“İlk kez yurt dışına seyahat eden Amerikalılar, son 30 yılda katedilen tüm ilerlemelere rağmen, birçok yabancının hala anadiliyle birlikte başka dillerde de konuştuğunu keşfettiklerinde genellikle şok oluyorlar.”

Amerika… Dünyanın en büyük ülkelerinden biri ve İngilizcenin hâkim olduğu topraklar... 50 eyaletinin tümünde İngilizce konuşmanın farklı yolları vardır. Ancak ülke geneline bakıldığı zaman insanların konuşma biçiminde pek çok ortak nokta olduğu da görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde konuşulan İngilizcenin sadece TV şovlarından veya Hollywood filmlerinden ibaret olduğunu düşünmemeliyiz.

Dünya genelinde gösterime giren filmlerin %85'i Amerikan yapımıdır. Bu da kaçınılmaz olarak Amerika'yı ilgi odağı haline getirdi.

Star Wars, Sex and the City veya New York Times'ı kim duymamıştır ki? Hepsi, inceleyeceğimiz Amerikan İngilizcesini kullanıyor.

Bu yazıda Amerikan İngilizcesinin nereden geldiğine, Amerikan İngilizcesinin diğer İngilizce çeşitlerinden nasıl farklılaştığına ve Amerikan İngilizcesi konuşmayı nasıl öğrenebileceğinize bir göz atacağız. Bunun yanında online ingilizce eğitimi seçenekleri için Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Amerikan İngilizcesi'nin Kökenleri

“Liberal Amerika ve muhafazakar Amerika diye bir şey yoktur - Amerika Birleşik Devletleri vardır. Siyah Amerika, Beyaz Amerika, Latin Amerika veya Asya Amerika diye bir şey yoktur - Amerika Birleşik Devletleri vardır.” -Barack Obama

Genel olarak bakıldığında, Amerika Birleşik Devletleri nispeten genç bir ülkedir. Dili de aynı şekilde genç sayılabilir.

Amerika'da İngilizce, ilk olarak 17. yüzyılda konuşuldu. Ancak bu dönemde kıtada Fransızca, İspanyolca, Felemenkçe, Galce, İrlandaca ve tabii ki yerli dilleri konuşan başka pek çok kişi de vardı!

Amerika otoban araba süsü
Amerikan İngilizcesi diğer İngilizce türlerinden başlı başına farklıyken Amerika'nın farklı eyaletlerinde de aynı değildir. | Kaynak: Unsplash

Zamanla İngilizce gelişti ve kıtada önemli bir rol oynamaya başladı. Amerikan İngilizcesinin ses bilgisi, kelime bilgisi ve dil bilgisi zamanla İngiliz köklerinden ayrıldı.

Amerikan İngilizcesinin İngiliz İngilizcesinden tam olarak ayrılması, Amerika kıtasının kolonizasyonundan sonra çok da gecikmedi. Tıpkı Avustralya, İskoç ve İrlanda İngilizcesinde bulacağınız gibi telaffuz ve kelime dağarcığında farklılıklar vardır. Aslında dünyanın neresine giderseniz gidin her zaman İngilizcenin farklı bir türü olacaktır.

Amerikan İngilizcesinin tam olarak ne olduğunu ve Amerikan İngilizcesini nasıl öğreneceğinizi incelemeye hazır mısınız? Sorularınızın cevaplarını bu makalede!

 Amerikan İngilizcesi'nin Özellikleri

“Sup (ne haber)” veya “y’all (hepiniz)” terimleri sizin için bir anlam ifade ediyor mu?

İşte size Amerikan İngilizcesinin diğer İngilizce türevlerinden nasıl farklı olduğuna dair ilk örnek! Bunlar tipik Amerikan terimleridir. Birincisi, “Ne haber?”; diğeri ise “Hepiniz” anlamına gelmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde konuşulan İngilizce, genellikle İngilizcenin daha basit bir türü olarak kabul edilir. Peki neden? Bunun nedeni genellikle çoğu insanın Amerikan İngilizcesine televizyondan ve filmlerden aşina olmasıdır. Çoğu insan farkına bile varmadan Amerikan İngilizcesini oldukça iyi anlıyor. Benzer şekilde, muhtemelen New York'ta temel bilgilerle bile idare edebilirsiniz. Hayatınız boyunca bu kadar çok duymanız sebebiyle Amerikan İngilizcesi zaten ikinci diliniz olacaktır!

Amerikan İngilizcesi dil bilgisinin diğer İngilizce türlerinden daha basit olduğunu da belirtmek gerekir. Ancak yine de dil bilgisi kurallarına uymanız gerekiyor. Aynı durum aksan için de geçerlidir. Etrafınızda çok sık duyacağınız için bölgesel bir İngiliz lehçesi veya İskoç İngilizcesi yerine Amerikan İngilizcesi aksanını anlamanız çok daha kolay olur.

Amerikan İngilizcesi bir İngiliz lehçesi olarak başlamış olsa da giderek köklerinden uzaklaşmıştır. Örneğin, İngiliz İngilizcesindeki gibi bir ünlüden sonra gelen “r” sesini düşürmek yerine Amerikan İngilizcesinde “r” sesi neredeyse her zaman telaffuz edilir.

Amerika'nın öyle terimleri vardır ki hem Amerika Birleşik Devletlerinde hem de dünya çapındaki İngilizcede kullanılmaktadırlar. Çeşitli alanlardan kullanılan bu terimlerin tümü ABD'de ortaya çıkmıştır:

  • Teenager (ergen/genç)
  • Caucus (siyasi grup toplantısı)
  • Compact car (boyut olarak aile arabası)
  • Belittle (küçümsemek)
  • Waterfront (kıyı)
  • Get the hang of (nasıl yapılacağını öğrenmek)
  • And many more! (ve daha fazlası)
Özgürlük Heykeli yakın çekim Amerika
Amerikan aksanı birçok insana göre daha kolay öğrenilebilir. | Kaynak: Pixabay

Anlayacağınız gibi, Amerikan İngilizcesini diğer İngiliz lehçeleriyle kıyaslamadan, Amerikan İnilizcesini özel kılan şeylerden bahsetmek oldukça zor. Özellikle de İngiliz İngilizcesiyle karşılaştırmadan bunu yapmak epey güç. Bu makalede tam olarak yapacağımız şey de bu!

Avustralya İngilizcesi hakkında yazdığımız makaleye de bir göz atın!

Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi Arasındaki Farklar

Daha önce de belirttiğimiz gibi Amerikan İngilizcesi, İngiliz İngilizcesinin ve Birleşik Krallıktaki çeşitli İngiliz lehçelerinin bir karışımı olarak ortaya çıkmıştır. Ancak yüzyıllar boyunca Amerikan İngilizcesinin kendisi bir lehçe haline geldi ve Amerikan kültürüyle birlikte büyüdü.

Dünyanın her yerinde birçok insan okulda İngilizce konuşmayı öğrendiğinden, ingilizce dersleri giderek daha da uzmanlık alanı haline geliyor. Hatta öyle ki bazı öğrenciler okuldan çıktıklarında bile izleyecekleri şeyleri İngilizce olarak (bazı durumlarda altyazısız) izliyorlar.

İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasında ayırt edilebilecek temel fark, kelimelerin nasıl yazıldığıdır. Amerikan İngilizcesi, İngilizce dilindeki birkaç kelimenin yazılışını değiştirmiştir. Bu da İngiliz İngilizcesi mi yoksa Amerikan İngilizcesi mi okuduğunuzu anlamanın en hızlı ve en kolay yoludur. Bununla birlikte kelime hazinesi de dilin hangi ülkeden olduğunu anlamanın başka bir yoludur. Dil, doğası gereği kültürle ilgili olduğundan, İngiliz ve Amerikan kültürü arasında bir takım farklılıklar da olduğundan, iki ülke arasında dilsel bir farklılık olması pek de şaşırtıcı değildir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, kısa süre önce olan olayları tanımlamak için genellikle simple past tense kullanılır. İngiltere'de ise present perfect tense kullanılır. Örneğin bir Amerikalı “I went to store (dükkana gittim)” derken; İngiltere'den biri “I have been to the shop (dükkana gittim)” der. Fark küçük olsa da en basit cümlelerde bile değişiklikler olduğunu görebilirsiniz.

"Get" fiili bile farklıdır. Bu fiil Amerika'da çekimlenirken "get-got-gotten"  olarak çekimlenir. Birleşik Krallık'ta ise "get-got-got" olarak çekimlenir. Birkaç alıştırmadan sonra nasıl yapıldığını siz de öğreneceksinizdir.

Amerika NY plaza
Kariyeriniz için Amerika'ya yerleşme planınız varsa Amerikan İngilizcesi ile eğitim almanız daha avantajlı olacaktır. | Kaynak: Pixabay

Bol bol pratik yapmak dil becerinizi mükemmelleştirir. Bunu da kendinizi Amerikan kültürüne kaptırarak yapabilirsiniz. Amerikan İngilizcesi öğrenmek, Amerikan İngilizcesi düşünmek ve telaffuzun üzerinde çalışmak için pek çok faydalı kaynak bulunuyor.

Amerikan İngilizcesi Öğrenmek için Kaynaklar

“İngiltere ve Amerika aynı dille ayrılan iki farklı ülkedir.”

Amerika Birleşik Devletleri, sürekli bir değişim içerisinde olan ve kültürü diğer ülkelere doğru yayılan bir ülkedir. Beyoncé'den Özgürlük Anıtı'na kadar herkes Amerikan kültürü hakkında bir şeyler biliyordur.

İster sesli kaynak, ister görsel-işitsel kaynak, isterseniz edebi kaynak kullanın, her şekilde kendinizi Amerikan kültürüne kaptırmanız muhtemeldir. Dolayısıyla Amerikan İngilizcesini ve Amerikan kültürünü anlamanıza son derece yararlı olacaklardır. Amerikan filmlerini altyazılı izlemek, Amerikan İngilizcesini öğrenmenin başka bir yoludur. Sonuçta herkes onları izliyor, değil mi?

Peki ya Amerikan dizi/filmleri? Sevdiğiniz bir Amerikan dizisi/filmi mutlaka vardır! Forrest Gump, Breaking Bad veya The Walking Dead gibi Amerikan TV şovları ana dillerinde çok daha iyi izlenir ve dil-kültür hakkında çokça bilgi verir.

Kitaplar Amerikan İngilizcesi öğrenmenin başka bir yoludur. Amerikan İngilizcesi kelime dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız bir kitaptan daha iyisi yoktur. Kendinizi yeni bir dünyaya, belirli bir bakış açısına ve yeni bir ülkeye kaptırmak, bir kitabın yardımıyla çok daha mümkündür. Bu da dili, William Faulkner, Jack Kerouac ve Toni Morrison gibi harikalardan öğrenmeniz için büyük şanstır. Bu kaynaklar, yeni bakış açıları kazanmanıza yardımcı olmanın yanı sıra yeni dilinizde de size yardımcı olacaktır.

Tabii ki, İngilizce kelime dağarcığınızı sadece kitaplardan değil; her türlü medyadan geliştirebilirsiniz. Radyo istasyonları, TV kanalları ve basın, yalnızca genel Amerikan İngilizcesini değil; aynı zamanda iş İngilizcesi gibi belirli kelimeleri öğrenmek için ücretsiz olarak erişilebilir ve kullanışlı kaynaklardır. CNN izlemek, çevrimiçi radyo istasyonlarını dinlemek veya The Wall Street Journal'a göz atmak,  dil, ülke ve kültür hakkındaki bilginizi geliştirmenin yararlı yollarıdır.

Amerikan İngilizcesi gelişmeye ve değişmeye devam eden bir dildir. Size yardımcı olacak ve bu gelişmelerden haberdar olmanızı sağlayacak bir öğretmen bulmak istiyorsanız da Superprof'un doğru adres olduğunu söyleyebiliriz!

Başarılar...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!