Çince, öğrenmesi en zor dillerden biridir!

Bunu daha önce duydunuz mu? Biz de öyle! Yine de bu dili öğrenmenin kolay bir yolu var mı? Çoğu insan Çince'yi öğrenmenin kolay bir yolu olduğuna inanmaz. Çince öğrenmek gerçekten kolay değildir ve Çince öğrenmeye yeni başlamış insanlar da buna katılacaktır. Binlerce karakter var, telaffuzu bizimkinden çok farklı ve tonlar bize neredeyse çok yabancı bir kavram. Çin dilinin ve kültürünün bizimkine çok yakın olmaması da işleri biraz daha zorlaştırıyor.

Fransızca, Almanca veya İspanyolca öğrenmek daha kolay görünebilir, özellikle de İngilizce biliyorsanız bazı kelimeleri bilmeden tahmin etme olasılığınız artacaktır. Zaten Çince'nin zor görünmesine neden olan da görece benzersiz oluşudur.Pek çok insan  Çince öğrenmeye başlar ve bunun kolay bir süreç olmayacağını çabucak anlar. Ancak, dünya üzerinde konuşulan her dilin öğrenmesi zor unsurları vardır. Temel bilgileri anlamak bile yeni başlayanlar için oldukça zor olabilir.

Yine de endişelenmeyin! Ana dili Türkçe olanların Çince öğrenmesinin ve Çince derslerinden en iyi şekilde yararlanmasının birçok yolu vardır. Daha kolay Çince konuşmayı nasıl öğrenebilirim? Nereden başlamalıyım? Çince öğrenmeye başladığımda ne tür zorluklarla karşılaşacağım?

Kendinize bu soruları soruyorsanız, şanslısınız! Superprof bu yazıda sizin için tüm bu cevapları verecek! Çince öğrenmenin birçok yöntemi vardır. İşte Çince öğrenmeyi biraz daha basit hale getirmek için tavsiyelerimiz ...

En iyi Çince öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (9 yorum)
Şehide 夏益达
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Perizat
5
5 (3 yorum)
Perizat
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Eylül
Eylül
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yuke
Yuke
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (9 yorum)
Şehide 夏益达
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Perizat
5
5 (3 yorum)
Perizat
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Eylül
Eylül
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yuke
Yuke
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz>

Çince öğrenmesi kolay bir dil midir?

Bahsettiğimiz gibi, Çince konuşmak Latin alfabesine alışmış kişiler için zor olabilir. Yine de motivasyonunuzu asla kaybetmemelisiniz. Unutmayın, Çince konuşanlar da aynı nedenlerle Türkçe öğrenmeyi zor bulabilirler!

Çince'nin anlaşılmasının o kadar da zor olmadığının 5 nedeninden bahsedeceğiz. Henüz Çince'nin temellerini öğrenmediyseniz, bu nedenler oldukça şaşırtıcı olabilir!

Çince karakterleri Pinyin ile basitleştirin

Çince karakterler gördüğünüzde, dili öğrenmek için motivasyonunuzu kaybetmeye başlayabilirsiniz. Yeni başlayanların çoğu, başlangıçta Çince karakterleri tanımlamakta zorlanacaktır. Ancak, umutsuz hissetmekten kaçınmak için Çince karakterleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek bir yöntem var.

Kolay çince öğrenme için çince karakterlerden korkmayın!
Çince'nin alfabesi gözünüzü korkutmasın! Gün geçtikçe daha da profesyonel olacaksınız. Kaynak: Unsplash

Yazı sistemini anlamamaktan endişelenen pek çok insan vardır. Aslında Batı'daki çoğu insanın Çince öğrenmenin imkansız olduğunu düşünmesinin nedenlerinden biri de bu.Yapmanız gereken ilk şey, Çince yazı sistemini basitleştirmek. Bunu yapmanın en kolay yolu, Çin yazı sistemini romantize etmek için Pinyin sistemini kullanmaktır. Latin Alfabesini kullanarak Çince kelimeleri yazabilirsiniz ve genellikle insanlara Çince öğretmek için de bu yöntem kullanılır.

Çince'nin Tonları

Mandarin Çincesinin dört farklı tonu vardır. Bu, kelime ve cümlelerin nasıl telaffuz edildiğine bağlı olarak dört farklı anlamı olabileceği anlamına gelir. Bu sizi korkuttu mu? Çince öğrenmiş insanlar da başlangıçta korkmuştu! Ancak, bu tonları hiç kullanmayan bazı lehçeler var ve Mandarin Çincesinde tonlarla mücadele eden tek kişi biz değiliz. Bilmeniz gereken en önemli şey, başlangıçta Çince telaffuzu ve tonları tanımlamayı zor bulsanız bile, yine de Çince iletişim kurabilecek ve iyi bir konuşma seviyesine ulaşabileceğinizdir.

Şöyle düşünün: Bir Ferrari daha hızlı olsa da, yine de ortalama bir arabayla da şehirde dolaşabilirsiniz! Dört tonu kusursuz bir şekilde tanımlayabilmek, size bir Ferrari'nin sürücü koltuğunda olmakla aynı hissi verecektir. Ancak, o seviyeye gelemeseniz de düşündüğünüz gibi hiç konuşamayacaksınız gibi bir durum kesinlikle yoktur

Çince öğrenmeyi kolaylaştırmak için tonları bir sorun olarak değil, daha çok Çince'nizi daha iyi hale getirmenin bir yolu olarak algılamaya çalışın.

Çince Dilbilgisi

Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca öğrenmiş biri için, yeni bir dilde fiil çekimi öğrenme düşüncesi biraz korkutucu olabilir. İyi haberimize gelirsek, Çince'de fiil çekimi diye bir şey yok! Dil kurslarında oturup bir papağan gibi fiil çekimlerini tekrar etme ya da ezberleme korkunuz varsa, artık olmasın!

İsimler ve sıfatlar, Romen dillerinde olduğu gibi tekil, çoğul, eril veya dişil formlara sahip değildir. Biraz rahatladınız mı? Örneğin, İngilizce'de çoğu ismi 's' takısıyla çoğullaştırabilirsiniz.
Çekimler söz konusu olduğunda, işler gerçekten basittir.

Türkçe'den örnek verelim. Ben "yerim", sen "yersin", o "yer", biz "yeriz", siz "yersiniz" şeklinde çekimlerimiz vardır.
Çince'de ise fiil değiştirilmez. Endişelenmenizi gerektirecek zaman çekimleri bile yok!
"Yarın yemek yiyeceğiz" şeklinde gelecek zamanı ele alalım, Çince fiilin tek formunu kullanarak "yarın yemek yeriz" diyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, Çince'de Türkçe'den ve İngilizce'den çok daha basit olan birçok yön var!

Çince Kelime Bilgisi

Yeni kelimeleri hatırlamak ve belirli kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini bilmek her dilde zor olabilir. Bu, Çince'ye özgü bir sorun değildir. Çinliler de Türkçe kelimeleri öğrenmekte ve telaffuz etmekte zorlanabilirler. Genel olarak konuşursak, Çince kelimeler oldukça mantıklı bir şekilde bir araya getirilmiştir.

Temel kelimeleri öğrendikten sonra, daha da kolay bir şekilde daha fazla kelime öğrenmeye başlayacaksınız. Öğrendikçe, bir dizi kelimenin öğrenmiş olduğunuz kelimelerin sadece bir kombinasyonu olduğunu görerek epey şaşıracaksınız.Biraz oyun oynayalım.

Üzerine biraz düşünürseniz, bu kelimelerin ne anlama geldiğini tahmin edebilirsiniz:

 1. 电脑 diàn-năo = elektrik + beyin = ?
 2. 电话 diàn-huà = elektrik + kelimeler= ?
 3. 电视 diàn-shì = elektrik + görsel = ?
 4. 变色龙 biàn-sè-lóng = değişiklik + renk + ejderha = ?
 5. 长颈鹿 cháng-jĭng-lù = uzun + boyun + geyik = ?
 6. 猫头鹰 māo-tóu-yīng = kedi + baş+ kartal = ?

Doğru cevapları yazının sonlarına doğru görebilirsiniz!

Daha Kolay Çince Öğrenmenin İki Alternatif Yolu

Çince öğrenmeyi kolaylaştırmak için her gün pratik yapmalısınız! Bunu yapmanın da birkaç radikal yolu da var...

Birinci Yöntem: Çin'e Seyahat

Kolay çince öğrenme için dünya haritasından Çin'i işaret edip seyahat edin.
Çince'yi öğrenmenin en etkili yollarından bir tanesi de Çince konuşulan bir ülkeye gidip bir süre orada yaşamaktır. Kaynak: Unsplash

İster okulda veya üniversitede bir değişim programı ile olsun, ister iş ya da Çin mutfağını keşfetmek için olsun, isterse de tatil için; Çince öğrenmenin en kolay yolu Çin' gidip bir süre orada kalmaya çalışmak ve yerel halkla olabildiğince fazla konuşmaktır.

İkinci Yöntem: Bulunduğunuz yerde Çince dersleri alın.

Çin'de okumak dili en iyi şekilde öğrenmek, ülke ve kültürü hakkında daha fazla şey bilmek için en iyi yoldur. Ancak, bunu yapacak imkanınız yoksa, Türkiye'de de Çince'yi en iyi şekilde öğrenmek için birden fazla şansınız olduğunu unutmayın.

Mesela Türkçe öğrenmek isteyen Çinli bir öğrenciyle birbirinize ana dillerinizi öğretmeye ne dersiniz? Siz ona Türkçe öğretirken o da karşılığında size Çince öğretebilir. Bulunduğunuz yerde Çince ders verebilecek birisi yoksa, çevrimiçi Çince pratik yapmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacak birçok öğretmen var! Bu şekilde uzaktan eğitime de bir şans verebilirsiniz.

Dil öğrenmenin her zaman bir yolu vardır. Çince'de ne kadar iyi olursanız, tamamen Çince kullanarak o kadar çok aktivite yapabilirsiniz.

Türkiye'de Çince Öğrenmek Kolay mı?

Türkiye'de Çince'yi nerede öğrenebilirsiniz? Bu, Çince öğrenmek konusunda ciddiyseniz sormanız gereken önemli bir soru.

Çince Dil Okulları

Türkiye'de pek çok dil okulu vardır ve bunların çoğu Çince dersleri de vermektedir. Bu, temel bilgileri öğrenmek ve daha ileri düzeylere hızla ilerlemek için düşünmeniz gereken bir yoldur. Konfüçyus Enstitüsü, Türkiye'de Çince öğrenebileceğiniz bir dizi üniversiteyle ortaklık kurmuştur. Sonuç olarak, bu üniversitelerde Çince haftalık dil dersleri verilmektedir.

İstanbul'da yaşıyorsanız Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü'nün sitesine göz gezdirmenizi öneririz.

Üniversitede Çince

Türkiye'de Çnce'yi lisans eğitimi olarak vermekte olan üniversiteler vardır. Tercüme yapmayı sevenler için Çince Mütercim Tercümanlık, daha çok okumaya ve edebiyata merakı olanlar içinse Çin Dili ve Edebiyatı bölümlerini öneririz.
Üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans derecesi elde etmek, Çince bilen insanların bu kadar arandığı bir dönemde işinizi çokça yarayacaktır. Üstelik, Çin'de çalışma şansınız da artacaktır!

Kolay çince öğrenme için Şanghay'ı ziyaret edebilirsiniz!
Çin'in nüfusu en yüksek olan şehri Şanghay'dır. İş olanaklarının da fazla olduğu bu şehirde çalışmak ister miydiniz? Kaynak: Unsplash

Özel Öğretmenle Çince Öğrenin

Çince öğrenmenin bu kadar popüler ve önemli olduğu zamanda, Çince öğretmen sayısı doğru orantılı olarak artıyor.

Özel bir öğretmenle Çince çalışmak kişiselleştirilmiş eğitim için en iyi yoldur. Özel dersler almak aynı zamanda dil öğrenmenin hızlı ve kolay yolları arasındadır.

Çince eğitim veren öğretmen sayısı bazı şehirlerde diğerlerine oranla daha fazla olabilir, ancak ülke çapında çok sayıda Çinli öğretmen vardır. Çince eğitimler gerçekten yararlı olabilir ve Superprof da Çince özel derslerden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için yanınızda!

Superprof sitesini ziyaret ederek yaşadığınız yere en yakın Çince öğretmenlerini bulabilirsiniz. Size yakın bir Çince öğretmen bulamazsanız üzülmeyin, uzaktan eğitim bu kadar hayatımızın içindeyken Çince derslerini de uzaktan alabilirsiniz. İyi bir öğretme size işinize yarayabilecek yöntemleri nasıl kullanabileceğinizi öğretecek ve birlikte geçirdiğiniz her saatten en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak. Her gün Çince'niz üzerinde çalışarak, istikrarlı ve etkileyici bir ilerleme kaydetmeyi garantileyebilirsiniz.

Önceki testimizin cevapları:

Bilgisayar

Telefon

Televizyon

Bukalemun

Zürafa

Baykuş

Mandarin Çincesi öğrenmek istiyor fakat korkuyorsanız, hemen öğrenmeye başlamalısınız! Çince öğrenmeye başladıktan sonra çok kolay olduğunu düşünmeniz olası olmasa da, sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Mandarin Çincesi Öğrenmek İçin 5 İpucu

 • Sizinle ana dilinde konuşmaktan ve sorularınızı yanıtlamaktan mutlu olan Çinli arkadaşlarla zaman geçirin. 5 dakikalık bir sohbet bile harikalar yaratabilir. Çin restaurantlarını ziyaret edebilirsiniz, yemeklerini tadıp büyük ihtimalle çinli olan şefe yemekle ilgili birkaç soruyu Çince sormaya çalışabilirsiniz. Tabii ki Çin yemekleri yemenin Çince'nize yararı olacak demiyoruz, ama Çinli müşterilerle dolu ve Çin kültürüyle dekore edilmiş bir yerin atmosferi sizi motive edebilir diyoruz!
Kolay çince öğrenme için Çin mutfağına, çaylarına ve yemeklerine göz atın.
Çince öğrenirken yalnızca dili değil, kültürünün parçası olan her şeyi öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır. Çin restoranlarına gitmekle başlayabilirsiniz! Kaynak: Pixabay
 • Çince filmleri ve TV şovlarını izleyin. TV izlemekten hoşlanmayanlar bile, dinleme becerilerini geliştirmek için bu yöntemi kullanmalıdırlar. Dinleme beceriniz ne kadar gelişirse konuşma beceriniz de o kadar fazla gelişir. Dili çeşitli farklı bağlamlarda görün ve pratiğe dökmeye çalışın. Ne de olsa sadece okuyarak Çince konuşmayı öğrenemezsiniz. Dili duymak da zorundasınız.
 • Çince kitap okuyun. Çince gramer (dilbilgisi) geliştirmenin en iyi yollarından bir tanesi kitap okumaktır. Kitap okumak bir noktada "Çince nasıl yazılır" sorunuzu bile cevaplar!
 • Çince şarkı dinleyin. Çince, yukarıda bahsettiğimiz tonlardan dolayı kulağa oldukça ahenkli gelen bir dildir. Çin pop şarkılarını dinleyerek (hatta şarkı söyleyerek) çok şey öğrenebilirsiniz. Ayrıca karaoke seçeceği de var! Neden Çince öğrenen arkadaşlarınızla bir akşam organize etmiyorsunuz?
 • Çin'de veya Tayvan'da İngilizce ya da Türkçe öğretin. Çince konuşulan ülkelerde İngilizce ve Türkçe öğretmenliği yapan birçok insan var! Tabii ki Türkçe öğretmek için İngilizce seviyenizin de iyi olması gerekir. Bu, sayede Çin'de yaşayarak Çince'nizi geliştirme fırsatı bulurken masraflarınızı karşılayacak parayı da kazanabilirsiniz.
 • Çin'e veya Tayvan'a seyahat edin. Bu seyahat, hem Çince'yi hem de ülkelerin kendileri hakkında daha fazlasını öğrenmenin büyüleyici ve eğlenceli bir yoludur.

Çince gibi bir dili öğrenmek, bir varış noktası olmaktan çok bir yolculuktur. Öğrendiğiniz hiçbir dili ana diliniz kadar iyi öğrenmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Yine de akıcı bir şekilde Çince konuşabilmek için elinizden geleni yapmaya çalışın.

Çince'nin hep söylendiği gibi öğrenmesi imkansız bir dil olmadığını gösterebildiysek, gerisi sizde! Eğlenirken Çince öğrenmenizi diliyoruz.

İyi çalışmalar!

Çince öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

4,00/5 - 2 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!