamazsanız, etkili bir şekilde öğrenmeniz çok zor olacaktır.

Programlama dersi almadan önce bilmeniz gerekenlere bir bakalım!

Cevaplamanız gereken iki ana soru olacak:

  • Programlama okudunuz mu?
  • Kodlama ile ilgili herhangi bir deneyiminiz var mı?

Daha önce de söylediğimiz gibi, eğitmen, derslerinin ve materyallerinin uygun olduğundan emin olmak için seviyenizi bilmek isteyecektir.

Neden özel bir öğretmene ihtiyaç duydunuz? Ne öğrenmek istiyorsunuz?

Sınavlar, bir web sitesi oluşturmak, yeni beceriler öğrenmek, belirli bir programlama dilini (Java, Python, C dili, vb.) öğrenmek veya yeni bir kariyere başlamak için yardıma mı ihtiyacınız var?

İki erkek arkadaş kodlama
Eğitmeniniz programlama konusunda hedeflerinizi ana hatlarıyla bilmek isteyecektir. | Kaynak: Pexels

Programınız nasıl? Yoğun ve hızlandırılmış dersleri mi yoksa birkaç yıla yayılmış bir eğitimi mi tercih edersiniz?

Almanız gereken belirli bir not veya puan var mı?

Derslerin nerede olmasını istersiniz? Evde, web kamerası aracılığıyla, öğretmen evinde, dışarıda?

Bu ilk görüşmenin sonunda, potansiyel öğretmeninizin sizin için doğru olup olmadığı konusunda çok daha iyi bir fikriniz olacak. Öğretmen daha sonra dersleri planlayabilir ve müsaitlik durumunuza göre öğrenme hedefleri oluşturabilir. Bu, ilerlemenizi etkili bir şekilde takip etmelerini sağlayacaktır.

Özel Programlama Eğitimlerinizin Teorik Yönü

Kodlama ve programlama, teorilere değil pratiğe dayalı konulardır. Yine de, bu süreçte ne öğrendiğinizi bilmek için çalışmak zorunda kalacağınız bir teori tarafı da yok değil.

Çoğu ders, ne öğreneceğinizi ve bunun arkasındaki teoriyi özetleyerek başlayacaktır. Bu aynı zamanda kullanacağınız her kaynağın doğru bir şekilde işlediğinden emin olmanız için de güzeldir. Ödevi kontrol edeceğiniz veya geçmiş derste ortaya çıkmış olabilecek herhangi bir sorunun üzerinden tekrar yapabilirsiniz. Dersinize başlamadan önce öğretmeninize bir önceki dersle ilgili sorular sorabilirsiniz.

Bir programlama eğitimi, çok büyük ihtimalle okuldaki veya üniversitedeki aldığınız dersten pek çok açıdan oldukça farklı olacaktır. Bununla birlikte, hala biraz teori çalışmanız gerekecek. Çünkü bunlar da belirli bir programlama dili, bir işlev veya kullanımları hakkında bir şeyler sunabilirler. Öğreneceğiniz belirli bir uygulama olabilir ve bunun ne için olduğunu bilmeniz gerekir.

Her konuda olduğu gibi, programlama konusunda da öğrenmeye başlamadan önce kavramların temelini sağlam bir teoride değerlendirebilmeye ihtiyacınız var. Bir web sitesi oluşturmak, bir veritabanı sürdürmek veya PHP'de ustalaşmak istiyorsanız, öğretmen kavramları tanıtacak ve tartışacaktır, ancak bu süreç dersin tamamını oluşturmayacaktır.

Kodlamayı öğrenmek, teoriyi anlamayı gerektirir, ancak bir şeylerin pratik tarafı, öğrenmenin çoğunun gerçekleştiği yerdir. Bununla birlikte, başvurulacak materyallere ve belgelere sahip olmak ve teoriyi anlamanız pratiğinizi de kolaylaştıracağı için önemlidir.

Özel Programlama Eğitimlerinizin Pratik Yönü

Daha önce de söylediğimiz gibi, dersin çok büyük bir yüzdesini oluşturan pratik tarafında teoriyi uygulamaya koyacaksınız.

Eğitmeniniz size çeşitli örnekler gösterebilir ve daha büyük bir projenin parçası olarak yapmanız veya teori tarafında öğrendiklerinizi uygulamanız için alıştırmalar verebilir.

Laptopta kod yazan adam
Derslerinizin pratik yönü size öğrendiklerinizi uygulama fırsatı verecektir. | Kaynak: Pexels

Eğitimin hedeflerinden bir tanesi çok daha büyük bir projeyi tamamlamaksa, öğretmen tüm projeyi daha küçük hedeflere ve tamamlanması gereken görevlere bölebilir.

Pratik kısımda ise amaç yaparak öğrenmektir. Eğitmeniniz size bulmanız gereken cevapları vermek istemeyecektir, bunun yerine sizi teoriyi uygulamaya ve eyleme geçirmeye teşvik edecektir.

Hatalarınızdan öğrenmek, kodlamayı öğrenme sürecinin çok büyük bir parçasıdır. Program yazmayı, web siteleri oluşturmayı, oyunlar oluşturmayı veya BT altyapısını yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Eğitmenin her ders için size belirli bir şey kazandırmayı planladığı göz önünde bulundurulduğunda, her dersin sonunda bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını test etmek isteyebilir.

Dolayısıyla, çalışmanızı kontrol edecekler ve derste öğretilen kavramları anlayıp anlamadığınızı değerlendirecekler

Dersin bu dakikaları, emin olmadığınız herhangi bir şeyden bahsetmek veya karşılaşabileceğiniz herhangi bir zorluktan bahsetmek için iyi bir zamandır.

Eğitmen ayrıca bir sonraki eğitiminizden önce gözden geçirmeniz için bazı ev ödevleri, okuma materyalleri veya ders sırasında yaptıklarınızın bir özetini bırakabilir veya dersi tam olarak anladığınızdan emin olmak için sizden aynı şeyi onların gözetiminde gerçekleştirmenizi isteyebilir.

Her öğrenci birbirinden farklı olduğu ve özel dersler de kişiye göre tasarlandığı için, 'tipi' bir programlama özel dersi yoktur diyebiliriz. Ancak yine de, yukarıda bahsettiklerimiz genelde karşılaşmanız olası yönlerdir.

Dersler Size ve Eğitmeninize Bağlı Olarak Değişecek

Pek çok programlama dersi benzer bir sırayı izleyecek olsa da, programlama eğitimleri size, ne öğrenmek istediğinize ve hedeflerinize bağlı olarak uyarlanacaktır.

Ayrıca, özellikle okul yerine iş veya kariyeriniz için kodlamayı öğreniyorsanız, pratik tarafa daha fazla yoğunlaşılacağını söylemek gerekir.

Özel programlama derslerinin ortalama ücreti Superprof ile çok düşük!

İki kız arkadaş laptop
Programlamayı öğrenirken, arkasındaki kavramlar ve mantık hakkında da çok şey öğreneceksiniz. | Kaynak: Pexels

Yeni başlayan biri olarak, kodlamayı öğrenmek son derece korkutucu görünebilir. Ancak Superprof eğitmenleriyle korkulacak hiçbir şey olmadığını göreceksiniz! Kodlama ve programlama alanında uzmanlaşmak istiyorsanız tek yapmanız gereken sitemizi ziyaret etmek ve arama motoruna "programlama / kodlama" yazmak.

Her ders için üç ana eğitim türü vardır ve her birinin artısı ve eksisi mevcuttur.

Grup eğitimleri genellikle en ucuz seçenektir ve kısıtlı bir bütçeye sahip olanlar için gerçekten de avantajlıdır. Ancak, dersin maliyetini diğer öğrencilerle paylaşmanın yanı sıra, öğretmenin zamanını ve dikkatini de paylaşmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu, öğrendikleriniz ve dersin nasıl öğretildiği üzerinde çok fazla kontrole sahip olmayacağınız anlamına gelebilir. Programlamayı olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek istiyorsanız grup dersleri sizin için değildir.

Yüz yüze eğitimler ise sadece siz ve eğitmeniniz arasındadır. Eğitmen, her dersi sizi düşünerek planlayabilir ve öğrenme hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için nasıl öğrenmeyi sevdiğinizi ve çalışmanız gereken konuları değerlendirebilir. Sonuç olarak, hem size öğretmek için harcadıkları zaman hem de dersi size uyarlamak için derslerin dışında harcadıkları fazladan zaman için ödeme yapacağınız için diğer öğretmenlerden daha fazla ücret talep edebilirler. Yine de, bire bir özel dersler alırken verdiğiniz paraya değdiğini kısa zaman içinde fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Sizin için ideal programlama hocasını seçerken dikkatli olmanız yeterlidir!

Son olarak, çevrimiçi eğitimler var. Yakınınızda uygun bir öğretmen bulamıyorsanız veya yaşadığınız yerde ders veren öğretmenler arasından size uygun birini bulamadıysanız, dünyanın her yerinden öğretmenle uzaktan eğitim sayesinde hemen hemen her şeyi öğrenebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan iyi bir internet bağlantısı ve bir web kamerası. Eğitmen seyahat etmek zorunda olmadığından ve sonuç olarak her hafta daha fazla ders planlayabildiğinden, daha az ücret talep edebilir.

Superprof'taki pek çok öğretmen ilk dersini ücretsiz sunar. Siz de bu fırsatı öğretmeninizi daha iyi tanımak için kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!