“Herkes kim olduklarını ve nereden geldiklerini söylemek ister. Bunu yapmanın en kolay, en ucuz ve en evrensel yolu da aksanlarından geçiyor.” - David Crystal

Kanguruları, Sidney opera binasını veya mercan kayalıklarını görmek için Avustralya'ya gitmek ister misiniz?

US News & World Report dergisi ve Pennsylvania Üniversitesi, dünyanın en iyi ülkelerinin hangileri olduğunu belirlemek için 36 farklı ülkeden 21.000 kişiyle bir anket düzenledi. Ve muhtemelen sizlerin de tahmin ettiği üzere, Avustralya ilk 10'un içinde!

İngilizce'nin resmi dil olduğu birçok ülkeden biri olan Avustralya'ya gitmek, çoğu insanın hayalidir. Tabii ki, burada konuşulan İngilizce diğer ülkelerde konuşulan İngilizce ile aynı değil. İngilizce, çokça zamandır birçok farklı ülkede konuşuluyor. Bu da İngilizce’nin, İngiltere dışına çıktığı ilk zamandan beri çok değiştiği anlamına geliyor.

Kendinizi ifade edebileceğiniz birbirinden farklı İngilizce aksanları ve lehçeleri bulunmakta. Avustralya İngilizcesini nasıl konuşacağınızı öğrenmek istiyorsanız da önünüze sunulan çokça fırsat var.

Peki, Avustralya İngilizcesi'nin diğerlerinden farkı nedir? Hep birlikte keşfedelim!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Dil Bilimsel Açıdan Avustralya İngilizcesi

Avustralya nispeten genç bir ülkedir. Genç diyoruz çünkü bağımsızlığını 1901'de kazandı. Bu dönemden önce orada konuşulan İngilizce, İngiliz İngilizcesinden büyük ölçüde etkilendi.

Daha sonra altına hücum edilen dönemde Amerikan İngilizcesi, özellikle Kuzey Amerika'ya özgü bazı kelimeler, gramer ve terminolojilerle Avustralya İngilizcesini etkiledi. Kelime dağarcığının bir parçası haline gelen “dirt (kir)” ve “digger (kazıcı)” gibi kelimeler örneklerden sadece birkaçı. Amerika daha sonra “truck (kamyon)” ve “freeway (otoyol)” gibi birtakım terimleri de Avustralya İngilizcesine getirdi. Pop kültürü, medya ve internetten de başka terimler geldi. Bütün bunlar, bugün bildiğimiz şekliyle Avustralya İngilizcesinin gelişmesine yardımcı oldu.

Avustralya ülke Sydney yeşillik
Avustralya'da yaşamak gibi bir planınız varsa Avustralya İngilizcesi öğrenmeniz yerinde bir karar olacaktır. | Kaynak: Unsplash

İngilizce öğrenmek için Avustralya'ya gitmek de sanıldığı kadar zorlu bir macera olarak düşünülmemeli. İster Melbourne'de bir banka hesabı açmak isteyin, ister Canberra'da iş arayın, ister Tazmanya'da gönüllü olarak çalışmayı isteyin, hepsi düşündüğünüzden daha kolay.

Avustralya, İngilizce öğrenmek için oldukça konuksever bir ülkedir. Yeni Zelanda'dan (Avrupalı ​​veya Amerikalıysanız) görece bir taş atımı yakınlıkta olması olsun, büyük bariyer resifi olsun, Avustralya İngilizcesinde ustalaşmak isteyen herkes için harika bir yerdir. Bazı durumlarda yeni başlayanlar için Avustralya aksanlarını anlamak zor olabilir. Ancak, konsantre olduğunuzdan emin olmalısınız!

Avustralya'da çalışmak, okumak ve yaşamak, Avustralya İngilizcesinin özelliklerini öğrenmenin çok iyi bir yoludur. Hatta Avustralya'da yaşamak çok eğlenceli olabilir. Avustralya yaşamak için öncesinde online ingilizce eğitimi almak yararınıza olacaktır.

Avustralya İngilizcesinin Özellikleri

"Çirkin bir aksan diye bir şey yoktur, tıpkı çirkin bir çiçek diye bir şey olmadığı gibi." - David Crystal

Dil bilimciler Avustralya İngilizcesini üç ana kategoriye ayırır: Geniş, genel ve gelişmiş. Bu kategoriler genellikle sosyal statüye ve eğitim düzeyine bağlıdır. 200 yılı aşkın bir süredir Avustralya'da konuşulan İngilizce, başka yerlerde konuşulan İngilizce'den farklıdır çünkü Yeni Güney Galler Kolonisi, kurulduğunda İngiliz, İrlandalı ve Alman yerleşimcilerden oluşuyordu. Yeni Zelanda İngilizcesi ile bazı benzerliklere rağmen, Avustralya İngilizcesi kendi kimliğini yarattı ve o zamandan beri korudu. Ortak bir tarihe ve coğrafi yakınlığa göre, birçok insan bu iki dili karıştırır. Ancak Avustralya İngilizcesini diğerlerinden ayıran pek çok şey vardır. İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi arasında bir karışım gibidir.

Belirgin bir şekilde fark edeceğiniz ilk şey aksan olacaktır. Bazı aksanları anlamak zor olsa da büyük şehirlerdeki aksanların çoğu o kadar da geniş kullanımlı kategoride değildir. Çünkü “a” harfi bazen “i” ya da “e” gibi ses çıkarır. Bu nedenle “cat (kedi)”, eğitimsiz kulağa “kit” veya “ket” gibi gelebilir. Kulağınızı iyi açmalısınız! “Ou” olarak telaffuz edilen sesi “eah” sesi olarak duyabilirsiniz. Bu nedenle, “see you (görüşürüz)” kulağa “see yeah (görüşürüz)” gibi duyulabilir. Tabii ki hepsi bu değil! Bazı “i” ve “ee” sesleri de “eah” olarak telaffuz edilir. Bu yüzden, “seah yeah” olarak da telaffuz edilebilir. İlk başta karmaşık görünebilir ama üstesinden gelebilirsiniz.

İş ararken, vize alırken veya sadece yerel halkla konuşurken aksanınıza alışmanız muhtemelen birkaç saat alacaktır. Kullandıkları telaffuz ve kelimeler, okulda öğrendikleriniz gibi olmayabilir.

Online arama laptop
Çevrimiçi Avustralya İngilizcesi öğrenebileceğiniz pek çok kaynak vardır. | Kaynak: Unsplash

İskoç İngilizcesinde de görülebileceği gibi Avustralyalıların da belirli şeyler için sözlüklerde bulabileceğiniz kendi terimleri vardır. Bu terimler, lehçeyi yerelleştirmelerine yardımcı oldu. Kullanımı Avustralya'ya özgü birkaç terim vardır ki oraya seyahat ediyorsanız bu terimlerden bazılarını öğrenmeniz gerekir:

  • Mate: Bu terim "arkadaş" anlamına gelse de Avustralya cümlelerindeki hemen hemen her cümleyi noktalamak için kullanabilirsiniz. Avustralyalılar, hiç arkadaş olmasalar bile birbirlerine “mate” derler.
  • Good day: Sıkıcı “merhaba” ve “günaydın”a veda edin. Selamların en Avustralyalısı olan “g’day”a merhaba deyin.
  • Aussie: Avustralyalı kişilerin takma adı.
  • Drongo: Bu terim “aptal” veya “ahmak” anlamına gelir. Çok hoş bir kelime değil, bu yüzden umarız kullanmak zorunda kalmazsınız.
  • Hooroo: Tipik olarak Avustralyalı “elveda” deme çeşididir.
  • Ripper: Basitçe söylemek gerekirse, bu sadece "süper", "harika", vb.'nin başka bir biçimidir. Avustralya'da yaşıyorsanız birçok durumda duyacağınız bir terimdir.
  • Gander: Avustralya'nın batı kıyısında, güzel beyaz kumlu bir plajda olduğunuzu hayal edin. Telefonunuza "göz atmak" üzeresiniz. “Göz atmak (to have a look at), anladınız mı? "Gander (to have a look at)", "bakmak" anlamına gelir.

Yazım söz konusu olduğunda, Avustralya İngilizcesi İngiliz İngilizcesine daha yakındır. Örneğin "o" (color) yerine "ou" (colour) kullanılır. Başka bir örnek vermek gerekirse Amerikan ingilizcesindeki "ize" (realize) eki yerine "ise" (realise) eki kullanılır.

Kullanılan İngilizceler arasında o kadar çok farklı özellik var ki ülkeyi sadece dil öğrenmek için bile ziyaret etmeye değer. Aynı özellikler Avustralya İngilizcesini, Amerikan ve İngiliz İngilizcesinden ayırmaya ve Avustralya İngilizcesine kendi kimliğini kazandırmaya yardımcı olur.

Kısacası, İngilizce küresel bir dildir ve diğer değişkenlerle çok fazla örtüşme yaşar.

İrlanda İngilizcesini çevrimiçi öğrenmek ister misiniz? ingilizce dersleri için Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

İngilizcenin Diğer Çeşitleriyle Olan Benzerlikleri

Avustralya İngilizcesi tarihsel olarak Birleşik Krallık'tan etkilenmiş olsa da İngiliz İngilizcesi, İrlanda İngilizcesi ve hatta Amerikan İngilizcesi unsurlarını da harmanlamaktadır. Avustralya'da iş arıyorsanız, aksan muhtemelen alışmanız gereken ilk şeylerden biridir!

Avustralya İngilizcesinin şehirden şehre farklılık gösteren belirli gramer yapısı vardır. Özellikle yaşamak için bir yer arıyorsanız ve orada gerçek bir Avustralyalı gibi konuşmak istiyorsanız o şehrin gramer yapısına ayak uydurmalısınız.

Avustralyalıların İngiliz İngilizcesinden aldığı gramer yapılarından birisi, belirli fiillerin geçmiş zamanıdır. Örneğin, “spell (büyü)” “spelt (büyülenmiş)” olur ve “smell (koku)” “smelt (kokmuş/kokuyordu)” olur.

İngiliz bayrağı büyük Britanya
Avustralya İngilizcesinde İngiliz İngilizcesi etkilerini fark edeceksiniz. | Kaynak: Unsplash

Bazı telaffuzlarda İngiliz İngilizcesi, Avustralya İngilizcesine adeta damgasını vurmuştur. Örneğin, /r/ sesi öncesinde bir sesli harf geldiğinde veya ardından bir ünsüz geldiğinde telaffuz edilmez. Örneğin, "yard (avlu)"daki "r" telaffuz edilmez. Benzer şekilde, “better (daha ​​iyi)” gibi kelimelerin sonundaki “r” sesi telaffuz edilmez. Genellikle bu kelimeler uzun bir “ah” sesiyle telaffuz edilir, bu da kulağa daha çok “bettah” gibi gelmesine neden olur. Sayılar söz konusu olduğunda Avustralya, Amerikan İngilizcesi örnek almıştır: 1200 sayısı “one thousand two hundred (bin ve iki yüz)” yerine “twelve hundred (on iki yüzlük)” olarak söylenir.

Tıpkı dünyadaki diğer İngilizce varyantlarının çokluğu gibi kelime bilgisi ve dil bilgisi kurallarında da pek çok farklılık vardır. Tarih boyunca Avustralya İngilizcesi, aksanı, ifadeleri ve özünde Avustralyalı olan genel yaklaşımı sayesinde kendi kimliğini kazanmıştır. Öncesinde de altını çizdiğimiz gibi, Avustralya İngilizcesi'ni öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi Avustralya'ya seyahat etmektir. Ancak herhangi bir plan yapmadan önce Avustralya Büyükelçiliğinin resmi websitesini ziyaret edip güncel şartları öğrenmeniz yerinde olacaktır.

Peki, seyahat etmeye hazır mısınız?

Dünyanın her yerinde İngilizce konuşanlar var ve insanlar her ülkede İngilizceyi farklı şekillerde konuşuyor. Buna bağlı olarak İngilizce kelimelerin farklı yerlerde farklı anlamları vardır. Hatta farklı isimler, deyimler, belirli kelimeleri telaffuz etmenin farklı yolları ve birçok ilginç argo bile birbirinden farklı olabilir.

İkinci dil olarak İngilizce konuşulan yerlerde bile tonlarca İngilizce lehçesi olduğunu unutmayalım. Her lehçeyi taklit edebilmeniz mümkün ve eğlenceli olsa da tek bir aksanda uzmanlaşmanız çok daha önemlidir!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!