Keman kadar ilginç ve güzel bir enstrümandan etkilenmemek pek mümkün değildir. Filarmoni orkestrasında yaylı çalgıların mükemmel bir şekilde koordine olduğu andan tutun Vivaldi'den Dört Mevsim gibi kemanın güzelliği tamamen öne çıkaran bazı parçalara kadar keman her zaman büyüleyicidir.

Keman çalmaya başlamak ve öğrenmek mi istiyorsunuz? Keman başlangıç için daha önce hiçbir deneyiminiz yoksa göz korkutucu olabilir.

Peki keman öğrenmeye yeni başlayan biri olarak aklınızda tutmanız gereken şetler nelerdir? Size bu yolda yardımı dokunacak önemli taktikler var mıdır?

Keman dersleri almak istiyorsanız ya da çocuğunuz için düşünüyorsanız fakat keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir sorusu kafanızı karıştırıyorsa Superprof size tam da bu konuda yardım etmek için burada!

Kemanın bakımını nasıl yapılmalıyım? Keman derslerinde ne öğreneceğim? Keman çalmak zor mu?

Keman çalmayı öğrenmek için bu kılavuz bütün sorularınızı hatta daha fazlasını cevaplayacak!

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺185
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (18 yorum)
Furkan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺185
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (18 yorum)
Furkan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İlk izlenimler: Çaldığınız Enstrümanı Tanıyın

İlk kemanınızı almak için bir müzik ya da keman dükkanına gitmek kemana daha önceden aşina değilseniz oldukça göz korkutucu olabilir.

Kemana yeni başlayan herkesin bilmesi gereken ilk şey kemanın farklı boyutları olduğudur. Peki neden? Çünkü kemanın boyutu bir kişinin onu rahatça ve düzgünde çalabilmesi için önemli bir etkendir.

Keman yeni başlayanlar için genellikle kesirlerle ifade edilen ve 1/16'dan 4/4'e kadar (tam keman) uzanan altı farklı boyutta gelir.

Kemanın size uygun olup olmadığı kolunuzun uzunluğuna göre belli olur. Eğer sol avucunuzla kemanın salyangoz denilen kıvrımlı ucunu rahatça tutabiliyorsanız o keman size uygun demektir.

Keman dükkanı ve keman çalmaya başlamak
Doğru boyuttaki kemanı çalmak yeni başlayanlar için oldukça önemlidir. | Kaynak: Unsplash

Peki yeni kemanınızı evinize getirdikten sonra ne yapmalısınız?

Keman kılıfınızı açtığınızda kemanınızla birlikte keman yayını da göreceksiniz.

İlk yapmanız gereken şey kemanın kılıfın içine düzgün yerleşip yerleşmediğine bakmak olmalıdır. Kılıfların içinde kemanın rahat ve güvenli durması için bir dolgulu bir kumaş yer almaktadır bu nedenle de kemanınızı kullandıktan sonra kılıfın içine nasıl koyacağını bilmeniz önemlidir.

Bir diğer taktik de ellerinizle keman yayındaki kıllara dokunmaktan kaçınmanızla ilgilidir. Yaylardaki at kılı oldukça emici özelliğe sahiptir bu nedenle de elinizdeki yağı bulaştırmak çıkacak sesin kalitesini olumsuz anlamda etkiler.

Müzik enstrümanları, özellikle de yaylı ailesi oldukça hassastır bu nedenle de  kemanınızla nasıl ilgileneceğinizi bilmek size kolaylık sağlar.

Keman bakımı müzik eğitiminizin ilk aşamalarında öğreneceğiniz bir şeydir. Size öğretilecek ilk şey çalmadan önce ve sonra keman yayını germek ve gevşetmektir.

Yayın sonundaki vidayı bir direnç hissedene kadar at kılı çok gerilmeden sıkın. Sonra yaya reçine sürün. Reçine  keman yayına keman telleri üzerinde gidip geldikçe ses çıkarabilmesi için sıkılık verir ki üzerinde kayıp gidiyor olsaydı bu sesi elde edemezdik. Reçine katı ya da pudra formunda olabilir ve müzik dükkanlarından satın alabilirsiniz.

Keman çalmayı bitirdikten sonra yayı keman kılıfına koymadan önce gevşetmeniz gereklidir.

Ayrıca kemanınızı mikro fiber bir bezle silmeniz iyi olacaktır çünkü bu sayede kemanınızda birikecek tozları engellemiş olursunuz.

Gerek pratiklerinizi sağlam bir sandalyede daha rahat bir şekilde yapmanız ve kemanınıza uyacak keman yastığı bulmanız gerekse de ihtiyacınız olabilecek diğer keman ekipmanlarını konusunda keman öğretmeniniz yaylı ailesinin en küçük üyesini daha iyi tanımanız için size tavsiyeler verecek en doğru kişi olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Keman Dersleri: Keman Çalmaya Başlamak

Keman dersleri dünyası özellikle tamamen yabancıysanız ilk bakışta size anlaşılmaz gelebilir, fakat asla korkmayın! Superprof bir keman dersinden ne beklemeniz gerektiği konusunda da size yardımcı olmak için yanınızda!

( Keman dersi fiyatlarına bakın )

Peki keman dersleri genelde nasıl geçer?

Her keman dersi genelde üç ana bölüme ayrılmıştır.

  • Isınma 
  • Egzersizler
  • Müzik Parçaları

Kemanınızla müzik parçaları çalmadan önce spordan önce yaptığınız gibi ısınma alıştırmaları yapıp sesinizi kontrol etmeniz gerekir.

Isınma sizin müzik için uygun moda girmenizi sağlayıp ruh halinizin pratik yapmak ve öğrenmek için hazır olmasını sağlayacaktır.

Keman çalan kadın, keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir
Sporda olduğu gibi bir müzik aletini çalmadan önce de ısınma alıştırmaları yapmak gereklidir. | Kaynak: Pixabay

Kemancılar için ısınma alıştırmaları genelde hızlıca gam çalışması yapmak ve "legato" ya da "stakato" sesleri çıkartarak yay kullanmayı deneyimlemek ve hatta yayı bırakıp "pizzikato" denilen parmakla tel çekme hareketini yapmayı kapsar.

Hızlıca bir gam çalışması yapmak parmaklarınızın ısınmasını sağlamakla kalmaz her gamdaki notaları hatırlayacağınız için hafızanızı da güçlendirir

Eğer tamamen acemiyseniz bu müzik jargonu size yabancı bir dilde yazılmış gibi görünebilir, fakat endişelenmeyin! Keman öğretmeniniz size bu sözcüklerin ne anlama geldiğini hemen öğretecektir. 

Teknik egzersizler genellikle ısınma hareketlerini takip eder. Egzersizler enstrümanınızı kullanmaktan ve solo ya da orkestraya ait kromatik gam ve arpej gibi çetrefilli nota kombinasyonları için kas hafızanızı geliştirmekten ibarettir.

Düzgün bir şekilde ısınıp kafanızı topladıktan sonra müzik parçaları üzerinde çalışmaya hazır olacaksınız!

Keman öğretmeniniz beş hafta boyunca üzerlerinde çalışmanız için size birkaç parça hazırlayacaktır. Parçalar üzerinde çalışmanızın amacı ritim duygunuzu, müzik yeteceğinizi ve gösteri kabiliyetinizi geliştirmektir.

Henüz acemi olduğunuz için çalmanız için verilen parçalar ilk etapta kısa olacaktır, ancak üç müzik parçasına aynı anda çalışabilmeniz de beklenebilen bir durumdur. Örneğin ilk birkaç dersten sonra evde çalışmanız için "Hatırla Sevgili", "Duydum ki Unutmuşsun" ve "Fikrimin İnce Gülü" parçaları verilebilir.

Size verilen parçalar keman çalmayı evde pratik edebilmeniz içindir. Düzenli aralıklarla keman pratiği yapmak bir ilerleme kaydetmek konusunda ciddiyseniz çok gereklidir.

Öğretmeniniz sizin doğru yolda olduğunuzu anladığı an kemanla ilgili sınavlara katılmanızı önerecektir.

Müzik sınavları bu işi hobi olarak öğrenenler için zorunlu değildir. Bununla birlikte sınava hazırlanmak öğrenmenizi sürekli geliştirmeniz açısından harika bir yoldur.

Konservatuvar ve uluslararası birçok organizasyon için öncesinde bir sınav yapılmaktadır. Örneğin ABRSM müzik sınavları zorluğuna göre 1'den 8'e kadar derecelendirilmiştir.

Herhangi bir sınava girmeden önce muhakkak hangi seviye için ne beklentileri olduğunu bilmeniz ve kendinizi buna göre hazırlamanız gerekmektedir. Girmeyi dilediğiniz sınav hakkında önceden bilgi edinmeniz bu anlamda çok önemlidir. Unutmayın, kendinizi sürekli artık keman çalmayı öğren diyerek motive ettiğiniz zamanların sonrasında yeni hedefiniz bir müzik okuluna girmek olabilir!

İşte tam da bu yüzden müzik sınavlarına hazırlanmak için yakınlarınızdaki keman öğretmenlerini Superprof aracılığıyla bulun ve bunu ertelemeyin. Unutmayın, bu sınavlar zorunlu olmamakla birlikle sandığınız kadar korkunç da değiller!

Keman dersleri İstanbul Superprof'ta çok sayıda öğretmen sizleri bekliyor.

Keman Başlangıç Derslerinde Ne Öğreneceksiniz?

Vivaldi ya da Paganini'den soloları notalara bakmadan okuyabilecek derecede bir keman üstadı olmadan önce keman çalmanın temel prensipleri konusunda uzmanlaşmaya ihtiyacınız vardır.

Keman çalmak güzel bir ses üretmekten ya da gamları çok hızlı bir şekilde çalabilmekten çok daha fazlasıdır.

Keman çalma konusunda hedefleriniz her ne olursa olsun müzik kariyerinizde herhangi bir yere gelebilmek için ön hazırlık yapmalısınız.

Neyse ki keman dersleri alarak daha ilk günden müzik dünyasıyla tanışmış ve içine girmiş olacaksınız.

İlk öğreneceğiniz şeylerden biri büyük ihtimalle kemanın ve keman yayının nasıl düzgün tutulacağı olacaktır.

Keman öğretmeniniz size keman yayını tutmanın doğru pozisyonuyla birlikte keman sapına ulaşmak için elinizi nereye koymanız gerektiğini öğretir.

Keman eğitiminizin ilk aşamalarında iyi alışkanlıklar edinmek ileride duruşunuz, tonlamanız, parmaklarınızı kullanışınız, kemanı titretme ve yerleştirme konularında ortaya çıkabilecek problemleri engeller.

Müzik dersleriniz süresince öğreneceğiniz en önemli şeylerden biri de nota okumak olacaktır.

Keman çalmaya başlamak için müzik notalarını okuyabilmek önemlidir
Nota okumayı bir kez öğrenirseniz asla unutmazsınız. | Kaynak: Pixabay

Notaları okumayı henüz bilmeseniz bile muhtemelen her notanın nasıl göründüğü hakkında bir fikir sahibi olacaksınızdır.

Keman çalarken kağıtta gördüğünüz notalar ilk bakışta karışık gelebilir, fakat keman öğretmeniniz her nota için nasıl çalınacağını tek seferde öğretecektir.

Nota çizgisindeki notalara ek olarak müzik parçalarındaki sembol ve kelime biçimindeki direktifleri de anlamanız gerekmektedir.

Yazılı direktiflerin çoğunun genellikle İtalyanca olduğunu görmek sizi şaşırtabilir. Bu demektir ki bu işe başlamadan önce "crescendo" ve "andante" gibi bazı İtalyanca kelimeleri tam olarak çıkarabilmeniz şarttır.

Keman çalmayı öğrenmeye karar verdiyseniz bunun zorlu ama bir o kadar da öğrenmeye değer olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle; yaşınız, deneyiminiz ya da kendinize olan güveniniz ne durumda olursa olsun o kemanı elinize almayı bir kez bile istediyseniz artık sizi durduran hiçbir şey yok demektir!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!