Bir müzik enstrümanını çalmayı öğrenmek hepimizin hayalidir, özellikle keman çalmayı öğrenmek çok yaygın bir hevestir.

Ne yazık ki bu hayallerin birçoğu ise gerçekleşemiyor.

Peki bunun sebebi ne olabilir?

Maalesef hevesiniz, motivasyonunuz ve müziğe olan tutkunuz ne kadar fazla olursa olsun keman dersi fiyatları da dahil olmak üzere herhangi bir müzik aletini öğrenmek için alınacak dersin masrafı çok büyük bir engel teşkil edebilir.

Bir müzik aleti çalmak masraflı oluşuyla bilinir, fakat şanslısınız ki Superprof size çok da pahalıya patlamayacak birçok farklı yol sunabilir.

Bol miktarda araştırma ve keman çalma isteğiyle her zaman olmak istediğiniz gibi bir müzisyen olabilirsiniz!

Tabii ki seçenekleriniz başlangıç seviyenize, kişisel hedeflerinize ve öz disiplin seviyenize bağlı olarak değişir.

Son derece kalifiye müzisyenlerden alınacak keman dersleri fiyatları için üniversite öğrencilerinden alınacak derslere göre daha pahalı olabileceği yorumunu yapmak mümkün, fakat keman konusunda henüz acemiyseniz konu size keman eğitimi verecek öğretmeni seçmeye gelince size en uygun öğretmeni seçeceksiniz.

Yine de keman dersi için ödeyeceğiniz meblağ ne kadar olusa olsun buna değecek olması önemlidir. Öğretmeniniz sizin için uygun değilse paranızı boşa harcıyorsunuz demektir.

Yani; ister keman kursları fiyatları hakkında fikir edinmeye çalışan bir acemi olun isterseniz de keman öğretmenlerinin genel olarak dersleri nasıl ücretlendirdiğini merak eden ileri seviyede öğrenci olun, özel keman dersi fiyatları mercek altına alındığında ilginç sonuçlara rastlayabilirsiniz.

İşte karşınızda keman dersleri başlangıç fiyatları ve yetişmekte olan bir kemancı olarak ihtiyaçlarınız için en uygun ders anlaşmasını nasıl bulacağınızı gösteren Superprof kılavuzu! Keman derslerine başlamadan önce bir kemana ihtiyacınız olacağından ekipmanların ne kadara mal olacağına bakalım önce.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman ve Aksesuarlarının Fiyatları

Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere herkese uyabilecek standart bir boyutta keman bulunmuyor. Bu nedenle alacağınız kemanın özelliğine göre maliyeti de çeşitlilik gösterir.

Göreceğiniz en belirgin farklılıklar yeni başlayanlar için satılan kemanlarla ileri seviyedekiler için olanların arasındaki fiyat çeşitliliği ve tabii ki akustik ile elektronik donanıma sahip olanlar arasında çoğunlukla işçilikten kaynaklanan uçurumdur.

Yeni başlayanlar için Keman Fiyatları

Keman üreticileri acemileri hedefleyen ve "öğrenci kemanları" olarak da bilinen kemanlar üretir.

Yeni başlayanlar için en popüler kemanlar:

 • Mavis Mv1410 Keman: 300-400 TL
 • Stentor Student Keman: 800-900 TL
 • Ashton AV124R Keman: 300-400 TL

Konu başlangıç seviyesindeki kemancılar olunca paranızın karşılığı ton kalitesinden daha önemli oluyor bu nedenle satın almadan her önce her model arasındaki ana farklılıklara göz gezdirmeyi unutmayın. "Uç Uç Böceğim" parçasını çalabilmek için yeterli seviyede bir kemanınız varsa müzisyenliğin temellerini öğrenebilirsiniz demektir.

Orta Seviye için Keman Fiyatları

Orta seviye kişiler için kemanlar genellikle daha zengin bir tona dönüşen daha yüksek düzeyde kalite sunarlar.

Daha iyi kalitede materyaller fiyatı da büyük oranda artırsa da yeteneklerini geliştirmek isteyen bir kişi için fazladan verilecek para daha iyi bir ses kalitesi için gerekli bir fedakarlıktır. Aşağıda örnekleri görebilirsiniz:

 • Stentor Messina Keman: 3000-4000 TL
 • Stentor Conservatuare Keman: 2000-4000 TL
 • Stentor Elysia Keman: 3500-4000 TL

İleri Seviye İçin Keman Fiyatları

Müzikal yeteneğini bir üst seviyeye taşımak taşımak ve hatta bu alanda bir kariyer yapmak konusunda ciddi olanlar için ileri seviyelerine uyacak bir keman satın almak büyük bir yatırım olabilir.

Size bir fikir vermesi açısından aşağıdaki modellere bakabilirsiniz:

 • Amanda AVLX4: 11.000 TL
 • Yamaha v10SG: 9200 TL

Elektro ve Elektro Akustik Kemanlar

Elektro ve elektro akustik kemanlar klasik akustik kemanın geliştirilmiş son halidir ve genellikle 6700 TL'den başlar. Buna ek olarak elektro keman çalmak isteyenlerin  amplifikasyon masraflarını da hesaba katmaları gerekmektedir.

Keman Kiralama

Son olarak, uzun vadede bu enstrümanı çalıp çalmama konusunda kararsızsanız henüz eğitiminizin başlarında keman satın almanıza gerek olmadığını bilmek sizi rahatlatabilir.

Keman kiralamak eğitime başladığında küçük boyutta kemana ihtiyacı olan küçük kemancıların ebeveynleri için çocuk büyüdükçe daha büyük boyutu satın almak zorunda kalmayacakları için iyi bir tercihtir. Bu aynı zamanda bir müzik aletinin tadına varmak ve keman çalmaya başlamanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmek isteyen yetişkinler için de güzel bir tercihtir.

Müzik dükkanları tarafından sunulan "satın almadan dene" projesi bir müzik aletini öğrenmeye niyetlenen ama hiç keman dersi almadan direkt keman satın almaya kalkışmak konusunda çekinceleri olan başlangıç seviyesindeki kişileri hedeflemektedir.

Öğrenciler keman öğretmeni bulmadan ve keman çalmayı öğrenmeye giden yolda hedefleri konusunda emin olmadan bir keman satın almak yerine  kemanlarını birkaç hafta süresince kiralayabilecekler ve bu süreçten sonra da keman kendilerine daha düşük bir ücretle satın alabilmeleri için teklif edilecek.

Genellikle, kemanın cinsiyle birlikte bulunduğunuz yere bağlı olarak minimum 3 aylık bir süreç  için keman kiralama fiyatları değişebilir.

Superprof'taki Keman Dersleri Fiyatları

Superprof bütün dünyadan öğretmenlerin ve uzmanların hizmet verdiği bir platformdur ve buna müzik dersi de dahil!

Bu nedenle, bir keman öğretmeni arayışındaysanız sitemizi ziyaret edip konu olarak kemanı seçtikten sonra Superprof'un size yakın öğretmenleri bulabilmesi için dersi hangi şehirde almak istediğinizi belirtmeniz yeterli.

Superprof aracılığıyla öğretmen arayışınızın kolaylığı yaşadığınız şehire göre değişkenlik gösterebilse de sitemizde online keman dersleri veren birçok öğretmenimiz de vardır. Bu sayede bulunduğunuz şehirde öğretmen bulabilmek konusunda endişelenmenize gerek yok!

Keman dersi fiyatlarına ilk baktığınızda dikkatini çekecek şeylerden biri saatlik ders ücretlerinin ne kadar çok değişiklik gösterdiği olacaktır.

Öğretmenlerin ders saati ücreti konusunda kararlarını etkileyecek birçok faktör vardır. Örneğin, alanlarında oldukça profesyonel tecrübeye sahip öğretmenler genelde okuduğu bölümle ilgili ders veren üniversite öğrencilerine göre daha yüksek bir meblağ sunarlar.

Keman almadan önce özel keman dersi fiyatlarına bakın
Herhangi bir müzik aleti çalmak sahne becerilerinizi ve müzik kabiliyetinizi geliştireceği için özgüveninizi artırır. Kaynak: Unsplash

Fark edeceğiniz bir diğer nokta ise her öğretmen tarafından öğretilecek seviye göre de fiyatların değişkenlik gösterdiğidir. Daha yüksek seviyeye sahip öğrenciler için verilecek özel ders fiyatı henüz yeni başlayanlarınkine göre daha yüksek olacaktır.

Özel ders fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise lokasyondur. Fiyatlar şehirden şehire değişiklik gösterse de genelde başkentlerde fiyat daha yüksektir.

Yakınınızdaki Keman Öğretmenleri ve Özel Ders Ücretleri

Superprof üzerinden bazı örneklere bakalım:

ŞehirOrtalama Ders Saati Fiyatı   
İstanbul₺101
Ankara₺86
İzmir₺70
Adana₺68
Antalya₺57

Genelde bir şehirin nüfusu ne kadar fazlaysa özel keman dersi için fiyat da o kadar artmaktadır, fakat bu daha büyük şehirlerde keman dersi için muhakkak daha çok para ödeyeceğiniz anlamına gelmez.

Büyük şehirlerdeki ortalama olarak yüksek orana sahip fiyatlar daha büyük nüfusun daha fazla oranda keman öğretmeni bulma şansını artırmasıyla açıklanabilir. Daha fazla keman öğretmeni demek uzmanlık anlamında da oldukça çeşitliliğe yol açar. Bu nedenle, daha tecrübeli öğretmenler verecekleri özel ders için daha yüksek bir fiyat belirleyerek ortalama fiyatın artmasına neden olurlar.

Bununla birlikte, henüz bir acemiyseniz ve sizi bu işe başlatıp keman çalmanın temellerini öğretecek bir öğretmen arıyorsanız boş zamanlarında öğretmenlik yapan üniversite öğrencilerinden de ders alabileceğiniz için ödeyeceğiniz fiyat daha düşük olacaktır.

Yetişmiş bir müzisyenseniz ve an itibariyle sahip olduğunuz gelişmiş seviyede size koçluk yapacak birini arıyorsanız buna uygun oranda uzmanlığa sahip ve dolayısıyla dersleri için daha yüksek bir fiyat biçecek birine ihtiyacınız vardır. Bu tarz öğretmenlerin seviyeniz itibariyle sizden düzenli keman pratiği başta olmak üzere daha hızlı ilerlemeniz için daha çok beklentileri olacaktır.

Şimdi de Superprof üzerinden farklı şehirlerde ders vermekte olan bazı keman öğretmenlerine bakalım:

 • İstanbul'da devlet konservatuvarı mezunu olan Hande'den 1 saatlik ders ücreti 130 TL olmak üzere özel ders alabilirsiniz, ya da konservatuvar öğrencisi olan Ecem'den 1 saatlik ders ücreti 100 TL olmak üzere özel ders almayı seçebilirsiniz.
 • Keman dersi Ankara müzik öğretmenliği bölümünden mezun olmuş Burcu'dan 1 saatlik ders ücreti 100 TL olmak üzere ders alabilirsiniz, ya da Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde eğitimini sürdürmekte olan Halil İbrahim'den 1 saatlik ders ücreti 60TL olmak üzere özel ders almayı düşünebilirsiniz.
 • İzmir'de Konservatuar mezunu Eylül'den 1 saatlik ders ücreti 100 TL olmak üzere ders alabilirsiniz, ya da müzik öğretmenliği bölümünde okumakta olan Sedat'tan 1 saatlik ders ücreti 80 TL olmak üzere ders alabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere, şehirler arasında fiyat bakımından da belirgin farklılıklar vardır, fakat asıl fark öğretmenlerin kendi tecrübelerini kıstas alarak ders saati için biçtikleri fiyatlardır. Saatlik ders ücreti profesyonel tecrübe ve ileri seviyedeki öğrencilere öğretebilme becerisiyle uyumlu olarak değişir.

Peki bunun sebebi nedir?

Seviyesi her ne olursa olsun keman öğrenmekte olan bir kişiye bunu öğretebilmek büyük oranda yetenek ve beceri gerektirse de, bu alanında ileri seviyeye gelmekte olup zor parçaların üstesinden gelmeye çalışan öğrencilere yardım etmeye kıyasla çok da

kolay değildir.

Başlangıçta, acemi kemancıların en çok yardıma ihtiyaç duyacakları şeyler enstrümanı nasıl kullanacakları, müziği nasıl okuyacakları, keman yayını nasıl tutacakları ve nasıl doğru pozisyonda çalacakları ile ilgili olacaktır. Diğer bir deyişle, kemanın kendisine aşina olabilmek "Uç Uç Böceğim" parçasını mükemmel bir şekilde çalabilmekten daha önemlidir.

Keman dersi fiyatları keman çalan küçük kızınız için araştırılmalıdır
Küçükler için keman dersleri özellikle müzik kabiliyetini geliştirmeyi ve müzik kulağı eğitimi vermeyi hedefler.| Kaynak: Pixabay

Öğrenciler müzik eğitimlerinde ilerleme kaydettikçe keman çalma teknikleri daha önemli bir hale gelir. Bu nedenle öğretmenlerin iyi eğitilmiş bir müzik kucağına sahip olmaları vibrato gibi tekniklerde uzmanlaşması ve müzik teorisi konusunda epeyce birikimli olmaları gerekir.

Özel keman dersi fiyatları hakkında hızlıca bir fikre sahip olduk, peki başka alternatifler de var mıdır?

Keman dersi İstanbul öğretmen seçeneği fazla olması nedeniyle bütçenize uygun bir öğretmen bulmakta zorlanmayacaksınız.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Grup Dersleri Fiyatları

Özellikle yeni başlayanlar için keman çalmayı bir grupta öğrenmek çok daha eğlenceli ve cazip olabilir.

Filarmoni orkestrasında keman çalmak için keman dersi fiyatları gözden geçirilmeli
Keman gruplarından filarmoni orkestrasına: performans sergilemeyi öğrenmek için müzik merkezleri harika bir araçtır. Kaynak: Unsplash

Örneğin, Superprof üzerinden grup içinde keman dersleri alabilmek için kısa bir araştırma yapabilirsiniz.

Bu işte yeni ilerlemeye başlayan kemancılar içinse bir müzik merkezi ya da akademisine kaydolmak gibi bir seçenek de vardır.

Müzik okulları eğitim hizmetiyle birlikte okul saatleri dışında senfoni orkestrası ya da yaylı çalgılar dörtlüsü gibi müzikal toplulukla katılma fırsatları sunan bağımsız kuruluşlardır.

İşte Türkiye'de size kılavuz olabilecek bazı müzik merkezlerinin fiyatları: 

Müzik MerkeziKeman Grup Dersleri Aylık Fiyat 
Beşiktaş Sanat Merkezi300 TL
Kadıköy Müzik Merkezi 400 TL

Böylece, özel ders yerine keman derslerini grup halinde bir müzik merkezinden almayı tercih ederseniz, özel ders almadan önce keman çalma tecrübesi edinmekle kalmaz aynı zamanda tasarruf da edebilirsiniz.

Kendini geliştiren müzisyenler için geçmişleride kazandıkları bir sahne tecrübesi paha biçilemezdir. İster bir konser bandosunda ya da rock grubunda çalın ister jazz ve müzikal doğaçlamaya karşı bir ilginiz olsun, çalmakta olduğunuz enstrüman piyano, gitar, trampet, çello da olsa ya da sadece vokalist de olsanız, performans tecrübesi size gelecek için çok güzel transfer edilebilir beceriler kazandırır.

Keman Çalmayı Öğrenirken Tasarruf Etmek

Grup derslerine ve müzik okullarına kaydolmanın profesyonel bir kemancı olmayı arzulayan kişiler için önemli olduğunu konuştuk, peki daha az masrafla öğrenebilmenin başka yolları var mıdır?

İşte sizin için keman çalmayı öğrenirken tasarruf da etmenizi sağlayacak bazı ipuçları:

 • İlk ders ücretsiz: Bölgenizdeki keman öğretmenlerini görmek için Superprof'a göz gezdirdiyseniz birçoğunun ilk derslerini ücretsiz verdiklerini görmüşsünüzdür. Bu öğretmenlerin tekliflerini kabul ederek ilk ders için hiçbir ücret ödemeden içlerinden öğrenim stilinize en çok uyan öğretmeni seçebilirsiniz!
 • Youtube: Youtube her tarzdan bedava video dersleri sunan müzisyenlerle doludur. Online keman dersi diye aratarak yeni başlayanlar için adım adım hazırlanmış öğretici videolara sahip kanallar bulabilirsiniz, bununla birlikte ileri seviyede bir kemancıysanız da bu tarz kanallardan bazı ipuçları yakalayabilirsiniz. Öğretmeninizle özel derslerinize ek olarak Youtube videoları izlemek deneyimlerinizi artırabilir.
 • Müzik ve nota içerikli internet siteleri: İnternet müzisyenler için harika imkanlara sahiptir. Spesifik parçalardan teknik egzersizlere kadar 8notes gibi sitelerden çok kolay ve ücretsiz şekilde materyal bulabilirsiniz!

Ücretsiz Online Keman Dersleri

Diğer müzik türleri ve enstrümanlar için olan uygulamalar gibi keman uygulamaları da teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde son yıllarda yükselişe geçti.

Yalnızca akor düzenleme uygulamaları gibi enstrümanınızı korumanıza yardımcı olan uygulamalar da değil, aynı zamanda tamamen yeni başlayanları hedef kitlesi olarak alan ve enstrümanın nasıl çalınacağını öğreten ücretsiz uygulamalar da geliştirildi. Müzik aletinin nasıl tutulacağı, bilek yerleşimi, sol elin nasıl kullanılacağı, telli enstrümanları çalarken iyi duruşun nasıl korunacağı ve elbette müziğin nasıl okunacağı ile ilgili dersler bu tür uygulamalarda mevcuttur.

Daha önce keman öğrenmenin bu kadar kolay ve maliyetsiz olabileceğini hiç düşündünüz mü? E tabii bu uygulamaları denemek için ihtiyaç duyacağınız kemanın maliyetini saymazsak!

Tam anlamıyla ikna olmadıysanız, dijital ders uygulamalarından birini Apple AppStore, Windows AppStore veya Android App Store'unuzdan küçük bir ücret dahilinde veya ücretsiz olarak kendiniz indirebilirsiniz. Eğlenmek için sadece birkaç tane indirseniz bile, sizin için yapabilecekleri ve öğrenecekleriniz sizi şaşırtabilir.

Şu Anda Listelerin Tepesinde Olan Keman Uygulamaları

 • Music Lifeboat tarafından çıkartılan BandBlast - Müzik Eğitim Devrimi

BandBlast, öğrencilere dünyanın en iyi Filarmoni müzisyenleri tarafından geliştirilen ücretsiz ve giriş seviyesinde keman dersleri sağlayan modern bir uygulamadır. Bu derslerin yanı sıra, yeni başlayanlara ve orta derece bilgi sahibi insanlara ritim, gösterim ve ses perdesi hakkında öğretici bazı karakter tabanlı oyunlar da bulunuyor.

Uygulama oldukça akıcı, çünkü üniversitelerdeki veya orkestra programlarındaki müzik dersleri sırasında öğretilen ilk yıl müfredatını takip ediyor, böylece içeriğin ilgi çekici olacağından ve bir öğrenci olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olabilirsiniz.

Uygulama şu anda Apple ve Android cihazlarda mevcut.

 • Professional Violin

Alyaka'nın keman uygulaması ise eğlence amaçlı görmek için fazla profesyonel. Bu, keman çalmayı öğrenmek için istekli ve kendini buna adayacak insanlar için ciddi bir uygulama. Bu uygulama, ilginç bir şekilde, elinizde bir enstrüman olmadan keman çalmayı öğretmeyi amaçlar. Size, cihazınızdan akorları çalmanızı sağlayan çoklu dokunma özelliği ve sanal bir keman sunar. Android cep telefonları ve tabletler için tasarlanmıştır.

 • Violin Sheet Music

JellyNote tarafından çıkartılan bu uygulama her düzeyde kemancılardan esinlenmiştir ve binlerce ücretsiz, yüksek kaliteli keman notalarına erişim sunar. En iyisinden keman müziği!

 • PentaScore

Tuanis Apps, ileri seviyede keman çalarlar veya beste yapmak isteyenler için bu uygulamayı geliştirdi. Uygulama, çalan müziği notalara dönüştürür, böylece bu otomatik okuyucunun yardımıyla kendi melodilerinizi kolayca yazabilirsiniz. Bir sonraki Bach veya Mozart siz olabilir misiniz? Resitalinize girin, bekleyin ve görün!

 • Violin Magical Bow

Telif hakkı RubyCell'e ait olan bu uygulama ile keman yayı kontrolü yapabilir ve akortlarla oynayabilirsiniz. Keman öğrenme aşamasında size oldukça eğlenceli gelebilecek olan bu uygulama sayesinde farkında olmadan birçok şey öğrenebilirsiniz de!

Bazı uygulamalar çaldığınız sesleri notalara dökebilir.

Keman çalmayı öğrenirken notalara da aşina olmak oldukça önemlidir. Bu nedenle, telefonunuzdan Notes Finder gibi uygulamalar indirerek rastgele çalmış olduğunuz bir müziğin hangi notalara sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu çok eğlenceli ve öğretici bir adımdır. Unutmayın, herhangi bir müzik enstrümanını öğrenirken notalar hakkında da bir fikir sahibi olmak size ileride daha zor parçalarla karşılaştığınızda çok büyük kolaylık sağlar.

Kabul ediyoruz; bir müzik aleti öğrenmek genelde çok masraflı kabul edilir, fakat takdir edersiniz ki iyi bir araştırma ve çokça pratikle her zaman daha az para harcayarak da öğrenebilirsiniz.

Keman Çalanları İzlemek

Sizin de bildiğiniz gibi, bir konsere gitmek ya da bir orkestra performansını izlemek ücretsiz olmayabilir, ancak sahnede performans sergileyen profesyonel kemancıların videolarını kolayca izleyebilir ve nasıl performans sergiledikleri hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz.

İstediğiniz çalma tarzına uygun alışkanlık ve becerileri kazanma şansını yakalamak için, nasıl çaldıklarını, yaptıkları müziği ve daha fazlasını analiz edebilmeniz ve inceleyebilmeniz anlamında kendinize yakın bulduğunuz birilerini takip etmek işleri çok daha eğlenceli bir hale getirecektir.

YouTube; konser yayınları, video eğitimleri, enstrüman incelemeleri vb. için ücretsiz içerik bulabileceğiniz harika bir yerdir, bu yüzden YouTube’u, öğrenme yolculuğunuza başlamak için harika bir araç olarak öneriyoruz. Yeni bir video yüklendiğinde bildirim alabilmeniz için kemanla ilgili YouTube kanallarına abone olabilir veya Instagram'daki ilgili hashtag'leri veya hesapları takip edebilirsiniz.

Başka acemilerin yeni başlayanlar açısından öğrendikleri şeyleri gösteren videolar olsa bile size yeni bir şeyler öğretebilirler!

Diğer bir harika fikir ise yerel hayır kurumlarına gitmek ve gelişmeye çalışan kemancılar için yararlı kaynaklar olup olmadığını görmek, örneğin içinde müzik sayfaları olan eski bir kitap veya adım adım basit melodileri çalmayı öğreten eski bir CD gibi. Kim bilir belki de tozlu rafları bir karıştırırsanız akrabalarınızdan birinin size çok eskiden hediye etmiş olduğu ve bir müzik enstrümanını öğrenmenin temellerini anlatan bir video ya da kitap bulursunuz!

Özetle, iyi bir tempoda gelişme kaydetmek konusunda ciddiyseniz size nasıl çalacağınızı öğretmek için  profesyonel birinden ders almak her zaman çok daha mantıklıdır, ancak umuyoruz ki bu yazı sayesinde keman çalmayı öğrenmenin fiyat anlamında çeşitlilik gösteren birçok yolu olduğunu görebilmişsinizdir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,67 (3 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!