Dünyadaki birçok ülkede öğrenciler lise ya da üniversite sınavlarına hazırlık aşamasında özel ders alır. Bununla birlikte, yalnızca sınavlar için değil aynı zamanda müzik enstrümanı, yeni bir dil ya da spor dalı öğrenmek için de özel ders alınıyor. İnternet tabanlı öğretim materyallerinin ve sanal beyaz tahta gibi araçların yaygınlaşmasıyla, çevrimiçi dersler geçen yıllara göre çok daha yaygınlaşmış durumda. Tabii ki pandemi sebebiyle uzaktan eğitime geçilmesinden dolayı da online dersler öğrenciler için tek seçenek haline geldi.

Öğrencilerin çevrimiçi olarak ders alıp istedikleri aşanda becerilerini geliştirmeleri adına giderek daha fazla eğitim kurumu online eğitimi benimsiyor. Online eğitim nedir sorusuna cevabı özellikle pandemiden sonra bulduk diye düşünüyoruz... Birkaç fare tıklaması, fen, matematik ve İngilizceden spor ve sanata kadar neredeyse her disiplinin sertifikalı bir öğretmenini bulmanızı sağlayabilir. Şimdi çevrimiçi öğretmenlerden nasıl yararlanabileceğimizi birlikte görelim!

İpucu: Akademiden çok daha fazlası var!

En iyi Okul derslerine destek öğretmenleri müsait
Tunahan
5
5 (14 yorum)
Tunahan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (13 yorum)
Kübra
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aylin
5
5 (11 yorum)
Aylin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (19 yorum)
Ufuk
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansin
5
5 (10 yorum)
Cansin
₺500
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (18 yorum)
Berra sare
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan hoca
5
5 (16 yorum)
Gökhan hoca
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tunahan
5
5 (14 yorum)
Tunahan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kübra
5
5 (13 yorum)
Kübra
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aylin
5
5 (11 yorum)
Aylin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (19 yorum)
Ufuk
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cansin
5
5 (10 yorum)
Cansin
₺500
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (18 yorum)
Berra sare
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan hoca
5
5 (16 yorum)
Gökhan hoca
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çevrimiçi Olarak Alabileceğiniz Dersler Nelerdir?

Uzaktan online eğitim, düşündüğünüzden daha geniş bir konu yelpazesini kapsar. Uzaktan eğitim online olarak gerçekleştiği için başta önyargılı olabilirsiniz ancak durum sandığınız gibi kötü değil!

Çevrimiçi Dil Öğretmeni

Türkiye'de genel olarak öğretilen ikinci yabancı dil İngilizce'dir. İngilizce bilmek çok önemli olsa da iş dünyasında daha ayrıcalıklı bir pozisyon elde etmek için üçüncü ve hatta dördüncü yabancı dili öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bilim adamları, birden fazla dil bilen insanların aynı anda birçok işi yapabilecekleri ve dikkat sürelerinin arttığı konusunda hemfikir. Dahası, bir öğrenci anadilinin yanı sıra bir dille ne kadar aşina olursa, bilişsel yetenekleri de o kadar artar. Bu kadar rekabetin yoğun olduğu bir dünyada, kim çocuklarının ikinci ve üçüncü bir dilde ek eğitim almasını istemez ki? Bir Fransız öğretmeni veya bir İspanyolca öğretmeniyle çalışmak, öğrencilere büyük oranda avantaj sağlar. Online ders ne demek? Konu dil dersiyse çok eğlenceli olabilir çünkü dil öğrenme sürecinde teknolojiden zaten çok yararlanırız.

Teknoloji ve Yazılım Uygulamaları

Talentegg, yalnızca temel bilgisayar becerilerini listeleyen bir özgeçmişin söz konusu adayın mülakata çağrılması için yeterli olmayacağını iddia ediyor. Bu günlerde, işe alım uzmanları, inceledikleri CV'lerde Python veya veritabanı yönetimi gibi belirli becerileri görmek istiyor. Dijital becerilerinizi çevrimiçi bir öğretmenle geliştirmek, iş piyasasında geçerliliğinizi sağlamanın harika bir yoludur. Kariyerinizde muhakkak size yardımcı olacaktır.

Online eğitim nedir sorusuna Fransızca öğrenip Eyfel'e giderek cevap verin, tabii ki online olarak!
Online olarak yabancı dil öğrenebilirsiniz. Neden Fransızca'dan başlamıyorsunuz? Kaynak: Pixabay

Öğretmeniniz, Skype ya da Zoom gibi bir video konferans uygulaması kullanarak, öğrenmekte olduğunuz herhangi bir bilgisayar biliminin her yönü için kişiselleştirilmiş bir eğitim verebilir ve hatta size bilgisayar programlamayı dahi öğretebilir.

Dersin ilk bölümünde, interaktif beyaz tahta kullanan yazılım konuları öğretilecektir. Çevrimiçi eğitim oturumunuzun ikinci yarısı, mentorunuzun rehberliğinde yeni edindiğiniz becerilerinizi gösterdiğinizde, ekran paylaşımı modunda geçebilir. Ekran paylaşımı, çevrimiçi öğrenmenin en büyük araçlarından biridir!

Çevrimiçi Egzersiz Dersleri

Özellikle karantina döneminde birçok ülkeden insan fitness çılgınlığına kendisini kaptırmış durumda!
Ancak şu koşullarda herkes spor salonunda terleyerek egzersiz yapmak istemeyebilir. Evde kişisel bir antrenörünüz olsa harika olmaz mıydı?
Çevrimiçi dersler sayesinde bu artık çok kolay! Fitness için online ders nasıl olur?
Superprof üzerinde fitness eğitimi vermekte olan 2000' yakın öğretmen vardır. Şanslısınız ki bu öğretmenlerin birçoğu derslerini online olarak da vermektedir. Sizin için ortalama ücrete baktık ve 72 TL olduğunu gördük, sizce de ev rahatlığında sertifikalı bir eğitmen yardımıyla spor yapmak için çok uygun bir ücret değil mi? Siz de çevrimiçi bir koçla fitness dersleri alabilirsiniz. Ustalaşılabilecek sporlardan bazıları şunlardır:

  • Pilates
  • Yoga
  • Tai Chi (Taiciçüen)
  • Fitness ve Esneme
  • Kuvvet antrenmanı
  • Dayanıklılık eğitimi
  • Dövüş sanatları ve dans gibi daha güçlü sporlar da çevrimiçi olarak öğrenilebilir.
  • Formda kalmakla meşgulken beslenmeyi unutmayın: İnternette bir diyet koçu da bulabilirsiniz!

Çevrimiçi Müzik Dersleri

Uzun zamandır gitar çalmayı öğrenmeyi mi istiyorsunuz? Davul çalmaya ne dersiniz? Çevrimiçi müzik öğrenmek, geleneksel müzik derslerine göre belirgin bir avantaj sunar, çünkü bir sonraki planlanmış dersinize kadar takviye ihtiyacınız olursa, kaydettiğiniz dersin videosunu tekrar oynatabilirsiniz. Ayrıca, öğretmeninizden seansınızı tamamlayan çevrimiçi izlenecek videolar önermesini isteyebilirsiniz. Özel ders için öğretmeninizin evine gidiyorsanız sırtınızda taşımak zorunda olduğunuz müzik enstrümanınızı artık kendinize yük etmenize de gerek kalmıyor!

Uzaktan online eğitim ile saksafon bile öğrenebilirsiniz.
Online eğitimle saksafon da dahil olmak üzere müzik enstrümanlarının neredeyse hepsini öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? Kaynak: Pixabay

Araştırmalar, müzik çalmayı öğrenmenin akademik becerilerin gelişmesine büyük katkı sağladığını gösteriyor. Müzik sevginin yanı sıra, bu çevrimiçi ders almak için harika bir neden değil mi?

Başarılı Bir Çevrimiçi Eğitimin Önündeki Engelleri Aşmak

Dijital bir çağda büyüdüyseniz- İnternet'i her zaman avucunuzun içinde tutan biriyseniz, çevrimiçi ders almayı denemiş ve tatmin edici bulmuş olabilirsiniz.

Öte yandan, online eğitime karşı önyargılı olan ve bu fikre ısınmakta zorlanan bir kesim de var.
Ana nedenler:
Teknik sorunlar: zayıf veya kopuk bağlantılar, ekranın sürekli donmasından dolayı öğretmeni net bir şekilde duyamamak
Öğretmenle kişisel bağlantı eksikliği: yaştaki göreceli yakınlığa rağmen bu sorun olmaya devam ediyor.

Etkili eğitimin büyük bir kısmı sabır, empati ve destekten oluşur - bunların hepsini uzaktan hissetmek oldukça zordur

Etkili iletişim: beden dilini ve diğer sözlü olmayan ipuçlarını yakalayamadan, hem öğretmen hem de öğrenci için verimli bir öğrenme ortamı yaratmak görece daha zordur.

Öğretmenlerin her zaman "yanınızda" olması gerekiyor, değil mi?

Bu ilke tam da şu soruyu akla getiriyor: Fiziksel olarak yanınızsa değillerse, size nasıl destek olabilirler? Neyse ki, profesyonel öğretmenler bu konuda öğrencilerinin neler hissettiğinin farkındadır ve size mümkün olan en iyi şekilde eğitim vermek için çabalarlar.

Piyasada her gün, akademik, sanatsal veya bütünsel öğrenme hedeflerinize ulaşmak için bir eğitmenle yakın olarak çalışmanıza olanak sağlayan fırsatlar oluşmaktadır - uygun bir beslenme düzenine sahip olmak ve yogayı öğrenme bunlardan sadece iki örnek.Bir öğretmenin cephaneliğindeki tek aracın kitap ve konuşma olduğu günler çoktan geride kaldı!

Bu günlerde, bilgili öğretmenler etkileşimli yazı tahtaları ve dijital kalemler kullanıyor; çoğu görüntülü sohbet yazılımında yerleşik olan ekran paylaşım işlevlerini kullanıyorlar ve öğrencilerin ödev yüklemek için e-posta yerine Google Dokümanlar veya Dropbox kullanmalarını öneriyorlar. Hatta eğitmeninizin hareket halindeyken öğrenmeniz için Quizlet çalışma setleri oluşturduğunu bile görebilirsiniz!

Quizlet, çalışma materyallerini sunmak için çok yönlü bir yaklaşım benimseyen web tabanlı bir öğrenme uygulamasıdır.Bu tür uygulamaları ev bilgisayarınızda otururken çevrimiçi olarak kullanabilir veya hareket halindeyken öğrenebilmeniz için eğitmeninizin önerdiği çalışma uygulamalarını indirebilirsiniz!

Çevrimiçi Dersler Almak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Artık çevrimiçi eğitim konusunda önyargılarınızı bıraktınız ve bir şans vermek istiyorsunuz diyelim..İlk aklınıza gelen bilgisayarınızı birinci sınıf bir bilgisayarla değiştirmek olabilir. Ancak sizi temin ediyoruz ki şu an kullanmakta olduğunuz bilgisayar Windows 8, 10 veya bir MacOS Sierra ise, bilgisayarınızı değiştirmenize gerçekten gerek yoktur.

İnternete bağlantı hızınızsa gerçekten önemli olan şeydir. Çevrimiçi dersler için, ekran donmalarına ve iletişimde kopukluklara karşı kaliteli bir internet altyapısına sahip olmanız gerekir. WiFi kullanıyorsanız düşük hız veya zayıf sinyaller, öğretmeninizle ders anında sizi kesintiye uğratabilir.

Yatırım yapmanız gereken iki aksesuar şunlardır:

  • Bir web kamerası: Çoğu dizüstü bilgisayar makinesinde yerleşik bir kamera bulunur, ancak yalnızca en yeni masaüstü ekranları bu şekilde donatılmıştır. Üstelik eski bilgisayarların kamerası biraz problemli olabilir. Bilgisayar monitörünüz biraz daha eskiyse, öğretmeninizin sizi görebilmesi için bir kameraya ihtiyacınız olacaktır.
Uzaktan eğitim online araçlarından biri de Web kamerasıdır.
Bilgisayarınızın kaliteli bir kameraya sahip olması online eğitim için oldukça önemlidir. Kaynak: Pixabay
  • Mikrofonlu bir kulaklık. Çoğu dizüstü bilgisayarda hem mikrofon hem de hoparlör bulunur, ancak kalitesiz olabilirler. Çevrimiçi özel derslere yatırım yaptıktan sonra, neden öğretmeninizi yanlış anlama veya onun sizi doğru şekilde duymaması riskini alasınız ki? Bu nedenle kaliteli bir mikrofonlu kulaklık almanızı öneririz.

Yazılım / Uygulama Sorusu

Çevrimiçi eğitim için özel uygulamalar satın almak gibi bir derdiniz yok! Eğitmeniniz büyük olasılıkla ders almak için kullanacağınız yazılımı önerecektir..Siber uzayda dolaşan milyonlarca uygulama vardır ve bunların iki yüz binden fazlası akademik çalışma için ayrılmıştır. Skype, Google Meet ya da Zoom gibi görüntülü sohbet platformlarına zaten aşina olabilirsiniz. Çevrimiçi eğitim için en sık kullanılan uygulamalardır çünkü öğretmeninizin bir şeyler paylaşabilmesi için ekran paylaşım işlevine sahiptirler. Bu işlevi yalnızca öğretmen değil öğrenci de kullanabilir. Özellikle de dil öğrenmek söz konusu olduğunda ekran paylaşma özelliği işinize yarayabilir. Online eğitim sitelerini bulmak da hiç zor değil. Bu programların yanı sıra;

Hangouts, birkaç katılımcının bir sohbete katılmasına izin vererek ek avantajını sağlar.
Bu, öğretmeninizin size ve okul arkadaşlarınızdan küçük bir gruba aynı anda öğretmesini sağlayan mükemmel bir özelliktir. Peki bu sana nasıl yardımcı olur?
Ders ücreti bire bir derse göre oldukça düşük olacaktır. Bunun yanı sıra grup içinde öğrenmek çoğu zaman tek başınıza öğrenmekten daha zevkli olabilir çünkü dersler daha interaktif gerçekleşebilir. Bununla birlikte bire bir ders almanın faydaları da çok fazladır...

Hangi alanda uzmanlaşmak isterseniz isteyin, size hitap edecek öğretmeni Superprof'ta bulmanız çok olası! Üstelik Superprof'un öğretmenlerinin birçoğu derslerini online olarak da vermektedir. Dolayısıyla yalnızca internet bağlantısı ve bir bilgisayarla evinizden ders almanız mümkün. Tek yapmanız gereken sayfamızı ziyaret etmek, ders almak istediğiniz alanı yazmak ve çıkacak öğretmenleri "online" olarak filtrelemek...

Size başarılar diliyoruz...Umarız online eğitimin tadını çıkarırsınız!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!