"Ben her zaman tuhaf, güzel şeyler ararım." -Pam Houston

2017 yılında yapılan bir tahmine göre dünya nüfusunun 1,5 milyardan fazlası İngilizce konuşuyor; bu, dünyadaki 7,5 milyar insanın %20'si demek! Bununla birlikte, akıcı İngilizce konuşanların çoğunun anadilinin İngilizce olmadığını da söylemek gerekir.

330-360 milyon arasında konuşmacının ana dili olması da İngilizce'yi Mandarin ve İspanyolca'dan sonra anadil olarak en çok konuşulan 3. dil yapar.

İngilizce, yedi kıtada yaygın olarak konuşulan ve anlaşılabilen küresel bir dildir. Öyle ki hayatında hiç İngilizce kelime duymamış birisiyle tanışmak çok mümkün değildir. Televizyon programlarından, filmlerden, şarkılardan ve okulda öğretilen derslerden herkes 'Hello', 'Sorry', 'I love you', ve 'Where's the bathroom?' gibi birkaç kelime ve ifadeyi bilir.

İngilizce o kadar geniş kapsamlı bir etkiye sahiptir ki, dünya çapında iş, iş ve iletişim dili olarak benimsenmiştir.

İnsanların bu uluslararası dili öğrenmek için neden bu kadar uğraştığını ve ingilizce dersleri için olan talebi şimdi daha iyi anladık!

Online ingilizce eğitimi de oldukça popülerdir.

Birçok İngilizce programında dünya üzerinde İngilizce öğrenenlere dili öğretmek yüzlerce fırsat bulunur. Birçok işe alım ajansı, şirket ve okul genellikle işe alınmak için en önemli şart olarak İngilizce bilgisini öne sürer. Bu ne demektir? İngilizce öğretmeninin, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretme (TEFL) veya TESOL sertifika programı gibi bir akreditasyonu tamamlamış olması ve İngilizce dersi öğretiminde biraz deneyime sahip olması. Aynı şekilde farklı sektörlerden de işe alınmak için TOEFL ve IELTS gibi sınavlarda belirli bir dereceye sahip olmak önemlidir.

Toplantı İngilizce
İngilizce konuşmak iş yaşamında son derece önemlidir. | Kaynak: Unsplash

Bu yazımızda sizlerle İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerinin anlamaya çalışmasına yardımcı olduğu, dünya çapında İngilizce konuşulan farklı ülkelerden en tuhaf ve en kapsamlı İngilizce kelimeleri ve ifadeleri paylaşacağız.

İngilizce dilinde tuhaf bir yolculuğa çıkmaya hazır bir İngilizce öğrencisi misin? O zaman başlayalım!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce Öğretmenleri Derslerinde Tuhaf ve Komik İngilizce İfadeler Öğretmeli mi?

İlk etapta İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerinin dil yeterliliğini doğru bir şekilde kazanabilmeleri için öğrencilerinin dinleme, konuşma ve okuma ve yazma becerilerine hakim olmalarını destekleyecek şekilde ders vermeleri mühimdir.

Öğretmenler, öğrencilere kapsamlı bir anlayış kazandırmak için İngilizce dilini her yönüyle inceler. Bununla birlikte, sınıftaki öğrenciler ne kadar yetenekli olursa olsun, İngilizce dilinin karmaşıklığı bazıları için zor olabilir; bu özellikle sınırlı İngilizce becerisine sahip dil ​​öğrencileri için geçerlidir.

Bütün yabancı dillerde olduğu gibi, İngilizce kelime bilgisi, dilbilgisi, çekim ve ifadeler, ana dili olarak İngilizce konuşmayan bir öğrenciye çok garip gelebilecek bazı benzersiz terimlere ve anlamlara sahiptir.

Ayrıca, bazı tuhaf ifadelerin ve kelimelerin geleneksel iletişimde kullanılmadığını, ancak ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkelerin dil ve kültüründe çok yoğun bir şekilde yer aldığı gerçeğinin altını çizmeliyiz.

Peki, İngilizce öğretmenleri İngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenen öğrencilerine derslerde tuhaf İngilizce ifadeler ve kelimeler öğretilmeli mi?

Cevap kesinlikle EVET!

İngilizce sınıf öğrenciler
İngilizce tuhaf kelimeleri sınıfta öğrenmek eğlenceli olabilir. | Kaynak: Unsplash

İngilizce öğretmenleri, komik veya olağandışı sözcükleri öğretmeyi bir engel olarak görmek yerine, derslerde biraz kafa dağıtmak ve bunu yaparken de dilden kopmayıp ilgi çekmeyi sağlamak için bu yola başvurabilir.

Garip İngilizce kelimeleri bilmek, İngilizce'de akıcı olmak için gerekli bir adım olmasa da, sınıf arkadaşlarının birbirine bağlanmasına ve karşılıklı bir iletişim kurmasına yardımcı olacak komik ve eğlenceli bir ortam sağlar.

İngiliz Dilinin En Uzun Kelimeleri

"Uzun kelimeler ve karmaşık cümleler, önemsiz bir şeye önem katmayı amaçlar." -Jack Mabley

Yeni bir dil öğrenirken uzun kelimeler bizi ürkütebilir. Bununla birlikte, dünyanın birçok yerinde konuşulan yabancı dillerde özlü kelimelerin olduğunu ve yazılması zor olan uzun kelimelerin de kaçınılmaz olduğunu belirtmek önemlidir.

Genellikle yabancı dil öğreten öğretmenler öğrencilerini korkutmak istemediklerinden ilk başlarda uzun ve olağandışı kelimeler kullanmaz.

Öğretmenler, anadili İngilizce olmayan öğrencilerle çalışırken en iyi stratejinin, başlangıçta çok cesareti kırılmadan temel becerileri ve özgüveni kazanmalarına yardımcı olmak için onları kısa kelimelerle yavaşça dile alıştırmak olduğunu bilirler.

Ancak bugün merak edenleri İngilizcede görülen en uzun kelimelerle tanıştıracağız. Neyse ki, bu kelimelerin İngilizce öğrenmek için zorunlu olmadığını ve herhangi bir İngilizce öğrencisinin ilk derslerinin bir parçası olmayacağını belirtmek önemlidir. Çünkü bunlar günlük sözlü iletişimde veya okuma ve yazma sırasında kullanılmazlar.

Şimdi hadi biraz eğlenelim ve İngilizce dilinde yer alan aşağıdaki uzun kelimeleri analiz edelim! İşte karşınızda ilginç İngilizce kelimeler ve anlamları!

Antidisestablishmentarianism: Oxford sözlüğünde yer alan en uzun kelimelerden biri, alfabedeki hemen hemen tüm harfleri kullanır ve 28 harf uzunluğundadır. Peki ne anlama gelir? Kilise ve devletin ayrılması hareketine karşı olmak demektir. Anlatması okumaktan daha kolay!

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis: Muhtemelen hiçbir doktor tarafından kullanılmayan tıbbi bir kelimedir. Bunun anlamı ne? 45 harfe sahip bu kelime bir tür akciğer hastalığı olarak tanımlanabilir.

Floccinaucinihilipilification: Bu kelime 29 harf uzunluğundadır ve birçok sözlükte değeri olmayan bir şey olarak tanımlanır. 'Değersiz' anlamına gelen başla bir kelime "worthless" daha kolay olmaz mıydı? İngilizce'yi yine de seviyoruz!

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch: Birleşik Krallık'ta bilinen en uzun kelimelerden biridir. 58 harf uzunluğunda bu isim aslında Galler'de bir yerdir. Bu kelimenin Galler'de ve Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerinde ikamet eden vatandaşlara daha kolay gelmesini sağlamak için genellikle Llanfair PG olarak kısaltılır. İngilizce kısaltmalardan daha önce bahsetmiştik!

Gorsafawddacha'idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion: Bu kelime, sanki biri klavye üzerinde uyuyakalmış ve burnuyla rastgele bu harflere basmış gibi durmuyor mu? O kadar uzun ki okuduktan sonra gözleriniz ağrıyor. Peki bu aşırı uzun kelimenin anlamı nedir? 63 harf uzunluğundaki bu kelime Birleşik Krallık'taki bir Galler tren istasyonunun adı. Wikipedia'ya göre, 2007'de adı Golf Halt istasyonu olarak değiştirildi. Muhtemelen
"Gorsafawddacha'idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion'a ulaştınız" ve birkaç dakika sonra "Gorsafawddacha'idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion'dan ayrılıyorsunuz" demekten kaynaklanan gecikmeleri önlemek için...

Bu kelimeyi telaffuz etmek ister misiniz?

Daha önce bahsettiğimiz beş kelimenin akıllara durgunluk verecek kadar uzun olduğunu düşünüyorsanız bir sonraki kelimeye hiç bakmayın! Bir virüsün DNA'sını detaylandıran tıbbi bir terim ve teknik bir kelime olan sıradaki kelimemizin sonsuz sayıda harfe sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ne olduğunu bilmek ister misin? Aşağıdaki İngilizce dilindeki en uzun kelimedir:

  • Acetyl­seryl­tyrosyl­seryl­isoleucyl­threonyl­seryl­prolyl­seryl­glutaminyl­phenyl­alanyl­valyl­phenyl­alanyl­leucyl­seryl­seryl­valyl­tryptophyl­alanyl­aspartyl­prolyl­isoleucyl­glutamyl­leucyl­leucyl­asparaginyl­valyl­cysteinyl­threonyl­seryl­seryl­leucyl­glycyl­asparaginyl­glutaminyl­phenyl­alanyl­glutaminyl­threonyl­glutaminyl­glutaminyl­alanyl­arginyl­threonyl­threonyl­glutaminyl­valyl­glutaminyl­glutaminyl­phenyl­alanyl­seryl­glutaminyl­valyl­tryptophyl­lysyl­prolyl­phenyl­alanyl­proly­lglutaminyl­seryl­threonyl­valyl­arginyl­phenyl­alanyl­prolyl­glycyl­aspartyl­valyl­tyrosyl­lysyl­valyl­tyrosyl­arginyl­tyrosyl­asparaginyl­alanyl­valyl­leucyl­aspartyl­prolyl­leucyl­isoleucyl­threonyl­alanyl­leucyl­leucyl­glycyl­threonyl­phenyl­alanyl­aspartyl­threonyl­arginyl­asparaginyl­arginyl­isoleucyl­isoleucyl­glutamyl­valyl­glutamyl­asparaginyl­glutaminyl­glutaminyl­seryl­prolyl­threonyl­threonyl­alanyl­glutamyl­threonyl­leucyl­aspartyl­alanyl­threonyl­arginyl­arginyl­valyl­aspartyl­aspartyl­alanyl­threonyl­valyl­alanyl­isoleucyl­arginyl­seryl­alanyl­asparaginyl­isoleucyl­asparaginyl­leucyl­valyl­asparaginyl­glutamyl­leucyl­valyl­arginyl­glycyl­threonyl­glycyl­leucyl­tyrosyl­asparaginyl­glutaminyl­asparaginyl­threonyl­phenyl­alanyl­glutamyl­seryl­methionyl­seryl­glycyl­leucyl­valyl­tryptophyl­threonyl­seryl­alanyl­prolyl­alanyl­serine.
Şaşkın yumurta
Bazı İngilizce kelimelerin uzunluğu karşısında oldukça şaşırabilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

İngiltere'den En İlginç İngilizce Kelimeler ve İfadeler

İngiltere, ana dili olarak İngilizce konuşan 330-360 milyon kişinin yaklaşık 60 milyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 'İngiliz İngilizcesi' lehçesine ev sahipliği yapan Birleşik Krallık vatandaşları, günlük hayatta da İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler kültürüne özgü kelimeler ve ifadeler kullanır. İngilizce hata yapmaktan korkmadan biraz eğlenceli yanlarına odaklanın!

Lafı fazla uzatmadan, Birleşik Krallık'ta şu anda ve daha önce kullanılan en sıra dışı sözcük ve ifadelerden bazılarını inceleyelim!

Garip İngilizce Kelimeler

İngiltere vatandaşları tarafından söylenen en tuhaf sözler şunlardır:

Kerfuffle: İskoç ve İrlandacadan uyarlanmış bir kelimedir; bu gereksiz telaş, velvele ve gürültü patırtı anlamına gelir. Örn: What is all the kerfuffle? Bir bebeğin söylediği ilk kelime gibi görünse de birçok Birleşik Krallık vatandaşı bunu günlük durumlarda kullanıyor.

Ragamuffin: Orta çağlardan kalma, çok eski olduğu için Birleşik Krallık'ın her yerinde tam olarak anlaşılmayabilecek bir kelime. Bununla birlikte, ragamuffin, paçavra veya kirli giysiler giyen bir kişiyi ifade eder. Yani eskiden insanlar, kirli veya kötü giyimli insanlardan bahsederken bu kelimeyi söylerdi. Örn: Tuck your shirt into your trousers, you look like a ragamuffin.

Gibberish: Bugün Birleşik Krallık'ta yaygın olarak kullanılan ve bilinen, ayrıca söylemesi keyif veren bir kelime! Kısaca saçmalık, abuk subuk anlamına gelir. Örn: That man over there only speaks gibberish.

Tuhaf İfadeler

Aşağıdakiler, Birleşik Krallık vatandaşları tarafından kullanılan en karmaşık, komik ve tuhaf ifadelerden bazılarıdır:

  • Take the biscuit: Birisi son derece rahatsız edici veya şaşırtıcı bir şey yaptığında kullanılan garip bir ifadedir. Örn: I could deal with road noises at 5:30 in the morning, but the lawnmower at 3 in the morning takes the biscuit.
  • Bee's Knees: Gerçekten harika veya havalı bir şeyi ifade eder; en iyinin en iyisi anlamına gelir. Örn: The Rolling Stones are the bee's knees.
  • A few sandwiches short of a picnic: Pek de zeki olmayan ve sağduyudan yoksun bir kişiyi tanımlayan bir ifade, bir tahtası eksik de denilebilir! Örn: My friend is great, but she's a few sandwiches short of a picnic.

İngilizce garip kelimeler öğrenerek siz de biraz mola verebilir ve arkadaş ortamınızda herkesi şaşırtacak kelimeler öğrenebilirsiniz!

İyi eğlenceler...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!