Günümüzde birden fazla yabancı dil konuşmanın önemini hepimiz kavramış durumdayız. O yabancı dillerden bir tanesi İngilizce gibi yaygın şekilde konuşulan bir dilse de dünyada iletişim kuramayacağınız kimse yok demektir. Bununla birlikte, dil öğrenirken nereden ve nasıl öğrendiğiniz de son derece önemlidir. Bu nedenle, dil yeterliliği edinirken bilinçli olmanız gerekir.

Gerçekten hedeflediğiniz seviyeye ulaşabilmeniz için öğrenme ortamınızı iyi seçip dil gelişiminizi özenle takip etmelisiniz.

Bunun için de akademik dil öğretim stratejilerini anlamanız ve hedefinize ulaşana kadar bağlı kalacağınız bir dil eğitim planı oluşturmanız gerekir.

Tabii ki, İngilizce derdinizi anlatabilmek sizin için yeterli olabilir ve tam yeterliliğe ulaşma konusunda kendinizi sıkmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda, İngilizce derslerinde temel becerilerinizi geliştirmeye odaklanmanız gerekir. Nitelikli bir İngilizce öğretmeninden görüş almanız, sizi hedeflerinize ulaştıracak eylem planına da kavuşturacaktır.

Bununla birlikte, yalnızca ingilizce dersleri alarak dilde tam yeterlilik kazanmak mümkün değildir.

Öğretmeniniz, ilerlemenizi desteklemek için boş zamanınızda odaklanmanız gereken içerik alanında size yardımcı olmalıdır. Bir İngilizce öğretmeniyle yapacağınız kısa bir dil değerlendirmesi bile size zayıf noktalarınızın nerelerde olduğu konusunda fikir verecektir. Boş zamanlarınızda tamamlamanız gereken ders planları ile her geçen gün daha akıcı bir hale gelebilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi ön koşul, kendinizi kişisel gelişiminize adamanızdır. İngilizce anadil gibi nasıl öğrenilir sorusuna verilecek en doğru cevap da budur! İlginç kelimeler listemize göz atarak öğrenirken eğlenin!

Kitap okuyan kız
Boş zamanlarınızda İngilizce okumalar yapmak dilde daha hızlı gelişmenizi sağlar. | Kaynak: Pexels

Yeni diliniz için hedefiniz ne olursa olsun, düzenli olarak dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinizi geliştirmeye devam etmek, hedefinize ulaşmanızda size büyük kolaylık sağlayacaktır. Hadi şimdi bu yolculukta size yardımcı olabilecek bazı araçlara ve tavsiyelere göz atalım!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce'de En Sık Yapılan Hatalar

Öğrendiğiniz ister bir yabancı dil ister müzik enstrümanı olsun, bir noktada hata yapmanız kaçınılmazdır. Bunun nedeni, deneme yanılmanın herhangi bir konuda daha iyi olma sürecinin önemli bir parçası olmasıdır.

Bize neyi yanlış yaptığımızı veya neyi daha iyi yapabileceğimizi öğretecek hatalar olmadan olduğumuz yerde kalmaya mahkumuz. Çalışırken gerçekçi bir tutuma sahip olmak çok önemlidir. Örneğin, bir dil öğrenirken birçok hata yapacağınızı ve bunun sürecin bir parçası olduğunu idrak etmeniz önemlidir.

Ana dilinizi öğrenirken de bu hataları yaptınız. İletişiminizde hata yapmaya ve risk almaya istekli olmalısınız. Daha iyi olmanın tek yolu budur; hata yapmaktan korkmak ve konuşurken sürekli bu korkuyla kendinize sınırlar koymak dil öğrenme aşamasında istenmeyen şeylerden bir tanesidir. Anadil gibi İngilizce konuşmak zorunda değilsiniz; zamana bırakın!

İngilizce Öğrenenlerin Hata Yapma Nedenleri

 • Konuşurken yanlış yapmaktan korkmak, bundan duyulan korku ve utanç
 • Mükemmel olmaya çalışmak
 • Hedef dili başka bir yabancı dille karıştırmak
 • Kelime dağarcığı sorunları
 • Telaffuzu yanlış anlamak
 • Uygulama veya ilgi eksikliği
 • Düzensiz fiil bilgisi eksikliği
 • Dilbilgisi hataları
 • Yazım Hataları
 • Kötü Öğretmen
 • Kötü çalışma alışkanlıkları

En çok yapılan hatalara bakalım!

 • Your and you're –

Your 'senin' anlamına gelir, sahiplik bildirir. 'You're' ise 'you are' kısaltmasıdır.

Bilmeniz gereken diğer İngilizce kısaltmalara bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Turuncu saçlı ev ödevi yapan kız çocuğu
Yabancı dil öğrenmeye erken yaşta başlamak her zaman bir avantajdır! | Kaynak: Pexels
 • They're, Their and There -
 1. They're "they are" kısaltmasıdır.
 2. Their 'onların' anlamına gelir ve sahiplik ifade eder.
 3. There 'orada' anlamına gelir ve konum gösterir.
 • To, Two and Too -
 1. To hareketi ifade eden bir zarftır.
 2. Two "2" sayısıdır.
 3. Too, dahi anlamında 'de' anlamına gelen bir zarftır.

İngilizce'deki En Sıradışı Sözcüklere İlişkin Derecelendirmemiz

İngilizce öğrenenlerin akademik zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak öğretmenler için de kolay bir görev değildir. Öncesinde hiçbir şekilde İngilizce temeli kazanmamış öğrenciler diğerlerine göre daha da zorlanabilir. İyi oluşturulmuş bir ders planı ve buna uygun verilen eğitim temel İngilizce dil ve kelime bilgisi edinmenize yardımcı olabilir.Ancak İngilizcede başarılı olmanıza ve akıcılığınızı geliştirmenize katkı sağlayacak en önemli şey pratiktir. Online ingilizce eğitimi de iyi bir çözümdür.

Konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinizi geliştirerek bu temeli sağlamlaştırabilirsiniz.

"Weird", "odd" ve "unusual" kelimeleri genellikle İngilizceyi tanımlamak için kullanılan kelimeler değildir.

Ama İngilizce'de karşılaşılan tuhaflıklardan bir kitap yazabilirsiniz. İngilizce'nin tuhaf ve eğlenceli yanını çalışmak, kendinizi biraz yorgun hissettiğinizde keyif alabilmek için tam da ihtiyacınız olan şey. İngilizce kelimelerin ve deyimlerin tuhaf dünyasına hoş geldiniz!

 • Up and Downs: Birleşik Krallık'ta yaygın olarak kullanılan bu ifade, herhangi bir konuda, özellikle de hayattaki iniş ve çıkışlara ifade eder. “It has its ups and downs"
 • Gobsmacked: İngiliz argosunda gob "ağız" anlamına gelir. Bir insan şaşırdığında elini ağzına götürmeye meyillidir. Bu ifade de, şokta olduğunuz anlamına gelir. Örneğin. "I am Gobsmacked”
 • Waffling: İngilizce argoda waff, "gevezelik etmek" anlamına da gelir. Bu nedenle, birisi size bu ifadeyi kullandığında, artık gevezelik etmeyi bırakmanızı ve asıl konuya gelmenizi istiyor demektir.. “Stop waffling and get to the POINT”
 • Bits and Bobs: Belirsiz, genellikle küçük öğelerin bir karışımını ifade eder, örneğin uzun süredir adım atmadığınız kilerinize girdiğinizde birçok ıvır zıvırın birikmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda, "take a look at this there are all sorts of bits and bobs" dersiniz.
 • Kick the Bucket: Bu deyim ölmek anlamına gelir. Örneğin. "She kicked the bucket"
 • Raining cats and dogs: Bu, yağmurun sağanak yağdığı anlamına geliyor. “Its raining cats and dogs"
 • Skeleton in the Cupboard: Bu bir sır saklamak anlamına gelir. Örneğin. “It looks like someone has a skeleton in their closet"
 • Taking the mickey: Biriyle dalga geçmek, dalgaya almak anlamına gelir. E. g. “are you taking the mickey?”
 • Skin of your teeth: Yapmaya karar verdiğiniz şeyi zar zor başardığınız anlamına gelir.
 • Mad as a hatter: Bu, birinin deli olduğu anlamına gelir e. G. “He is mad as a hatter.”

Bu listeye nispeten yeni bir terim olan 'Cheeky Nandos'u dahil edebiliriz; heyecan verici ve sıra dışı bir yemek deneyimi anlamına gelir.

Çevrimiçi ders ve laptop
İyi bir öğretmenden çevrimiçi İngilizce dersleri almaya ne dersiniz? | Kaynak: Pexels

Peki aşırı uzun kelimeleri keşfetmeye ne dersiniz? Evet, Almanca'da olduğu kadar olmasa da, İngilizce'de de karşılaşılan uzun kelimeler vardır.

 • Antidisestablishmentarianism: Kilise ve devletin ayrılmasına karşı olmak
 • Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis: Bir tür akciğer hastalığı,
  Floccinaucinihilipilification: Değeri olmayan bir şey. Korkmayın, aynı anlama gelecek daha kısa kelimeler var!)

İngiltere'de Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch isminde bilinen bir yer vardır, neyse ki sonradan Llanfair PG olarak kısaltılmıştır.

Galler'de küçük bir istasyonun ismi Gorsafawddacha'idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion olarak biliniyordu. Neyse ki bu da 2007 sonrası değişti.

Tabii ki yukarıdaki uzun kelimeleri hayat boyu kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü hepsi gerçek kelimeler olsa da hiçbiri günlük hayatta kullanılacak kelimeler değildir.

İngilizce'nin Zorlu Telaffuz Kuralları

Daha önce de söylediğimiz gibi İngilizce çok uzun yıllardır küresel bir dil olarak konuşuluyor. Dünya üzerinde büyük çoğunluk ikinci dil olarak öğrenmek için de İngilizce'yi seçiyor. İşte bu nedenle de, İngilizce kurslarına katılan, dil öğrenimi için İngilizce konuşulan bir ülkeye giden ya da İngilizce özel dersler alan insan sayısı giderek artıyor.

Küçük yaştaki öğrencilerin genelde Ingilizce öğretmenlerine bayıldığı da bir gerçek! Bu da bize, kimsenin İngilizce'ye ya da herhangi bir dile karşı soğuk doğmadığını, yalnızca ilgisini canlı tutacak faktörlere ihtiyaç duyduğunu gösterir.

Şimdi, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenenlerin telaffuzunda en çok zorlandığı kelimelere bir göz gezdirelim!

Squirrel: Ülkemizin sokaklarında çok rastlamasak da, Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir hayvan olan sincaptan başlayalım! Bu hayvan sevimli olsa da telaffuzu pek öyle değildir!
Hierarchy: Telaffuzu görece basit olsa da okuması biraz zorlayabilir! Bunun için kelimeyi parçalara bölmeyi deneyebilirsiniz!

Yolun başlarında anadili gibi İngilizce konuşmak bir hayal gibi görünebilir. Ancak dile ve telaffuzuna alıştıkça kendinizi daha doğal ifade edebilmeye başlayacaksınız.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!