Çoğu insan İngilizce'nin dünyada en çok konuşulan dil olduğunu düşünse de aslında Çince'dir. Aslında 1,3 milyar konuşmacı ile Çince epey ileridedir. Çin anakarasındaki veya Tayvan'daki yerliler, diğer ülkelerdeki Çinli göçmenler, turistler ve işletmeler tarafından konuşulan Çince, tüm dünyada büyük oranda konuşulmaktadır.

Hem kariyeriniz için hem de genel olarak bu küresel kültürü daha iyi anlamak için dili öğrenmek de oldukça iyi bir fikirdir. Peki Çinceyi olabildiğince çabuk nasıl öğrenebilirsiniz? Çince'yi Türkiye'de öğrenebilir misiniz? Çince dilbilgisi zor mu? Muhtemelen Çince dil kursları ve genel olarak Çince öğrenmek hakkında birçok sorunuz var.

Çince öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Diyelim ki her gün dil öğrenmeye ayırmak için 30 dakika ile bir saat arasında bir zamanınız var. Çalışmak için harcadığınız her dakikadan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamanın en iyi yolları nelerdir? Bir dili hızlı bir şekilde öğrenmek, bu dili baştan savma veya düzensiz bir şekilde öğrenmek anlamına gelmez.

Bu nedenle, bu yazıda size planlı ve organize bir şekilde Çince öğrenme konusundaki iddialı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları göstereceğiz.

En iyi Çince öğretmenleri müsait
Rufina
5
5 (7 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (7 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çince'nin Temellerini Öğrenin

Peki Çince öğrenmek ne kadar sürer? Öncelikle birkaç türde "Çince" vardır ancak bunların çoğu da küresel olarak kullanılmamaktadır. Çince derken genellikle "Mandarin Çincesi" demek istiyoruz. Bununla birlikte, yaklaşık 7 ana modern Çin dili vardır.

Örneğin, Mandarin Çincesi ile Kantonca arasında ayrım yapmayı bilmelisiniz. Kantonca, Hong Kong, Makao ve Güney Doğu Asya gibi yerlerde yaklaşık 71 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Ancak, Kantonca ile uğraşmaya başlamadan önce özellikle Mandarin Çincesi öğrenmenizi öneririz.

Peki neden? Çünkü Mandarin Çincesi, Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan ve Singapur'un resmi dilidir. Ayrıca Vietnam, Kamboçya ve dünyanın çeşitli bölgelerinde Çince de konuşabilirsiniz. Çince'nin her alanında ustalaşmak yıllar sürer ve yüzlerce saat ders almak demektir.

Her şeyden önce Mandarin Çincesine odaklanarak motivasyonunuzun düşmesini engelleyebilir ve sonuç olarak başarı şansınızı artırabilirsiniz. Aynı zamanda, Çin kültürü ve tarihiyle ilgili araştırmalar yaparak kendinizi bu alanda daha donanımlı hissedebilirsiniz. Bu, çalışmalarınızın yoğunlaştırılmış ve yapılandırılmış şekilde devam etmesini de sağlayacaktır. Eğlenirken Çince öğrenmenin de önemini es geçmeyelim!

Çince öğrenme süresi Çin kültürüne hakimiyetinizle de alakalıdır.
Çince öğrenirken Çin'in kültürüne, tarihine ve hatta sanatına da yönelik de araştırmalar yapmanız bu sürecin daha verimli geçmesini sağlar. Kaynak: Pixabay

Uygun Bir Kitap Satın Alın

Gerçekten motive olsanız bile, gördüğünüz ilk Çince kitabı satın almamalısınız. Hangi kitapların sizin için en iyisi olacağı konusunda biraz araştırma yapmanızı öneririz. Çince; İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca gibi Avrupa dillerinden oldukça farklı olduğundan, tüm temel bilgileri kapsayan iyi kaynaklara yatırım yapmalısınız.Amacınız Çince öğrenmekse ve yeni başlıyorsanız, bu tavsiyemizi dikkate almanız yararınıza olur. İşte incelemeniz gereken birkaç kitap:

 • Çağdaş Çince Karakterler Kitabı

 • Çağdaş Çince Ders Kitabı

İngilizce bilenler içinse:

 • Integrated Chinese
 • New Practical Chinese Reader

Çevrimiçi Öğrenme Araçlarını Kullanın

Bilgi paylaşımı söz konusu olduğunda, İnternet paha biçilmez bir araçtır. Verimli bir şekilde Çince öğrenmek için gerçekten ilginç kaynaklar bulabilirsiniz. Çince öğrenmenize ve pratik yapmanıza yardımcı olabilecek birçok web sitesi ve mobil uygulama var:

Audio: Bu site, Pinyin kullanarak Mandarin Çincesi öğrenmenize yardımcı olabilir. Pinyin, Çince kelimeleri romanizasyon sistemiyle okumanız için özellikle önerilir.

Chineasy: Bu, eğlenirken Çince öğrenmenin güzel bir yoludur. Ayrıca Çince karakterleri daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Chineasy sayesinde yakında Çince karakterleri okuyabileceksiniz.

Çince öğrenmek ne kadar sürer sorusunun cevabı alfabe ve harfleri ne zaman çözeceğinize bağlıdır.
Sürekli yeni Çince kelimeler öğrenmek sizi çok motive edecektir. Kaynak: Pixabay

Anki: Anki, bilgi kartlarıyla çalışmak için harika bir sistem ve Çince karakterleri okumakta zorlananlar için de önerilir.

Yakında bu sistemde göründüğünden daha fazlası olduğunu göreceksiniz!

Temel Çince Kelimeleri Öğrenin

Çince öğrenme sürecini kolaylaştırmak istiyorsanız, bazı yararlı kelimeler ve ifadelerle başlamalısınız. Temel kelimeler derken, hemen hemen her durumda kullanabileceğiniz günlük kelimeleri kastediyoruz."Ni hao" (merhaba), "zai jian" (güle güle), "wo de ring ming shi" (benim adım ...), "duo shao qian" (ne kadar) gibi kelimeleri ve ifadeleri öğrenmeniz gerekecek. "Chi fan" (yemek) ve "qu" (git).

"Evet" ve "hayır" kelimelerinin Çince'de yer almadığına da dikkat etmeniz gerekir! Bunun yerine,  'evet' için "hao ah" ve  'hayır' demek için "bu xing" gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Çince Temel Bilgilerinizi Geliştirin

Çince'yi hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek için aşağıdaki kuralları bilmeniz gerekir: Türkçe'de Çince'de bulunmayan bazı kelimeler vardır. Aynı şekilde, Çince'de de Türkçe'de yer almayan ifadeler fazladır.

İşte birkaç temel kural:

 • Çince'de fiil çekimi yoktur.
 • "Evet" ve "hayır" ifadeleri Çince'de yoktur.
 • Çince cümleler kurmak için bir şahıs zamiri ve bir fiile ihtiyacınız var Diğer dillerden farklı olarak, zamiri fiilin tek biçimiyle koyarsınız.
 • Dört farklı ton vardır. Bu, her kelimenin nasıl telaffuz edildiğine bağlı olarak dört farklı anlamı olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, kendinizi ifade etmek için tonlarda ileri seviyede bir ustalığa ihtiyacınız yoktur.

Olumsuz cümleler söz konusu olduğunda, "bu" kelimesi genellikle çoğu fiil için kullanılır, ancak bazıları "mei" kullanır.

Kelime Listeleri Yapın

Bir yabancı dili etkili bir şekilde öğrenmenin en iyi yollarından biri, kelimeleri daha iyi ezberlemenize yardımcı olacak kelimeleri liste halinde bir araya getirmektir. Çince genellikle zor bir dil olarak düşünülse de, bir kelimenin ne anlama geldiğine sürekli bakmak zorunda kalarak işleri daha da karmaşık hale getirmemelisiniz.

Öğrendiğinizi düşündüğünüz bir kelimeyi üç gün içerisinde kendinize ait bir sözlüğe ekleyin. Kelimeleri daha iyi hatırlamanıza yardımcı olmak için kelime dağarcığınızı ve kelime listelerinizi tematik olarak düzenleyin.

Çince öğrenme süresi sizin ne kadar kelime post-it'leri biriktireceğinize bağlıdır.
Öğrendiğiniz yeni Çince kelimeleri renkli post-it'lere yazarak sürekli görebileceğiniz yerlere yapıştırmak daha iyi ezberlemenizi sağlar. Kaynak: Pixabay

Kelimelerinizi kart stoğuna yazmanızı ve belirli kelime gruplarını renge göre düzenlemenizi öneririz.
Örneğin Gruplar şunları içerebilir:

 • Temel kelimeler
 • Çevre
 • Yemek
 • Seyahat
 • Zaman (aylar, günler, mevsimler vb.)
 • Hobi

Çince Çalışmak İçin Yardım Alın

Çincenizi etkili bir şekilde geliştirmek için, kısa sürede önemli ilerleme kaydetmenize gerçekten yardımcı olabilecek birkaç yolu bir araya getirdik:

 • Çince dersleri alın: Grup dersleri için bir dil okuluna veya üniversitelerin ilgili bölümlerine gidebilirsiniz. Büyük şehirlerin çoğunda çok sayıda dil okulu veya merkezi vardır. Bununla birlikte, Türkiye'de Çin dili edebiyatı veya Çince mütercim tercümanlık bölümü olan üniversiteler de vardır. Tabii ki, üniversite için karar kılmadan önce sağlam bir Çince temeline sahip olmak sizin işlerinizi epey kolaylaştırır.Bunun için bir dil kursuna ya da okuluna yazılabilirsiniz. Bu kurslara yazıldıktan sonra seviye tespit sınavına girebilir ve seviyenize göre olan sınıflarda Çince dersleri almaya başlayabilirsiniz.
 • Size Çince öğretebilecek özel bir öğretmen bulun: Özel bir Çince öğretmeniyle çalışmak demek öğretmenin ders süresince tüm ilgisini yalnızca size verebileceği anlamına gelir. Kurslarda ve dil okullarında olduğu gibi, özel öğretmen de size bir seviye tespit sınavı yapabilir ve seviyenize göre dersleri şekillendirebilir. Sizin üzerinizde hangi tekniklerin işe yarayıp yaramayacağını anladıktan sonra tam anlamıyla sizin ihtiyaçlarınıza yönelik dersler verebilir. Bu sayede, Çince öğrendiğiniz süre içerisinde emin ellerde olacaksınız ve tedirgin olmanızı gerektirecek herhangi bir konu olmayacak.

Zaman İçinde Çince Yeteneklerinizi Geliştirin

Çince'nin Avrupa dillerinden ne kadar farklı olduğundan bahsettik. Tarihine ek olarak, Çin ve Mandarin Çincesini konuştukları diğer ülkeler, dili etkileyen ve onu daha da farklı kılan farklı dinlere, kültürlere ve normlara sahiptir. Bu nedenle, dili daha iyi öğrenmenizi kolaylaştırmak için Çin kültürü hakkında olabildiğince fazla bilgiye sahip olmanızı öneririz. Bu, aynı zamanda dört tonu daha hızlı bir şekilde öğrenmenize de yardımcı olabilir.

Çincenizi Geliştirmek İçin Bol Bol Konuşmalısınız

Çince kaç yılda öğrenilir? Bunun net bir cevabı olmasa da ne kadar sürede konuşmaya başlayacağınız önemli bir faktördür. Yeni Çince kelimeleri ezberlemek de iyi bir başlangıç olsa da, olabildiğince çabuk Çince konuşmaya başlamalısınız en faydalı yöntemlerden bir tanesidir!

Yaşadığınız yere yakın Çin dernekleri varsa onlarla iletişime geçin! Ülkenin hemen hemen her bölgesinde Çin kurumları vardır ve bu yerler dili mükemmel konuşabilen insanlardan kültür hakkında daha fazla bilgi edinmenin en iyi yoludur.

Öğrenciyseniz, yabancı öğrenci gruplarıyla iletişime geçmeyi bile düşünebilirsiniz. Şu anda Türkiye'de yüksek öğrenim görmekte olan birçok Çinli öğrenci vardır. Bu da, Çince konuşan öğrenci bulma şansınızın fazla olduğunu gösterir.

Olabildiğince Fazla Okuyarak Beyninizi Çince'ye Alıştırın

Çince öğrenme süresi standart değildir ve sizin çabalarınıza göre değişir. Dolayısıyla "Çince öğrenmek ne kadar sürer?" sorusuna "Siz ne kadar isteklisiniz?" şeklinde başka bir soruyla cevap verebiliriz!

Daha önce de söylediğimiz gibi, dil öğrenmek söz konusu olduğunda kitaplar çok önemli bir kaynaktır. Dili öğrenmeye ilk başladığınızda Çince'yi öğretmek üzerine yazılmış kitaplar almanız gerekecek, ancak yakında Çince kitaplara da geçebilirsiniz.
Çince yazılmış kitapları ne kadar çok okursanız, beyniniz dile ve kelimelere o kadar çok alışacaktır. Yakında dört tonu tanımlamayı çok daha kolay bulacaksınız ve kelimelerin nasıl kullanıldığını ve telaffuz edildiğini daha iyi anlayacaksınız.

Çince ne kadar sürede öğrenilir? Tabii ki tabletinizden okuduğunuz süre bu süreci kısaltır.
Sürekli Çince okumalar yapmak Çince'nizi geliştirecek en önemli yöntemlerden bir tanesidir. Kaynak: Pixabay

Hiç bilinmedik yöntemler olmasalar da, Çince öğrenme sürecini hızlandırmanıza yardımcı olacak pek çok ipucu ve püf noktası var. Bu ipuçlarını ve püf noktaları pek çok dilde kullanabileceğiniz için hangi dili öğrendiğiniz gerçekten önemli değil.

Dilde akıcılığa doğru ilerlediğiniz sürecin başlangıcında her zaman öğrendiğiniz dilde güçlü bir temel oluşturmalısınız. Selamlaşma ya da günlük diyalog ifadeleri de buna dahildir.

Ardından, hızlı bir şekilde öğrenmek ve motivasyonunuzu kaybetmemek istiyorsanız bir Çince öğretmeni bulabilir, Çince derslerine katılabilirsiniz. Konuşmaya başladığınızda, hem Çin'in tarihine hem de sanatına daha fazla yoğunlaşabilirsiniz.
Çinli insanlarla veya dili konuşan herhangi biriyle konuşabilirsiniz.

Çince ne kadar sürede öğrenilir? Bu tamamen size bağlı! Çince öğrenmenin yöntemlerini kavrarsanız bu süre azalır. Hatta evde Çince öğrenmek doğru yöntemlerle bir yere kadar mümkün olabilir bile!

Son olarak, "Çince nasıl öğrenebilirim" diye sorduğunuz aşamayı geçip Çince telaffuz ve dilbilgisi konusunda ustalaştıktan ve iyi konuşmayı öğrendikten sonra, dil becerilerinizi geliştirmek ve Çince konuşurken akıcı hale gelmek gibi uzun ve zorlu görevlere başlayabilirsiniz! İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!