Ebeveynlik full-time bir iştir. Hayatımızdaki yeniliklerle birlikte ebeveynlerin üstünden biraz da olsa yük kalksa da zor bir görev olduğunu inkâr edemeyiz. Okulundan özel derslerine, okul servisinden okul masraflarına, sağlık masraflarından yiyeceklerine kadar ebeveynlerin her gün yapması gereken birçok şey oluyor.

Günümüzde eğitim alanında ebeveynleri az da olsa rahatlatan gelişmeler var. Çocuğunuzun iyi bir eğitim almasını sağlayıp maksimum potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak için birçok seçeneğiniz var. Bu seçeneklerden biri de çocuğunuza rehberlik edecek bir öğretmenden evde veya online özel dersler aldırmaktır.

Özel dersler hem ebeveynler hem de çocuklar için harika bir çözüm olabiliyor. Okul öncesi ve anaokulu öğrencilerine, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine, lise ve üniversite öğrencilerine ve hatta yetişkinlere ders vermek için özel eğitimler almış çeşitli öğretmenler var. Çocuğunuzun özel bir liseye veya devlet okuluna gitmesinden çok okuldan sonra, hafta sonları ve tatillerde neler yaptığı; etkili ve verimli bir eğitim alıp bunu yaşamına yansıtıp yansıtmaması önemlidir.

Özel ders öğretmenleri matematik, fizik, kimya, coğrafya gibi müfredattaki her türlü konuda yardımcı olabiliyor. Hatta Fransızca gibi bir yabancı dil öğrenebilir ve online Fransızca dersler almak için anadili Fransızca olan bir öğretmenle anlaşabilirsiniz! TOEFL veya IELTS sınavına hazırlanıyorsanız yine bunun için bir özel ders öğretmeniyle görüşüp daha etkili çalışabilirsiniz. Hangi konuda ders alacağınız tamamen size kalmış. Üniversite sınavlarına hazırlanırken bir özel ders öğretmeninden dersler alarak gidebileceğiniz veya gitmek istediğiniz üniversiteler hakkında bilgi alabilirsiniz. Öğretmeniniz sınav tercihlerinizde de yardımcı olacaktır.

Piyano çalan mor kazaklı küçük kız
Özel ders öğretmenleri birçok farklı konuda ve alanda faydalı olabilir. | Kaynak: Unsplash

Özel ders öğretmenleri birçok farklı konuda yardımcı olabilir. Çocuğunuzun okulda aldığı eğitimin eksik olduğunu düşünüyorsanız, farklı alanlara yönelmesini istiyorsanız, belli bir konudaki yeteneğini geliştirmesini istiyorsanız bir özel ders öğretmeniyle anlaşabilirsiniz. Tabii ki özel bir öğretmenle anlaşmanın en güzel yanlarından biri, çocuğunuzun okuldaki derslerinde zorlanmamasıdır.

Bazen çocuğunuzun okuldaki derslerinde zorluk çektiğini anlamanız zor olabilir. Çocukların rahatsız oldukları bir konuda hemen kendilerini ifade etmeyebileceklerini, parmaklarını kaldırıp "yardıma ihtiyacım var" demeyeceklerini bilmek çok önemlidir. Ancak notlarının düştüğünü, başkalarıyla iletişime geçmekte zorlanmaya başladığını veya davranışsal sıkıntılar sergilediğini gözlemlediğinizde çocuğunuzun sınıf öğretmeniyle görüşme vakti gelmiş olabilir. Okulda zorlanan bir çocuğa ne kadar erken yardım ederseniz kendisini geliştirmesi de o kadar kolay olacaktır.

En iyi Okul derslerine destek öğretmenleri müsait
Tunahan
5
5 (14 yorum)
Tunahan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra çiğdem
5
5 (13 yorum)
Kübra çiğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansin
5
5 (10 yorum)
Cansin
₺500
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (20 yorum)
Berra sare
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan hoca
5
5 (16 yorum)
Gökhan hoca
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hazal
5
5 (4 yorum)
Hazal
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (7 yorum)
Tuğba
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tunahan
5
5 (14 yorum)
Tunahan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra çiğdem
5
5 (13 yorum)
Kübra çiğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansin
5
5 (10 yorum)
Cansin
₺500
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (20 yorum)
Berra sare
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan hoca
5
5 (16 yorum)
Gökhan hoca
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hazal
5
5 (4 yorum)
Hazal
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (7 yorum)
Tuğba
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Okulda Zorlanan Öğrenciler için Özel Derslerin Önemi

İster online ister birebir dersler veren bir öğretmenle anlaşın; özel dersle çocuğunuzun maksimum potansiyeline ulaşmasını desteklemiş olacaksınız. Tabii ki buna belli bir bütçe ayırmanız gerekecek ancak doğru öğretmenle anlaştığınızda hepsinin karşılığını alacaksınız.

Fazla kalabalık sınıflarda eğitim gören çocuklar derslerde anlamadıkları yerleri öğretmenlerine soramayabilir. Anne babalar da uzun bir günün ardından bitkin düşmüş olabilir, başka bir şeyle meşgul olabilir. Tam da bu noktada özel dersler her iki taraf için de avantaj oluyor. Çocuklar akademik başarıya giden yolda ihtiyaçları olan eğitimi alırken ebeveynler de başka şeylere vakit ayırabiliyor.

Özel Derslerin En İyi Avantajları

 • Özel ders saatleri esnektir. Kendi programınıza veya çocuğunuzun programına göre ders saatlerini düzenleyebilir ve gerektiğinde değiştirebilirsiniz. Özel öğretmenler bu yoğun programların farkında olduğundan genelde akşamları, hafta sonları veya tatillerde ders verirler. Ayrıca dersleri ilgi çekici kılmak için ellerinden geleni yaparlar ve öğrenciye göre uyarlarlar.
 • Her yerde özel dersler alabilirsiniz. Bir özel ders öğretmeninden evde birebir özel dersler alabilir veya online dersler yapabilirsiniz. Günümüzde Skype ve Zoom gibi uygulamalar sayesinde internetten özel dersler almak çok kolay. Böylece nerede olursanız olun derslere ara vermeniz gerekmez.
 • Özel dersler kişiselleştirilmiş derslerdir. Öğretmen sadece çocuğunuzla ilgilenir, onun sorularını cevaplar ve güçlü ve zayıf yanlarını keşfeder. Böylece onun yardıma ihtiyaç duyduğu noktaları belirler ve ona göre bir ders planı hazırlar. Çocuğunuz da özel derslerden en yüksek verimi almış olur.
 • Eğitim alanında genelde gözden kaçırılan kritik bir nokta vardır: Çocuğunuza başarısını ve anlama yetisini en üst düzeye nasıl çıkaracağını öğretmek. Özel ders öğretmeni çocuğunuzun temel çalışma becerilerini kazanmasına yardımcı olacak nitelikli bir eğitimcidir. Bu konuda iyi bir temeli olursa eğitim hayatının ilerleyen yıllarında da ders çalışırken daha az zorlanacaktır.
 • Özel dersler eğitimin yanı sıra çocuğunuzun sosyal becerilerini de geliştirecektir. Çocuğunuzun öz güveni artacak ve kendini daha iyi ifade etmeye başlayacak. Özel derslerde utangaç veya öz güveni düşük olan çocuklar, akranlarının yargı ve baskıları olmadan rahat bir ortamda kendilerini ifade etme fırsatı bulurlar. Böylece ilerleyen zamanlarda okulda ders ortamında da aynı davranışı benimserler. Bu da başarılı olmaları için çok önemlidir.
Oğlunu omzunda taşıyan baba
Ebeveynler çocuklarının iyi bir eğitim almalarını ister. Bu nedenle ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. | Kaynak: Unsplash

Kaliteli Eğitim Desteği için Bir Özel Ders Öğretmeni Bulun

Özel öğretmen aramaya başlamadan önce çocuğunuzun hangi konuda eğitim almasını istediğinizi ve nasıl sonuçlar elde etmeyi umduğunuzu iyi bilmelisiniz. Özel ders öğretmeni aramaya başlamadan önce bu konuda net olmanız çok önemlidir çünkü her öğretmenin uzmanlaştığı alan farklıdır. Tabii ki bir öğretmen her konuda uzman olmayacaktır. Ne tür bir yardıma ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra çocuğunuz için özel ders öğretmeni aramaya başlayabilirsiniz.

 • Durum Tespiti

Öğretmenin isteklerinizi yerine getirip getiremeyeceğine karar vermeden önce durum tespiti yapmanız çok önemlidir. Yani öncelikle öğretmenle ilgili birkaç şeyi araştırmalısınız. Mesela öğretmenin bir sabıka kaydı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Daha sonra niteliklerini öğrenebilirsiniz. Bu pozisyona uygun olup olduğundan emin olmalısınız. Son olarak daha önce çalıştığı yerlerden referans isteyerek deneyimleriyle ilgili daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Öğretmen Aranacak Yerler

Online veya yaşadığınız yerde binlerce öğretmen olduğundan emin olabilirsiniz. Çocuğunuz için mükemmel öğretmen dışarıda sizi bekliyor! Nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzun okuldaki öğretmenlerinden birkaçına danışabilirsiniz. Bazı okul öğretmenleri özel dersler de verebiliyor.

Ayrıca çevrenizdeki ebeveynlerden fikir alabilirsiniz. Çocuğunuzla aynı yaşta olmasa bile özel ders alan bir öğrenci tanıyorsanız onun öğretmenine de danışabilirsiniz. Kendisi sizin çocuğunuzun yaş grubuna ders vermiyor olabilir ancak mutlaka tanıdığı başka özel ders öğretmenleri vardır. Bunların dışında tabii ki online sitelerde de binlerce özel ders öğretmeni bulabilirsiniz. Superprof da buna dâhil!

 • Takipte Kalın

Özel ders öğretmeninizi seçtikten sonra çocuğunuzun özel ders programıyla ilgili kendi fikirlerinizi sunabilir, karşılıklı fikir alışverişi yapabilirsiniz. Öğretmenle iyi bir iletişim kurmanız çok önemlidir. Tabii ki sürekli arayıp veya mesaj atıp her şeyine karışmamalısınız, karşınızdaki kişinin bilgili bir eğitimci olduğunu unutmayın! Ancak kendi gözlemlerinizi mutlaka öğretmene aktarmalısınız. Çocuğunuzun gereksinimleri hakkında bilgilendirmelisiniz. Böylece öğretmen çocuğunuza özel, etkili bir program hazırlayabilir.

Doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için öğretmenle iletişimi koparmamalısınız. Derslerin nasıl gittiğini sorabilirsiniz. Çocuğunuzun ilerleme kaydedip kaydetmediğini, yanında rahat hissedip hissetmediğini, derslerdeki başarılarını öğrenebilirsiniz. Çocuğunuz ilerleme kaydettikçe öğretmenin ders programında ne gibi değişiklikler yaptığını, nasıl bir yol izlediğini sorabilirsiniz.

Özel Ders Öğretmeninden En Yüksek Verim Nasıl Alınır?

Çocuğunuzun kişisel eğitiminden en iyi şekilde yararlanmasını istiyorsanız bir öğretmenin sorumluluklarını iyi bildiğinizden emin olmalısınız. Özel ders öğretmeni öğrencisine yeni konularda rehberlik eder, başarılı olmak için ihtiyacı olan bilgileri verir, öğrenimini destekleyen ve geliştiren sosyal beceriler öğretir. Kısacası öğrenciye balık tutmaz, balık tutmayı öğretir!

Başarılı özel eğitimin kalbinde kendini buna adamış, odaklanmış, çalışkan bir öğrenci yatar. Özel ders öğretmeninden en yüksek verimi almak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

 • Derslere İlgili Olun

Özel ders öğretmeninizle yapacağınız derslerden önce hazırlık yapabilir, derslere katılımınızı artırabilirsiniz. Derse geç kalmamaya özen gösterin. Tüm dikkatinizi derse vermeye çalışın. Dikkatinizi dağıtacak elektronik cihazları kapatın veya sessize alın. Kalem ve defter gibi eşyalarınızı da hazırda bulundurun.

 • Not Alın

Özel dersleriniz sırasında not almaya hevesli olun. Not alırken öğrendiklerinizi zihninize bir kez daha kazımış olursunuz. Sadece anlamadıklarınızı değil, bir şeyi iyi anladığınızda da not edin. Dikkatinizi çeken ilginç şeyleri not edin. Bu notlarınız hem öğrendiğiniz konuları daha iyi kavramanızı sağlar hem de daha sonraki derslere iyi bir temel oluşturur. Aldığınız notları daha sonra mutlaka tekrar edin.

 • Gerçekçi Olun

Kendinizi çok fazla zorlamayın. Bu daha çok şey öğrenmenize ve daha hızlı anlamanıza yardımcı olmayacaktır. Her şeyi bir birkaç derste öğreneceğinize dair beklentilerinizi bir kenara bırakın. Sürekli yanlışlarınıza takılmayın. Öğretmeninizin öğrettiklerine odaklanın, onun rehberliğini takip edin.

 • İletişim Kurun

Dersin sonunda öğretmeninizle konuşup dersi değerlendirmesini ve bu konuda dürüst olmasını isteyin. Tekrar yapmak istiyorsanız hangi konularda zayıf olduğunuzu öğretmeninize sorun. Öğretmeniniz zihninizi okuyamaz, onu anlayıp anlamadığınızı her zaman fark edemez. Hızlı gidiyorsa yavaşlamasını rica edin. Öğretmeninizle etkili iletişim kurarsanız zamanla dersler ikiniz için de daha rahat geçer. Ve etkili bir eğitim almış olursunuz.

 • Pes Etmeyin

Boş zamanınızı derslere ayırmak bazen zor gelebilir. Uzun saatler boyunca ders çalışmak yerine düzenli bir şekilde daha kısa süre ders çalışabilirsiniz. Tek seferde çok fazla çalışmayı bırakıp daha kısa ve düzenli tekrarlar yapmaya başladığınızda o konuda başarılı olma şansınızı yükseltmiş olacaksınız. Vazgeçme dürtüsüne direnin, pes etmeyin! Bu konuda da özel ders öğretmeninizle görüşebilirsiniz.

Ormanlık alanda top oynayan dört erkek çocuk
Çocuklar özel derslerle öz güven gibi sosyal becerilerini geliştirebilirler. | Kaynak: Unsplash

Bir Ebeveyn Olarak Özel Ders Öğretmenine Yardımcı Olun

Ebeveynlerin bilmesi gereken belki de en önemli şey; çocuklarına sadece başarılı olmak için değil, maksimum potansiyellerine ulaşmaları için ihtiyaçları olan tüm araçları sağlamaları gerektiğidir. Çocuğunuz özel dersler sayesinde hem sınıfına daha güzel ayak uyduracak hem de daha başarılı olacaktır. Özel ders öğretmenine bu konuda güvenmelisiniz. Ve ona güvendiğinizi hissettirmelisiniz.

Çocuğunuz özel derslerde hayatının her alanında uygulayabileceği temel becerileri öğrenir. Bu da sadece okulda değil, hayatta da başarılı olmasını sağlayacaktır. Başarılı olmayı, kendine güvenmeyi ve çalışkan olmayı öğrendikten sonra neden olmasın? Geleceği daha parlak olacak ve hayallerini gerçekleştirmeye daha yakın olacak. Topluma yararlı, mutlu ve becerikli bir birey olma yolunda ilerleyecek.

Hemen bugün çocuğunuza ihtiyacı olan yardımı sağlamaya başlayın!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.