"İrlanda aksanı olan bir adam, öyle olmasa bile, kulağa bilge, şiirsel ve ilginç gelebilir." -Kate Atkinson

İrlanda'yı düşündüğümüzde, genellikle aklımıza yemyeşil manzaralar, Aziz Patrick ve U2 müzik grubu gelir. Ve tabii tutkulu bir kültür, ulusal kimlik ve dil de var. Yakın tarihli bir ankete göre, nüfusun sadece %2'si her gün İrlandaca konuşuyor.

İrlanda'nın iki resmi dili vardır: İngilizce ve İrlandaca. Makale boyunca da buna değineceğiz. Dil bilimsel yaklaşım, İngilizce dilini öğrenmenin harika bir yoludur çünkü kültür ve dil birbiriyle her zaman bağlantılıdır. Bu, dil öğrenmeyi sadece bir okul dersinden ziyade bir yaşam biçimine dönüştürebilir!

Bu makalede, İngilizce'nin İrlanda'ya nasıl girdiğine, İngilizce ve İrlanda dilleri arasındaki farklara, İrlanda İngilizcesinin diğer İngilizce türlerinden nasıl farklı olduğuna ve İrlanda İngilizcesini nasıl öğrenebileceğinize bir göz atacağız.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (88 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (22 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (17 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (88 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (22 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (17 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İrlanda'da İngilizcenin Kökenleri

İrlanda'da iki ana dil vardır. İngilizce ilk olarak 13. yüzyılda İngiliz sömürgeciler tarafından İrlanda'ya getirildi ancak İngilizce'nin İrlanda'da yayılması ve yerleşmesi biraz zaman aldı.

17. yüzyılda Tudor Hanedanı’nın İrlanda'yı fethetmesiyele İngilizce, mahkemede, yargı kurumlarında, idarelerde ve hatta işletmelerde resmi olarak kabul edildi. İrlandaca konuşanlar, anadilleri olarak İngilizce konuşanlardan daha fakir ve daha az zeki olarak kabul edildi. Bu şekilde İngilizce, bu yeni toplumda ilerlemek isteyenler için temel dil haline getirildi.

Dilin uluslararası öneminin bir kanıtı olarak da İngilizce, İrlanda'da öğretilen en yaygın dildir. Ancak İrlanda İngilizcesi, tıpkı İskoç İngilizcesi gibi, çeşitli farklı lehçeler içerir. İrlanda’da Galce (yerel olarak sadece İrlandaca olarak bilinir) konuşulan bölgeler de vardır. İrlanda'nın bağımsızlığından bu yana ülkede İrlandaca kullanımını artırma girişimleri olmuştur.

Avustralya İngilizcesi'nin özellikleri ile ilgili makalemize bir göz atın!

İngilizce ve İrlandaca: İki Farklı Dil

Hem İrlandaca hem de İngilizce İrlanda'nın resmi dilleridir. İki medeniyet için iki dil, İrlanda tarihinin zorlu bir parçası haline geldi.

Şu anda İrlanda hükümeti, İrlanda diline ülkenin ilk resmi dili statüsü vererek iki dili eşit hale getirmeye çalışıyor. Ancak işin gerçeği İrlanda, popüler kültürü açısından ağırlıklı olarak İngilizce konuşulan bir ülkedir. Ayrıca, Kelt dilleri (İskoç Galcesi ve Manks dilini de içerir) ve İngilizce, gramer, kelime bilgisi ve telaffuz açısından tamamen farklı iki dildir.

Peki ne kadar farklılar?

İngilizce ve İrlandaca arasındaki farklar, Büyük Britanya'dan bağımsızlığını kazanıp kendini yeniden inşa eden İrlanda'nın zengin ve büyüleyici kültürüne katkıda bulunmaktadır.

İrlanda kasaba renkli binalar
İrlanda aksanını duyunca İngiliz aksanı ile arasındaki farkı rahatlıkla anlayabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

İrlanda kesinlikle gezip görülmeye değer bir ülkedir. Dil bilgisi ve çekimler çoğunlukla aynı olsa da, İrlanda İngilizcesi aksan ve deyimler açısından diğer İngilizce biçimlerinden farklıdır. İrlanda İngilizcesi öğrenmek, özellikle İrlanda'ya gitmeyi planlıyorsanız, İngilizcenizi geliştirmenin harika bir yoludur. Örneğin, "have (sahip olmak)" fiili, Cambridge'de, Yeni Zelanda'da veya İrlanda'da da olsanız aynıdır. Dillerde kullanılan ana kelimeler ve en yaygın fiiller, nerede kullanıldıklarına bakılmaksızın genellikle aynı anlama gelir. Öte yandan moda, yemek ve yerel gelenekler, dillerin kendilerince farklılaştığı alanlardır.

İrlanda İngilizcesi diğer çeşitlerden farklıdır. İrlanda'da öğrenci değişim programına katılarak, çalışarak veya okuyarak bu farkı deneyimleyebilirsiniz. Bu makalede de okuyacağınız üzere, İrlanda'da İngilizce öğrenmek gerçekten büyüleyicidir. Alternatif ingilizce dersleri için Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda İngilizcesi'nin Özellikleri

Tüm diller gibi Büyük Britanya ve İrlanda'da da farklı İngilizce türleri vardır.

Peki, İngilizcenin İrlanda varyantını bu kadar özel yapan nedir?

İşte yerel biri gibi konuşmaya başlamanız için bazı tavsiyeler: Telaffuz açısından ünlü harfler yumuşatılır ve ünsüz harfler sertleştirilir. Örneğin, İrlanda'da “a” harfi “ah” veya “aw” olarak telaffuz edilir. "How are you? (Nasılsın?)", kulağa "Ha ware ya?" gibi gelebilir. Aynı şekilde “aye (evet)” anlamına gelen kelime, “oi” olarak duyulabilir. Hatta İrlanda, “Oireland” gibi telaffuz edilir.

Ünsüz harflere bakıldığında durum, Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıldığı gibi telaffuz edilir. Bazı kelimelerdeki “t” harfi, “ch” sesi gibi telaffuz edilir (örneğin “toob”, “choob” olarak telaffuz edilir). Diğer bir örnek, “that (bu)” kelimesindeki “th” sesi “d” gibi ve “think (düşünmek)” kelimesindeki “th” sesi “t” gibi telaffuz edilir.

Kelimelerin sonundaki “g” harfi neredeyse hiç telaffuz edilmez: “Morning (sabah)” ve “walking (yürüyüş)” kelimeleri, mornin’ ve walkin’ haline gelir.

Tabii ki, bu İrlanda'daki her bölge için geçerli değildir çünkü her birinin kendi yerel lehçeleri vardır. Ancak bu kurallar İrlanda İngilizcesinin çoğu lehçesi için ortaktır.

Sıklıkla Kullanılan İrlanda Deyimleri

Yabancı bir dil konuşurken deyimleri kullanmak, o dili öğrenmek ve dile adapte olmak için faydalı olabilir. İşte bazı örnekler:

  • Cheers (Şerefe): Oldukça sıradan olan kullanışlı bir kelimedir. Genellikle kadehleri tokuşturmak için kullanılsa da farklı durumlarda da kullanılabilir.
  • Lad (Cesur olan): Bu terim herhangi bir "adam" anlamına gelir, ancak genellikle tanıdığınız biridir.
  • Right (Doğru): Birinin ne önerdiğini veya söylediğini vurgulamak ve doğrulamak için kullanılan bir terimdir.
Dublin İrlanda cadde
İrlanda'nın başkenti Dublin'de görülmesi gereken birçok yer vardır. | Kaynak: Unsplash

Tüm bu terimler belirli bağlamlarda kullanılmaktadır. Genel olarak İrlanda İngilizcesi oldukça hızlı ama net bir şekilde konuşulur. İrlanda İngilizcesine başlamanın ve seviyenizi geliştirmenin başka yolları da var.

İrlanda İngilizcesi Öğrenmek için Kaynaklar

Aksanınızı geliştirmek, İngilizceyi daha iyi konuşmak veya sadece İrlanda kültürüyle ilgilenmek için yerel medya ve kaynakları kullanmak iyi bir başlangıçtır. İrlanda kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek, İrlandaca kelimelere alışmak ve İngilizcenizi geliştirmek için TV kanallarından BBC Kuzey İrlanda, UTV (Ulster Televizyonu) veya RTÉ (Raidió Teilifís Éireann = İrlanda Radyo Televizyonu) kanallarını izleyebilirsiniz.

İster radyo dinleyin, ister gazete okuyun ya da seyahat edin, İngilizce öğrenmek söz konusu olduğunda popüler kültürden daha iyi bir yöntem yoktur! Mesela, neden İrlandalılar tarafından yazılmış kitapları okumayasınız ki? Yerel sanatçılardan James Joyce (Ulysses), Samuel Beckett (Godot'yu Beklerken, Endgame vb.) ve Oscar Wilde (Dorian Gray'in Portresi) kitaplarını okuyabilirsiniz.

Edebiyat, başka bir dile açılan bir faydalı bir kapıdır. Sözlüğü ve kelime hazinesi uzak diyarlara seyahat etmenin bir başka yoludur. İngilizce’yi öğretmen olmadan veya dil dersleri almadan öğreniyorsanız kafanızı edebi kitaplara gömmek, dil ve kültüre kendinizi kaptırmanın harika bir yolu olabilir.

İrlandalı ünlülerle podcast ve röportajlar sunan kuruluşlar da var. Bu, hem yetişkinlerin hem de çocukların İrlanda İngilizcesi hakkında daha fazla şey öğrenmelerini sağlarken aynı zamanda dili anlamalarını ve geliştirmeleri için de basit ve etkili bir yol sunuyor. Bono, Colin Farrell ve Pierce Brosnan (James Bond da İrlandalıydı!) dünyadaki en iyi İrlandalı öğretmenlerden bazılarıdır ve dil eğitiminizde size yardımcı olacaktır.

Cobh, Country Cork İrlanda
Cork Kontluğu, İrlanda'nın en ilgi çeken şehirlerinden birisidir. | Kaynak: Unsplash

Aynı durum gazeteler için de geçerlidir. The Irish Times, Metro Herald, Sunday Independent ya da Metro Éireann gibi gazetelerin birer kopyalarını edinmeye çalışın. Bu hem ülkenin dilini hem de kültürünü öğrenmeniz için faydalı olacaktır. Zengin bir dil ortamı ve güçlü bir dil kimliğine sahip İngilizceniz için ekstra zorluklarla dolu İrlanda İngilizcesi öğrenmek tüm İngilizce öğrenmeye çalışanlara şiddetle tavsiye edilir!

İrlanda İngilizcesi öğrenmek istiyorsanız İrlanda'da yaşamış olan biriyle çalışmanızı öneririz. Amerikan İngilizcesi bilen insan sayısı daha fazla olsa da Superprof'ta ana dili İrlanda İngilizcesi olan pek çok öğretmen vardır. Ayrıca online ingilizce eğitimi almanız da mümkündür. Unutmayın, web kamerası, mikrofon ve iyi bir internet bağlantısıyla dünyanın herhangi bir yerinden özel dersler de alabilirsiniz. Sadece doğru kişiyi bulmalısınız!

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda öğretmen varken doğru olanı bulmak bazen oldukça zor olabilir. Neyse ki Superprof'taki birçok öğretmen ilk bir saat ücretsiz ders veriyor. Bu da öğretmenle anlaşıp anlaşamadığınızı, öğretim yaklaşımlarının sizin için uygun olup olmadığını, özel derslerinizin oranlarını yerini ve ne sıklıkla ihtiyaç duyacağınızı öğrenmek için harika bir fırsat sunar.

İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!