İçinizde ezelden beri var olan piyano tutkusunu artık bastırmak istemiyor ve bir piyano satın alıp en sevdiğiniz piyano tınılarını kendi parmaklarınızla mı çıkarmak istiyorsunuz? Bu muazzam duyguyu yaşamak ve piyanonun büyülü dünyasına giriş yapmak için piyano satın alma sürecinde nelerle karşılaşabileceğinizi ve yapmanız gerekenleri tek tek anlatmaya çalışacağız.

Piyano satın almak size yaşamınız süresince entelektüel boyut kazandıracak ve farklı duygular yaşatacak olan harika bir yatırımdır. Kendi zevklerinizi ve piyano çalma konusundaki yeteneklerinizi yaklaşık olarak belirledikten sonra yanlış bir yönelime girmemek için piyano aramaya başladığınız süreçte bilmeniz gerekenler vardır. Örneğin piyanodan müzikal anlamda ne beklediğiniz ve bütçenizi ne kadar zorlayabileceğiniz bu anlamda oldukça önem arz etmektedir.

Piyano çalmaya karar vermek ve uygulamaya geçmek ne kadar önemliyse piyano satın almaya karar verdikten sonraki süreçte izleyeceğiniz yol haritası da oldukça önemlidir. Örneğin, piyano almaya karar verdikten sonra internetten veya müzik marketlerinden yaptığınız ilk araştırma sonucunda karşınıza Kawaii, Yamaha, Casio, Roland, Steinway&Sons, Bechstein gibi piyano üreticisi olan markalar çıkacaktır.

Karşınıza çıkan bu piyano üreticilerinden kendinize en uygun piyanoyu seçmek için piyanoda ulaşmak istediğiniz seviye ve piyanoya olan tutkunuz oldukça belirleyici olacaktır. Aynı zamanda piyanoya ne kadar bütçe ayırabileceğiniz de alacağınız piyanonun kalitesi ve uzun ömürlü oluşuyla o oranda ilişkili olacaktır. Burada bilmeniz gereken şey, alacağınız piyano ne olursa olsun sizin için bir yatırım niteliği taşıyor olduğudur.

Akustik Yamaha piyano çalan bir piyanist.
Yamaha, piyano markaları içinde en ünlülerden olup hem giriş düzey piyanistlere hem de ileri düzey piyanistlere hitap eden skalada ürünleri ile bu konuda en geniş segmenti sunan markalardan biridir. | Unsplash

 

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (16 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (16 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Belirlemeniz Gereken İlk Şey: Akustik Piyano mu Dijital Piyano Mu?    

Piyano satın almaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey satın alacağınız piyanonun dijital piyano mu yoksa akustik piyano mu olduğunu belirlemektir. Eğer bir piyanoya 100 bin TL ve üzeri bütçe ayırmayı göze almıyorsanız almanız gereken piyano tipi dijital piyanodur. İşin bütçe kısmından farklı olarak yine işiniz müzikle ya da müzikal uğraşlarla ilgili değilse yine dijital piyano almanız daha uygun olacaktır. Ayrıca akustik piyano için evinizin bir odasını ya da büyük bir kısmını ayırmanız gerektiğini de söylemeliyiz. Dijital duvar tipi piyanolar ise evinizin herhangi bir yerine kolaylıkla sığabilir.

Akustik ve dijital piyanoların farkını kabaca anlatmak gerekirse akustik piyanolar daha çok profesyoneller içindir. Ancak sizin piyanodan beklentileriniz ve bütçeniz doğrultusunda profesyonel bir piyanist olmayı hayal etmiyorsanız bile akustik piyano sahibi olabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yapılamaz ancak çoğu zaman piyano satın alınırken şartlar göz önünde bulundurulur.

Akustik piyano ve dijital piyanoların en büyük farkı akustik piyanolarda ortaya çıkan sesin tamamen mekanik olmasıdır. Dijital piyanodan çıkan ses ise elektronik yöntemlerle elde edilen piyano sesidir.

Akustik piyano tercih edecek olanların bilmesi gereken bir diğer husus da dijital piyanolarda olduğu gibi ses yüksekliğinin ayarlanabilir olmayışıdır. Çevrenizde komşularınızla birlikte yaşıyorsanız akustik piyanoyu kullanırken komşularınızdan çok fazla şikâyet alabilirsiniz. Ancak dijital piyanolarda sesin ayarlanabilme ve kulaklıkla çalışabilme imkânı vardır. Bu yönüyle bina ya da site gibi toplu yaşam alanlarında yaşayan bireylerin dijital piyano tercih etmesi komşu şikâyetlerinden kaçınması anlamında önem taşımaktadır.

Yine piyano çalmaya ilk defa başlayacaklara tavsiyemiz kesinlikle bir dijital piyano edinmeleri yönündedir. Bunun birçok sebebi var ancak en önemlisi çok fazla prova yapmanız gerekeceği ve akustik piyanolarda da sesi kontrol etme imkânı bulunmadığından bir gürültü kirliliği yaratacak olmanızdır.

Ayrıca 7 bin TL ile 35 bin TL arasında işinizi fazlasıyla görebilecek dijital piyanolar bulabilirsiniz. Örneğin piyanoya yeni başlayanların en çok tercih ettiği piyanolar Kawaii ve Yamaha modelleridir. Bu modellerin fiyatları 10 bin TL den başlar ve alacağınız piyanonun niteliklerine göre artarak devam eder. Yeni başlayan birisi için beklentilerine bağlı olarak değişmekle birlikte Kawai kdp75, Kawai kdp 120, Roland Go 88 ya da en uygun fiyatlı seçeneklerden birisi olan Kozmoz kpp 125 tercih edilebilir.

Bir müzik dükkânına gittiğinizde satış görevlisine bu modelleri söyleyerek işe başlayabilirsiniz. Modelleri tek tek deneyim tınısını en çok beğendiğiniz piyanoyu satın alabilirsiniz. Kozmoz, aralarında en uygun fiyatlı olanıdır. Kawaii ya da Yamaha modellerine geçtiğinizde fiyat aralığı ve kalite bir miktar daha artar. Burada optimum seviyeyi bulmak çok önemlidir. Hem fiyat açısından hem de performans açısından ideal piyanoyu satın almak isteyenlere önerebileceğimiz modeller Kawaii ve Yamaha modelleri olacaktır.

Burada unutulmaması gereken bir nokta da dijital piyanonun, akustik bir piyanonun sesini taklit etmek için özel olarak tasarlanan bir enstrüman olduğudur. Yani dijital piyanolar akustik piyano seslerini taklit ederler. Ancak bu konuda oldukça başarılıdırlar. Dijital piyanodan çıkan sesi gerçeğinden ayırt etmeniz neredeyse mümkün değildir.

Gelin şimdi birlikte bazı dijital piyano modellerini birlikte inceleyelim.

Beyaz kawai kdp120 dijital duvar piyanosu
Kawai markası ise özellikle giriş seviyesi dijital piyanolarındaki performansıyla ön plana çıkıyor. Bu konuda fiyat performans olarak Yamaha'yı biraz daha geride bırakıyor diyebiliriz zira Yamaha'nın fiyatları daha yüksek.

Kawai KDP 120 Dijital Piyano

Kawai KDP 120 piyano çalmaya yeni başlayacaklar veya halihazırda belirli bir seviyede piyano çalanlar için harika bir seçenektir. 88 tuşlu bu modelde gerçekçi dokunuş ve hareket hissini sağlayan  3 sensörlü Responsive Hammer Compact II klave aksiyonu ile 40 watt’lık güçlü bir hoparlör bulunur. Ayrıca dijital piyano olduğu için kulaklık ve bluetooth girişi mevcuttur. Piyanoda bluetooth özelliğinin olması, akıllı telefonunuza indirebileceğiniz çeşitli piyano uygulamalarıyla uyumlu bir şekilde pratik yapma imkanı sağlar.

Güncel kura bağlı olarak fiyatlanması 15-17 bin TL arasında değişmekte olan Kawai KDP 120 alabileceğiniz fiyat/performans piyanolardan birisidir.

Orta Seviye: Yamaha P-45 Sahne Dijital Piyano

Orta segmentin üst basamağında bulunan, tam seksen sekiz tuşa ve çok daha sofistike bir ses motoruna sahip olan Yamaha P-45 çekiç aksiyonlu (GHS) tuş sistemini kullanır. Bu sistem akustik piyanolarda var olan tiz seslerden bas seslere doğru daha ağır bir tonda çalmanızı sağlar. Gerçek bir piyano çalıyor olduğunuzu hissetmenizi sağlayan mat siyah ve parlak beyaz tuşlara sahiptir. Akustik bir piyanoda, çekiçlerin vurduğu teller daha kalın olduğundan bas tuşları daha ağırdır ve bu model de bu etkiyi tekrarladığı için doğallık bozulmaz. Peki bu neden önemli? Çünkü piyano çaldıkça tekniğinizin ve motivasyonunuzun artmasını sağlayan şey, gerçek bir piyano çaldığınızı hissediyor olmaktır.

Dijital Piyanoda Daha Üst Segment: Yamaha YDP 164 Dijital Piyano

Yamaha’nın Arius serisinden bir model olan Yamaha YDP 164 Dijital Piyano size bir konser piyanosunun derinliğini ve performansını yaşatabilecek kalibrede bir enstrümandır. Yine bu modelin en büyük özelliklerinden birisi daha ağır tuşlardan üst seslerde daha hafif tuşlara doğru giden, dengeli ve gerçeğe çok yakın bir tuş ağırlığına sahip olmasıdır. Kulaklıkla çalındığında dahi doğal ve dengeli bir ses seviyesi sunar. Herhangi bir konser piyanosunun tınılarını kusursuz bir netlikle yakalamanızı sağlar. Piyano fiyatı ortalama olarak 26 bin ile 30 bin TL arasında değişkenlik gösterir.

Dijital piyano modellerinden sonra akustik modellere de göz atmakta fayda var.

Akustik Piyanolar ve Maliyetleri

Yeni başlayanlar için akustik ya da kuyruklu piyano olarak nitelendirdiğimiz konser piyanolarını satın almak oldukça iddialı bir tercih olacaktır. Bu nedenle, ilk piyanonuzu satın almayı düşünüyorsanız, akustik veya kuyruklu piyano satın almak muhtemelen düşünülecek bir seçenek bile değildir. Yine de akustik piyanolar hakkında her piyano öğrencisi bilgi sahibi olmalıdır.

Dijital piyanolara göre fiyatları oldukça yüksektir. 100 bin TL den başlamak üzere akustik piyanolarda herhangi bir üst limit belirtmek pek mümkün değildir. Steinway&Sons dünyaca ünlü Alman piyano üreticisi olup dünyaca ünlü piyanistlerin de sponsorluğunu yapmaktadır. Fiyatları hakkında konuşmak gerekirse, ikinci ellerde daha düşüğe bulabilmekle birlikte sıfır piyanolarının 2 milyon TL civarında seyrettiğini söyleyebiliriz.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (16 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (16 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Akustik Piyanonun Avantajları

Madem akustik piyanolar bu kadar pahalı ve toplu yaşam alanlarında kullanımı uygun değil neden akustik piyano tercih edilir? Bunun cevabı akustik piyanoyu satın alanların evinde koyacak uygun yerlerinin bulunması ve akustik piyanonun muhteşem görüntüsüdür. Birçok insan akustik piyanoları sadece harika bir mobilya parçası oldukları için satın alır. Evleri için adeta bir aksesuardır.

Hiçbir dijital piyano, sesin derinliğini, doğal hacmi veya bir akustiğin tonunu tam olarak taklit edemez. Piyanoda güzel ve etkili müzik yapmaya kararlıysanız, gerçekten akustik piyanonun bu konuda rakibi yoktur.

Eğer profesyonel bir müzisyenseniz, konser salonlarında piyano çalma tutkunuz varsa, gerçekten akustik piyanodan başka bir piyano kullanma lüksünüz yoktur.. Çoğu salonda kuyruklu piyano bulunur, bu nedenle performans enstrümanı gibi hissettiren bir enstrümanla yani akustik piyanoyla pratik yapmanız gerekecektir.

Bazı akustik ve kuyruklu piyano modellerine ve fiyatlarına bir göz atalım.

Akustik ve Kuyruklu Piyano Modelleri

Giriş Seviyesi: Yamaha B1 Upright Akustik

Yamaha, piyanolar içinde en güvenilir markalardan birisi olmakla birlikte ürettiği tüm piyanolar piyanoya yeni başlayanlardan, stüdyodaki profesyonellere ve sahnedeki konser piyanistlerine kadar her seviyeden piyanist tarafından kullanılır. Bu açıdan Yamaha B1 Upright Akustik modeli kaliteli işçiliği, parlak kaplaması ve harika sesi ile giriş seviyesi harika bir akustik piyanodur. Bir eve makul ölçüde sığabilecek tek piyano boyutu da bu piyanodadır diyebiliriz.

Steinway&Sons O-180

Steinway&Sons dünyanın en iyi piyano üreticilerinden birisidir. El işçiliği ile üretilmiş olan Steinway&Sons parçaları büyük bir titizlikle birleştirilmiştir. Dünyanın en ünlü piyanistleri ve müzik dehaları konserlerinde bu markanın piyanolarını kullanmışlardır. Model O kuyruklu piyano çeyrek modeller içinde en büyük olanıdır.  Salon ve konser tipi modellerden tek farkı kuyruk uzunluğudur.

Üst Seviye: Steinway D-274

Evet, şimdi de piyano denildiğinde sınırları zorlayan son modelimizi verelim. Dünyanın en ünlü piyanosu, çoğu konser piyanisti tarafından kullanılan ve genellikle mükemmel işçilikle eş anlamlı kabul edilen Steinway D-274.  Bir konser salonunun sahibi değilseniz veya hayatınızı Albert Hall'da Beethoven çalmaya adamıyorsanız, bunlardan bir tane satın almanıza elbette gerek yok. Ne olursa olsun, Steinway piyanoları dünyanın en iyisi ve en pahalı modelleridir.

Grand piyano
Şu bir gerçek ki piyano maliyetli bir enstrüman ve başlangıç için aldığınız o dijital piyanoların hiçbiri aslında piyano değil. Bu işte ilerledikçe aslında ünlü markaların grand piyanolarının kulağa çok farklı geldiğini fark edecek fakat bir konut fiyatına yaklaşan fiyatlarıyla hayal gözüyle bakacaksınız. | Unsplash

Piyanoya Zaman Ayırmanın Maliyeti ve Piyano Dersleri

Piyanonun sizden maddi ve manevi anlamda bazı fedakarlıklar beklediğini unutmamlasınız. Belirli bir bütçe ve zaman ayırmanız gerektiği için boş vakitlerinizin olması önemlidir. Boş vakitlerinizi değerlendirmek için bir müzik aleti öğrenmekten daha güzel olan başka da zaten çok az şey vardır.

Bunun için piyano satın aldıktan sonra ilk etapta piyano başlangıç dersleri almanız gerekebilir. piyano dersi almanın başlangıçta müzik teorisini ve notaları öğrenme açısından önemi büyüktür. Piyano dersi istanbul seçeneklerini göz ardı etmeyin. Superprof’ta piyano dersleri alabileceğiniz onlarca özel piyano öğretmeni bulunur. Öğretmeninizle piyano çalmanın keyfini ve zevkini ikiye katlayabilirsiniz. Piyano özel ders seçenekleri için Superprof’u ziyaret edebilir, kendinize uygun bir öğretmenle piyanonun büyülü dünyasına giriş yapabilirsiniz.

               

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.