Piyano çalmaya karar verdiniz ve hemen sonrasında bir piyano satın almak için araştırmalara başladınız. Karşınıza çıkan alternatiflere şöyle bir göz attınız. Hakkında yazılan yorumları ve piyanonun özelliklerini detaylı bir şekilde incelediniz. Fakat hala bir piyano satın almak için herhangi bir piyanodan yeterli heyecanı alamadınız ve bunları yaparken saatlerinizi harcadınız. Telaşlanmayın! Şimdi sizlere piyano satın alma sürecini, satın alacağınız piyano hakkında dikkat etmeniz gereken önemli noktaları ve bu süreçte kendinize en uygun piyanoyu seçmenize yardımcı olacağız. Umarız ki bu yazı size piyanonuzu ve aksesuarları seçme konusunda size etkili fikirler verecektir.

Öncelikle işe “mükemmel piyanoyu aramayı bırakmakla başlamalısınız. Bir başkasının şartlarına ve önceliklerine uygun olan bir piyano sizin yaşam şartlarınıza uygun olmayabilir. Peki, Yamaha, Casio, Kawai ve hatta Steinway & Sons gibi çok fazla piyano markası seçeneği varken kendinize en uygun piyanoyu seçmek kolay olacak mı? Elbette hayır. İşte bu yüzden, ne arayacağınız konusunda size daha iyi bir fikir vermek için bu güzel ama karmaşık enstrüman hakkındaki düşüncelerimizi anlatacağız.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (26 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (26 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Piyano Satın Alırken İlk Dikkate Almanız Gerekenler

Piyano almaya karar verdiğinizde ilk belirlemeniz gereken şey piyano tipidir. Geleneksel piyanolardan olan akustik ya da kuyruklu piyano diye tabir edilen piyanolardan mı yoksa dijital piyano mu alacağınıza karar vererek başlamalısınız. Eğer başlamış olduğunuz bir kurs ya da aldığınız özel ders varsa piyano öğretmeni de bu konuda size yardımcı olabilir. Hatta anlaşıp buluşup öğretmeninizle piyanoları denemek iyi bir fikir olabilir.

Hangi tip piyano alacağınıza karar vermeniz için piyanoya ne kadar bütçe ayırabileceğiniz ve bulunduğunuz yaşam alanı büyük önem taşımaktadır. Örneğin komşularınızla yaşadığınız bir bina ya da site gibi toplu yaşam alanlarında yaşıyorsanız akustik ya da kuyruklu piyano sizin için doğru bir tercih olmayacaktır çünkü akustik piyanolar klasik telli çalgılardan olduğu için sesin kısılması mümkün değildir. Bu da yüksek ses çıkaran bir enstrüman olan akustik piyanolardan komşularınızın rahatsız olabileceğini gösteren önemli bir detaydır.

Komşularınızın her seferinde kapınıza gelip sizi uyarmasını sanıyoruz istemeyeceksiniz. Yine aynı şekilde piyanoya en az yaklaşık 100 bin TL gibi bir bütçe ayırmayı planlamıyorsanız yine akustik piyanolar sizin için tercih edilesi bir seçenek olmayacaktır.

Bunun yanında akustik ve kuyruklu piyanolar diye tabir ettiğimiz enstrümanlar oldukça yer kaplayan müzik aletleridir. Bunun için evinizin yeterli alanı olduğundan emin olmalısınız.

Piyano seçiminde ilk dikkate alacağınız şey piyanoya ayıracağınız bütçe, yaşam alanınızın piyanoya uygun olması ve piyanodan beklentilerinizdir. Ayıracağınız para miktarı ve yaşam alanınıza uygunluğunun yanında piyanodan ne beklediğinizde oldukça önemlidir. Eğer bir piyanoda bir profesyonel olmayı ve çeşitli konserlere çıkmayı hayal eden bir konservatuvar öğrencisiyseniz kendinizi bütçeniz doğrultusunda akustik piyano almaya zorlamanız daha iyi olacaktır. Çünkü bir akustik piyanonun ses ve çalma kalitesine ulaşabilen dijital piyano sayısı oldukça azdır.

Gelelim dijital piyanolara. Dijital piyanolar evde herhangi bir şekilde konumlandırılması en kolay ve yer kaplamayan en kullanışlı piyanolardır. Evinizin herhangi bir odasına rahatlıkla sığabilir. Ayrıca bina ya da site gibi toplu yaşam alanlarında yaşayanlar için de oldukça uygundur çünkü sesi ayarlanabilirdir. Dijital piyanolar gerçek piyano sesini taklit eden elektronik mekanizmaları sayesinde ses seviyeleri yükseltilip alçaltılabilir. Ayrıca kulaklık girişleri de mevcut olduğundan odanızda herhangi biri olsa dahi sesi dışarıya vermeden pratikler yapabilme imkânı verir.

Akustik Piyano Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akustik piyanolar mekanik tuş sistemleri sayesinde parmaklarınızın en küçük hareketlerini dahi son derece hassas bir şekilde algılar ve tepki verir. Bu nedenle akustik piyano tercih edecek olanların tuş hassasiyetleri konusunda en iyi alternatifi tercih ettiklerini bilmeleri gerekir. Bunun yanında hemen hemen bütün akustik piyanolar ince bir el işçiliğinden geçtiği ve özenli bir tasarımla kurgulandığı için evinizde estetik bir görüntü oluşturacaktır.

Bunun yanında akustik piyanoların ince el işçiliğiyle işlenmiş olması ve titizlikle birleştirilmesi nedeniyle herhangi bir bozulma ya da işlevinin aksaması durumu oldukça nadir görülür. Hacimli gövdeleri ve gövdelerinin içinde birçok hassas parçanın birleşmesiyle çıkan ses kalitesi oldukça yüksektir. Bu nedenle akustik bir piyanodan herhangi bir nedenle memnun olmama olasılığınız neredeyse yok gibidir.

Antik grand piyano
Eski ve vintage dediğimiz piyanolar en kalitelileri ve heybetli görünenleri olabilir ancak size çok çok yüksek fiyatlara mal olacak ve bunun üstüne bir de özel bakım maliyetleri eklenecektir. | Pixabay

Bir de akustik piyanolarda yaşayabileceğiniz bazı aksaklıklara da değinmek isteriz. Evinizde akustik piyanonuzun yerini değiştirmek istediğinizde dikkatli olmanız gerekir. Çoğu akustik piyano tekerlekli olsa da akorları çok hassas enstrümanlar olduğundan herhangi bir ani harekette akorlarının bozulması olasılığı vardır. Böyle bir durumda bir teknisyen çağırmanız ve teknisyenin akorları yeniden eski haline getirmesi gerekebilir. Bundan bağımsız olarak akustik piyanolar yılın belirli dönemlerinde akorlarının ayarlanması gerekir.

Kullanılmış yani ikinci el bir akustik piyano alacakların da piyanonun geçmişte bakımlarının ne sıklıkla yapıldığına ve ne şekilde kullanıldığına dikkat etmesi gerekir. Bakımları düzgün yapılmış ve dikkatli kullanılmış ikinci el bir akustik piyano almanın herhangi bir dezavantajı bulunmaz. Aksine maliyet olarak size daha uygun fiyata geleceği için bütçe planlamasında lehinize olacaktır.

İkinci el bir akustik piyano alırken piyanonun temiz kullanılıp kullanılmadığını anlamak için satıcıya sormanız gereken bazı sorular vardır. Bunlardan en önemlisi piyanoyu neden sattığıdır. Piyanoyu neden satıyorsunuz sorusuna “evimde fazla yer kapladığını düşünüyorum” ya da “satış sonrası elime geçen parayı farklı bir şeye yatırmayı düşünüyorum” gibi cevaplar aldığınızda satıcının piyanonun bakımlarını aksattığı sonucuna varabilirsiniz.

Yine sormanız gereken bir diğer soru piyanonun bakımlarının yılda kaç defa ve kim tarafından yapıldığıdır. Bir akustik piyano yılda en az bir kez olmak üzere akorlarının bakımı yapılmalıdır. Yılda düzenli olarak akor bakımlarının aksatıldığı bir piyanoyu almak pek mantıklı olmayabilir çünkü size ileride masraf çıkarma olasılığı yüksektir.

Sormanız gereken bir diğer soru da piyanonun nerede muhafaza edildiğidir. Akustik piyanolar yüksek nem ve sıcaklıktan kötü etkilenen enstrümanlardır. Bakımı aksatılmış ve rutubetli bir odada bekletilen bir akustik piyanonun size çok fazla masraf çıkarabileceğini söyleyebiliriz. Aynı şekilde piyanoyu kimin çaldığı da önemli bir sorudur. Ciddi piyanistler piyonlarının performansında herhangi bir aksama yaşanmaması için rutin bakımlarını aksatmazlar. Bu nedenle satıcının gerçek bir piyanist olması piyanonun uzun ömürlülüğü açısından önemli olacaktır.

Dijital Piyano Seçiminde Dikkat Edilecekler

Dijital piyanoların kabaca akustik piyano sesini taklit eden elektronik aletler olduğunu söylemiştik. Bu konuda oldukça başarılı olduğunu da vurgulamalıyız. Profesyonel olmayan birinin akustik ve dijital piyano arasındaki ses farkını anlaması çok zordur. Peki dijital piyano alırken nelere dikkat etmeliyiz ve bizim için sağlayacağı avantajlar neler olabilir?

Öncelikle akustik piyanolarda olduğu gibi yılın belirli dönemlerinde akorlarının ayarlanması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun yanında akustik piyanolara göre çok daha hafif olduklarından istediğiniz zaman yer değişikliği yapabilirsiniz. Evinizin herhangi bir odasına rahatlıkla sığabilir. Metronom kullanımına da oldukça uygundur. Belirli bir ritmi takip etmenin ilk etapta zor olacağı tüm müzikseverler için bilinen bir gerçektir. Bu aşamada dijital piyanoların metronom seçeneğini içinde barındırması ve her ölçü başında farklı zil sesleriyle uyarı vermesi piyanoya yeni başlayanlar için oldukça önemlidir.

Akustik piyanolara nazaran fiyatları oldukça ulaşılabilirdir. Akustik piyanolara göre dezavantajlarını söyleyecek olursak ilk olarak güç kaynağını tel titreşimleri değil elektrik oluşturduğu için elektriğin olmadığı bir ortamda piyanodan ses çıkarmanız da imkânsızdır diyebiliriz. Ayrıca yine akustik piyanolar gibi herhangi bir düzenli bakım da gerektirmez.

Dijital piyano alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta tuşlara hafif veya sert bastığınızda piyanonun verdiği tepkidir. Bilindiği gibi piyanoda herhangi bir tuşa sert veya hafif bastığınızda çıkan sesler farklılık gösterir. Bu piyano performansını etkileyen önemli bir faktördür. Bu sebeple alacağınız dijital piyanonun, gerçek piyano yani akustik piyanolardaki performansa benzer bir performans gösterdiğini anlamanız gerekir.

Dijital piyano almakta tereddütte kalıyorsanız bu tereddütlerinizi bir nebze hafifletecek bir şey söylemeden geçmeyelim. Günümüzde üretilen dijital piyanoların ses kalitesi artık akustik piyanolardan neredeyse ayırt edilemeyecek düzeydedir. Birçok profesyonel akustik piyanoya yeterli bütçeyi ayıramadığı için dijital piyano tercih etmektedir.

Dijital piyanoları tercih sebebi yapacak en önemli özelliği kolaylıkla taşınabilir olmasıdır. Bulunduğunuz evden herhangi bir çıkma durumunda taşınması kolaydır.

Dijital piyano satın almaya karar verdikten sonra internet mağazalarında göz attığınız piyanoları herhangi bir müzik mağazasına giderek denemenizi şiddetle öneriyoruz. Örneğin özelliklerini beğendiğiniz bir piyano modeli buldunuz ve bütçenize de oldukça uygun. Bu durumda hemen piyanoyu sipariş etmek yerine yerinde gidip görmeniz, tuşlarına dokunmanız ve çıkan sesin sizi gerçekten tatmin ettiğinden emin olmanız gerekir.

Taşınabilir elektrikli piyano.
Teorik olarak piyano sayılmasa da artık piyasada oldukça bol bulunan taşınabilir pedalsız dijital piyanolar, özellikle başlangıç seviyeleri için ihtiyaç duyulanı fazlasıyla verecektir. | Pixabay

Gittiğiniz müzik mağazasında bulunan her piyanoyu deneyin ve beklentilerinizi ne derece karşıladığını belirleyin. Beklentilerinizin ve bütçenizin kesiştiği noktada bulunan piyano sizin için uygun piyano anlamına gelir. Satış görevlisi de size bu konuda yardımcı olacak ve beklentileriniz doğrultusunda yönlendirecektir.

Kendinize En Uygun Piyanoyu Seçmek İçin Son Bir Not

Tüm bu süreçte yeterli fiyat ve ürün analizi yapabildiğinizden emin olmalısınız. Tüm müzik mağazalarındaki fiyatları birbiriyle karşılaştırmanız önemlidir. Dijital piyano tercih edecekler için Kawaii ve Yamaha modelleri fiyat performans açısından en avantajlı modellerdir. Piyano dersi için de avantajlı olan bu dijital modeller ile komşularınızı ya da ev halkını da rahatsız etmezsiniz.

Son olarak piyano satın alma sürecinde sabırlı olmanız gerekir. Sabırlı ve piyanolar hakkında yeterli donanımınız olduğu takdirde piyano seçiminde herhangi bir sürpriz durumla karşılaşma olasılığınız oldukça düşüktür.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.