Piyano dünyasına ilk adımlarınızı atmaya karar verdiğinizde, kendinizi hazırlamanız önemlidir. Sabırla eğitiminizin,  doğal seyrini alması için ilerlemeyi beklemeye hazırlıklı olmalısınız.

Pragmatist bir insansınız ve piyanoya başlamak için kendinize bazı somut nedenler bulmaya çalışıyorsunuz. Piyano çalmak için bilim tarafından kanıtlanmış pek çok neden mevcut.

Piyano eğitimi artık halktan tüm insanların alabileceği düzeyde fiyatlara indiğinden bahsetmiştik. Ancak biraz araştırma yapmak iyi olur. Piyano derslerinin fiyatları nasıl ve neye göre değişiklik göstermektedir?

Desteğin önemli olduğunun da farkında olmalısınız. Arkadaşlarınız ve aileniz gibi yakın destekçileriniz var, ancak bunun ötesinde çevrenizdeki diğerlerinin desteği müzik yaşamınızın temel direkleri olacak.

Piyano öğretmeniniz bu destek grubunun merkezinde olacak. Zamanla öğretmeniniz giderek daha önemli hale gelecektir. Öğretmeniniz bir arkadaşınız olacak.

Piyano öğretmeniniz yalnızca bir öğretmen değildir. Size hayat hakkında 6 ders ve daha fazlasını da verebilir.

Bu nedenle akıllıca bir piyano öğretmeni seçmek çok önemlidir. Çünkü birlikte uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Mükemmel uyumla piyano dersleri aldığınızdan nasıl emin olacağınıza bakalım!

Piyano dersi Kadıköy gibi merkez ilçelerde çok daha fazla yoğunlukta bulunur.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (18 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (22 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (49 yorum)
Mehmet serdar garan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (8 yorum)
Moni̇
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (18 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (22 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (49 yorum)
Mehmet serdar garan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (8 yorum)
Moni̇
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İdeal Piyano Öğretmeni Nasıldır?

Size asla tek tip ve ideal bir müzik öğretmeni öneremeyiz.

Vereceğiniz karar, kişiliğinize ve beceri seviyenize bağlı olarak, aradığınız niteliklere bağlıdır.

Belirli bir piyano öğretmeni bir kişiye uyabilir, ancak diğerine uymaz. Bu, yetkinliklerinin bir yansıması değil, sadece duygu dediğimiz şeydir.

Yerde yatan kadın ve erkeğin siyah beyaz fotoğrafı
Piyano öğretmeninin cinsiyeti de oldukça önemlidir. Cinsiyetçilik yapmak elbette burada amacımız değil ancak küçük çocuklar genel olarak kadın öğretmenlerle daha iyi anlaşırken bir genç erkek ise hemcinsinin yanında kendini daha rahat hissedebilmektedir | Pixabay

Erkek veya kadın piyano öğretmenleri arasında farklılık var mıdır?

Erkek ya da kadın piyano öğretmeni olmanın derslerin yaklaşımını ve içeriğini önemli ölçüde değiştirebileceğini söylediğimizde cinsiyetçilik yapmaya çalışmıyoruz.

Her şey öğrenciye bağlı olmakla birlikte genel anlamda, piyano çalmayı öğrenirken aynı cinsten biriyle daha rahat olacağınızı söyleyebiliriz.

Uyum, ilişkiyi kolaylaştırarak daha hızlı kurulma eğilimindedir.

Karşı cinsten bir öğretmenle ders almaya karar verdiğinizde, güven genellikle daha yavaş gelişir. Ancak öte yandan, bu ilişki çok daha güçlü, daha derin ve daha fazla kimya ile olabilir.

Bunlar, iki seçeneğin temel avantajları ve dezavantajlarıdır.

Öğrencinin yaşı da bir rol oynar. Bir çocuk, bir kadınla doğal olarak daha rahat olacaktır. Kadın bir öğretmen ona anaç ve nazik bir otoriteyi temsil ediyor olacaktır.

Kimse hedef belirlemeden başarılı olamaz. Piyano dersleri için de hedeflerinizi belirlemeli ve bu yolda emin adımlarla ilerlemelisiniz.

Ancak, en azından genel olarak piyano ve müzik çalmayı öğrenmek üzerine yıllarca süren ciddi araştırmalara göre, bir yetişkin bir erkek öğretmenle daha rahat hissedecektir.

Deneyim? Dereceler? Her ikisi de?

Her türlü eğitimde dereceler ve unvanlar gereklidir. Ve piyano dersleri de bu kuraldan muaf değildir. Ortalama bir müzisyenin iyi bir piyano öğretmeni olmak için ustalaşması gereken iyi bilinen teknikler, teoriler ve öğretim yöntemleri vardır.

  • İyi bir piyano öğretmeni olmak için tek başına deneyim yeterli olabilir. Ancak yalnızca, enstrümanda ve zorluklarında tamamen ustalaşmışlarsa, bu önemli bilgileri piyano öğrencilerine aktarabilirler. Gerekli anlayışa sahip olsanız bile, bunları başka birine açıklayabilmeniz daha önemlidir. Bu üstesinden gelinmesi en zor engeldir. Ve herkesin içinde olması gerekmeyen belirli insan özelliklerini gerektirir. Açıkça izah edebilme ve başkalarına aktarma yeteneği. Karmaşık bir şeyi basit dile dönüştürme; çekingen bir şekilde değil de ve her şeyden önce dostça ve samimi bir şekilde bilgiler aktarabilme yetisi. Bir tebessüm çoğu zaman tüm farkı yaratır ve bir öğretmenin öğrenciye daha işleyebilmesini sağlar. Zaten her şey bir gülümsemeyle daha iyi gidiyor.
Çimler üstüne atılmış mavi bir üniversite mezuniyet kepi
Bir öğretmen ararken iki önemli seçenek çıkar karşınıza: Daha fazla sertifika ve diploma mı yoksa daha fazla deneyim mi? | Pixabay

 

  • Diplomalar bir yeterlilik ölçüsüdür. Bu çeşitli yetkinliklerin, bir öğretmenin bu yetenekleri daha hızlı bir şekilde aktarmasına ve öğrencinin ilerleme hızını hızlandırmasına katkıda bulunması beklenir. Dahası, öğretmenin derslerin ritmine uyumunu, bazı şeyleri uyum temelinde hızlı bir şekilde açıklamasını sağlamalıdırlar. Bir konservatuar diploması elbette size bazı garantiler ve biraz güvenlik sağlar. Buradaki tek risk, öğretmeninizi biraz "bilimsel", biraz tekdüze, hatta sade bulmanızdır. Ancak birçok öğrenci bu tür bilimsel müzik eğitimi ile kendilerini güvende hissediyor.

Teoride ideal olan, bu iki yönü dengeleyen bir piyano öğretmeni seçmektir. Doğrulanabilir ve güvence altına alınmış teknik yeterliliklere yani bir diploma ya da sertifikaya ve ardından insan niteliklerine ve uyarlanabilir bir öğretim yaklaşımına sahip biri pek çok kişi için en ideali olacaktır. Öğretmenden çok bir ortak gibi olmalıdır. İşte bu yüzden kendi tecrübelerine göre ders veren biri tercih edilir çünkü daha önce geçmiş olduğu yollar sayesinde öğrencileriyle güzel empati kurabilir.

Piyano çalmak için ekstra motivasyona ihtiyacınız varsa piyano çalmanın faydalarını anlattığımız makaleye göz atabilirsiniz.

 

Ancak yine de hangi tür öğretmenin kendileri için en iyi olduğunu anlamak ve seçmek öğrencinin kendisine kalmıştır.

Daha Olgun Bir Öğretmen mi Yoksa Kendi Akranınız mı Sizin İçin İyi Olur?

Tıpkı deneyim meselesi gibi, ideal öğretmenin yaşı da öğrencinin kişiliğine ve özelliklerine bağlıdır.

Öğrencileri iki farklı kategoriye ayırabiliriz: bağımsızlar ve bir otoriteye ihtiyaç duyan kişiler.

Bağımsız bir öğrencinin aşırı otoriter bir öğretmene ihtiyacı olmayacak. Bu tür bir öğrencinin yalnızca yeni dünyanın kapısını açabilecek bir ortağa ihtiyacı olacak, böylece kaybolmadan bu yeni dünyanın yolunu takip ederek emin adımlarla gidebilecekler. Bu tür bir öğrenci işin çoğunun dersler arasında yapıldığını anlayarak işin çoğunu yapar. Öğretmen, bir teknenin dümenindeki bir kaptan gibi rehberlik eder. Tekne kendi kendine ilerliyor, ancak öğretmenin zamanı en iyi şekilde kullanması için talimat vermesi gerekiyor.

Bağımsız bir öğrenci çok daha hızlı ilerleyecektir. Bu tür bir öğrenciye sahip bir öğretmen için uzun vadede asıl zorluk, aynı anda birkaç farklı yöne gitmekten kaçınmaktır. Çünkü diğer her şey için, bağımsız öğrenci olabildiğince hızlı ilerlemek için zaten can atmaktadır.

Bunlar maalesef genellikle genç (hatta çocuk) ve deneyimsiz öğrencilerden oluşan bağımlı öğrenciler grubunun sahip olmadığı güçlü yönler ve alışkanlıklardır.  Bu tip öğrenciler katı, geleneksel akademik ortamlara alışkındır.

Bu durumda, öz motivasyon neredeyse yok denecek kadar azdır. "Bilimsel" bir öğretmen vazgeçilmezdir. Bu tür bir öğretmen, öğrenciyi neredeyse her yönüyle yönlendirerek tamamen kanatları altına alacaktır.

Bağımsız öğrenci dersler arasında işin çoğunu yaparken, bağımlı bir öğrencide bunun tam tersi olur.

Bu yüzden dersler sırasında ilerleme kaydedilmesi çok önemlidir. Bunun ötesinde, öğrencinin pratik yaparken hata yapmasının önüne geçmek için (örneğin bir aile üyesi tarafından) gözetim altında tutulması gerekecektir.

Bir Piyano Öğretmeninin Öğrenciye Ne Sağlaması Gerekir?

Bir piyano öğretmeni okul öğretmeni değildir, bir kreş öğretmeninden ya da ilkokuldaki sınıf öğretmeninden beklenen özellikleri beklememek gereklidir. Ancak piyano öğretmenleri, eğitim sistemimizin sıklıkla göz ardı ettiği bazı özelliklere sahiptir.

Organizasyon becerileri

Piyano çalmak ve öğrenmek metodik süreçlerdir. Atılması gereken adımlar ve tırmanılması gereken seviyeler var. Bunların tümü, mantıklı bir çalışma ve çok uygun organizasyon becerileri gerektirir.

Burada öğretmenin etkisi büyüktür. Bir okçu gibi, mevcut binlerce şarkıdan hangisinin öğrencinin mümkün olduğunca çabuk ilerlemesini sağlayacağını çabucak bulacaktır. Hepsi de öğretmenin yetkinliğinin ve pratik deneyiminin bir sonucudur.

Masa üstünde not defteri ile düşünen kadın
Diğer tüm sanat dallarında olduğu gibi piyano öğrenmek de organizasyon yeteneklerini oldukça geliştirir. Zamanı iyi kullanmak ve yapılması gerekeni doğru zamanda yapmak piyano öğreniminde en önemli maddelerdir. | Pixabay

Güçlü bir iş etiği

Bu açık olmalı. Bir piyano öğretmeninin hem öğrencilere yardım etme hem de kendi çabaları açısından  mükemmeliyetçi olması gerekir. Sanat ve etkinlik, piyanistlerin en iyi müttefikidir.

Sıkı çalışmanın yardımcı olabileceği bazı durumlar var. Örneğin, doğru çalınan ancak öğretmenin bilgisini aktarmaktaki başarısızlığından dolayı hayattan ve tutkudan yoksun (örneğin melodik varyasyonlar veya kişisel üslup efektleri) bir parça buna örnek olarak gösterilebilir.

Dolayısıyla iki ayrı alana hakim olabilmek için aynı anda iki farklı disiplini aynı anda öğrenmek isteyeceksiniz. Bunun bariz örneği, piyano pratiğini ve müzik teorisini aynı anda öğrenmektir. Bunlar iki ayrı disiplindir. Bir öğrenciye her ikisinde de rehberlik etmek mümkündür, ancak güçlü organizasyon becerileri ve sıkı çalışma gerektirir.

Mükemmel Piyano Öğretmenleri Hakkında Ne Söylenebilir?

Günümüzde artık özel dersler, herkesin erişebileceği fiyatlara çekilmiş durumda. Eskiden piyano özel dersi almak hayal iken şimdi kendinize neden piyano dersi almanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.

Kalite kavramı soyut bir fikirdir. Bununla birlikte, bir piyano öğretmeninin onu işe alan öğrencilerin kişiliklerine karşı esnek olması gerektiğini söyleyebiliriz. Öğrenci ve öğretmen arasında karşılıklı beklentilerin bir kesişim noktasıdır aslında işin özeti.

Bir eğitmenin nitelikleri öğrencinin özellikleriyle eşleştiğinde, ikisi arasında yapıcı ve verimli bir ilişki gelişebilir.

Bir piyano öğretmeni seçmek önemsiz bir karar değildir. Öğrencinin müzikal geleceğini belirler. İlişki karmaşık olduğunda veya çatışmalarla dolu olduğunda bu gelecek kesintiye uğrayabilir.

Bu kararı küçümsemeyin. Çünkü doğru olanı bulduğunuzda, bulutlu bir günde gün ışığını bulmak gibi olacak.

Kim bilir belki de piyano öğretmeniniz ileride profesyonel kapıları aralamanıza vesile olabilir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.