Hepimizin aşina olduğu bir söz vardır: pratik yapmak mükemmeleştirir.

Peki bu ne kadar doğru?

Keman dersleri alırken düzenli şekilde pratik yapmak birçok sebepten dolayı önemlidir.

Güzel bir ilerleme kaydedip uzman bir kemancı olmak konusunda ciddiyseniz, nasıl düzgün ve etkili bir şekilde keman pratiği yapacağınızı bilmek keman öğrenme aşamaları ve başarısı için çok önemli bir yer tutar.

Müzik kariyerinizin başlarında güzel alışkanlıklar edinmek ileride karşılaşacağınız keman egzersizlerine sizi hazırlamakla kalmaz aynı zamanda size müzikal anlamda faydalı yetenekler kazandırır.

Keman çalmayı öğrenmek size müzik öğretmeniniz tarafından verilen müzik parçalarının pratiğini yapmaktan çok daha fazlasıdır. Bunun nedeni ise sizin bu pratiklerin yanısıra müzik kulağı eğitimi, müzik teorisi bilgisi, çalma tekniği ve iyi ses çıkarma üzerinde de bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Çok yönlü bir müzisyen olmak bir müzik aleti çalmayı öğrenmenin en büyük parçasını oluşturur. Bu aynı zamanda keman eğitiminiz için elinizden gelenin fazlasını yapıp bir adım öne taşımanızın sonucudur.

İşte tam da bu nedenle, pratik yapmak gerçekten işleri güzelleştiriyorsa bunu yapmak kesinlikle süreci epey hızlandırır!

Keman egzersizlerini nasıl doğru bir zemine oturtup eğitiminizi bir sonraki aşamaya taşıyacağınızı öğrenmek için bu egzersizlerin ne kadar önemli olduğunu kavramanız gerekiyor ve bunun için de çok doğru bir yerdesiniz!

Keman dersi İstanbul profesyonel öğretmenlerle doludur ve en iyi yerdesiniz.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺185
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺185
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman çalma: Pratik yapmak mükemmel olmanızı sağlar

Bir müzik aletinin pratiğini yaparken bunu bir rutine bindirmek temel kurallardan birisidir.

Güzel alışkanlıklar edinmek hedeflediğiniz sonuçları başarmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda keman egzersizlerinin bir angarya değil de gününüzün önemli bir kısmı olarak kanıksamanızı kolaylaştırır.

İşte keman egzersizleriniz için güzel alışkanlıklar kazanmanızı sağlayacak ipuçları :

 • Her gün aynı saatte pratik yapın

Keman dersi almadığınız günlerde keman pratiğini sabah uyanmak gibi düzenli ve normal şekilde benimsemek keman çalmayı öğrenme aşamasında güzel bir ilerlemenin anahtarıdır.

Keman egzersizleri için spesifik bir zaman ayarlamak da faydalı olacaktır.

Bunun hangi zaman aralığı olacağına karar vermek için güncel günlük rutininizi gözden geçirin.

Eve ne zaman varıyorsunuz? Akşam yemeğinizi genelde ne zaman yiyorsunuz? Yapmanız gereken diğer işler ne?

Yalnızca keman egzersizi yapmaya odaklanacağınıza emin olduğunuz bir zaman dilimi seçin. Bu da demektir ki pratik yaparken acıkma ya da başkaları tarafından rahatsız edilme gibi dikkat dağıtıcı durumlardan uzak olmanız gerekmektedir.

Keman çalan erkek püf noktaları öğreniyor
Düzenli pratik yapmak istikrarlı bir gelişme kaydetmenizi sağlar. | Kaynak: Unsplash

Keman pratiğini her gün aynı zamanda yapmanız bu pratikleri gününüze entegre etmenizi ve bunu duş almak ya da diş fırçalamak kadar temel bir rutin haline getirerek bir kez bile unutmamanızı sağlar.

 • Her gün aynı süre boyunca pratik yapın

Her gün aynı saatte pratik yapmanın yanısıra aynı sürede de pratik yapmanız eğitiminizi bir düzene oturtacak ve iş keman çalma konusuna gelince öz disiplininizi geliştirecektir.

Her müzisyen için kendi seviyelerine uygun olarak farklı sürelerde pratik yapması önerilir.

 • Başlangıç seviyesi: Her gün 20 dakika
 • Orta seviye: Her gün 30-40 dakika
 • İleri seviye: Her gün 60 dakikadan fazla

İster başlangıç seviyesindeki bir kemancı olarak "Uç Uç Böceğim" de çalıyor olun ister Vivaldi eserleri üzerinde çalışıyor olun bu egzersizlerin ne kadar süreceğini bilmek egzersizinizin her açısına yeterli vakit ayırabileceğiniz için zamanınızı akıllıca kullanmanızı sağlar.

 • Düzgün bir şekilde ısınma yapın

Spor dalında olduğu gibi, nota kağıdını ve müzik parçalarıyla egzersiz yapmadan önce ısınmak sizi olası zararlardan korur ve pratik yapmak için kafanızı toparlamanızı sağlar.

Keman çalmak kollarda ve parmaklarda büyük oranda güç ve esneklik gerektirir. Bu nedenle müzik parçalarını çalmaya yeltenmeden önce birtakım ısınma egzersizlerinin üzerinden geçmek kaslarınızın canlanmasını sağlar.

Isınma egzersizleri gam, arpej ve teknik keman metodu çalışmaları gibi her müzisyen için şart olan çalışmaları yapmak için de olanak sağlar.

Yaklaşan sınavlar ya da dersler için kısa bir gam ve arpej çalışması yapmak keman yayı kullanımınızı ve kas hafızanızı geliştirirken parmaklarınızın ısınmasını da sağlar.

Diğer ısınma egzersizleri de, tonlamanız, parmaklarınızı kullanışınız, titretme ve "pizzicato" tekniği gibi spesifik konularda kabiliyetinizi  artırmaya hedefler. Eğer size uygun keman öğretmenini bulduysanız öğretmeniniz size yetenekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlanmış birtakım ısınma egzersizleri gösterecektir.

Superprof sitesinden hemen size en uygun öğretmenlere bakabilirsiniz!

Keman Öğretmeninizle Müzik Parçaları Çalışmak

Kemanı hobi için de öğrenseniz belirli hedefleriniz de olsa özel ders almak size amacınıza ulaşmanız için yardımcı olacaktır. Kemanla çalınan eserleri çalışmak keman eğitiminizin en eğlenceli kısmını oluşturmakla kalmaz aynı zamanda pratiklerinizin de büyük bir parçasını oluşturur.

Keman parçalarını dersiniz dışında pratik etmek repertuarınızı baştan sona büyük bir sorun yaşamadan çalabilmekten ibaret değildir.

Bir müzisyen olarak müzik parçalarını gün geçtikçe geliştirecek ve müzisyenliğinizin seviyesini sergileyecek şekilde pratik yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir parçayı güzel biçimde çalmak demek yalnızca doğru notalara basmak demek değildir; doğru hızı gözlemlemek, dinamik işaretleri takip etmek, düzgün duruşu korurken doğru tonlama yapmak da gereklidir.

Performansınızın kalitesini artırmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Unutmayın, keman dersleri paralıdır ve derse hazırlıksız gitmek paranızın çöpe gitmesiyle eş değerdir.

İşte keman pratiğinizden en iyi verimi almak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları:

 • Metronom

Metronom bir müzik aletinin parçayı çalarken sabit hızını ve aralığını korumasını sağlayan bir ekipmandır.

Metronom ile ritim elde etmek ve keman çalma
Hazırlıksız çalınan parçalar söz konusu olduğunda metronom pratik yapmak için harika bir araçtır. | Kaynak: Pixabay

Size verilen parçalar üzerinde pratik yaparken metronom kullanmak ritmi kaybetmemeniz için yardımcı olurken notaları çok hızlı ya da çok yavaş şekilde çalmamanızı sağlar.

 • Kalem

Keman kılıfınızda bir kalem bulundurmak orkestra provalarında işaretleme kısımları için önerilir, fakat pratik yaparken bir tane kalemi elinizde tutmanız da faydalı olacaktır. Aslına bakarsanız, kalem keman çalma konusunda önemli bir ekipmandır.

Bir parçayı ilk kez çalıyorsanız kaçıracağınız bazı kısımlar olacaktır. Örneğin, özellikle teknik bir parçayı hazırlıksız çalıyorsanız doğru notalara basmak için o kadar konsantre olursunuz ki müziğin dinamiğini tutturmada başarısız olursunuz.

Müzik öğretmenleri öğrencilerine bireysel yaptıkları pratiklerde dikkat etmeleri gereken noktaları hatırlatmak için neredeyse her zaman kalem tutarlar.

Kişisel egzersizlerinizde parça üzerinde işaretleme yapmak için kalem kullanmak aynı parçayı bir sonraki çalışınızda ritmi ve önemli değişiklikleri hatırlayabilmenizle birlikte olası yanlışlıklardan kaçınmanız için iyi bir yoldur.

 • CD eşliğinde pratik yapmak

Müzik parçalarını farklı bir şekilde yorumlamak için harika bir yol da CD'yi kullanmaktır. Keman müziklerinin çoğu arka planda piyano ya da orkestra ile desteklenmiş şekilde piyasaya sürülürler. Parçaları bunu dinleyerek çalmak müziğin ritmine ayak uydurmanızı ve orkestraya yönelik bir bakış açısıyla bakabilmek konusunda yardımcı olur.

Keman Pratiklerinizden En Etkili Verim Nasıl Alınır

Bir müzik aletiyle öğretmeniniz yanınızda olmadan gün boyunca pratik yapmak sıkıcı bir hale gelebilir ve daha da kötüsü sizin için bir angarya halini alabilir.

Keman çalmak oldukça sıkı bir çalışma ve azim gerektirse de sizin için eğlenceli bir hobi olmalıdır ve müzisyenler için sanatsal fırsatlar sağlamalıdır.

Keman pratiklerinizin bir gerginlik kaynağı olmaktan çıkması için klasik müziği sizin için ilgi çekici hale getirecek birkaç şey vardır.

İşte keman pratiklerinden daha iyi yararlanmanız için birkaç ipucu:

 • Ses Kaydı Alın

Parçaları çalarken ses kaydı almak ve sonradan bu kayıtları dinlemek keman çalmaya konsantre olmak zorunda kalmayı gerektirmeden geliştirebileceğiniz yerleri görme konusunda yardımcı olur.

Keman çalarken çıkan sesi kaydetmeniz ve sonra bunu dinlemeniz size çaldığınız parçayla ilgili farklı derinlikler kazandıracak ve keman öğretmeninizin eleştirilerini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Bu ses kaydını dinlemek aynı zamanda bir dahaki sefere performansınızda ince detaylara dikkat etmenizi ve bu sayede de daha iyi bir performans göstermenize yardımcı olur.

 • Bir müzik topluluğuna katılmak

Müzik eğitiminizi bir grup ortamında uygulamak her müzisyen için en heyecan verici deneyimlerden biridir.

Orkestra ya da koro gibi topluluklara katılmak keman çalma için önemlidir
Müzikal bir topluluğa katılmak sahne performansınızı geliştirmek için harika bir yöntemdir. | Kaynak: Pixabay

Orkestranın zengin ve renkli sesini duymak bunu size keman öğrenme aşamaları içindeki o bireysel sıkı çalışma saatlerinizin bir ödülü gibi hissettirebilir.

Bu nedenle birçok müzik öğretmeni öğrencilerine koro, orkestra ya da bando gibi grup pratiklerinin başka bir çeşidi olan topluluklara kaydolmalarını tavsiye ederler.

Bulunduğunuz yerde ya da okuduğunuz okulda size uygun müzik topluluklarını araştırıp bulabilirsiniz. Bu topluluklar sayesinde hem keman çalışıp hem de piyano, çello, flüt, klarnet, saksafon, gitar, trampet, vurmalı çalgılar ya da ukulele gibi diğer müzik aletleri hakkında bilgiler de edinebilirsiniz. Buna ek olarak, şarkı söyleme, doğaçlama, besteleme, klasik ve jazz müzikle ilgili atölyelere katılıp konser performanslarının tadını alabilirsiniz!

Yalnızca yaylı çalgılara özel müzik dersleri hatta kemancıların oda müziği topluluğu ya da bir filarmoni orkestrası fark etmeksizin yeteneklerinizi hem bir sanatçı hem de grup oyuncusu olarak genişletmek sizin resital ve enstrümanı kolaylıkla çalabilme kabiliyetlerinizi geliştirmekle kalmayacak aynı zamanda ritim duygusunu hissedip doğru zamanda doğru şekilde çalmanızı sağlayacaktır.

Bununla birlikte, müzikal bir toplulukta çalmanın özgüven kazanmak, sahne korkusunu yenmek, yerel müzik topluluklarına katılabilmek, performansı kuvvetlendirmek, diğer müzik aletlerini yakından tanımak ve kemanı başka amaçlarla da öğrenebilmek gibi birçok avantajı vardır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,33 (3 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!