Bir özel ders öğretmeniyle çalışmaya karar verdiğinizde bu hem heyecan verici hem de yorucu bir deneyim olabilir. Öğretmeninizle dersleri nasıl işleyeceğiniz ve size faydalı olup olmayacağı konusunda endişeli olmanız gayet doğal. Öğretmeninizi seçerken nitelikli ve becerikli bir eğitmen olmasına özen gösterdiğiniz sürece içiniz rahat olabilir. Özel ders öğretmeninizin sizin başarılı olmanız için elinden geleni yapacağına inanın.

Ekonomi, felsefe, trigonometri, cebir, matematik, kimya, fizik, biyoloji gibi konularda akademik dersler almak istiyorsanız Superprof ile yakınınızdaki öğretmenlere bir göz atabilirsiniz. Dilerseniz AYT sınavına hazırlanırken veya KPSS çalışırken bir öğretmenden özel dersler alabilirsiniz. Sınava hazırlık, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde ders veren binlerce öğretmen sizi bekliyor!

Özel derslerle aklınıza gelebilecek her şeyi öğrenebilirsiniz. İngilizce, İspanyolca, Fransızca, yemek yapma, örgü örme, dans etme... Hepsi için binlerce öğretmen var.

Özel dersler sayesinde hedeflerinize ulaşabileceksiniz. Öğretmeniniz eğitiminizdeki eksikleri kapatıp endişelerinizi gidermenizi sağlayacaktır. Deneyimli bir öğretmen size nasıl davranacağını ve dersleri nasıl işlemesi gerektiğini bilir.

Öğretmeninizin deneyimi iyi bir eğitim almanız için çok önemlidir. Böylece başarılı olma yolunda ilerlemek için iyi bir temel atarsınız. Peki öğretmeninizle yaptığınız derslerden en yüksek verimi nasıl alabilirsiniz? Bu makalemizde bu konuya bir açıklık getirelim.

Küçük çocuklara kitaptan bir şeyler gösteren kadın
Özel dersler çocukların eğitim hayatında büyük rol oynar. | Kaynak: Unsplash
En iyi Okul derslerine destek öğretmenleri müsait
Tunahan
5
5 (14 yorum)
Tunahan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra çiğdem
5
5 (13 yorum)
Kübra çiğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansin
5
5 (10 yorum)
Cansin
₺500
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (20 yorum)
Berra sare
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan hoca
5
5 (16 yorum)
Gökhan hoca
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hazal
5
5 (4 yorum)
Hazal
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (7 yorum)
Tuğba
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tunahan
5
5 (14 yorum)
Tunahan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra çiğdem
5
5 (13 yorum)
Kübra çiğdem
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansin
5
5 (10 yorum)
Cansin
₺500
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (20 yorum)
Berra sare
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan hoca
5
5 (16 yorum)
Gökhan hoca
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hazal
5
5 (4 yorum)
Hazal
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (7 yorum)
Tuğba
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Akademik Destek için Özel Dersler

Özel ders öğretmenlerinin akademik başarınızdaki rolünü anlamanız çok önemlidir. Öğretmenler birebir dersler veya küçük grup dersleriyle kendilerini tamamen karşılarındaki öğrenciye/öğrencilere adarlar. Öğrenciye sınıfta ve hayatta başarılı olmak için ihtiyaçları olan araçları verirler. Başarıya ulaşmaları için rehberlik eder, yol gösterirler.

Öğrencinin eğitimini zenginleştirmek için ders notları, çalışma programları, alıştırmalar hazırlarlar. Öğrenciyi zorlandığı konularda motive etmeyi amaçlarlar. Her alanda ve konuda özel dersler alabilirsiniz. Birebir özel dersler en popüler eğitim türlerinden biridir.

Birçok okul öğretmeni okul dışında özel dersler verebiliyor. Okulunuzdaki öğretmenlerin ders verip vermediğini sorabilir, aradığınız akademik desteği hemen bulabilirsiniz. Veya etrafınızdaki öğrencilerin özel ders aldıkları öğretmenleri öğrenebilir, siz de onlardan özel dersler alabilirsiniz. Ancak talebin yüksek olduğunu, çoğu öğretmenin programının hemen dolduğunu da unutmamak gerek.

Özel ders öğretmenleri dersleri genelde 1-1 buçuk saat yaparlar ve ders başına ücret alırlar. Evde birebir dersler almak istiyorsanız buna belli bir bütçe ayırmanız gerekecek. Tasarruf etmek için online özel dersleri de tercih edebilirsiniz. Webcam üzerinden yapılan online özel dersler genelde diğerlerine kıyasla daha ucuz olur.

 • Özel Ders Öğretmeni Size Kapının Nerede Olduğunu Gösterir, Kapıdan Sizin Geçmeniz Gerekir.
  • İster birebir ister online olsun, özel derslerde öğretmeniniz size nasıl hazırlanacağınızı, nasıl çalışacağınızı, çalışırken hangi araçları kullanabileceğinizi öğretir. Ancak en sonunda bunları uygulayacak olan siz olacaksınız.
 • Özel Ders Öğretmeniniz Aklınızı Okuyamaz.
  • Her insan gibi öğretmenler de gördükleri kadarını bilir. Bir ders programı hazırlaması veya sizi sınava çalıştırması için biz özel ders öğretmeniyle anlaşmayı düşünüyorsanız öğretmeninize karşı açık sözlü olmalısınız. Hedeflerinizden bahsetmeli, hangi konularda zorlandığınızı söylemelisiniz.
Boş sayfanın üstünde dolma kalem
Tüm dikkatinizi derse verip gerekli yerlerde notlar alın. | Kaynak: Unsplash

Okul Desteğine İhtiyaç Duyan Öğrenciler

Bir öğrenci, maksimum potansiyeline ulaşmak için bir özel ders öğretmeniyle çalışma ihtiyacı duyabilir. Özel derslerin başarılı olması öğretmen kadar öğrenciye de bağlıdır. Öğretmen deneyimli, profesyonel ve öğrenciyi başarıya götürmeye kararlı olur. Öğrenci de derslere ilgili, çalışkan ve azimli olmalıdır.

Yani kısacası her öğrenci akademik başarıların kapısının anahtarını elinde tutar. Çalışmaya istekli olmalıdır. Deneyimli bir öğretmenle çalışırken kendine güvenmeli, elinden geleni yapmalıdır. Öğretmenin anlattıklarına ve tavsiyelerine kulak vermelidir.

Öğretmen ve Öğrenci İlişkisi

Daha İyi Bir Öğrenci Olmak için 7 İpucu

Hiçbir özel ders öğrencinin kendi çabası olmadan etkili olmaz. Hedeflerinize ulaşmak için üstünüze düşeni yapmalısınız. Eğitiminizden en iyi şekilde yararlanmak, daha başarılı bir öğrenci olmak ve öğretmeninizin yeteneklerinizi ortaya çıkarmasına yardımcı olmak için izleyebileceğiniz adımlardan bahsedelim.

 • Etkili İletişim

Bahsettiğimiz gibi öğretmeniniz size başarılı olma yolunda rehberlik eder. Elinizden gelenin en iyisini yapabilmeniz için size ihtiyacınız olabilecek materyalleri vermeye çalışır. Ancak öğretmeninizle hedeflerinizin neler olduğunu konuşmalısınız. Böylece dersleriniz daha kişisel ve etkili olur.

Birebir özel derslerinizden en yüksek verimi almaya çalışmalısınız. Öğretmeninizle daha derslere başlamadan beklentilerinizi ve hedeflerinizi paylaşmalısınız. Böylece öğretmeniniz ders programlarını sizin ihtiyaçlarınıza göre düzenleyecektir.

İyi bir iletişim kurmazsanız öğretmeniniz neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmez, derslerinizden en yüksek verimi alamazsınız. Öğretmeniniz sadece genel müfredatı izler.

 • Derse İlgili Olun

Dersleri ne zaman yapacağınızı kendiniz planlayın. En rahat hissettiğiniz gün ve saatte öğretmeninizin de müsait olup olmadığını öğrenin ve dersleri o günlerde yapın. Derslere zamanında gidin. 5-10 dakika erken gidip hazırlığınızı yapın.

Ders süresince ihtiyacınız olabilecek her şey yanınızda olsun. Ders kitapları, kalemler, not kâğıtları... Aklınıza ne geliyorsa.

Ders sırasında dikkatinizi dağıtabilecek elektronik cihazlarınızı sessize alın veya kapatın. Tamamen derse odaklanmalısınız.

Derslere hazır olmanız başarılı olmanız için çok önemlidir. Öğretmeninizle ders yaparken nelere dikkat edeceğinizi bilmek için bu ve buna benzer makalelerimizi rehber olarak kullanabilirsiniz.

 • Not Alın ve Becerilerinizi Kullanın

Yeni şeyler öğrenirken ilginizi çeken, bilmediğiniz, unutacağınızı düşündüğünüz, aklınızda tutmak istediğiniz noktaları not alın. Daha kapsamlı notlar almak için öğretmeninizden size biraz zaman tanımasını isteyebilirsiniz. Böylece istediğiniz yerde etkili notlar alabilirsiniz. Bu sırada öğretmeninizin anlattıklarını kaçırmamış olursunuz.

Öğretmeninizin sizin hızınıza göre ders yapması çok önemlidir. Birebir özel derslerde siz öğretmene yetişmeye çalışmazsınız, öğretmeniniz sizin hızınıza göre ilerler. 

 • Ders Sonunda Tekrar Yapıp Konuları İyice Kavrayın

Dersiniz bittiğinde sessiz bir yerde öğrendiklerinizi gözden geçirin. Böylece bu yeni konular aklınızda daha iyi kalacaktır. Öğretmeniniz olmadan da okuduklarınızı anladığınızdan emin olun. Ödevlerinizi yaparken veya testler çözerken bu öğrendiklerinizi uygulamaya çalışın.

Notlarınıza bakmamaya çalışmayın. Bir iki kez baktıktan sonra zaten aklınızda kalacak, artık bakmayacaksınız. Sonuçta önemli olan ezberlemek değil, iyice anlayıp öğrenmek ve daha sonra bu öğrendiklerinizi kolayca hatırlamak.

Öğretmeninizle her dersin başında veya sonunda birlikte tekrar yapabilirsiniz. Ancak en etkili çözüm bunu tek başına yapmaktır.

 • Gerçekçi Olun

Bir sınava hazırlanırken sınav tarihine 2-3 hafta kala bir özel ders öğretmeniyle çalışarak harika sonuçlar alabileceğinizi düşünmeyin. Gerçekçi olmalısınız. İyi bir planlama yapıp kendinize zaman tanıyın. Bazı şeyleri öğrenmeniz çok zaman alabilir. Veya öğrendiğiniz bir şeyi iyice kavramanız ve her derste hatırlamanız zor olabilir. Saatlerce oturup ders çalışmak yerine daha kısa sürelerle düzenli olarak ders çalışın.

Öğretmeniniz size rehberlik etse de asıl işi yapacak olan sizsiniz. Öğretmeniniz bir sihirbaz gibi tek günde her şeyi öğretemez!

 • Dinlenmeyi Unutmayın

Bu kulağa biraz saçma gelebilir ancak ders dışında başka şeylere de zaman ayırmalısınız. Düzenli bir çalışma programında size kalan boş zamanlarınızda sevdiğiniz şeyleri yapın. Böylece derslere olan ilginizi de kaybetmezsiniz. Derslerden bunalmaz ve ders yapmaya daha istekli olursunuz. Başarılı olmak için çalışmalısınız ancak kendinize zaman ayırmayı, dinlenmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Sıkı çalışmak başarılı olmanızı sağlayabilir ancak bir süre sonra bu stresli bir deneyime dönüşebilir. Artık ders çalışmak istemezsiniz, hevesinizi kaybedersiniz ve tüm o çalışmalarınız boşa gidebilir. Derslerle günlük hayatınızdaki dengeyi hep korumalısınız. Gün içinde çalışırken ara vermeyi de unutmamalısınız. Saat başı 5 dakika mola vermenin bile olumlu etkileri olabilir. Daha etkili dersler için mola vererek nasıl çalışılacağını öğrenmek istiyorsanız Pomodoro tekniğini araştırabilirsiniz.

 • Öğretmeninize Güvenin

Bazen her şey çok yorucu gelebilir ve bunaltıcı olabilir. Ancak öğretmeninizin sizi desteklemek için yanınızda olduğunu unutmayın, pes etmeyin! Özel ders öğretmeniniz zayıf ve güçlü yönlerinizi öğrendikten sonra sizi daha iyi yönlendirir ve size özel stratejiler geliştirir. Küçük başarılarınızda kendinizi ödüllendirin ve bunları öğretmeninizle paylaşın. Daha etkili ders çalışmak için ona akıl danışın.

Masada laptop açık bir şeyler konuşan adam ve genç erkek
Özel ders öğretmeniniz size özel stratejiler geliştirerek başarılı olmanızı amaçlar. | Kaynak: Unsplash

Bire bir özel dersler size kendinizi daha iyi hissettirebilir. Profesyonel ve nitelikli bir öğretmenle daha etkili ders çalışabilir, daha başarılı bir öğrenci olabilirsiniz. Öğretmeninizin size sadece rehberlik edeceğini, her şeyi uygulayacak olanın kendiniz olduğunu unutmamalısınız. Bunu kabul etmek güç olabilir ama ilerleme kaydetmek için bunu farkında olmalısınız.

Özel derslerden en yüksek verimi almak için neler yapabileceğinizden bahsettik. Bunlardan sadece birkaçını uyguladığınızda bile aradaki farkı hemen hissedeceksiniz. Daha başarılı ve istekli bir öğrenci olma yolunda ilerleyeceksiniz.

Çocuğunuz için bir özel ders öğretmeniyle anlaşmak istiyorsanız yine aynı adımları uygulayabilir, diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz. Hemen bugün uygulamalara başlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.