Sabit bir yöntem, yöntem değildir. - Çin Atasözü.

Hayatta hiçbir şey durağan değildir; özellikle de dil öğrenmek söz konusu olduğunda! Çünkü pek çok farklı öğrenme yöntemi vardır. Kendi başınıza Çince öğrenmek istiyorsanız, motive olmanız ve sizin için en uygun yöntemi seçmeniz gerekir.

Yabancı bir dil öğrenmek asla kolay değildir ve her zaman konfor alanınızın dışına çıkmaya istekli olmanız gerekecektir.

Çin alfabesi ve Çince telaffuz Türkçe'den tamamen farklı olduğundan, Çince öğrenmek genellikle zor bir şey olarak görülür.

Peki, Çince öğrenmek zor mu? Çok da kolay olduğunu söyleyemeyiz doğrusu! Ancak insanların genel olarak söylediği gibi 'imkansız' değildir. Hatta birçok insana Latin alfabesine sahip olan belirli dillere göre daha kolay bile gelebilir! Çince öğrenmeyle ilgili bu yazı boyunca çürüteceğimiz pek çok yanlış var.

Çince öğrenme zor değil! Çince alfabesine hakim olmanız önemli
Çince'de Latin alfabesi kullanılmadığı için Çince karakterler size ilk etapta karmaşık gelebilir, ancak Çince'yi doğru yöntemlerle çalışırsanız bu karmaşıklık uzun sürmez! Kaynak: Unsplash

Aslında doğru yöntemler kullanıldığında Çince öğrenmek Arapça, Portekizce veya Rusça öğrenmekten daha zor değildir. Yani Çince öğrenmek için Çin Seddi uzunluğunda bir süre gerekmiyor! Sonuçta tüm diller kendi içlerinde zordur.

İster özel derslerle Çince öğrenin ister kendi başınıza öğrenin, Çin kültürü ve tarihi hakkında bilgi edinmenizi kesinlikle öneriyoruz. Öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkenin ya da ülkelerin tarihini öğrenmek sizi bu alanda daha donanımlı yapar.

Çin, Tayvan ve Singapur'un tümü çeşitli resmi Çince dillere sahiptir: Çin'de Basitleştirilmiş Çince karakterler kullanılırken, Tayvan'da Geleneksel Çince karakterler kullanılır ve Kantonca, Min, Wu ve Gan gibi farklı lehçeler (ve diller) farklı bölgelerde konuşulur.

1.3 milyardan fazla insan ana dili olarak Çince'nin bir türünü konuştuğu için, dili öğrenmenize yardımcı olacak birçok kaynak ve öğretmen olması da kaçınılmaz!

İşte Superprof'un kendi başınıza Çince öğrenmek için vereceği en iyi ipuçları ve püf noktalar:

En iyi Çince öğretmenleri müsait
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kendi Başınıza Çince Öğrenmek Zor mu?

Çince öğrenmeye başlamadan önce bunun uzun bir süreç olacağını bilmeniz gerekir. Roma bir günde inşa edilmedi; Çin Seddi de öyle! Başta Çince olmak üzere herhangi bir yabancı dil öğrenmek başlangıçta sinir bozucu olabilir. Herkesin çok fazla zorluk çekmeden temel bilgileri öğrenmesi olası olsa da, sizi biraz zorlayacak birtakım noktalar da vardır.

Temel Bilgileri Öğrenmek İçin Gereken Zaman

Çince dersleri vermekte olan birçok öğretmen, Çince'nin temellerini öğrenmek için 80 ile 100 saat arasında Çince dersine ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ayrıca her gün motive olmak, disiplinli olmak ve ders çalışmak da önemli.

Çince öğrenme her saat mümkündür! Kum saatini şimdiden ayarlayın.
İki sene içerisinde Çince öğrenmek gibi bir hedefiniz mi var? Kaynak: Pixabay

Bu süre içerisinde Çince'yi akıcı bir şekilde konuşmaktan bahsetmiyoruz bile, sadece dilin en basit unsurlarından bazılarını öğrenmekten bahsediyoruz. Bu da, Çince konuşmaya, okumaya ve yazmaya hazır olmak için yaklaşık 100 saat yoğun çalışmaya ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Gelişiminizi yakından takip edecek bir öğretmenin olmaması bu süreyi kendi başına öğrenenler için daha da uzatabilir.

Mandarin Çince Dilbilgisi ve Fiil Çekimleri: Sandığınızdan Daha Kolay

İlk bakışta Mandarin Çincesi karmaşık görünebilir. Yazı sistemine baktığınızda muhtemelen hiçbir şey anlamayacaksınız. Kelimelerden ve ifadelerden çok kaligrafiye benziyorlar, değil mi? Peki, zor bir dil mi? Hem evet hem de hayır. Sürçe ya da İngilizce konuşan çoğu kişi, Çince'nin öğrenmesi en zor dillerden biri olduğunu düşünüyor.

Ancak size iyi haberlerimiz var: Çince dilbilgisi ve çekimler oldukça basit. Kelimelerin cinsiyeti (Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Portekizce gibi dillerde olduğu gibi), tekil veya çoğul isimler veya çekimler Çince'de yok! Temel bir Çince cümle şu şekilde bir araya getirilebilir: özne + fiil + nesne.

Çince'de İngilizce'de olduğu gibi sıfatlara da yardımcı fiiller eklemenize gerek yoktur. Çünkü fiiller bağlam içinde anlaşılır durumdalardır.
Çekimlenmiş fiillere ihtiyaç duymadığınız için Çince daha basittir. Sadece özneyi değiştirmeniz yeterli!

 • 我很好 (Wo hěn hao): Ben iyiyim.
 • 你很好 (Ni hěn hao): Sen iyisin.
 • 他很好 (Tā hěn hao): O iyi.

Çince Ton ve Telaffuz

Çince, tek heceli bir ton dilidir. Bu, çoğu dilin konuşanı için zor olabilir çünkü genelde dillerde Çince gibi "tonlar" yoktur. Bu, bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğine bağlı olarak dört farklı anlamı olabileceği anlamına gelir. Evet, Çince kelimeler hangi tonla telaffuz ettiğinize bağlı olarak farklı anlamlara gelebilir!

Örneğin, ma kelimesi şu anlama gelebilir:

 • İlk tonda "Anne"
 • İkinci tonda "rahatsız etmek"
 • Üçüncü tonda "At"
 • Dördüncü tonda "azarlamak"

Bu farklı "tonlar" ilk başta can sıkıcı olabilir ama bunlara alışacaksınız.

Çince öğrenme Tayvan'da zor değil.
Tayvan gibi Çince'nin konuşulduğu bir yere gitmeyi düşünebilirsiniz! Kaynak: Pixabay

Pek çok insan Çin'e tek kelime bile bilmeden gidebilir.

Ancak, genellikle onlara birkaç kelimeyi öğretmekten mutlu olan arkadaş canlısı ve misafirperver yerel halkla karşılaşırlar (muhtemelen ilk başta onları yanlış telaffuz edeceklerdir).Birkaç hafta sonra, alışverişe çıktığınız zamanlar insanlarla konuştukça kendinizi ifade edebileceğiniz birkaç cümle öğrenebileceksiniz.Ancak çoğu insan halen sizi anlamayabilir.

Çin'in bazı bölgelerinde İngilizce konuşan insan sayısı az olduğundan, o bölgelere giderseniz muhtemelen jest ve mimiklerinize başvurmanız gerekecek. Dili öğrenmek isteyen herkes için bu gerçekten sinir bozucu olabilir!

Bu hayal kırıklıklarını aşmanın en iyi yolu, telaffuzunuz üzerinde çalışmak için günde 15 ila 30 dakika harcamaktır. Kendi kendinize Çince öğrenmek çok zor olsa da, "merhaba" ve "isterim ..." gibi sıklıkla kullanacağınız bazı bazı kelime ve cümle yapılarını öğrenmeniz mümkün.

Evinizde Çince Öğrenmenin 3 Adımı

Çince öğrenmek için en iyi yol bir dil kursuna yazılmanız ya da özel bir öğretmenle çalışmanızdır. Çin'e gitmeyi saymıyoruz bile! Peki bu üç seçenek de sizin için mümkün değilse ne yapabilirsiniz? Seçenekleriniz nelerdir? Tabii ki, evde çince öğrenmek!
Çince öğrenme hayalinize giden yolda hiçbir şeyin sizi durdurmasına izin vermemelisiniz! Sonuçta Çince'nin temellerini öğrenmenin birden fazla yolu var. Çince öğrenmek karmaşık olabilir. Ancak imkansız değil!

İşte size Çince öğrenmeyi kolaylaştırmak için işte birkaç tavsiye.

1. Hedeflerinize Odaklanın

Neden Çince öğreniyorsunuz? Eğitiminiz için yeni bir dil öğrenmek için mi yoksa Çin, Singapur veya Tayvan'a gitmek için mi?

Tek başına Çince öğrenme bilgisayarınız varsa mümkün!
Kendi başınıza Çince çalışmanız ilk başta size sıkıcı gelebilir, ancak kendinizi bu dilin büyüsüne kaptırdıkça zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile! Kaynak: Pixabay

Bazen bir dili öğrenmeye başlamanın sürecin en zor kısmı olabileceği düşünüldüğünde, hedeflerinizi açıkça tanımlamak, motivasyonunuzu kaybetmemenin harika bir yoludur. Motive kalmak istiyorsanız, bunu neden yaptığınızı bilmeniz gerekir. Seyahat etmek isteyenler, turistler için faydalı ifadeler öğrenerek başlamalıdır.

Tüm önemli ve temel Çince kelimeleri öğrendiğinizden emin olun. Temelden başlayıp karmaşık yapılara doğru ilerleyin.Bununla birlikte, Pekin, Şangay, Nanjing veya Hainan'da çalışmak istiyorsanız, yüksek düzeyde Çince'ye ihtiyacınız olacak.

2. Kulağınızı Eğitin

Bir dil öğrenmenin kilit noktası beyninizi, öğrendiğiniz dilin ana dilinizden farklı olan yönlerini duymaya alıştırmaktır.
Bu sayede birinin Mandarin Çincesi konuşup konuşmadığını da hemen anlayabilirsiniz. Bu farklı Türk lehçelerini ayırt etmenize de benzer. Çince'nin nasıl duyulduğunu kavramanız gerekir.

Telaffuz oyunları oynayarak Çince öğrenirken eğlenebilirsiniz de! Bunlar konuşma ve dinlemenizi geliştirmenin harika bir yoludur. YouTube'da bir video izliyorsanız, Çince altyazı olup olmadığını her zaman kontrol edebilirsiniz. Bunu her gün yaptığınızda nasıl ilerleyeceğinizi hayal edebiliyor musunuz?

Televizyon kanallarına bir göz gezdirebilirsiniz. Çince kanalları bulmak daha zor olsa da, kulağınızı Çince'nin tonuna göre eğitmenize yardımcı olmak için izleyebileceğiniz birkaç Tayvan kanalı vardır. Bu aynı zamanda yeni kelimeler öğrenmenize ve dinlediğini anlama becerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

3. Çince Kelimelerin Nasıl Telaffuz Edildiğine Dikkat Edin

Çince karakterlerin ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekeceğini unutmamalısınız. Ancak yeni başlayanların hepsini ezbere öğrenmelerine gerek yoktur.

Çince öğrenme adımlarından biri de Çince gazete okumaktır.
Yeni başlayanlar için Çince okumaya çalışmak biraz zor olabilir! Kaynak: Unsplash

Dünyanın en zeki insanları bile Çince'deki tüm karakterleri bilmiyor. Latin alfabesini kullanarak Çince karakterleri fonetik olarak yazmanın bir yolu olan Pinyin romanizasyon yöntemini kullanabilirsiniz

Dört karakterle başlayalım. Mandarin Çincesinde 'Başkent' için  京 “jing”, 'kuzey' için 北 (bei), 'orta' için 中 (zhong) ve 'güney' için 南 (nan).

Bu dört karakteri ve 台 (Tai) karakterini kullanarak artık en bilinen beş şehirden beşini yazabilirsiniz.

 • Beijing ya da Bei + Jing (Kuzeyin başkenti): 北京
 • Nankin ya da Nan + Jing, (Güneyin Başkenti): 南京
 • Taipei (Kuzey Tayvan'da) ya da Tai + Bei: 台北
 • Taichung (Orta Tayvan'da) ya da Tai + Zhong: 台中
 • Tainan (Güney Tayvan'da) ya da Tai + Nan: 台京

Sokaklarda da bu Çin ideogramlarından bazılarını göreceksiniz.

Pinyin romanizasyonunu kullanırken teşekkür ederim 谢谢 veya xièxiè şeklinde ifade edilir. 'Ş' sesi ile telaffuz edilir.

Merhaba "ni hao" veya 你好 demektir.
Bir şey sormak istiyorsanız "wo yao" veya 我 要 diyebilirsiniz ki bu kelimenin tam anlamıyla "istiyorum" demektir.
Telaffuzun yanı sıra daha fazla Çince kelime öğrenmene yardımcı olacak pek çok site var. Bunları öğrendikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

1'den 10'a Kadar Çince Sayılar

Eğer Mandarin Çincesini daha iyi öğrenmek istiyorsanız, sadece "merhaba" ve "teşekkür ederim"  ifadelerinden daha fazlasını öğrenmeniz gerekir. Aynı şekilde sadece 5 şehrin adlarını bilmekle de çok uzağa gidemezsiniz!

İşte Çince 1'den 10'a kadar sayılar ve bazılarının Türkçe telaffuzları:

1: yi (一), "i" sesine benzer.
2: èr (二) “ar”sesine benzer.
3: sān (三)
4: sì (四), “su”
5: wû (五), “vuo”
6: liù (六), “lio”
7: qī (七) “t-çi”
8 : bā (八)
9: jiû (九)
10: shí (十) “şiğ"

Kelime listeleri ve bilgi kartları yapıp sonra bunları duvara ya da görebileceğiniz başka yerlere asabilirsiniz. Çince karakter olan Pinyin'i ve Türkçe'de ne anlama geldiğini yazmanız faydalı olacaktır.

Bu, yeni sözcükler öğrenmenin ve onları nasıl okuyacağınızı öğrenmenin en eğlenceli yollarından bir tanesidir. Ayrıca Çince bilgi kartları indirip yazdırabileceğiniz birçok web sitesi de bulabilirsiniz.

En iyi Çince öğretmenleri müsait
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çince Öğrenmek: Temel İfadeler

Çince konuşulan bir yere gitme planınız varsa gitmeden önce temel Çince ifadeleri öğrenmeniz faydalı olabilir. Kullanabileceğiniz bazı kelimeleri ve ifadeleri sizin için derledik.

Türkçe

Mandarin Çincesi

  Telaffuz

Doğru

正确

Zhèng què

Yanlış

错误

Cuò wù

Lütfen

Qǐng

Teşekkürler

谢谢 您

Xiè xiè nín

Rica ederim

不客气

Bú kè qì

Affedersiniz

劳驾

Láo jià

Üzgünüm

对不起

Dùi bù qǐ

 Günaydın

早晨好

Zǎo chén hǎo

İyi Geceler

晚安

Wǎn ān

Çince öğrenme için en faydalı yol uçağa atlayıp Çin'e gitmektir.
Uçaktan inmeden önce Çince'nin temel ifadelerini ve kalıplarını öğrenmek kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Kaynak: Pixabay

               Türkçe

Mandarin Çincesi

            Telaffuz

İngilizce biliyor musunuz?

您 会 讲 英语 吗

Nín hùi jiǎng yīng yǔ ma

Burada İngilizce bilen birisi var mı?

这里 有人 会 讲 英语 吗

Zhè lǐ yǒu rén hùi jiǎng yīng yǔ ma

Biraz Çince konuşuyorum.

我 只会 讲 一点 中文

Wǒ zhǐ huì jiǎng yì diǎn zhōng wén

 Adın ne?

您 叫 什么 名字

Nín jiaò shén me míng zì

Benim adım Luo Lun Si.

我 叫 罗 论 丝

Wǒ jiaò lúo lún sī

 Merhaba

您好

Nín hǎo

İyiyim, teşekkürler.

我 很好 谢谢 您

Xiè xiè nín

Tanıştığıma memnun oldum.

很 高兴 认识 您

Hěn gāo xìng rèn shí nín.

Anlamıyorum.

我 不 明白

Wǒ bú míng bái

Her Gün Çince Pratik Yapın

Sağlıklı bir yaşam için koşma ve yürüme egzersizlerini nasıl düzenli olarak yapmak gerekiyorsa, dil öğrenmek için de düzenli olarak pratik yapılmalıdır. Üstelik haftada üç kez 20 dakika koşmak, haftada bir saat koşmaktan çok daha kolay.
Aynı şey Çince öğrenmek için de geçerli: bu sayede motivasyonunuzu kaybetmeden çok daha hızlı bir şekilde Çince öğreneceksiniz.

Kendi kendinize Çince öğreniyorsanız düzenli çalışmayı özellikle atlamamanız gerekir. Yeni fonetikleri öğrenmek ve dört "tonu" ayırt etmek için dili tekrar tekrar dinlemeniz gerekecek. Bu alıştırmaları düzenli olarak yaparak yakında dilin farklı "tonlarından" en iyi şekilde yararlanabileceksiniz.

Hızlıca Çince Öğrenmek için Kullanabileceğiniz 4 Araç

Teknoloji çağında dil öğrenmek artık eskiye oranla çok daha kolay. Çin veya Tayvan'a bir seyahate çıkmayı planlıyorsanız kendinize online olarak Çince temeli oluşturabilirsiniz.

Çince öğrenme hedefi için Tayvan'ın Taipei şehrine gidin.
Tayvan'ın başkenti olan Taipei, Çince öğrenebileceğiniz en güzel şehirlerden bir tanesidir! Kaynak: Pixabay

Tayvan Geleneksel Çince'yi kullanırken, Çin'de Basitleştirilmiş Çince konuşuluyor.

Nerede konuşacağınıza bağlı olarak Çince öğrenmenin birçok farklı yolu var! Ancak, online olarak Çince öğrenirken daha çok basitleştirilmiş Çince üzerinde durulduğunu göreceksiniz. Çince öğrenmek için kullanılabilecek birden fazla uygulama vardır. Şimdi içlerinden bakılmaya değer birkaç tanesini yazacağız.

Öncelikle, dünya çapında oldukça bilinen ve Çince öğrenmek için kullanılan uygulamalar vardır, ancak bu uygulamaları kullanmak içim İngilizce bilmek gerekir.

İngilizce bilenler için kesinlikle göz atmaları gereken uygulamalar:

1. Hello Chinese İle Çince Öğrenin

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, akıllı telefonunuzda Çince öğrenmek için tonlarca farklı uygulama var. Ancak bunların hepsi eğlenirken Çince öğrenmenizi sağlayacak diye bir kural yok!

İçlerinden birini indirmeden önce araştırmanız ve kullanan kişilerin yorumlarını dikkate almanız önemli. Eğlenirken Çince öğrenmenizi sağlayacak en popüler uygulamalardan bir tanesi Hello Chinese uygulamasıdır. Eğlenirken hızlı öğrenmek çok daha kolay olduğu için bu uygulamaya İngilizce bilenlerin bakmalarını tavsiye ediyoruz.
Uygulama şunları içeriyor:

 • Aksanınız üzerinde çalışmak için ses tanıma
 • Etkileşimli oyunlar
 • Çince karakterler yazmak
 • Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK) sınavlarına dayalı dersler

2. Anki ile Çince Öğrenin

Anki, kelime kartları kullanan ve Çince karakterleri öğrenmek için şiddetle tavsiye edilen bir programdır. Ayrıca tüm bilgi kartlarınızı farklı uygulamalar arasında senkronize edebilirsiniz, böylece istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman pratik yapabilirsiniz. Binlerce Çince karakteri öğrenmenize yardımcı olmak için kendi bilgi kartlarınızı çok hızlı bir şekilde oluşturmaya başlayabilirsiniz. Arapça, Rusça ve Japonca gibi Latin alfabesini kullanmayan diğer dilleri öğrenmek için de çok kullanışlıdır.

Çince yazı sistemi, ustalaşması en zor şeylerden biridir. Örneğin, "Merhaba" pinyin'de "Ni Hao" olarak yazılır, ancak Hànzì'da 你好 olarak yazılır. Bu yüzden bilgi kartları gerçekten kullanışlı olacaktır. Takıldığınız kelimeleri, uzmanlaştıklarınıza göre daha sık da tekrarlayabilirsiniz.

Çince öğrenme konusunda tabletiniz yardımcı olabilir.
Akıllı telefonunuzun ekranı uygulamaları kullandığınız sırada size küçük gelirse, bu uygulamaları indirmek için tabletinizi de kullanabilirsiniz. Kaynak: Pixabay

3. Pleco, Cebinizdeki Çince Sözlük

Pleco, Çince kelimeleri arayabileceğiniz ve ne anlama geldiklerinin ayrıntılı bir açıklamasını bulabileceğiniz en popüler uygulamalardan biridir. Ayrıca Çin veya Tayvan'a seyahat etmeye hazırlananlar arasında da oldukça popülerdir.
Pleco sadece bir sözlük hizmeti görmüyor.

Çince karakterler ve kelimeler için görsel ve işitsel tanıma da var. Fonetiği öğrenerek Çince yazmayı öğrenmeye devam edebileceksiniz. Her kelimenin çevirisine ek olarak, kullanılan kelimelerin örnekleri, nasıl kullanıldıkları ve bir telaffuz kılavuzu da vardır. Bu, herhangi bir Çince seviyesi için çok yönlü bir uygulamadır.

Çince Konuşulan Bir Ülkeye Gitmek: En Faydalı Dil Öğrenme Yöntemi

Odanızda Çince öğrenmek yerine, neden Tayvan veya Çin'e gidip orada dil öğrenmiyorsunuz? Örneğin Taipei'yi ele alalım: Burası Tayvan adasının en kalabalık şehridir.

Tayvan'a gitmeyi de düşünebilirsiniz. Bu sayede ana dili Çince olan kişilerden dili öğrenebilir ve pratik yapabilirsiniz. Dili ülkesinde öğrenmek en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Pek çok insan, sınırlı bir dil bilgisi ile Tayvan'a gelir ve sadece "merhaba" ve "teşekkür ederim" gibi şeyleri nasıl söyleyeceğini bilirler. El hareketleriyle yemek sipariş ederler, ancak kısa süre sonra Çince konuşmaya ve birkaç önemli ifadeyi öğrenmeye başlarlar. Çin veya Tayvan'da yaşamak Çince öğrenmek için mükemmel bir fırsattır. Yakında ne kadar çok şey öğrendiğinize kendiniz bile şaşırabilirsiniz. Bizim tavsiyemizse, gitmeden önce temel bilgileri ve tonları çalışmanızdır. Bahsettiğimiz uygulamaları indirdiğinize emin olmanız da önemli!

Çin'e gidip de orada yaşayan Türkler ya da İngilizce konuşan yabancılarla konuşmak bir işe yaramayacağı için etrafınızda sürekli Çince bilen birilerinin olması dili en iyi şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır. "Çin'e Çince öğrenmek için gidip de yalnızca Türkçe ya da İngilizce konuşan insanlarla vakit geçirilir mi?" demeyin! Birçok insan yeni bir dili öğrenme aşamasında konuşurken oldukça utangaç olabilir. Bu nedenle kendilerini ana dillerinde ya da İngilizce gibi genelde ikinci yabancı dil olarak öğrenilen dilde daha iyi hissederler. Bunun olmamasına ayrıca dikkat etmelisiniz.

Kaybolmaktan endişeleniyor musunuz? Yola çıkmadan önce kapsamlı bir araştırma yaptığınızdan emin olun. Büyük şehirlerin dışına çıkarken kaybolmanız durumunda karakterleri fonetik olarak yazmanıza ve bazı temel ifadeleri öğrenmenize yardımcı olacak kaynakları yanınızda bulundurun. Ve mutlaka Çince konuşmaya çalışın!

Kendi Başınıza Çince Öğrenmeniz için Daha Fazla Kaynak

İnternet sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun Çince öğrenebilirsiniz. Asya'ya gitmeye gücünüz yetmiyor mu? Sorun değil! İnternette çok sayıda ücretsiz kaliteli öğrenme materyali ve kurs var. YouTube izleyerek, akıllı telefon uygulamalarını kullanarak ve Çince podcast'leri dinleyerek kendinize yoğun bir şekilde Çince'ye maruz kaldığınız ortamlar yaratabilirsiniz!

Evde Çince öğrenmek para harcamamanızı sağlar
Çince öğrenmek için Çince konuşulan bir yere gitmeye bütçeniz el vermiyorsa, doğru tekniklerle evden de Çince öğrenebilirsiniz! Kaynak: Unsplash

Yeni başlayanlardan ileri seviyedekilere kadar herkes için Çince öğrenmelerine katkı sağlayacak online eğitimler vardır. A1 veya C2 seviyesinde konuşmanız farketmez, kendi evinizin konforunu kaybetmeden her zaman ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Söylediğimiz gibi, Google Play Store'da veya App Store'da Çince öğrenmeniz için indirebileceğiniz birçok uygulama var. İçlerinden 'Hello Chinese', uygulaması ise dünya çapında en çok onaylanan Çince öğrenme uygulamalarından bir tanesidir.

Bir uygulama vasıtasıyla dil öğrenmek bu süreci tamamen kendi hızınıza göre yönetmenize imkan sağlar, her geçen gün de daha ileri bir seviyeye gelirsiniz. Sıkışmış bir trafikte işe giderken, metroda, otobüste, uyumadan hemen önce veya öğle yemeği molasında, her yerde ve her zaman Çince öğrenebilirsiniz! Boş zamanlarınızı böylesine güzel bir amaç için kullanmak sizin için çok verimli olacaktır.

Bir dili öğrenmek söz konusu olduğunda indirebileceğiniz uygulamalar farklı teknikler kullanabilir ve bunları Çince kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini, karakterleri ezberlemeyi, okumayı, yazmayı ve konuşmayı öğrenmek veya dilbilgisi öğrenmek için harmanlayabilirsiniz.

Ayrıca çalışma kılavuzları, gramer kitapları, CD'ler, DVD'ler vb. ile birlikte satın alabileceğiniz dil öğrenme paketleri de vardır. Ancak, bunlar için ödeme yapmanız gerekir ve genelde çok ucuz da olmazlar. Peki uygulamaları kullanmaktan bıktıysanız ne yapabilirsiniz? Motivasyonunuzu kaybetmeye mi başlıyorsunuz? İlgilendiğiniz konularda her zaman Çince podcast'ler dinleyebilirsiniz. Neyi severseniz sevin, muhtemelen daha fazlasını öğrenmek için dinleyebileceğiniz bir podcast vardır.

Aklınızdaki "Çince zor mu?" sorusuna verebileceğimiz en doğru yanıtı vermeye çalıştık. Tabii ki, bahsettiğimiz uygulamaları Çince özel dersi alırken kullanmanız sizi çok daha iyi bir seviyeye getirir.

Bunun için de Superprof yanınızda! Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve yakınınızda Çince dersi vermekte olan öğretmenlerimize göz atabilirsiniz.

İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!