Piyano çalmayı öğrenmek için özel ders almak istediğinizde çok geniş bir skalada ders ücretleri olduğunu fark etmişsinizdir. Kimi özel ders öğretmeni makul sayılabilecek miktarlarda ders ücreti talep ederken, kimi öğretmeler de oldukça yüksek ders ücretleri talep edebilmektedir. Piyano özel ders ücretlerindeki bu dalgalanmaların elbette birçok nedeni vardır. Bunlardan ilk akla gelenler dersi alacağınız konumla birebir ilişkilidir. Örneğin İstanbul’un veya Ankara’nın gözde semtlerinden birinde ikamet eden birisi için civarındaki piyano öğretmenlerinin talep ettikleri ders ücretleri, Eskişehir veya Afyon’da talep edilen ders ücretleriyle kıyaslandığında görece ucuz olacaktır. Elbette bu konuda istisnalar mevcuttur.

Günümüzde artık özel dersler, herkesin erişebileceği fiyatlara çekilmiş durumda. Eskiden piyano özel dersi almak hayal iken şimdi kendinize neden piyano dersi almanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.

Bir diğer parametre ise öğretmenin deneyimi, birikimi ve beklentisi gibi faktörlerdir. Piyanoyu belli bir seviyeye kadar öğrenmiş bir kişi de halihazırda ders verebilir. Aynı şekilde daha önce piyanonun tuşlarına basmamış birisi için bu öğretmen çeşidi kendisi için ilk aşamada tatmin edici olacaktır. Fakat belli bir seviyede piyano bilen bir müzisyen kendisinden çok deneyimli bir öğretmen ile çalışmak zorundadır. Takdir edersiniz ki orta seviye bir piyano öğretmeni ile deneyimli bir piyano öğretmeninin talep edeceği ders ücretleri de birbirinden farklı olacaktır. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki en yüksek ücret talep eden özel ders öğretmeni en iyi öğretmen demek değildir.  Bu sebepten dolayı özel öğretmen bulmakta daha doğrusu seviyenize göre öğretmen bulmakta zorluk çekmeniz çok olasıdır. Bu konuda çevrenizde iyi araştırma yapmanız ve kendinize en uygun öğretmeni bulmanız gerekiyor.

Piyano çalmak için ekstra motivasyona ihtiyacınız varsa piyano çalmanın faydalarını anlattığımız makaleye göz atabilirsiniz.

Kendinize en uygun bir piyano öğretmeni bulmanızda Superprof size oldukça faydalı olacaktır. İşte piyano derslerinin maliyeti hakkında kafa yorarken bilmeniz gereken bazı noktaları sizler için derledik.

Piyano öğretmeniniz yalnızca bir öğretmen değildir. Size hayat hakkında 6 ders ve daha fazlasını da verebilir.

 

Kitap önünde gözlüklü ve kalemli öğretmen figürü
Piyano öğrenmenin pek çok faydası vardır. Bunlardan biri de artan hafıza kapasitesidir. | Pixabay
En iyi Piyano öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (21 yorum)
Aydan
₺130
/saat
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (20 yorum)
Timur
₺180
/saat
İlk ders ücretsiz!
Begüm naz
5
5 (18 yorum)
Begüm naz
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (15 yorum)
Gizem
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (20 yorum)
Elif
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Melike
5
5 (8 yorum)
Melike
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Batuhan ve pınar hoca
5
5 (8 yorum)
Batuhan ve pınar hoca
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (23 yorum)
Mehmet serdar garan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (21 yorum)
Aydan
₺130
/saat
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (20 yorum)
Timur
₺180
/saat
İlk ders ücretsiz!
Begüm naz
5
5 (18 yorum)
Begüm naz
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (15 yorum)
Gizem
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (20 yorum)
Elif
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Melike
5
5 (8 yorum)
Melike
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Batuhan ve pınar hoca
5
5 (8 yorum)
Batuhan ve pınar hoca
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (23 yorum)
Mehmet serdar garan
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Piyano Dersi Almanın Amacı

İlk akla gelen elbette ekseriyetle özel bir amaç taşımamakla birlikte yalnızca piyanonun hoş bir enstrüman olduğunu düşünmek ve öğrenmeyi istemektir. Ancak size şunu söyleyebiliriz ki giriştiğiniz bu yol kolay olmamakla birlikte büyülü bir serüven diyebiliriz. Piyano çalmak müzik çalmanın kişide uyandırdığı ruhsal zevkin ötesinde birçok avantaj sağlar. Bunlardan en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bilişsel yeteneklerinizi artırır.
  • Nöro-dejeneratif hastalıkların etkilerini sınırlar.
  • Size zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini öğretir.
  • Size bir disiplin ve kararlılık duygusu aşılar.
  • Duygularınızı ve yaratıcılığınızı kamçılar.
  • Müzik anlayışınızı genişletir ve müzik eğitiminize yardımcı olur
  • Beş duyunuzdan üçünü harekete geçirir (dokunma, duyma, görme).
  • Özgüveninizi geliştirir.
  • Motor becerilerinizi geliştirir.
  • Vücutta mutluluk molekülü olarak adlandırılan endorfin salınımını teşvik eder.

Piyano çalmanın ötesinde, bu enstrümanın nasıl çalınacağını bilmek, bir kişi olarak genel gelişiminize önemli katkı sağlar. Bu adımların en önemlisi size disiplin kazandırıyor olmasıdır diyebiliriz. Disiplin, bir enstrümanı öğrenmede yetenekten dahi daha önemlidir. Kişinin yetenekleri ne ölçüde olursa olsun, çalışma disiplini ve kararlılığı yoksa kişi enstrümanı hiçbir zaman yeterli derecede öğrenemeyecektir. Kişi yetenekten yoksun olsa dahi belirli bir çalışma prensibi ve disiplini varsa, piyanoda güzel işler çıkartabilir. İşte buradaki kırılma noktası ise yeteneğin ve disiplinin kesiştiği durumlardır. Bu kişiler dünyada önemli virtüözler olarak karşımıza çıkarlar.

Pragmatist bir insansınız ve piyanoya başlamak için kendinize bazı somut nedenler bulmaya çalışıyorsunuz. Piyano çalmak için bilim tarafından kanıtlanmış pek çok neden mevcut.

Piyano Ders Ücretleri Şehirden Şehre Farklılık Gösterir

Şunu söyleyebiliriz ki piyano ders ücretleri konusunda belli bir standardın olmadığı açık. Yukarıda da belirttiğimiz gibi İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerdeki piyano ders ücretleri ülkemizin küçük şehirlerine nazaran yüksek olacaktır. Büyükşehirlerde ilçeden ilçeye de farklılık gösterecektir. Özel piyano dersleri veren öğretmen profillerini incelediğimizde genellikle yüksek fiyat talep edenlerin daha yaşlı bireyler olduğunu görüyoruz. Elbette yaşlarıyla birlikte kazanmış oldukları deneyimin etkisiyle bu fiyatları talep ediyorlar. Düşük fiyat talep eden öğretmen profilleri ise çoğunlukla genç insanlardan oluşuyor.

Kimse hedef belirlemeden başarılı olamaz. Piyano dersleri için de hedeflerinizi belirlemeli ve bu yolda emin adımlarla ilerlemelisiniz.

 ücret talep eden öğretmen profillerinde göze çarpan bir diğer unsur ise eğitim. Alaylı mı yoksa akademili mi ayrımı burada da oldukça önemli bir yer tutuyor. Konservatuvar diploması olan ve çeşitli sanat okullarında uzun yıllar ders vermiş deneyimli bir öğretmenin talep ettiği ücret elbette konservatuvar öğrencisi bir piyano özel ders öğretmeninden veya eğitim belgelerinden yoksun ancak amatör olarak çeşitli sanat okullarında çalışmış olan piyano öğretmenlerinden oldukça fazla olacaktır. Burada devreye elbette piyano dersi alacak olan kişinin beklentileri ve ekonomik durumu girmektedir.

Ücretler Öğretilen Seviyeye Göre Farklılık Gösterir

Piyano ders ücretlerini belirleyen bir diğer önemli faktör de öğrenecek olan kişinin seviyesidir. Müzik dışında (işletme, tıp, hukuk, dil, mühendislik vb.) bir bölüm okuyan, ancak henüz çocukken aldığı derslerle piyano çalmayı öğrenen birinin veya belli bir yaşta piyano çalmaya merak sarmış ve belli bir seviyeye kadar piyano çalmayı öğrenmiş birinin, piyano çalmaya yeni başlayan piyanist adaylarına ders verme olasılığı daha yüksektir. Giriş kursları olarak adlandırdığımız bu skaladaki öğrenciler ilk olarak genelde genç ve nispeten daha deneyimsiz düşük ücret talep eden öğretmenlere yönelirler. Ancak piyanoda belli bir seviyeye gelmiş ve ciddi şekilde piyano öğrenmek isteyen bireyler ülkenin dört bir yanındaki opera evleri, tiyatrolar ve konservatuarlarda şan ve piyano dersleri vermiş ve ciddi müzik tahsili olan eğiticilere yönelmektedir. Burada öğretmenin eğitim seviyesi ne kadar yüksek olursa, maliyetlerin de o kadar yüksek olacağı açıktır. 

Siyah fon üstüne beyaz eller ve içinde madeni paralar.
Piyano ders ücretleri bölgeden bölgeye çok büyü değişkenlikler gösterebilmektedir. | Pixabay

Piyano dersleri almak isteyen bir diğer grup ise konservatuvar sınavlarına hazırlanan hazırlık sürecindeki öğrencilerdir. Bu grup kişilerin beklentilerini karşılayacak özel öğretmenlerin talep ettiği miktarlar ise piyano çalmaya yeni başlayanların beklentilerini karşılayacak öğretmen ücretlerinden oldukça fazladır diyebiliriz. Piyano çalmayı öğrenmek, müzik teorisini anlamak istiyorsanız, genç bir özel öğretmen, belki bir öğrenci veya amatör (esasen profesyonel olmayan bir müzisyen) muhtemelen sizin için yeterli olacaktır.

Öte yandan, hedefiniz herhangi bir müzik tarzını çalabilen, yüksek düzeyde beceri sahibi bir piyanist olmaksa, konservatuardan bir derece almış daha yaşlı bir öğretmeni (40-50 yaş) tercih etmek sizin için en doğru seçenek olacaktır. Diğer bir deyişle bir profesyonelle birlikte çalışmalısınız. Piyano çalmada oldukça ustalaşmış ve çok fazla deneyim sahibi insanların deneyimlerini size aktarması oldukça değerlidir. Bazen öylesine tavsiyelerde bulunurlar ki sizin kendinizin deneyimleyerek belki 1 yılda öğreneceğiniz bir durumu size birkaç derste öğretebilirler. Elbette bir işi kendinizin deneyimleyerek öğrenmesi de çok çok önemli bir durumdur ve bu reflekslerin kalıcı hafızanızda yer etmesi genellikle kendi deneyimlerinizin sonucunda olur. Ancak yine de deneyim sahibi bir öğretici size yanlışlarınızı çok kısa bir sürede gösterir ve doğru çalma metodlarını öğrenmenizi hızlandırır.

Öğretmen Adayınıza Sormanız Gereken Sorular

Piyano derslerine almaya başlamadan önce, potansiyel öğretmenlere bir dizi soru sormanız gerekiyor. Şimdi dersleri almadan önce öğretmenlere neler sormanız gerektiğine dair ipuçları vereceğiz.

Öncelikle bir piyanist olarak deneyimlerini ve piyano geçmişini sorarak başlayabilirsiniz. Ne tür eğitimler verdiği ve eğitim verdiği kitlenin özellikleri hakkında sorular sorabilirsiniz. Spesifik bir alana yönelen öğretmenler kimileri için daha faydalı olacaktır. Örneğin konservatuvar sınavlarına hazırlanan bir öğrenci için genellikle konservatuvara hazırlanan öğrencilere dersler vermiş bir profesyonelden ders almak çok avantajlı olacaktır. Yine belirli bir dereceye kadar piyano öğrenmek ve arkadaşlarınızın yanında onlara hoş dakikalar yaşatacak kadar bir piyano çalma seviyesine ulaşma hedefinde iseniz de daha popüler kültür öğelerine hakim öğretmenler tercih etmek size maddi açıdan avantaj yaratacaktır. Tüm bu irdelemeler karşınızdaki öğreticinin seviyesini daha iyi anlamanızda size yardımcı olacak ve hedeflerinize uygun öğretici seçmenizde etkili olacaktır. Müzikteki derecelerini sorduğunuzda hangi kulvarda iyi bir eğitmen olduğunu anlamanız kolaylaşacak, kendi stilinize uygun öğreticiye daha da yakınlaşmış olacaksınız. Öğreticiden ders alan kişilerin profillerinin çok önemli olduğunu belirtmiştik. Böylece eğer profesyonel bir piyanistse, ders ücretlerinin piyasa ortalamasının üzerinde seyredeceğini de tahmin etmelisiniz.

Düşünen sarışın kadın ve soru işaretleri
Piyano öğretmeninizi seçerken bazı sorular hazırlamalı ve bunlara verdikleri cevaplar bazında seçimlerinizi yapmalısınız. | Pixabay

Ayrıca hangi müzik tarzını veya stillerini öğrettiklerini ve kendi seviyelerinin ne olduğunu sorun. Kaç çeşit müzik tarzına hakim olduklarını ve hangilerinde özellikle başarılı olduklarını sorun. Piyano derslerinin nihai hedefinin ne olduğuna inanıyorlar? Seviyenize uyum sağlayabilecekler mi? Piyano şarkılarını nasıl basitleştireceklerini ve basit düzenlemeleri nasıl bulacaklarını biliyorlar mı? Bunların yanında kişiyle iletişiminizi de test etmeniz bu aşamada çok önemli. Deneyimli ve olgun bir kişiyse zaten sizi yönlendirmesi ve etki alanına alması kolay olacaktır. Ancak iletişim becerileri zayıf yine de piyano çalmada başarılı eğitmenler de maalesef bulunmaktadır. İletişim zayıflığından dolayı kişinin tüm yetkinliklerine rağmen derslerden yeterli verim alınamayabilir. Dahası iletişim eksikliği sizin piyano çalma motivasyonunuzu da etkileyeceğinden ilk etapta iyi iletişim kurduğunuz bir öğretici ile çalışmak oldukça önemlidir.

Tüm bu soruların ardından piyanoda kendi yeterliliğinizi belirleyin ve teoriyi, arpejleri, piyano akorlarını, müziği nasıl okuyacağınızı sorun. Evinizde özel piyano dersleri almak için aradığınız nedenleri de ayrı olarak kendinize sorun. Size sevdiğiniz basit bir şarkıyı kısa bir zamanda öğretmelerini isteyin. Bunu adeta bir deneme dersi gibi düşünebilirsiniz. Yine bunların yanında size ders vermek için uzaklara seyahat edip edemeyeceğini ve seyahat masraflarının piyano dersleri ücretine dahil edilip edilmeyeceğini sorun. 

Piyano çalmaya karar verdiniz ve özel ders alacaksınız. Bu durumda özel öğretmen seçimi sizin en önemli seçimlerinizden biri.

Son olarak ise öğretim esnasında ne gibi materyaller kullandığını ve neden bu materyalleri tercih ettiğini sorabilirsiniz. Böylece öğretim yöntemi hakkında fikriniz oluşacak ve kendinize uygun olup olmadığını anlayabilmeniz kolaylaşacaktır.

Piyano öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Beste

.