Müziğin harika dünyasına henüz yeni adım atanlar için, keman öğreniminde hangi ekipmanın gerekli olduğunu bilmek biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Kemana başlamayı düşünüyorsanız, enstrümanın kendisinden başka birçok ihtiyacınız olacak !

Uygun bir keman almak önemli olmakla birlikte bu kemana nasıl bakılacağının da öğrenilmesi gerekir.

Ayrıca dersleriniz arasında pratik yapmayı da aklınızın bir köşesine yazmanız gerekli. İyi bir müzik standı ve metronom  gibi doğru ekipmanlara yatırım yapmazsanız keman egzersizleri, gereksiz şekilde zorlayıcı hale gelebilir; bu açıdan tam donanımlı olmak size zaman ve enerji kazandırarak egzersizlerinizden daha fazla verim almanızı sağlar.

Keman öğreniyorum diyebilmek sadece nota okumayı ve hoş bir ses çıkarmayı öğrenmek değildir; müzik enerjinizi enstrümanınız aracılığıyla kanalize etmeyi öğrenmekle ilgilidir ve bunu başaracaksanız, rahat olmanız gerekir çünkü bu konuda size yardımcı olabilecek materyaller var !

Yani, hevesli bir müzisyenseniz, keman nasıl öğrenilir merak ediyorsanız işte Superprof'un kendinizi hazırlamaya yönelik kılavuzu burada.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (11 yorum)
Tuna
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (10 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cem
5
5 (6 yorum)
Cem
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Esra didem
5
5 (9 yorum)
Esra didem
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (11 yorum)
Ece
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (16 yorum)
İrem
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (11 yorum)
Tuna
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (10 yorum)
Diğdem
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cem
5
5 (6 yorum)
Cem
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (9 yorum)
Sezen
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Esra didem
5
5 (9 yorum)
Esra didem
₺55
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ece
5
5 (11 yorum)
Ece
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (15 yorum)
Burcu
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Keman Öğreniminin Temelleri

Keman öğrenecekseniz elbette güzel bir keman ve yaya ihtiyacınız olacak.  Kiralamak ya da satın almak tamamen size kalmış. Ayrıca özel ders ücretlerini de araştırabilirsiniz.

Keman dersleri İstanbul çok kalabalık bir şehir olmasından dolayı daha hızlı bir şekilde öğretmen bulup maliyeti de daha uygun olacaktır.

Kemanlar, müşterilere enstrümanların uygunluğu konusunda tavsiyelerde bulunmak için müzik uzmanları bulunduran uzman müzik mağazalarından kiralanabilir veya satın alınabilir.

Bu, özellikle müzisyenlerin değişen boyları için çeşitli ebatlarda gelen keman gibi yaylı enstrümanlar söz konusu olduğunda önemlidir.

Keman nasıl öğrenilir hemen keşfet
Doğru keman ölçüsünü bulmak performansı etkileyeceği için çok önemlidir | Kaynak: Pixabay

Bir müzisyenin enstrümanı düzgün ve rahat bir şekilde çalma yeteneğini etkilediğinden, doğru boyutta bir keman kiralamak veya satın almak önemlidir.

Müzik mağazasını ziyaretiniz sırasında, size farklı boyutlarda kemanlar verilecektir. Keman köprücük kemiğinizin üzerine oturduğunda, salyangozunu sol elinizin avucunda rahatça tutabiliyorsanız, uygun büyüklükte bir keman tuttuğunuzu bilirsiniz.

Ziyaretiniz sırasında kemanın yayını nasıl tutacağınızı öğrenmeniz büyük olasılıktır. Mağazadaki uzmanlar, yayınızın kılının nasıl sıkılaştırılacağını ve gevşetileceğini ve reçinenin nasıl uygulanacağını gösterebilirler.

Reçine, keman kutunuzun içinde olması gereken bir diğer temel ekipmandır.

Sertleşmiş ağaç özsuyundan yapılan reçine, yay kılı ve keman telleri arasında sürtünme sağlamak için keman yayı üzerine uygulanır. Öyle ki onsuz, yay herhangi bir ses çıkarmadan tellerin üstünde boşta kayardı.

Yani, yeni bir kemancı olarak sahip olmanız gereken ilk malzemeler bir yay ile birlikte doğru büyüklükte bir keman ve reçine.

Keman Dersleri Sırasında Rahat Olmak

Herhangi bir müzik aletini çalmak, özellikle de yeni başlayan kemancılar için bir süre sonra rahatsızlık verebilir.

Çalarken bir kemanın doğru bir şekilde tutulması, hem enstrümanlarını desteklemek hem de iyi bir duruş sağlamak için güçlerini kullanmaları gerektiğinden müzisyenler için yorucu olabilir.

Neyse ki, keman çalmayı daha rahat hale getirmek için kullanılabilecek ekipmanlar var.

Karşılaşabileceğiniz ilk ergonomik keman ekipmanı omuz dayanağıdır.

Kemanın alt kısmına tutturulan omuz dayanakları, enstrümanın müzisyenin köprücük kemiğinde doğru pozisyonda desteklenmesini sağlar; böylece boyun veya omuzdaki kas gerginliği önlenir.

Omuz dayanakları, özellikle yeni başlayan kemancılar için, enstrümanı doğru pozisyonda tutmaya teşvik ettikleri için önerilir.

İpucu: Omuz desteği seçmekten emin değilseniz veya bir tane için tasarruf ediyorsanız, bunun yerine bir sünger kullanabilirsiniz! Süngeri elastik bir bantla kemana yapıştırmanız yeterlidir, böylece kendi pratik omuz desteğinize sahip olursunuz.

Keman uygulamalarınızı daha rahat hale getirmek için bir diğer kullanışlı ekipman ise sandalyedir.

Kemancıların enstrümanlarını kullanırken ayakta durmaları önerilse de, uzun süre pratik yapıyorsanız oturmak daha rahat olabilir.

Keman çalmaya uygun sağlam, sert, kolsuz sandalye kullanabilirsiniz. Sandalyeniz sizin için uygun yükseklikte olmalıdır, böylece otururken bile ideal duruşunuzu koruyabilirsiniz.

Keman Pratiği İçin Faydalı Ekipmanlar

Kemancıların pratikleri sırasında kullanabilecekleri ufak tefek gereçler vardır.

En sık kullanılan malzemeler şunlardır:

  • Keman akord uygulaması

Pratiğe başlamadan önce kemanın akordu yapılmış olmalıdır. Kemanın ince akordu, gövdede bulunan fixleri döndürerek yapılır.
Ancak kemanı doğru şekilde akord edebilmek için, bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanılacak ses veren bir cihaza ihtiyacınız  olacaktır.

Keman egzersizlerinden önce akordun yapılması
Egzersizlere başlamadan önce müzik aletlerinin akordu önemlidir | Kaynak: Pixabay

IOS ve Android cihazlarda ücretsiz olarak indirilebilen çeşitli keman akord uygulamaları var. Bu uygulamalar, çalınan notayı dinledikleri ve cihaza notanın ince veya kalın olup olmadığını belirttikleri için, bir piyano kullanmaktan daha pratiktir.

  • Nota Sehpası

Nota sehpaları, müzik aleti çalarken notaları yerleştirmek için kullanılır. Keman pratiğiniz sırasında doğru duruşunuzu korumanız için notaları göz hizasında tutmak  çok önemlidir. Katlanılabilir nota sehpaları en yaygın olanlarıdır çünkü  keman dersi veya provalara götürülmeleri pratiktir.

  • Metronom

Metronomlar bir müzik parçasının hızını ayarlamak için kullanılır. Bir mobil cihaza indirilebilir veya müzik mağazalarından satın alınabilir.

Metronom kullanmak, müzisyenlerin bir parçayı doğru hızda başlatmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda parça boyunca sabit bir tempoya sahip olmalarına da yardımcı olur.

  • Arpej ve Gam Kitapları

Keman sınavlarına hazırlanmayı düşünüyorsanız kemanda belli arpej ve gamları biliyor olmanız gerekir.

Keman ile ilgili bilgiler içeren bir kitap almak sadece keman ölçüleri ve nota değiştiricileri öğretmekle kalmaz aynı zamanda güzel bir ısınma materyali yerine de geçer.

Tüm majör gamların yanısıra armonik ve melodik minor gamların öğrenilmesi ve çalınması; müzik kulağı, parmak, pizzikato, tonlama ve yay çekim yeteneklerinin pekiştirilerek keman çalım tekniğinin geliştirilmesi  için güzel egzersizlerdir.

Bu kitaplar topluca tüm gamları içeren şekilde veya seviyeler halinde temin edilebilir.

  • Müzik

Herhangi bir enstrümanı öğrenirken pratik için bazı müzik parçalarına ihtiyacınız olacak.

Genel olarak, keman öğretmenleri, öğrencilere yeteneklerine ve kişisel müzikal isteklerine göre uygun parçalar yazacaktır, ancak önerilen kitapları satın almak öğrencinin sorumluluğundadır.

Keman sınavına girecekseniz muhtemelen içinden sınav parçalarınızı seçeceğiniz resmi ABRSM sınav parçaları ve partisyonları kılavuzunu satın almanız istenecektir.

Herhangi bir sınav materyaline ek olarak, çalmaktan keyif alabileceğiniz diğer keman müziklerini de alabilirsiniz.

Müzik dükkanları genellikle tüm seviyedeki kemancılara hitap eden çeşitli türlerde müziğe sahiptir. Örneğin, film hitleri koleksiyonlarını ve hatta Disney gibi belli frenchise koleksiyonlarını da bulabilirsiniz. Bunlar çoğu zaman yanlarında CD ekleriyle satılırlar ve bu da size orkestra ruhunu hissettirebilir!

Repertuarınızı genişletmek istiyorsanız, keman notalarını her zaman internetten indirebilirsiniz. Mesela ''Yaşasın Okulumuz'' çalmaktan sıkıldınız veya keman konçertonuzdan devam etmek istiyorsanız, bulabileceğiniz çok daha fazla keman parçası var!

Bunları yapmak size biraz para ve zaman kazandırır; sonuçta egzersiz, egzersizdir.

  • Kurşun Kalem

Tam anlamıyla acemi bir kemancıysanız sıradan bir kurşun kalemin yapabilecekleri sizi şaşırtabilir!

Gerek özel egzersizler ya da senfoni orkestrası provaları olsun, keman kutusunda bir kalem bulundurmak herhangi bir müzisyen için bir ŞARTTIR.

Bunun üç temel nedeni vardır:

  • Sesler arasındaki dinamikler, çalarken yapılan hatalar gibi durumları vurgulamak için notalarınızı işaretleyebilirsiniz.
  • Orkestra ve provalarda, orkestra şefi genellikle müzisyenlere parçalarındaki belirli özellikleri işaretleme talimatı verecektir. Bunu yapmak koronun tutarlı ses vermesini ve orkestra şefinin parça yorumunun gerçekleştirilmesini garanti eder.
  • Notalar üzerindeki kurşun kalem izleri tükenmez kalemin aksine silinebilir. Başta grup provaları olmak üzere müzikte tükenmez kalem kullanmak yapılabilecek en kötü seçimdir.

Müzisyenlik duygunuz geliştikçe basit kurşun kaleme olan minnetiniz de artacaktır.

  • Keman susturucusu

Keman sesi ne kadar hoş ve zarif olsa da, kemancılarla yaşayanlar için bir süre sonra rahatsız edici bir hal alabilir. Neyse ki burada keman susturucusu devreye giriyor!

Keman öğreniyorum derken çevredekileri rahatsız etmek olmaz
Egzersizler esnasında kemanın sessiz olmasını sağlayan susturucular ya da yeni nesil elektronik kemanlar tercih edilebilir | Kaynak: Visual Hunt

Keman susturucusu kemanın köprüsüne uygulanarak tellerden çıkan titreşimleri baskılar ve böylece müzisyenlerin kimseyi rahatsız etmeden pratik yapmasını sağlar.

Kemanınızın Bakımı

Müzik enstrümanınızın uygun bakımı, en iyi şekilde ses çıkmasını ve kırılma riski altında olmamasını sağlamak için hayati önem taşır.

En temel bakım rutini, her pratikten veya provadan sonra kemanın tellerinden ve gövdesinden artan reçineyi silmektir. Bunu yapmak için kuru bir bez kullanılmalıdır.

Kemanın tozunu almak, keman tarafından üretilen sesin kalitesini etkileyebilecek reçine birikimini önlemenin basit ve kolay bir yoludur.

Ayrıca öğrencilerin her yıl keman tellerini değiştirmeleri önerilir.

Keman telleri müzik dükkanlarından satın alınabilir ancak telleri takma konusunda kendinize güvenmiyorsanız ufak bir ücret karşılığında mağazalarda da taktırabilirsiniz.

Keman tellerinin değişimi enstrümanınızın net ve canlı sesini korumasını sağlayacaktır.

Cihazınız için yapabileceğiniz en iyi şey, bakıma götürmektir.

Enstrümanı bakıma götürmek, cihazın potansiyelini karşıladığından emin olmak için tüm bileşenlerin kapsamlı bir şekilde kontrol edildiği ve tamir edildiği otomobil servislerine çok benzer.

Keman servisi genellikle telli çalgılar için uzman müzik mağazalarında gerçekleşir, ancak enstrümanlar ile ilgilenmek için gerekli uzmanlığa sahip olmadıkları takdirde enstrümanlar müzik dükkanları aracılığıyla uzmanlara gönderilebilir.

Enstrümanınıza iyi bakmak, sorumlu bir müzisyen olmanın olmazsa olmaz parçasıdır ve kemanınıza bakarsanız, sıcak ve tatmin edici bir sesle ödüllendirileceksiniz.

Elbette her şeyin maliyeti olsa da, bir metronom veya akord cihazı satın almak yerine uygulamaları kullanmak veya ücretsiz notalar için interneti araştırmak, keman derslerinizden tasarruf etmenin yolları olduğu gibi paradan tasarruf etmenize de yardımcı olabilir.

Şimdi izin verin Superprof size en uygun keman derslerini sunsun.

Keman öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Beste

.