Piyano çalmak sizi daha akıllı yapar mı?

Bir düşünün: Bir enstrüman entelektüel olarak sizin bütün gücünüzü talep eder, bu yüzden elbette böyle bir etkiye sahiptir!

Piyano çalmak için ekstra motivasyona ihtiyacınız varsa piyano çalmanın faydalarını anlattığımız makaleye göz atabilirsiniz.

Ancak zekayı geliştirmek, hiç kimsenin genel olarak piyano veya müzik çalmayı öğrenmesinin ana nedeni değildir.

Enstrümanın güzelliğinden etkileniyorsunuz ve piyanonun sesini seviyorsunuz ki piyano dersleri zahmetiyle uğraşıyorsunuz.

Bir de üstüne bu enstrüman IQ'nuzu ve bilişsel yeteneklerinizi artıracak kapasiteye sahipse, bu piyano çalmayı öğrenmek için harika bir tamamlayıcı neden, değil mi?

Göreceğiniz gibi, bu fenomeni kanıtlayan bir dizi çalışma yapılmıştır.

Ünlü "Mozart Etkisi" ni duymuş olabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek için, hiç vakit kaybetmeden makalemize göz atın!

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (66 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (13 yorum)
Ekaterina
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (66 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (13 yorum)
Ekaterina
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Piyano Çalmayı Öğrenmek Sizi Daha Akıllı Hale Getirir: "Mozart Etkisi" Efsanesi

Piyano öğrenmek sizi daha akıllı yapar mı?

Yıllar boyunca, en büyük enstrümanın sağlığınız, refahınız ve entelektüel yetenekleriniz üzerindeki faydalarını araştırmak için bir dizi çalışma yapılmıştır.

Onları merak ediyorsanız, onlarcasını çevrimiçi olarak bulabileceğiniz konusunda sizi temin ederiz.

"Mozart Etkisi" ni duydunuz mu?

Ünlü besteci ve piyanist Mozart
Mozart dinlemek gerçekten beyni ve algıyı değiştirmekte midir? | Pixabay

Piyano ve klasik müziğin dehası Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)ile isimlendirilen, bir tür nöro-müzikal fenomen haline geldi ... 1993'te Rauscher, Ky ve Shaw tarafından temsil edilen bilim topluluğu Nature dergisinde yayınlanan bir makalede "Mozart Etkisi" dedikleri şeyi açıklamak için klasik müzik kullandı.

Üç bilim adamı, test edilmeden önce Mozart'ın bir sonatını dinleyen ve araştırmalarına katılan birçok öğrencinin, uzamsal görevleri çözmede daha iyi olduğunu kanıtladı.

Ancak etki, yaklaşık bir saat içinde kaybolur. Ama gerçek şu ki, piyano ve özellikle Mozart çalmak sizi daha akıllı yapıyor.

Neden çocuklara piyano çalmayı öğretmelisiniz?

Piyano öğretmeniniz yalnızca bir öğretmen değildir. Size hayat hakkında 6 ders ve daha fazlasını da verebilir.

1997'de çocuklarla benzer bir çalışma yapıldı ve müzik derslerinin onların "uzamsal muhakeme" yeteneklerini geliştirmelerini sağladığını gösterdi. Bir yıl sonra, büyürken Mozart'ın piyano müziğine maruz kalan ve labirentlerde diğer sıçanlardan daha iyi performans gösteren laboratuvar fareleri üzerinde başka bir deney yapıldı.

Yani piyano çalmak, Mozart çalmak zekanızı artırmanıza yardımcı oluyor mu?

"Mozart Etkisi" efsanesi o zamandan beri tüm dünyaya yayılıyor ve bir tür efsaneye dönüşüyor. Bilim dünyasının o zamandan beri iddia edilen kanıta şüpheyle yaklaştığını belirtmeliyiz.

Buna bir örnek, 1999'da bu fenomenle ilgili on altı çalışma yürüten bir sinirbilimci olan Christopher Chabris tarafından yapılan araştırmadır.

Sonunda etkinin geçerli olamayacak kadar zayıf olduğu sonucuna vardı. Ancak bu, bazı kişilerin piyanoda Mozart çalmayı öğrenmenin sizi daha akıllı yaptığına inanmasını engellemedi.

Florida'daki kreşler ve Washington'daki ev hanımlarının hepsi bebeklerine bu besteciyi dinletmeye başladı.

Piyano dersi Kadıköy gibi şehir merkezlerinde çok daha fazla bulunabilir.

Piyano Çalmak Sizi Daha Zeki Yapar mı? İnanmak için 10 Neden!

1. Piyano çalmayı öğrenmek "yeni beyin bağlantıları oluşturur".

"Piyano çalmayı öğrenmek yeni beyin bağlantıları oluşturur" derken neyi kastediyorsunuz?

Örneğin, nöronlar üzerinde doğrudan bir etki mi?

Chicago'daki Northwestern Üniversitesi'ndeki bilim adamları, müziğin sağlık ve esenlik üzerindeki yararları üzerine geniş çapta araştırma yaptılar.

Ve onlara göre piyano çalmak sadece bir hobi değil, aynı zamanda daha zeki olmanın bir yoludur.

Aslında, piyano veya herhangi bir müzik aleti çalmayı öğrenmek ve bununla ilgili teknikler yeni ve piyano çalmadan oluşturulamayacak sinirsel bağlantılar yaratır!

Bulguları Nature Reviews Neuroscience dergisinde yayınlandı ve şu sonuca varıldı: Müzik çalmayı öğrenmek, dil öğrenme yeteneklerimiz, konsantrasyonumuz, anılarımız ve hatta duygularımız üzerinde derin bir etkiye sahip.

2. Sağlığınızı iyileştirmek ve stresi azaltmak için piyano dersi mi arıyorsunuz?

Birçok çalışma, müziğin stresi azaltmak için faydalarını doğruladı ve piyanonun sağlığınız için iyi olduğu sonucuna vardı. Piyano; stresi, günlük endişeleri azaltmanıza ve bir sakinlik duygusu bulmanıza yardımcı olur.

Piyano çalmayı öğrenmek, egzersiz kadar güçlü bir çare gibi görünüyor!

Fakat egzersizden olduğundan biraz daha farklı bir mekanizmaya sahip.

Öncelikle, piyanisti elindeki göreve konsantre olmaya ve başka hiçbir şey düşünmemeye zorladığı için. Yani bir meditasyon etkisi yaratmakta.

Müzik, dikkat dağıtmaya yer bırakmayan zorlu bir disiplindir. Piyanist nefes almaya, notalara (tam, yarım, çeyrek, sekizinci), müzik teorisine, armoniye, aralıklara, minör gamlara ve ritme odaklanmalıdır. Stresinizi unutmanıza yardım edecek daha iyi hiçbir şey yok.

Ayrıca, piyano çalmayı öğrenmenin ve her gün pratik yapmanın çeşitli keyifli hisler yarattığını da bilmelisiniz. Sanat formunda ustalaşmak ve parmaklarınızın yarattığı bir melodiyi duymak gerçek bir başarı ve tatmin duygusu yaratır.

Bilim ayrıca, özellikle talepkar işlerde çalışan işçilere düzenli müzik dersleri sunarak bu stresle ilgili meseleyi de doğruladı. Sonuç: daha az tükenmişlik ve mutlulukta genel bir artış!

Ağaçlı bir göl manzarasına karşı gün doğumunda meditasyon yapan kadın
Piyano çalmak zihni rahatlatıp berraklaştırarak genel sağlık durumuna da pozitif etki eder. | Pixabay

3. Piyano öğrenmek hafızayı ve bilişsel yetenekleri geliştirir

Yıllardır piyano ve müzik çalmayı öğrenmenin genel olarak entelektüel yeteneklerimizi geliştirdiğini biliyoruz. Bu nedenle, bilim insanlarının başka ne yaptığını görmek için daha fazla araştırma yaptığını görmemiz mantıklı geliyor.

Günümüzde artık özel dersler, herkesin erişebileceği fiyatlara çekilmiş durumda. Eskiden piyano özel dersi almak hayal iken şimdi kendinize neden piyano dersi almanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.

Araştırmacılar, müzik dinlemenin ve bir enstrüman çalmanın hafıza işlevini geliştirdiği sonucuna varmışlardır.

Yaşları üç ile dört buçuk arasında değişen 22 çocuğa test uygulandı. Yanlarında profesyonel bir piyano öğretmeni eşliğinde 15 piyano dersi verilirken, kalan 7 kişiye şan dersleri verildi.

Sonunda, birkaç hafta sonra, 15 piyano öğrencisinin zamansal-uzamsal yeteneklerini %34 geliştirdiği ortaya çıktı.

Kimse hedef belirlemeden başarılı olamaz. Piyano dersleri için de hedeflerinizi belirlemeli ve bu yolda emin adımlarla ilerlemelisiniz.

Çevrimiçi dergi Telegraph kısa süre önce: "Yeni araştırmalar, düzenli olarak bir enstrüman çalmanın insan beyninin yapısını değiştirdiğini ve dahası, kapasitesini artırdığını gösteriyor. Müzik, hastaların hafıza rahatsızlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için bir terapi biçimi olarak kullanılabilir." şeklinde bir makaleye yer verdi.

Piyano çalmayı öğrenmek, yeni bir dili deşifre etmeye benzer: onları oluşturan gamlar ve tüm notaları anlamanız ve duyduklarınızla ilişkilendirmeniz gerekir.

Piyano dersinin artık halktan tüm insanların alabileceği düzeyde fiyatlara indiğinden bahsetmiştik. Ancak biraz araştırma yapmak iyi olur. Piyano derslerinin fiyatları nasıl ve neye göre değişiklik göstermektedir?

Notalar (tam, yarım, Sol anahtarında, Fa anahtarında, aralıklar, minör ve majör gamlar, müzik teorisi, armoni ...) sadece bir nota parçasındaki bir yeri değil, piyanodaki bir anahtar ve kulağın işittiği kesin bir tonu da ifade eder.

4. Müzik, teori ve piyano bir sabır duygusu aşılar

Özel bir piyano öğretmeniyle veya bir müzik okulunda piyano çalmayı öğrenmek, belli bir miktar sabır gerektirir.

Birincisi, piyano derslerine başlamak için yaşınıza bağlı olarak en az bir veya iki yıl süreyle müzik teorisinin temellerini öğrenmeniz gerektiği için.

Ve sonra, gerçek bir piyanist olmak istiyorsanız, vazgeçilmez olan birkaç yıllık piyano dersleri var. Müzik ve piyano, yetenekli olsanız da olmasanız da çok zorlu disiplinlerdir.

Dolayısıyla, doğal olarak sebat edecek bir tip değilseniz, piyano çalmak size çok çabuk çalışkan olmayı öğretecektir. Kusursuz piyano çalma hırsına sahip olduğunuzda, sabır ve sebat çok faydalı silahlardır. Aksi takdirde, çok erken pes edersiniz.

5. Piyano çalmak zihin-beden koordinasyonunu artırır

Bir müzisyenin kendi müziğini yaratma ve doğaçlama yapma yeteneğinin ötesinde, gerçek sanat koordinasyonun arkasında saklıdır.

Piyano; zihin, göz ve eller arasındaki bir koordinasyon eylemidir. Notalara bakarak enstrümanına oturan piyanist, gözlerinin altındaki ritmi ve müziği okuyup deşifre edebilmelidir. Piyano için sık sık müzik notaları okuyun. Anında, belirtilen notaların ve akorların çok hassas konumlarda piyanodaki hareketlere dönüştürülmesi gerekir. Ve uygun notaların doğru şekilde çalınması gerekir.

Ve her iki elinizi de kullandığınızı unutmayın: sağ ve sol!

Bu tür bir koordinasyon doğuştan olabilir veya uygun eğitimin ve iyi piyano derslerinin meyvesi olabilir. Piyano dersi Ankara gibi öğrenci şehirlerinde daha fazla çeşitte bulunabilir.

6. Piyano çalmayı öğrenmek, okuduğunuzu anlamanızı geliştirmeye yardımcı olur

Piyano çalmadan önce müzik teorisini öğrenmek ve müzik hakkında bilgi edinmek, aslında yeni bir dille yüz yüze gelmek gibidir. Müzik;  akorlar, anahtarlar (Sol anahtarı, Fa anahtarı), aralıklar, armoni ve ritimlerden oluşan, notaların bulunduğu bir dildir. Psychology of Music dergisi, müziğin sizi daha akıllı yapma yeteneği hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalıştı. Ve özellikle okuduğunu anlama açısından size katkı sağlayabileceği sonucuna vardı.

7. Piyano hakkında bilgi edinmek, yüzyılların müzik tarihini incelemenin bir yoludur!

Klasik müzik ve piyano müzisyenlere yüzyıllık tarih ve kültür sunar. Bach'tan Beethoven'a, Debussy, Vivaldi, Brahms, Chopin, Haendel, Schubert, Verdi ve diğerleri ile en büyük besteciler hakkında bilgi edineceksiniz!

Piyano çalmayı öğrenmek klasik müzikle de sınırlı değil. Aynı zamanda blues, caz, folk, R&B hakkında da bilgi edinmenin bir yolu! En eski müzik aletlerinden piyanonun evrimini okuyup öğrendiğinizle müzikle ilgili pek çok şeyi anladığınızı fark edeceksiniz.

"Piano" veya "forte" ("nazik" veya "güçlü") çalınabilen bir enstrümanın yaratılmasıyla, kuyruklu veya akustik piyanonun eski bir formunun ilk izlerini 1709'da bulabiliriz. 1728'de Alman Gottfried Silbermann tarafından geliştirildi ve ardından ünlü Johann Sebastian Bach tarafından test edildi.

Fransa'da eski bir katedral
Klasik müziğin temelini kiliseye dayandırmak mümkündür. Klasik müzik teorisi öğrenmek demek aynı zamanda bir miktar tarih öğrenmek demektir. | Pixabay

8. Müzik öğrenmek, okulda daha iyi notlar almanıza yardımcı olur

Piyano çalmanın sizi daha akıllı yaptığını kanıtlayan tüm bu farklı noktalara baktığımızda, enstrümanın okulda daha iyi notlar almanıza yardımcı olabileceği sonucuna varabiliriz.

Örneğin okuduğunu anlamayı geliştirdiği gerçeğini ele alalım. Ya da hafızanızı geliştirdiğini veya yeni sinirsel bağlantılar yarattığını düşünelim.

Piyano ve tekniklerini çalmayı öğrenmek, yeni bir dil öğrenme becerilerinizi de geliştirir. Müzik teorisi kendisi başlı başına yeni bir dilidir. Müzik teorisini bilmek, bu nedenle başka bir dil konuşma kapasitenizin ilk işaretidir.

Piyano çalmayı öğrenmenin okulda daha iyi notlar almanıza yardımcı olacağına dair pek çok cesaret verici gösterge var! Özellikle yabancı dil ya da fizik alanında bundan bahsetmemiz mümkün.

9. Piyano çalmak disiplin gerektirir

Piyano çalmayı öğrenmek birkaç yıl alır. Azim ve sabır, daha önce de söylediğimiz gibi, bu nedenle vazgeçilmez niteliklerdir.

Kısa vadede, piyanoyu tanıdıkça sabırlı olmanın yanı sıra, biraz disiplin göstermelisiniz.

Organize değilseniz veya notalar üzerinde belirtilen melodiye tamamen saygı duymuyorsanız, piyanoda zor müzikleri öğrenemezsiniz. Piyano derslerinizde de gayretli olmalısınız.

Piyano çalmak sadece müzik öğretmeninizle derste yaptığınız bir uygulama değildir. Piyanist olmak, öğretmeninizle geçirdiğiniz zamanın dışında düzenli pratik yapmak demektir. Boş zamanınızın saatleri pratik yapmakla, dinlenmek veya arkadaşlarınızla takılmak için harcayamayacağınız zamanlarla geçer. İş gibi, bir dizi başka alanda da kullanabileceğiniz, büyük bir disiplin gerektiren bir hobidir.

Piyano çalmaya karar verdiniz ve özel ders alacaksınız. Bu durumda özel öğretmen seçimi sizin en önemli seçimlerinizden biri.

10. Umulanın aksine, piyano çalmayı öğrenmek sosyal yaşamınızı iyileştirir

Düşündüğünüzün aksine, piyano çalmayı öğrenmek sosyal zekanızı geliştirecektir. Enstrüman genellikle tek başına çalınsa bile, yine de bir öğretmenle ciddi miktarda eğitim gerektirir. Başlangıç ​​seviyesindeki piyanistler, diğer birçok piyano öğrencisiyle birlikte müzik teorisi hakkında bilgi edindikleri bir müzik okulundaki derslere kayıt olurlar.

Ancak piyanoda şarkı çalmak, tek başına çalıştığınız bir sanat olmak zorunda değil. Daha sonra enstrümanı bir gruba katılmak veya en azından arkadaşlarla çalmak için kullanabilirsiniz. Ve neden hayran bir insan grubunun önünde konserler vermiyorsunuz?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.