Piyano dünyada öğrenmesi ve çalması en zor bunun yanında dinlemesi en zevkli enstrümanlardan birisidir. Cennet’te arka planda bir enstrümanın sesi duyuluyor olsaydı bu kesinlikle piyano olurdu. Bu muazzam tınıya sahip enstrümanı öğrenmek isteyen her bireyin, piyanoyu öğrenme ve çalma sürecindeki beklentileri farklılık gösterebilir. Örneğin piyano çalan arkadaşlarından motivasyon bularak piyano çalmaya niyetlenen bir birey ile piyanoda belirli bir süre deneyim kazanmış ve belirli çalma düzeyine erişmiş bir bireyin beklentileri farklıdır. Kimisi müziği ve müzik teorisini derinlemesine öğrenmek ve özümsemek isterken, kimileri birkaç popüler parça çalabilmenin onlar için yeterli olduğunu düşünür. İnsanların piyano derslerine kaydolmak için sahip oldukları temel hedeflerin (kapsamlı olmayan) bir özetini oluşturan özet niteliğinde bir yazı ile sizlere piyano çalma sürecinde kişilerin hangi motivasyon ve beklentilerle piyano kurslarına kaydolduğunu ya da özel piyano eğitimi aldığını anlatacağız.

Günümüzde artık özel dersler, herkesin erişebileceği fiyatlara çekilmiş durumda. Eskiden piyano özel dersi almak hayal iken şimdi kendinize neden piyano dersi almanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.

Şimdi soruyoruz, aldığınız piyano derslerinin hedefi ya da hedefleri nelerdir? Bu soruyu cevaplamadan önce ve sahneyi oluşturmak için, birçok farklı piyano dersi olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Öncelikle temel olarak bu ders türlerini iki ana başlıkta toplayabiliriz. İlki müzik okulu veya konservatuar olarak nitelendirilen özel teşebbüsle veya devlet üniversiteleri vasıtasıyla açılan ve çeşitli enstrümanlarda kişilere yetkinlik kazandırma amacında olan kurum ve kuruluşlardır. Bir diğeri de amatör ya da profesyonel piyano öğretmenlerinin verdiği özel piyano eğitimlerine katılmak olacaktır. Bu iki tür piyano dersinin her biri için hedefler farklılık göstermektedir.

Piyano çalmak için ekstra motivasyona ihtiyacınız varsa piyano çalmanın faydalarını anlattığımız makaleye göz atabilirsiniz.

Yamaha piyano üstünde eser çalan piyanist
Piyanoda düzenli ve istikrarlı şekilde ileri gitmek istiyorsanız hedeflerinizi biliyor olmanız gerekli. | Pixabay
En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (17 yorum)
Gizem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (35 yorum)
Mehmet serdar garan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Begüm naz
5
5 (18 yorum)
Begüm naz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (17 yorum)
Gizem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (35 yorum)
Mehmet serdar garan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Begüm naz
5
5 (18 yorum)
Begüm naz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Piyano Derslerinin Çeşitliliği

Öncelikle bir kurumdaki piyano derslerinden bahsedelim. Bir müzik okulunda veya konservatuarda alınan dersleri, özel olarak amatör ya da profesyonel piyano eğitmenlerinden alınan derslerden ayıran bazı noktalar vardır. Bir konservatuar veya müzik okulunda, genellikle bir müfredatı takip edersiniz. Bu müfredatın uygulaması o kuruma hangi düzeyden ve hangi yetenekten öğrenci gelirse gelsin kişiye bağlı olarak değiştirilmez sonuç olarak tüm öğrencilere aynı eğitim verilir. Bu okullar müzik teorisi açısından doygun ve temel bir eğitim imkanı sunduğundan mezun olan öğrenciler iyi bir müzik teorisi bilgisine sahip olarak mezun olmuş olurlar. Özellikle bir konservatuarda genel bir "bilimsel" yaklaşım vardır ve bu kati surette takip edilir.

Pragmatist bir insansınız ve piyanoya başlamak için kendinize bazı somut nedenler bulmaya çalışıyorsunuz. Piyano çalmak için bilim tarafından kanıtlanmış pek çok neden mevcut.

Bir müzik okulunda veya bir konservatuarda piyano çalmayı öğrenmek, evrensel bir müzik ve enstrüman anlayışı edinme fırsatı sunmasının yanında sizi belirli bir disiplin sahibi olmaya da iter. Dolayısıyla piyanoyu sadece eğlenmek kafa dağıtmak veya bir hobi sahibi olmak için çalan bir birey için konservatuvarlar ve müzik okulları pek de uygun yerler olmayabilir. Elbette bu durumu tüm müzik okulları için söylememiz pek doğru olmaz. Ancak yine de müzik okulları açısından bu genel bir eğilimdir. Bazı müzik okullarının, özellikle daha küçük kültürel organizasyonlar tarafından finanse edilen ve kurulan, çok daha özgür ve protest bir ruha, daha açık bir duyguya, daha az “bilimsel” e ve disiplinden çok yaratıcılığa önem veren okullar olduğunu söylemeliyiz. Konservatuvarlar ve müzik okulları gibi müzik kurumları, özel piyano derslerine kıyasla grup dersleri verme avantajına sahiptir. Bir grup eşliğinde çalmayı öğrenmek istiyorsanız, bahsedilen müzik okulları sizin beklentilerinize uygun olacaktır. Ancak bir müzik okulundaki piyano derslerinin maliyetinin daha fazla olacağını da söylemeliyiz.

Piyano öğretmeniniz yalnızca bir öğretmen değildir. Size hayat hakkında 6 ders ve daha fazlasını da verebilir.

Objektifi işaret eden takım kıyafetli öğretmen
Pek çoğumuz naif ve yumuşak huylu öğretmenleri sevme eğiliminde olsak da esas disiplinli ve katı öğretmenler uzun vadede gerçek faydayı sağlamaktadırlar. | Pixabay

Özel bir öğretmen eşliğinde piyano çalmak isteyen kişilerin beklenti ve hedefleri ise konservatuvar veya müzik okullarındaki bireylere göre biraz daha farklı olabilir. Özel bir öğretmenle birlikte gerçekleştirilen piyano dersleri farklı hedeflere sahip kişiler için hedeflerine yönelik dersler alma esnekliğini yaratabilir ve öğretmenin uzmanlığına ve öğrencinin çalma becerisine göre de piyano çalmayı gerçek anlamda öğrenme zamanı değişkenlik gösterebilir. Özel piyano özellikle yeni başlayanlar ve ileri düzey piyanistler için çok daha uygun olacaktır. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Yeni başlayan bir birey için müzik okullarındaki disiplin ve kuralcılık ilk etapta kişiyi zorlayabilir ve piyano öğrenme sürecindeki kişide bir motivasyon kaybı yaratabilir. Bunun yerine kendi belirlediği standartlarda bir eğitmen ile çalışması yeni başlayan bir birey için motivasyon kayıpları yaşamaması ve grup derslerindeki rekabet ortamıyla yüzleşmemesi için iyi bir seçenek olacaktır.

Piyano dersinin artık halktan tüm insanların alabileceği düzeyde fiyatlara indiğinden bahsetmiştik. Ancak biraz araştırma yapmak iyi olur. Piyano derslerinin fiyatları nasıl ve neye göre değişiklik göstermektedir?

Bu formatın avantajı, aynı piyano öğretmeni ile kalıcı bir ilişki kurulmasına önemli ölçüde izin vermesidir. Öğretmeninizin sizi tanımasına, zayıf yönlerinizi ve güçlü yönlerinizi kendi kendinize kontrol etmek için değerlendirmesine olanak tanıyan bir ilişki kurmanızı sağlar. Derslerin yönü ve işlevi açısından öğretmeninizle iletişiminizin yüksek olmasından dolayı esneklikler sağlanabilir ve böylelikle uzun süreli, kesintiye uğrasa bile tekrar kaldığı yerden devam edebilen bir piyano öğrenme süreci oluşturulabilir.

Çok fazla şey üstlenmeden ya da çok fazla hırs yapmadan piyano çalmayı kendi zevkinize göre öğrenmek istiyorsanız ya da özellikle çalımınızın bir yönünü mükemmelleştirmek istiyorsanız, özel bir öğretmen eşliğinde piyano derslerine başlamak şüphesiz en esnek çözümdür. Öğrenme stiline göre piyano derslerinin hedeflerinin değiştiğini görebilirsiniz.

Bir grupta çalmayı öğrenmek ve teknik piyanistlerin kullandığı müzik teorisini gerçekten öğrenmek istiyorsanız ve bu diğer tüm müzik tarzlarının merkezinde yer alıyorsa, bir müzik okulu veya konservatuvar etkili bir çözüm olabilir.

Piyano çalmaya karar verdiniz ve özel ders alacaksınız. Bu durumda özel öğretmen seçimi sizin en önemli seçimlerinizden biri.

Piyanoda daha yumuşak bir eğitim tercih ediyorsanız, özel dersler sizin için daha uygun olacaktır. Ancak bu oldukça abartılı bir basitleştirmedir. Bazı müzik okullarının eğlenceli ve esnek yaklaşımları ve daha gevşek yönelimleri vardır. Yine bu tarza uygun öğretmen bulmak da oldukça kolaydır çünkü birçok öğretmen sert ve ısrarcı bir eğitim biçimi benimsemektense daha yumuşak ve esnek bir eğitim tarzı benimsemeye eğilimlidir. Ancak en büyük besteciler ve piyano virtüözlerinin, genellikle çok sert olan özel öğretmenlerden piyano dersleri aldıklarını biliyoruz. Bu sebeple ılımlı ve yumuşak bir öğretmen her zaman iyi bir seçenek olmayabilir. İşte tam burada yine kişinin hedef ve beklentileri devreye girmektedir. Kişilerin piyano çalmadaki hedef ve beklentileri yine kişilerin ne tarz bir eğitim alacağını da belirlemektedir.

Piyano Derslerinde Beceri Seviyesine Göre Hedefler Değişir

Bir noktayı vurgulamak çok önemlidir. Piyano dersleri almanın hedefleri doğrudan doğruya sizin yeteneğinizle bağlantılıdır. Gerçekten sürece yeni başlayan biriyseniz, müzik teorisini, ritmi öğrenmek, notalar okumayı, parmak çevikliğini veya her bir elin bireysel rollerini öğrenmek, ulaşılması gereken birincil hedeflerdendir. Oynarken ellerinizin ve vücudunuzun konumu eşit derecede önemlidir.

Öte yandan, zaten oldukça deneyimli ve piyano çalma konusunda belirli bir geçmişe sahip biriyseniz, piyano derslerinin belirgin şekilde farklı, hatta tamamlayıcı hedefleri olabilir. Deneyimli birisi için diğer müzik okulları kişi için verimsiz bir seçenektir. Bu aşamada en uygun seçenek bir profesyonelden ders almak ve adeta işin inceliklerini öğrenmeye koyulmak olacaktır.

Genellikle piyanonun bisiklet sürmek gibi olduğu söylenir. Bisiklet sürmeyi öğrendiğinizde uzun yıllar kullanmasanız bile ilk bindiğiniz anda hemen dengede durmaya başlayıp sürebilirsiniz. Bu nedenle pratik yapmaya başlamak istiyorsanız temel bilgi birikiminizi güçlendirmeniz gerekmektedir. Bu konuda müzik ve piyano hakkında bilgi birikimlerinizi ve müzik temellerinizi gözden geçirmeniz ve birkaç ders almanız iyi bir fikir olacaktır. Bu, geçmişte öğrendiklerinizi geri kazanmanıza ve kaybedilen zamanı telafi etmenize yardımcı olacaktır. Tıpkı çocukken bisiklet sürmeyi öğrendiğinizde hayatınızın hangi döneminde bisiklete binerseniz binin ilk öğrendiğiniz günkü gibi sürmeniz gibi. Öğretmen, gözden geçirme sürecinden en iyi şekilde yararlanmanın yolları hakkında size önemli tavsiyelerde bulunabilir. Bizim tavsiyemiz, seviyenize uygun bir piyano öğretmeni seçmeye gayret etmenizdir. Bazı öğretmenler başlangıç veya orta düzeydeki öğrencilere ders vermeyi tercih etmez. Sürecin sonunda bir öğretmene karar vermeden önce, sundukları eğitimin beceri seviyenize ve hedeflerinize uygun olup olmadığını sorgulayın. Piyano çalmayı sadece eğlence için öğreniyor olsanız bile, hedeflerin beceri seviyenize bağlı olarak önemli ölçüde değişebileceğini göreceksiniz.

Piyano Öğrenme Amacınızı Belirleyin: Eğlence mi Tutku mu?

Belirlediğiniz hedeflere bağlı olarak, piyano çalmayı nasıl öğreneceğinizi tasavvur etmenin birçok yolu mevcuttur. Arkadaşları için pop şarkıları çalabilmek veya Beethoven'in "Appassionata" sonatını çalabilmenin kendisi için yeterli olacağını düşünen insanlar vardır. Doğaçlamadan etkilenen ve Chick Corea gibi doğaçlama yapmayı öğrenmek isteyenler olduğu gibi diğer yandan işte uzun bir günün ardından gevşemek için sadece piyano çalabilmek isteyenler vardır. Bir nevi terapi gibi düşünebilirsiniz bu insanlar için piyano çalmanın amacını. Müzik bestelemeyi öğrenmek isteyen yaratıcı insanlar olduğu gibi katıldığı davetlere ambiyans katmak için küçük bir şarkı koleksiyonu oluşturmak ve sergilemek isteyenler de mevcut elbette. Temel olarak, herkesin piyano çalmayı öğrenmede kendine göre farklı amaçları vardır.

Piyano derslerinin hedefleri öğrencinin isteklerine, özel projelerine ve tutkularına göre değişir. Sonunda, piyano derslerinin hedeflerini belirleyen yine öğrencidir. Bu farklı hedefler, piyano çalmayı öğrenirken kullanılan şekil ve yöntemlere katkıda bulunur. Yapabileceğiniz iş miktarı ve uygulamaya ayırabileceğiniz zaman, bu sabit hedeflere göre değişkenlik gösterir.

Renkli balonlarla dolu alan
Piyanoyu tamamen eğlence için mi çalmak istiyorsunuz yoksa o sizin için bitmeyen bir tutku mu? Kararınızı iyi verin çünkü bu ikisinin yol ayrımı gayet belirgin. | Pixabay

Piyano Dersleriyle Armoni veya Doğaçlama Öğrenmek

Neden bir akor kulağa işkence yaparken diğeri kulağa hoş geliyor? Minör ve majör akorlar nelerdir? Neden piyano çalmayı öğrenmeliyim ki? Akorların sıralanmasını çevreleyen kurallar nelerdir? Piyanoda doğaçlama yapmayı nasıl öğrenirsiniz? Uzun bir süre bu soruları kendimize sorarak devam edebiliriz. Beste yapmayı veya doğaçlama yapmayı planlayanlar için bu soruların cevabı çok önemlidir. Tarihsel olarak beste yapmanın ve doğaçlamanın birbirinden ayrılamaz iki etkinlik olduğu unutulmamalıdır. Uyum ve kompozisyon ve doğaçlama kurallarını öğrenmek istiyorsanız, size bu konuları öğretebilecek bir öğretmen bulmalısınız. Bazı piyano öğretmenleri müzik teorisi konusunda oldukça uzmandırlar ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılama noktasında oldukça faydalı olacaklardır.

Piyano çalmaya başlamadan önce doğru piyano öğretmenini seçmenin önemini fazlaca vurguladık. Umarız siz de piyano çalmaya başlamadan önce öncelikli olarak hedeflerinizi ve beklentilerinizi belirler ve bu hedef ve beklentiler doğrultusunda bir eğitim almayı seçersiniz. Bu şekilde sürecin sonunda hayal kırıklığına uğramanız da oldukça düşük bir ihtimal olacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.