Siz de Çin'in bu hızlı yükselişi karşısında "Çince öğrenmek istiyorum" diyenlerden misiniz? Ya da Çince kulağınıza çok güzel gelen bir dil mi? O zaman Çince öğrenmemeniz için hiçbir neden yok!

Çince öğrenmek için oldukça sabırlı, hırslı ve hevesli olmalısınız.

Genellikle çok zor bir dil olarak anıldığından, Çince öğrenmek istediğinizi söylediğinizde çevrenizdekiler sizin motivasyonunuzu kıracak bazı söylemlerde bulunabilir. Ancak bu, sizi yolunuzdan döndürmemeli! Motivasyonunuzu kaybetmeyin ve dil öğrenme sürecinizin olabildiğince verimli olmasını sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapın.

Ne de olsa Mandarin Çincesi öğrenmesi çok kolay bir dil değil. Tabii ki, her dilin kendine özel karmaşık yapıları ve öğrenmesi görece zor yönleri vardır, ancak Mandarin Çincesinde bunların sayısı biraz daha fazla olabilir. Ancak bir yere kadar kendi başınıza da öğrenmeniz mümkündür.

Bununla birlikte, Çin dili hakkında çürütmek istediğimiz pek çok efsane var. "Düzenli olarak Latin alfabesini kullananlar için Çince öğrenmek Almanca, İspanyolca, İtalyanca veya Fransızca gibi bir dil öğrenmek kadar kolay değildir" argümanı çürütülebilir mesela!

Çince konuşma hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek yöntemler ve teknikler vardır. Çince derken Mandarin Çincesinden bahsettiğimizi belirtmeliyiz. Yaklaşık 850 milyon konuşanıyla Mandarin, genel olarak Çince dediğimiz dilin en yaygın çeşididir. Ayrıca, muhtemelen çalışmaya başladığınızda öğreneceğiniz ilk Çince çeşidi olacaktır. Bununla birlikte, burada Superprof’un Mandarin Çincesi öğrenmeye yönelik ipuçları ve püf noktaları yer almaktadır.

Kendi Başınıza Mandarin Çincesini Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Çince dersleri almak yerine kendi kendinize Çince öğretmeyi düşünüyor musunuz? Bir öğretmen gözetiminde olmadan Çince öğrenmek, bir öğretmenle Çince öğrenmekten kesinlikle daha zor olacaktır. Fakat kendi kendinize iyi bir düzeyde Çince öğrenmek için de imkansız diyemeyiz.

Öncelikle, Mandarin Çincesini anlamak ve konuşmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Kendi kendinize öğreniyorsanız, çok rahat bir şekilde kurallara uyarak Çince konuşabilmek için yaklaşık iki yıl ders çalışmanız ve pratik yapmanız gerekebilir. Ancak, gerçekten motive olursanız daha hızlı öğrenebilirsiniz. Çince Pinyin sistemini kullanmanız, Çince kelimeleri ve karakterleri Latin alfabesine dönüştürmenize ve belirli Mandarin Çincesi karakterlerini yeni öğrenirken heceleyebilmenize yardımcı olur.

Mandarin çincesi öğrenmek için Pinyin alfabesine bakın.
Çince karakterlerin Latin alfabesi ile yazılıp okunabilmelerini kolaylaştıran Pinyin Alfabesine göz gezdirmeniz sizin için faydalı olacaktır. Kaynak: Pixabay

Kendi başınıza Çince öğrenirken en fazla verimi alabilmek için kendinizi mümkün olan her fırsatta Çince'ye maruz bırakmalı, tekrar etmeye ve kelimeleri yüksek sesle telaffuz etmeye odaklanmalı, sıklıkla Mandarin Çincesi dinlemeli ve temel kelimeleri ezberlemeyi denemelisiniz.

Belirli başka dillerle karşılaştırıldığında, Çince dilbilgisinin basit bir yönü olduğunu biliyor muydunuz? Bunun en büyük nedeni ise, Çince'de fiil çekimi denilen bir şeyin olmamasıdır.
Öte yandan, yeni başlayanlar için Pinyin'deki dört tonu kavramak çok zor olabilir. Ancak, dili kavramak için bunlarda ustalaşmanıza gerek yoktur. Kendi başınıza Çince öğrenenler için tavsiyelerimize gelirsek:

 • Videolar izleyerek ve Çince telaffuza odaklanarak beyninizi Çin dilinin sesine alıştırarak başlayın.
 • Çince dilbilgisini kendi dilbilgimizle karşılaştırmaya çalışmayın!
 • Mandarin Çincesinde temel günlük kelimeleri öğrenin.
 • Etkili ezberleme tekniklerini kullandığınızdan emin olmak için her gün Çince pratik yapın.
 • Çince öğrenen başka kişilerle birlikte çalışın ya da ana dili Çince olan öğrencilerle görüşün.
 • Kendi başınıza öğrendiğiniz için hatalarınızı sizin yerinize düzeltecek kimse olmayacak. Ancak bu, dili kendi belirlediğiniz hızda öğrenebileceğiniz anlamına da gelir.
 • İnternet sayesinde Çince'ye başlamak için kullanabileceğiniz pek çok faydalı kaynak var. Herkes internetin sağladığı imkanlarla orta/iyi seviyede Çince öğrenebilir.

Latin alfabesiyle Çince karakterleri kavramak için Pinyin romanizasyon (Latinceleştirme) sistemini kullanın. Bunu yapmanıza yardımcı olabilecek pek çok site vardır.

Mandarin çincesi için toplu olarak çalışmak eğlencelidir.
Çince öğrenirken doğru teknikleri kullanmanız bu süreci sizin için daha eğlenceli hale getirebilir. Çevrenizde sizinle birlikte Çince öğrenen arkadaşlarınız varsa grup halinde çalışabilirsiniz! Kaynak: Pixabay

Diğer tavsiyelerimize gelirsek:

 • Kelimeleri aramanıza ve nasıl telaffuz edileceğini öğrenmenize yardımcı olması için Çince sözlük uygulamasını indirin. Çin'e veya Çince konuşulan başka bir ülkeye gidecekseniz de bu uygulamalar çok faydalı olacaktır.
 • Kelime ezberlemenize yardımcı olması için Anki gibi programlar kullanın.
 • Çin'e veya Çince konuşulan başka bir ülkeye gidin, kendinizi hem dil hem de kültür anlamında geliştirin

Bu ipuçları ve yöntemler, Mandarin Çincesinde büyük adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

En iyi Çince öğretmenleri müsait
Rufina
5
5 (8 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (8 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kolayca Çince Nasıl Öğrenebilirim?

Daha önce de söylediğimiz gibi; Çince, öğrenmesi çok da kolay bir dil değildir. Bununla birlikte, belirli teknikler kullanılarak Mandarin Çincesi öğrenmek daha kolay hale getirilebilir. Çince öğrenmenin tamamen imkansız olduğunu düşünenlerdenseniz yanıldığınızı söyleyebiliriz! Çince yazı, kelimeleri romanizasyon sistemiyle daha kolay anlaşılabilir hale getirilebilir.

Ayrıca Çince ile sohbet etmek veya kendinizi açıklayabilmek için bahsetmiş olduğumuz dört tonu mükemmel bir şekilde anlamanız ve seslendirmeniz gerekmeyecek. Ek olarak, yeni dil öğrenenlerin korkulu rüyalarından birisi olan fiil çekimi de Çince'de yoktur. Örneğin, Türkçe'de 'yemek' fiili özneye göre 'yiyorum' ya da 'yiyorlar' olarak değişirken,
Çince'de fiil her zaman aynı kalacaktır.

Çince'yi Nasıl Daha Kolay Öğrenebilirsiniz?

Birincisi, Konfüçyüs Enstitüsü ile çalışan akademik kurumlar ve üniversiteler bulunmaktadır ve bu tip yerlerde haftalık Çince dersleri verilmektedir. Öğrenciyseniz, yabancı öğrenci gruplarıyla bile iletişime geçebilirsiniz

Bununa birlikte, Superprof da her konuda olduğu gibi Çince öğrenmeniz konusunda da yanınızda. Hemen size en yakın Superprof Çince öğretmenlerini görüntüleyebilir, ve size en uygun olan öğretmenden ders almaya başlayabilirsiniz.

Özel bir öğretmenle çalışmak, öğreneceğiniz yeni bir dilde ciddi hatalar yapmadığınızdan emin olmanın harika bir yoludur ve dil öğrenme sürecinizi de oldukça hızlandırır.

Ancak tabii ki, Çince öğrenmenin en basit ve en hızlı yolu dilin konuşulduğu yere gitmek ve orada bir süre yaşamaktır. Mandarin Çincesini en iyi şekilde bu dile kulaklarınızı maruz bırakarak öğrenebilirsiniz. Bu, aynı zamanda kültürü daha iyi anlamanıza ve kendinizi dilde nasıl ifade edeceğinizi kavramanıza da yardımcı olabilir. Bu deneyim aynı zamanda profesyonel ve kişisel yaşamınızda size yardımcı olabilir. Belki de tamamen farklı biri olarak geri dönersiniz!

Eğlenirken Mandarin Çincesi Öğrenmek Mümkün Mü?

Konu bir şeyler öğrenmeye geldiğinde en büyük engel bundan zevk almamaktır. Çince'nin başlangıçta kolay olmadığını düşünürsek, "neden zaten sınırlı olan boş zamanınızı acı çekerek geçireyim?" diye mi düşünüyorsunuz?

Superprof olarak, Mandarin Çincesi öğrenirken zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak birkaç yol üzerinde çalıştık. İşte öğrenmenizi en üst düzeye çıkarmanın birkaç yolu:

 • Podcast'ler ve sesli derslerle arabada Çince pratik yaparak trafik sıkışıklığında geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.
 • Toplu taşıma ile seyahat ediyorsanız, uygulamaları ve web sitelerini kullanarak bu zamanı Çince pratik yapmak için kullanabilirsiniz.
 • Koşarken veya yürürken Çince radyo ya da YouTube videoları dinleyebilirsiniz.

Artık ne zaman çalışabileceğimiz konusunda daha çok fikir oluştuysa, bunu nasıl daha eğlenceli hale getirebileceğimize gelelim!

Yeni bir dil öğrenmekten zevk alıyorsanız, Çince'yi öğrenme olasılığınız çok daha yüksektir. İşte Çince öğrenmekten olabildiğince zevk alabilmeniz için birkaç ipucu:

 • Birlikte vakit geçirmekten keyif aldığınız bir öğretmen bulun
 • Kendinizi Çin kültürüne daha yakın hissetmek için film izleyin.
 • Şarkılar dinleyerek Çince telaffuzuna daha fazla hakim olun. Çince, kulağa oldukça ahenkli gelen bir dil olduğu için Çince şarkılar dinlemek de keyiflidir.
 • Bilgisayar oyunları yoluyla Mandarin Çincesi öğrenmek için Ninchanese uygulamasını kullanın.

Çinceyi Nasıl Hızlı Öğrenebilirsiniz?

Hızlıca Mandarin Çincesi öğrenmek isteyenler için pek çok ipucu ve püf noktası var. Ancak, vereceğimiz tavsiyeleri uygularken aşırıya kaçmamanız önemlidir. Aksi takdirde, henüz ilerleme kaydetmeye başlamadan kendinizi soğumuş ve yorulmuş hissedebilirsiniz.

Çinde çince öğrenmek en etkili yoldur. Hong Kong'a gidebilirsiniz.
Çince öğrenmek için faydalı yollardan bir tanesi de Çin'e gidip bir süre orada yaşamaktır. Kaynak: Pixabay

İşte, Çince'yi olabildiğince çabuk öğrenme gayesi olanlar ve bu hedeflerine ulaşmak için çok çalışmayı göze almış kişiler için püf noktaları:

 • Çince konuşmak istiyorsanız, günlük olarak çaba göstermelisiniz.
 • Çince karakterleri Latin alfabesi üzerinden kavramak için Pinyin romanizasyon sistemini kullanın. Bu, Çince yazı sisteminin anlaşılmasını biraz daha kolaylaştırabilir.
 • Biz her ne kadar farkında olmasak da, Türkçe'de fiil çekimleri çok basit bir konu değildir. Çince dilbilgisinde endişelenmenizi gerektirecek fiil çekimleri yok. Bu nedenle, dili öğrenirken Türkçe'yle karşılaştırmayın.
 • Temel bilgileri öğrendikten sonra, çalıştıklarınızı pekiştirmek için elinizden geldiğince pratik yapmalısınız.
 • Elinizden geldiğince Çince film ya da dizi izlemeye, müzik dinlemeye ya da anlamasanız dahi yazı okumaya çalışın.
 • İlk etapta dört tonu anlamaya ve telaffuzun mükemmel olmasına odaklanmanın size hiçbir katkısı olmaz. Başlangıçta sohbet etmek ve kendinizi anlamak için Çince'nin tonlarına hakim olmanıza gerek yok.
 • İnternetten Çince öğrenmenize katkı sağlayacak araçlar bulmaya çalışın.
 • Her gün 15-30 dakika arasında bir zamanı çeşitli konularda Çince konuşmaya ayırın. Bunu neden öneriyoruz? Çünkü bu yöntemle Çince'yi bilinçaltınıza yerleştirebilirsiniz.
 • Her gün yeni bir kelime öğrenin ve bu kelimeyi tam anlamıyla kazanmak için gün içinde kullanmaya çalışın. Yeni kelimeleri daha kolay arayabilmek için kendinize özel küçük bir sözlük yapabilirsiniz.

Çince Konuşmayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Nasıl konuşacağımızdan bahsetmeden bu yazıyı sonlandırmak doğru olmazdı, değil mi? Genelde okullardaki dil dersleri, sınavları geçmek için dil bilgisi ve dinlemeye odaklanırlar. Ancak aslında bir dili konuşma özgüvenine sahip olmak, o dili öğrenmek için en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Elbette, bir an önce Çince konuşmayı öğrenmenin en iyi yolu, Çince konuşulan bir ülkeye bilet almanız ve bir süre orada yaşamanızdır. Çin'de Çince öğrenmek kadar faydalı başka yol yoktur. Çin'de yaşamak ve seyahat etmek isteyenler için çok sayıda organizasyon ve program var.

Ancak, Çince öğrenmek için kalkıp Çin'e gitmeniz de gerekmez. Dili daha rahat bir hızda öğrenmenize yardımcı olması için her zaman bir Çince öğretmenin yardımına başvurabilirsiniz.

Örneğin, Superprof'ta ana dili Çince olan öğretmenler bulunmaktadır. Bununla birlikte, Çince'yi ikinci ya da üçüncü bir dil olarak öğrenmiş öğretmenlerimizden de faydalanabilirsiniz. Onlar da zamanında sizin geçeceğiniz yollardan geçtiği için, sizin kafa karışıklıklarınızı daha iyi anlayabilirler.

Superprof aracılığıyla verilen Çince derslerinin ortalama ücreti ise 86 TL'dir. Hemen Superprof'u ziyaret edip 'Çince' anahtar kelimesiyle size en yakın Çince öğretmenlerini bulabilir ve hızlı bir şekilde Çince öğrenebilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!