Çocuğunuzun okul derslerinde zorlandığını anlamanız her zaman kolay olmayabilir. Elinden gelenin en iyisini yapmasına nasıl yardımcı olacağınızı bilmiyor da olabilirsiniz. Okulda zorluk çeken öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacak birçok seçenek olduğunu unutmayın. Bu seçenekler sayesinde çocuğunuz için başarının kapılarını açabilirsiniz.

Özel dersler öğrenciler için diğer derslere kıyasla daha ilgi çekici olabilir. Özel ders öğretmeniyle çocuğunuz istediğiniz yerde, istediğiniz saatte ders yapabilir. Hatta çocuğunuzun gelecek döneme hazırlanması için yazın düzenli aralıklarla da özel dersler yapabilirsiniz.

Özel ders öğretmeni anaokulundan ilkokula, ortaokuldan liseye ve hatta üniversiteye kadar çocuğunuzun gelişimine yardımcı olabilir. Öğretmenler evde veya online ortaokul, lise veya üniversite düzeyinde birebir dersler verebilir.

Birçok farklı alanda uzmanlaşan özel ders öğretmenleri vardır. Matematik, kimya, fizik, İngilizce, coğrafya bunlardan sadece birkaçı. KPSS veya IELTS gibi genel bir sınava hazırlanırken de bir öğretmenden dersler alabilirsiniz. Veya sadece üniversite sınavına hazırlık dersleri alabilirsiniz.

İyi bir özel ders öğretmeni, çocuğunuzu ilgi duyduğu şeylere yöneltecek ve yeteneklerini ortaya çıkaracaktır. Hatta bazen bu ilgi alanlarını kullanarak dersleri işleyecektir. Mesela iyi bir ders sonrası çocuğunuzla İngilizce konuşma alıştırmaları yapabilir, futbol oynayabilir, sinemaya gidebilirler. Seçenekler sınırsız!

Özel derslerle çocuğunuz zorlandığı konuların üstesinden gelebilir. Kaliteli bir öğretmenle gücünü toplar ve başarılı olma yolunda ilerler. Özel ders öğretmeni konuları çocuğunuz için daha anlaşılır kılar ve dersleri onun hızında işler. İyi öğretmenler öğrencilerin başarılı olması için elinden geleni yaparlar.

Çocuğunuzun başarılı olması için ona ihtiyacı olan yardımı sağlamalısınız. | Kaynak: Unsplash
En iyi Okul derslerine destek öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Tunahan
5
5 (14 yorum)
Tunahan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sengül
5
5 (15 yorum)
Sengül
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (8 yorum)
Sıla
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (13 yorum)
Kübra
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (6 yorum)
Burcu
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sahra
5
5 (8 yorum)
Sahra
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cansin
5
5 (10 yorum)
Cansin
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şeyma özbey
5
5 (7 yorum)
Şeyma özbey
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz!
Tunahan
5
5 (14 yorum)
Tunahan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sengül
5
5 (15 yorum)
Sengül
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (8 yorum)
Sıla
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (13 yorum)
Kübra
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (6 yorum)
Burcu
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sahra
5
5 (8 yorum)
Sahra
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cansin
5
5 (10 yorum)
Cansin
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şeyma özbey
5
5 (7 yorum)
Şeyma özbey
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz>

Çocuğunuzun Özel Derse İhtiyacı Olduğunu Gösteren 6 İşaret

Fazla kalabalık sınıflar, çok mesai yapan öğretmenler ve başarıya ulaşmanın önündeki daha birçok engelle birlikte derslerde zorluk çeken çocuklar genelde arada kaynıyor. Derslere olan ilgisini kaybediyor ve geride kalıyor. Çocuğunuzun okulda zorluk çektiğini hemen anlamayabilirsiniz. Bunun için çocuğunuzda gözlemleyebileceğiniz davranışları inceleyeceğiz. Böylece herhangi bir sorun varsa tespit edebilir, geç olmadan bu sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Çocuğunuz da daha başarılı bir akademik hayata sahip olur. Bir sorun olduğunu düşündüğünüzde bunu çocuğunuzun okulundaki öğretmenlerle de uygun bir zamanda görüşmelisiniz.

 • Sürekli Okulu Sevmediğinden Bahsediyorsa

Çocuğunuz okula gitme konusunda hep stresliyse veya evde durmak için sık sık hasta numarası yapıyorsa bir sorun var demektir. Bunu her zaman onun sadece çocuk olmasına yormamalısınız. Sorunu görmezden gelmeye devam ederseniz çocuğunuz zamanla okulu asmaya başlar ve derslere ilgisini tamamen kaybeder.

 • Kendine Hiç Güvenmiyorsa

Çocuğunuz düşük bir not aldığında sürekli kendini kötülüyorsa yine bir sıkıntı var demektir. Endişeli ve fazla stresli olması onu başarısızlığa götürür. Bu endişesi öz güveninin düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir.

 • Ödev ve Tekrar Yapmıyorsa veya Yaparken Zorlanıyorsa

Çocuğunuz saatlerce önünde ödev kâğıdıyla oturup pek ilerleme kaydetmiyor olabilir. Tekrar yapacağını söylüyor ancak bir türlü başlamıyor da olabilir. Ödevlerini yapsa bile üstünde çok durmayıp birçok hata yapabilir. Bunlar da çocuğunuzun tembel olmasından çok eğitim hayatında bir sıkıntı çektiğinin göstergeleri olabilir.

 • Çok Yavaş İlerliyorsa

Çocuğunuz konudan konuya geçemiyor, öğrendiklerini aklında tutamıyor, öğrendiklerini karşısına çıkan sorularda kullanamıyor olabilir. Sık sık tekrar yapıyor ancak yine de pek ilerleme kaydedemiyordur. Anlamak için fazla çaba gösteriyor da olabilir. Öğrenme zorlukları çocuğunuzun etkili bir eğitim almasının önünde büyük bir engel teşkil eder.

 • Davranışsal Sorunlar Sergiliyorsa

Çocuğunuz size okulla ilgili yalanlar söylüyor, karnelerini saklıyor ve her şey yolundaymış gibi davranıyor olabilir. Büyük ihtimalle başını belaya sokmamak için size karşı dürüst olmuyor. Çocuğunuza fazla güvendiğiniz için bunu fark etmeniz zor olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun eğitim hayatına ilgiyle yaklaşın. Sınavlarının veya derslerinin nasıl geçtiğini, neler öğrendiğini, ne yaptığını sorun. Okuldaki öğretmenleriyle de iletişime geçebilirsiniz.

 • Notları Gittikçe Kötüye Gidiyorsa

Çocuğunuz konuyla çok ilgili olmasına rağmen sınavlarda sürekli başarısız olabilir ve nedenini anlamıyor olabilir. Sınavlara çalışma şeklinde bir sorun olabilir. Veya doğru sandığı yanlışlarla ilerliyor olabilir. Sınavlarda gereksiz stres yaparak başarısız olması da mümkün. Bu gibi sorunlara bir özel ders öğretmeniyle çözüm getirebilirsiniz.

Küçük gruplar hâlinde özel ders yapmak oldukça faydalı olabilir. | Kaynak: Unsplash

Evde Özel Derslerin İyi ve Kötü Yanları

Yukarıda bahsettiğimiz işaretlerden en az birini gözlemliyorsanız bir özel ders öğretmeniyle çocuğunuzun eğitimini destekleyebilir, onu başarıya giden yola yönlendirerek ihtiyacı olan yardımı sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun eğitiminde çektiği zorluklara bir çözüm getiren özel derslerin artı ve eksilerine değinelim.

Özel Derslerin Artıları

 • Esnek Program

Özel dersin avantajlardan biri de derslerin çeşitli ve esnek olmaları. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu konuya ve programına göre bir ders bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Online veya birebir, grup hâlde veya tek başına kendi öğrenme tarzında özel dersler alabilir. Derse katılamayacağı durumlarda öğretmene bildirip daha sonra telafi dersi yapabilirsiniz.

 • Rahat

Çocuğunuzun okul derslerine yardımcı olması için bir özel öğretmenle anlaştığınızda derslerin hangi gün ve nerede yapılacağına siz karar verirsiniz. Hem kendi programınıza hem de çocuğunuzun programına göre ayarlayabilirsiniz. Derslerin süresini de kendiniz belirleyebilirsiniz.

Düzenli bir programın kendi içinde avantajları vardır tabii ancak gerektiğinde derslerin günü ve saatini değiştirebilirsiniz. Tabii ki sizin müsaitliğinizin yanında öğretmenin müsaitliği de önemlidir. Ona da önceden haber vermelisiniz.

 • Etkili Deneyim

Öğretmenler okulda zorluk çeken öğrencilere başarılı olma yolunda rehberlik eden deneyimli eğitimcilerdir. Farklı öğrenme tarzlarına ve hızlarına ayak uydurabilmek için gerekli niteliklere sahiptirler. Özel derslerle çocuğunuzun öğrenim zorluklarının üstesinden gelmesini sağlayabilirsiniz.

 • Özel İlgi

Çocuğunuz zorluk çekiyorsa birebir eğitimle ona destek olabilirsiniz. Özel ders öğretmeni sadece çocuğunuzla ilgileneceğinden onun zayıf yönleri üstünde çalışır, güçlü yönlerini de ortaya çıkarır. Kalabalık sınıflarda öğrenme zorluğu çeken öğrenciler maalesef göz ardı edilebiliyor. Özel derslerle çocuğunuzun birebir eğitim alarak başarılı olmasına yardımcı olursunuz. Ayrıca birebir derslerde çocuğunuzun dikkatini dağıtacak hiçbir unsur olmaz. Böylece öğretmen de öğrenci de sadece derse odaklanır.

 • Kendi Hızında Eğitim

Özel derslerin bir diğer avantajı da çocuğunuzun öğretmenin hızına ayak uydurmaya çalışmasına gerek kalmamasıdır. Öğretmen öğrencinin hızında ilerler. Bir konuyu anlamadan başka konuya geçmez. Özel derslerde sınıflardaki baskı yoktur.

 • Motivasyon

Çocuğunuz ödevlerini yaparken zorluk çekiyor, sınavlardan düşük notlar alıyorsa bir süre sonra öz güvenini ve derslere olan ilgisini kaybedebilir. Özel ders öğretmeni çocuğunuzun çektiği zorlukları atlatmasını sağlayarak öz güven aşılamayı amaçlar. Çocuğunuz kendine tekrar güvenmeye başladıktan sonra notlarının da yükseldiğini göreceksiniz.

Bir süre sonra özel ders öğretmeni çocuğunuzun rol modeli olmaya başlayacak. İyi bir öğrenci öğretmen ilişkisiyle çocuğunuz öğretmenine kulak verecek, ondan güç alacaktır. Bu da çocuğunuzun derslere olan ilgisini artıracaktır.

 • Çalışma Becerileri Kazandırmak

Eğitimde göz ardı edilen çok önemli bir konu da çocuğunuzun nasıl çalışacağını öğrenmesi. Ders çalışmak isteyen bir öğrenci nereden başlayacağını bilmiyor veya yanlış yöntemlerle çalışıyor olabilir. Bu da tüm çabalarını boşa çıkaracaktır. Özel ders öğretmeni çocuğunuza yeni stratejiler öğreterek eğitimsel gelişimini destekler. Öğretmenlerin çocuğunuzla paylaşacağı sınırsız deneyimleri olduğunu unutmayın.

Çocuğunuz için en iyi öğretmeni seçtiğinizde başarının kapılarını aralamış olacaksınız.

 • Öğrenme Güçlüklerine Destek

Birçok öğretmen deneyimleri ve becerileriyle çocuğunuzun öğrenme güçlüklerini gidermeyi başarabilir. Ona özel bir ders programı hazırlayarak çektiği zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlar. Okulda öğrenme güçlüğü çeken çocuklara erken müdahale edilmediğinde ileride bunun için çok geç olabiliyor. Ve bu da öğrencinin tüm akademik hayatını etkileyebiliyor.

Daha önce çocuğunuzun öğrenme zorluklarıyla aynı güçlükleri çeken bir öğrenciyle çalışmış deneyimli bir öğretmen, tam da aradığınız yardımı sağlayabilir. Çocuğunuz alacağı bu destek sayesinde derslerde başarılı olabilir ve sınıfına ayak uydurmaya başlar.

Özel Dersin Eksileri

 • Özel Ders Ücretleri

Özellikle başarılı ve nitelikli öğretmenlerin özel ders ücretleri yüksek olabiliyor. Bu ücret birçok faktöre bağlı olarak değişiyor. Ve çocuğunuz özel dersi sadece bir ay alıp bırakmayacağından her ay bu derslere belli bir bütçe ayırmanız gerekecek. Ancak bu şekilde ilerleme kaydedip başarılı olabilir.

Online özel derslerin bazen birebir derslerden daha ucuz olabileceğini unutmayın. Online özel dersler de çocuğunuz için oldukça faydalıdır ve birebir derslerle aynı sonuçları verecektir. Özellikle çocuğunuzun ödevlerine yardımcı olması için bir öğretmenle anlaşmak istiyorsanız bu seçenek daha cazip gelebilir.

 • Çocuğunuzun Ekstra Çaba Göstermesi Gerekir

Çocuğunuz başarılı olmak için elinden geleni yapmaya istekli olmayı ve bunun için çaba sarf etmeyi kabullenmelidir. Öğretmen çocuğunuza sadece rehberlik edecek, soruları onun yerine çözmeyecek. Onu yönlendirip destekleyerek başarılı olmasını sağlamaya çalışacaktır. Öğrencinin okulun yanında bir de özel derslere zaman ayırmaya ve ders çalışmaya istekli olduğundan emin olun. Yoksa hem paranızı hem de çocuğunuzun zamanını boşa harcamış olursunuz.

Özel dersleri istediğiniz saatte ve istediğiniz yerde ayarlayabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
 • Dersle Geçen Boş Zamanlar

Çocuğunuz eğitiminde çeşitli zorluklarla mücadele ederken onlara destek olmak istemeniz çok normal. Ancak çocukların da stres atmak, dinlenmek ve sadece çocuk olmak için zamana ihtiyaçları vardır. Okulda tüm gün ders işledikten sonra çocuğunuzun kendine ayıracak çok az vakti olabilir. Bu vakti de sürekli ders çalışarak geçirmek istemeyebilir. Siz de çocuğunuzun derslerle eğlence arasındaki dengeyi korumasına yardımcı olabilirsiniz. Ders çalışmaya teşvik etmeli ancak zaman zaman dinlenmesine, sevdiği şeyleri yapmasına da izin vermelisiniz. İkiniz için de bir orta yol bularak çocuğunuzun başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde özel ders almanın birçok avantajı vardır. Çocuğunuzun çektiği zorlukları anlayarak onu yönlendirebilecek bir öğretmenle çalışmasının olumlu etkileri olacaktır. Birçok öğrenci başarıyı ancak özel dersler alarak yakalayabiliyor.

Okul öğretmenleri de boş vakitlerinde özel dersler verebiliyor. Öğretmen aramaya çocuğunuzun okulundan başlayabilirsiniz!

Online veya birebir özel dersler hem çocuklar hem de yetişkinler için her gün daha da popüler hâle geliyor. Yeni şeyler öğrenmek, zayıf yönlerini güçlendirmek ve derslerden keyif almak için her gün daha çok kişi özel ders almaya başlıyor. Hangi konuda ders alacağınız da size kalmış. Sonuçta sınırsız seçeneğiniz var!

Okul derslerine destek öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.