Bir özel ders öğretmeniyle anlaşarak çocuğunuzun eğitimini desteklemek harika bir fikirdir. Özel ders öğretmeni çocuğunuzun tam potansiyeline ulaşması için ona rehberlik eder. Başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu becerilerde destek olur.

Her alanda nitelikli özel ders öğretmenleri bulabilirsiniz. Matematik, fizik, kimya, Türkçe, coğrafya gibi müfredatta yer alan derslerden akademik dersler alabilirsiniz. Veya Fransızca veya İsveççe gibi yabancı bir üzerinde çalışabilirsiniz.

Üniversite sınavlarında çıkacak konulara hazırlanırken de bu alanda uzmanlaşmış bir öğretmenden dersler alabilirsiniz. Özel ders öğretmenleri ev ödevlerinde yardımcı olur, çalışma becerileri kazandırır, öğrencinin kendine güvenmesini amaçlar. Çocuğunuza özel dersler verecek bir öğretmen ona özel stratejiler hazırlayarak başarıya ulaşmasını sağlar.

Özel dersler her gün daha da çok popüler hâle geliyor. Yeni mezunlar, deneyimli öğretmenler, etüt öğretmenleri, üniversite öğretmenleri, öğrenciler... Birçok farklı nitelikteki öğretmen online veya yüz yüze özel dersler veriyor. Çocuğunuz sınavlarda zorlanıyorsa veya öğrendiklerini iyice kavrasın istiyorsanız siz de özel derslere başvurabilirsiniz.

Özel derslerin en büyük avantajlarından biri de konu veya ders ne olursa olsun hemen bir öğretmen bulabilmenizdir. Çocuğunuz birebir dersler sayesinde sosyal, kişisel ve akademik becerilerini geliştirerek büyük ilerlemeler kaydeder.

Öğretmenin deneyimleri ve becerileri sayesinde çocuğunuz başarının kapılarını aralayacak ve hedeflerine yakınlaşacak. Birebir özel derslere başlamadan önce ebeveynlerin bilmesi gerek bazı şeyler vardır. Özel ders öğretmeniyle de iletişim içinde olarak çocuklarının derslerden en yüksek verimi almasını sağlamalılardır.

Laptop karşısında ik kız
Birebir özel derslerle başarının kapılarını aralayın! | Kaynak: Unsplash

Özel Ders Öğretmenine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çocuğunuzun özel ders öğretmenini seçerken ve sonrasında üstünüze düşen görevler olacak. Bu görevlerin bilincinde olursanız çocuğunuzun maksimum potansiyeline ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz ipuçlarıyla bir ebeveyn olarak çocuğunuzun özel derslerindeki rolünüze değineceğiz. Sizin yapacaklarınızla öğretmen de çocuğunuzla daha etkili iletişim kuracak ve daha iyi bir eğitim verecektir.

Başlayalım öyleyse!

Özel ders öğretmeniyle anlaşmadan önce öğretmene neden ihtiyacınız olduğu konusunda çok net olmalısınız. Çocuğunuz okulda zorluk mu yaşıyor? Sınıfın gerisinde mi kalıyor? Sınava hazırlanırken yardıma mı ihtiyacı var? Öğrendiklerini biriyle tekrar etmesi mi gerekiyor? Bir öğretmenle görüşürken ders alma nedenlerinizi paylaşmalısınız. Böylece öğretmen de siz de doğru becerilere sahip olup olmadığından emin olabilirsiniz. Öğretmeninizi seçerken onları neden işe aldığınız konusunda dürüst olmanız çok önemlidir.

Çocuğunuzun okuldaki öğretmenleriyle konuşarak ne tür bir problemi olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Çocuğunuzun performansını birlikte değerlendirerek güçlü ve zayıf yönlerine karar verirsiniz. Böylece öğretmenin hangi noktalara odaklanacağı belli olur.

  • Öğretmenin Gerekli Niteliklere Sahip Olduğundan Emin Olun

Özel dersler için en doğru öğretmeni seçtiğinizden emin olmalısınız. Her iyi öğretmen çocuğunuz için doğru olmayabilir. Evde özel derslere neden ihtiyaç duyduğunuz konusunu netleştirdikten sonra bu doğrultuda aradığınız becerilere ve niteliklere sahip bir öğretmen aramaya başlayın. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu konuda uzmanlaşmış bir öğretmen bulmaya özen gösterin.

Çocuğunuzun birden fazla konuda yardıma ihtiyacı varsa çeşitli konularda eğitim veren bir öğretmenle anlaşabilirsiniz. Ancak öğretmenle anlaşmadan önce görüşüp aradığınız niteliklere sahip olduğundan emin olmalısınız. Ancak bu şekilde öğretmen öğrencinin eksiklerini giderebilir.

Ancak çocuğunuzun başarılı olması için öğretmenin hangi becerilere sahip olması gerektiğinden emin değilseniz dediğimiz gibi okuldaki öğretmenleriyle de görüşebilirsiniz.

  • Hedef Belirleyin

Öğrencinin hedeflerini bilmesi öğretmenin özel derslerde sağlayacağı yardımı daha etkili kılar. Öğretmen neden işe alındığını ve ne tür bir hedefe ulaşması gerektiğini bilirse dersleri çok daha verimli bir şekilde işleyebilir.

Öğretmenden izlediği ders planını isteyebilir, kendiniz bir değerlendirme yapabilirsiniz. Böylece içiniz rahat olacaktır. Çocuğunuzun hedeflerine ulaşma yolunda izleyeceği adımları ve kullanacağı kaynakları öğrenebilir, kendi beklentilerinizi ortaya koyabilir, öğretmene net bir amaç verebilirsiniz. Böylece çocuğunuz özel derslerden en yüksek verimi alacaktır.

Çocukların öğrenim aşamaları ve üzerinde çalışması gereken şeylerle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız okul müfredatını inceleyebilir ve internet üzerinde araştırma yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun özel derslerden en iyi şekilde yararlanması için elinizden geleni yapın!

Kitap okuyan küçük çocuk
Çocuğunuzun maksimum potansiyeline ulaşmasına yardımcı olun. | Kaynak: Unsplash

Birebir veya online dersler verebilecek bir özel ders öğretmeniyle anlaşırken dersleri çocuğunuzun programına göre ayarlamaya özen göstermelisiniz. Dersleri uygun bir zamanda almalısınız. Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız, okuldan sonra mı hafta sonları mı ders almasının daha iyi olacağını siz daha iyi bilirsiniz. Mesela okuldan geldikten sonra çok yorgun oluyor mu? Derslere ilgisini kaybediyor mu? Veya hafta sonunu sevdiği şeylere ayırmak istiyor, özel dersleri de hafta içi mi yapmayı tercih ediyor? Çocuğunuzun yorgun olduğu bir zamana ders koymamaya dikkat edin. Bu hem onun zamanını boşa harcayacak hem de paranız boşa gidecektir.

Öğrenci yorgun olduğunda tüm dikkatini derse vermeyebilir ve bu durum maksimum potansiyeline ulaşmasını engelleyebilir. Öğrendiklerini aklında tutmakta zorlanabilir. Çocuğunuzun ders alması için en uygun zamana karara verip öğretmeni de ona göre aramalısınız. Hafta sonları ders almak istiyorsanız öğretmenin bunu kabul edip etmeyeceğini öğrenmelisiniz.

  • Özel Ders Öğretmenini Destekleyin

Çocuğunuzun özel ders öğretmeninin uzmanlığına güvenin ve ona saygı duyun. Öğretmenle sağlıklı bir iletişim kurmanız çocuğunuzu destekleyebilmeniz için çok önemlidir. Böylece öğretmen de işini daha iyi yapacaktır.

Öğretmenin ders programını ve çocuğunuza öğretmeyi amaçladığı şeyleri anlamanız ona daha çok destek olmanızı sağlayabilir. Mesela çocuğunuzla birlikte ders programını gözden geçirebilir, arada bir ödevlerini birlikte yapabilirsiniz.

  • Esnek Olun

Öğretmenin çocuğunuza akademik başarı elde etmesi için deneyimlerini ve bilgilerini aktarmasına izin verin. Çocuğunuzun ilerleme kaydetmesinin zaman alabileceğini unutmayın. Her ders sonrası öğretmenden bir değerlendirme yapmasını istemeyin.

Çocuğunuzun derslerdeki başarılarını konuşmak için öğretmenle ortak bir saat planlayın. Ayrıca özel ders öğretmeninin farklı teknikler ve kaynaklar kullanmasına izin verin. Sizin için saçma veya yararsız gibi görünen bir yöntem çocuğunuzun tam da ihtiyacı olan şey olabilir.

  • Dürüst Olun

İşe aldığınız öğretmene karşı dürüst olmanız aslında zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Çocuğunuzun zayıf olduğu konularda iyi olduğunu söylerseniz öğretmen bu konular üstünde durmaz. Çocuğunuzun alacağı eğitime de zarar vermiş olursunuz.

Öğretmenin çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönlerini kendisinin belirlemesine de izin verebilirsiniz. Böylece yanlış bir bilgi vermemiş olursunuz. Kendi gözlemlerinizi de dürüstçe paylaşarak eğitimine katkıda bulunabilirsiniz.

Mesela çocuğunuzun ödevlerini kendiniz yapıp öğretmene çocuğunuz yapmış gibi göstermekten kesinlikle kaçınmalısınız. Böyle yaparak çocuğunuzun ilerlemesine engel olursunuz. Çocuğunuz öğrendiklerini uygulamaya dökmeli, bilgiler arasında bağlantı kurabilmeli ve kendini geliştirebilmeli.

  • Öğretmenin Programını Göz Ardı Etmeyin

Özel ders öğretmeninizin başka öğrencileri de olacaktır. Bu da sıkı bir çalışma programı olabileceği anlamına gelir. Öğretmenin sizinle uzun vadede çalışmasını istiyor ve çocuğunuzun maksimum potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmasını amaçlıyorsanız öğretmeninizin vaktine saygı duymalısınız.

Ders saatinden en az 5 dakika önce çocuğunuz derse hazır olmalı. Yemek saatlerini bile buna göre ayarlamalısınız. Veya öğretmeniniz eve geliyorsa onu sürekli sorularınızla oyalamamalı, bir an önce derse başlamasına izin vermelisiniz.

Öğretmen sizden sonra hemen başka bir derse yetişmek durumunda olabilir. Onun zamanından çalmamaya özen göstermelisiniz. Derslerden en yüksek verimi almak istiyorsanız programa dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun ilerlemesiyle ilgili bilgi almak istiyorsanız öğretmenle ortak bir saat belirlemelisiniz. Bu saatte tüm endişelerinizi ve merak ettiklerinizi dile getirebilirsiniz. Siz de öğretmenin kendi programına uymalısınız.

Yerde resim yapan küçük kız çocuğu
Çocuğunuzun yeni beceriler geliştirmesine ve hoşuna giden şeyleri yapmasına izin verin. | Kaynak: Unsplash

Bir özel ders öğretmeninin işi çocuğunuzun hızlı bir şekilde başarıya ulaşmasını sağlamak gibi gürünse de aslında bu üç kişilik bir iştir: Destek olan ebeveynler, rehberlik yapan özel ders öğretmeni ve öğrenci olan çocuk. Bu taraflar birbiriyle iletişim içinde olmalı, birlikte çalışmalı ve kendi görevlerini yerine getirmelidir. Çocuğunuzun başarılı olması bu ortaklığa bağlılıkla doğru orantılıdır.

Özel derslerle ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız ebeveynler için özel ders rehberimize de bir göz atmalısınız.

Mutlu dersler!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.