“Başka bir dil öğrenmek, sadece aynı şeyler için farklı kelimeler öğrenmek değil; aynı zamanda bu şeyler hakkında düşünmenin başka bir yolunu öğrenmektir.” - Flora Lewis

 Ne kadar söylense de azdır ancak İngilizce, ister iş ister sosyalleşme isterse sadece yabancı bir ülkede geçinmek için olsun, pek çok insanın günlük yaşamının bir parçasıdır.

İngilizce öğrenmek için birçok çevrimiçi özel ingilizce dersleri ve dil kursu var ancak bunlar genellikle sadece tek çeşit İngilizce öğretiyor. Bununla birlikte, İngiliz dilinin konuşulduğu tüm kıtalarda ve onu resmi dil olarak konuşan tüm ülkelerde İngilizcenin bir dizi farklı versiyonu vardır.

İngilizce, 54 devletin resmi dilidir ve 300 milyondan fazla insan tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır. Bu ülkelerin her biri kullandıkları İngilizceyi kendilerine göre değiştirmiştir.Bu da, dünyanın dört bir yanındaki İngilizcenin farklı biçimlerine ve farklı lehçelerine bakmak için oldukça iyi bir nedendir.

Bu makalede, İngilizce dünyasında bir gezintiye çıkacağız. Farklı ülkelerdeki farklı telaffuzları (özellikle sesli harfler için), grameri, deyimleri, argo kelimeleri, gramer yapılarını ve farklı İngilizce konuşan kişilerin farklı anlamlarda kullandıkları aynı kelimeleri inceleyeceğiz. Gittiğimiz yerde Oxford sözlüğünüz pek işe yaramayabilir!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (88 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (22 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (17 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (88 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (22 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (17 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Avustralya İngilizcesi Nedir?

Muhteşem vahşi yaşamı ve manzaraları, herkesin Avustralya’ya gitmek istemesi için yeterli, değil mi? Ancak orada konuşulan İngilizcenin, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde konuşulan İngilizceden farklı olduğunu bilmelisiniz.

Peki Avustralya İngilizcesi tam olarak nasıldır?

Basitçe söylemek gerekirse aslında İngilizcenin başka bir şeklidir. Yani panik yapmanıza gerek yok. Özellikle de dil eğitimi alıyorsanız veya oraya seyahat ediyorsanız çok fazla sorun yaşamadan anlayabilirsiniz.

Dil bilimsel bir bakış açısından bakıldığında, genellikle ya sosyal sınıf ya da eğitimle ilgili olan üç ana Avustralya İngilizcesi türü vardır. Güçlü bir aksanla konuşulan Geniş Avustralya İngilizcesi, genel Avustralya İngilizcesi ve gelişmiş Avustralya İngilizcesi olmak üzere bu üç kategori, Avustralya İngilizcesinin ne kadar zengin olduğunu gösterir ancak bu durum, öğrencileri caydıracak bir etken olmamalıdır.

Avustralya'daki İngilizce, ülkedeki dilin tarihi nedeniyle diğer İngilizce türlerinden farklıdır. Yeni Güney Galler Kolonisi, kurulduğunda İngiliz, İrlandalı ve Alman yerleşimcilerden oluşuyordu. Avustralya 1901'de bağımsızlığını kazandı ve Avustralya İngilizcesi esas olarak İngiliz İngilizcesinden etkilendi. Amerikan İngilizcesinden de etkilenmiştir ancak artık kendi kelime dağarcığı, fonetiği, telaffuzu ve kimliği vardır.

Avustralya köprü Sydney
Avustralya'da yaşama planınız varsa İngilizce'yi Avustralyan aksanına sahip birinden öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Tipik olarak Avustralyalı olan birkaç ifade vardır:

  • Mate: Bu terim "arkadaş" anlamına gelse de Avustralya cümlelerindeki hemen hemen her cümleyi noktalamak için kullanabilirsiniz. Avustralyalılar, hiç arkadaş olmasalar bile birbirlerine “mate” derler.
  • Good day: Sıkıcı “merhaba” ve “günaydın”lara veda edin. Selamların en Avustralyalısı olan “g’day”a merhaba demenizin vakti geldi!
  • Aussie: Avustralyalı kişilerin takma adı.
  • Drongo: Bu terim “aptal” veya “ahmak” anlamına gelir. Çok hoş bir kelime değil, bu yüzden umarız kullanmak zorunda kalmazsınız.

Ve daha fazlası!

Elbette tüm bu terimlerin yerel aksanla söylenmesi gerekiyor! Çünkü “a” harfi bazen “i” ya da “e” gibi ses çıkarır. Bu nedenle “cat (kedi)”, eğitimsiz kulağa “kit” veya “ket” gibi gelebilir. Öte yandan Avustralyalılar gerçekten arkadaş canlısıdır. Bu yüzden hata yapmaktan korkmayın.

Başka bir ayırt edilebilir İngilizce türü ise İskoç İngilizcesidir.

Şimdi, İskoç İngilizce'sine yakından bakalım!

İskoç İngilizcesinin Özellikleri

İngilizce öğrenmek için ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yapmaktan daha iyi bir aktivite yoktur. Bu kişilerin İngiltere, İrlanda, İskoçya veya Galler'den olmaları önemli değil, hepsi harika öğretmenlerdir. Ancak, bazı İngilizce türlerini öğrenmek diğerlerinden daha zor olabilir.

Bu muhtemelen İskoç İngilizcesinin sahip olduğu itibardan dolayıdır, özellikle de çevrimiçi veya evde İngilizce öğrenmeye başlayanlar için.

Peki, İskoç İngilizcesini bu kadar özel yapan nedir? Birlikte göz atalım!

Renkli alfabe harf
İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlıyorsanız aksanınızı kendiniz seçebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

İskoç İngilizcesi, İskoç Standart İngilizcesi olarak da bilinir. 17. yüzyılda İngiltere'nin en kuzey bölgelerinde İskoçlar ve İngilizler arasında kullanılan bir karışım olarak ortaya çıktı. Tabii ki, İskoç İngilizcesi o zamandan beri gelişti ve kendi telaffuzunu, ifadelerini, kelime dağarcığını ve kimliğini geliştirdi.

Bununla birlikte birçok İngilizce türünde olduğu gibi, İskoçya İngilizcesinde de bölgesel aksanların olduğunu ve İskoçya’daki çeşitli yerlerin kendi konuşma biçimleri olduğunu belirtmeliyiz.

İskoçlar genellikle kelimelerin sonunda “ie” sesini kullanır. Bu küçültme eki, ismi küçülten bir anlama sahiptir. Örneğin, İskoçlar tipik olarak "genç oğlan" anlamına gelen "laddie" (lad + ie) ve "genç kız" anlamına gelen "lassie" (lass + ie) kelimelerini kullanır.

Öğreneceğiniz İngilizce yaygınlıkla kullanılan türden olmasa da farklılıklar çok açık olmadığı için yazılı şekilde dil öğrenmeye başlamak daha faydalı olabilir.

Yerel medya kaynaklarını kullanarak İngilizcenizi geliştirebilir ve İskoç İngilizcesi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. BBC İskoçya ve BBC Alba (İskoç Galcesi) gibi televizyon kanallarının ve radyo istasyonlarının yerel çeşitleri sayesinde kendinizi yerel kültüre kaptırmanız mümkündür.

İnternetten de İngilizce öğrenebileceğinizi unutmayın! Online ingilizce eğitimi için Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda İngilizcesinin Kökenleri ve Özellikleri

“Dil, bir kültürün yol haritasıdır. Size, halkının nereden geldiğini ve nereye gittiklerini söyler.” - Rita Mae Brown

İrlanda, İngilizce konuşulan ilginç bir ülkedir. Bu ülkenin İngilizce ve İrlandaca olmak üzere iki resmi dili vardır.

Peki, İrlanda İngilizcesini bu kadar özel yapan nedir?

İrlanda'nın bölgeleri olduğu kadar lehçesi de olmasına rağmen İngilizce, 13. yüzyılda İngiliz sömürgeciler tarafından ülkeye getirildi. İngilizce, yavaş yavaş 17. yüzyılda yaygın olarak konuşulan kendi İrlanda kimliğini yarattı. İngilizceden daha az kültüre sahip olduğu düşünülen bir dil olan İrlandaca konuşan insanlar da vardı çünkü İrlanda halkının ana dili İrlandaca idi. Ancak zamanla İngilizce daha yaygın hale geldi. İrlanda İngilizcesi kendi formunu oluşturdu ve kendisini standart İngilizceden farklılaştırdı.

İrlanda İngilizcesine yeni başlayanlar için bu dilde ustalaşmak oldukça zor olsa da İngilizce dilini iyi bir şekilde kavradığınızda, dilin bu ilginç varyantını öğrenmenizi durduracak hiçbir şey olmayacaktır. Örneğin İrlanda İngilizcesinde, diğer İngilizce biçimlerinden farklı olarak kelimelerin sonundaki “g” harfi neredeyse hiç telaffuz edilmez. “morning (sabah)” ve “walking (yürümek)” yerine “mornin’ (sabah)” ve “walkin’ (yürüyüş)” duyacaksınız. Bunu hızlı konuşulan bir lehçeye eklediğinizde anlamanın ne kadar zor olabileceğini göreceksiniz. Sadece konsantre olmanız gerekecek!

Irlanda Cliffs of Moher Uçurum
İrlanda'nın eşsiz manzaraları eşliğinde İngilizce öğrenmek ister miydiniz? | Kaynak: Unsplash

Zamanı daha verimli kullanabilmek adına İrlanda İngilizcesini daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacak yerel kaynakları kullanmaya çalışın. Joyce, Beckett veya Wilde tarafından yazılmış kitaplar, İrlanda kültürü ve diline açılan faydalı kapılardır. Dili öğrenmeniz için çok faydalı olabilir.

İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıracak ve özellikle İrlanda gibi İngilizce konuşulan ülkelerde neler olup bittiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için The Irish Times ve Metro Éireann gibi gazeteleri okumayı da düşünebilirsiniz.

İkinci bir dil öğrenecekseniz, ikinci diliniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Sırada Amerikan İngilizcesi var.

Amerikan İngilizcesi Nedir?

Bildiğiniz gibi Amerikan İngilizcesi neredeyse her yerdedir. İngilizcenin en yaygın biçimidir ve neredeyse dünyanın her yerinde duyulur. TV dizileri, filmler ve şarkılar sayesinde Amerikan İngilizcesi Amerika Birleşik Devletleri dışında da oldukça yaygındır.

Hatta, İngiliz İngilizcesi ile sıklıkla kıyaslanması ile ünlüdür.

Peki Amerikan İngilizcesi tam olarak nasıldır?

Amerika Birleşik Devletleri'nin nispeten kısa bir geçmişi olmasına rağmen Amerikan İngilizcesi, tıpkı ABD gibi, bağımsızlığını İngilizlerden kazanmıştır. Amerikan İngilizcesi, herkesin günlük yaşamında o kadar yaygın hale gelmiştir ki genellikle İngilizcenin diğer türevlerinden çok daha kolay öğrenilir.

Ernest Hemingway, CNN veya New York Times'ı kim duymamıştır ki?

Amerikan dili ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak pek çok Amerikan kaynağı var. Bunlar hem Amerikan kelime dağarcığı hem de imla konusunda size epeyce yardımcı olacaktır. “Color (renk)” yerine “colour”, “theater (tiyatro)” yerine “theatre”, “sweater (süveter)” yerine “jumper (süveter)” gibi ayrımlarla Amerikan İngilizcesi günlük yaşamda kendinizi anlatmanın en kolay yoludur.

Hangi İngilizce aksanını öğreniyor olursanız olun, İngilizce dünyanın birçok yerinde konuşulmaktadır ve içinde yaşadığımız dünyayı anlamak istiyorsanız öğrenilmesi gereken harika bir dildir. İngilizcenin nasıl konuşulacağı konusunda herkes hemfikir olmayabilir. Önemli olan dili öğrenen kişinin, kullanabileceği en iyi türün, bulunduğu yerde kullanılan tür olduğunu idrak etmesidir.

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!